Skocz do zawartości

B&W DM602 S1 jaki wzmacniacz?


pawelcz

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum.

Posiadam aktualnie taki zestaw: wzmacniacz Kenwood KA-5010 oraz kolumny B&W DM602 S1. Niestety nie jestem w pełni zadowolony z dźwięku, a konkretnie z małej ilości basu. Reszta pasma jest zadowalająca, wysokie jak i średnie tony w porządku, dźwięk jest bardzo szczegółowy. Tylko ten bas, jest go zdecydowanie za mało, jest wyraźnie wycofany, brak mu dynamiki, energii. Aktualnie sprzęt gra w dość małym pokoju ok. 11,5 m2 (2,7x4,2m) i podejrzewam, że to również może być przyczyna. Sytuacja się poprawia wraz ze wzrostem głośności jednak przy jeszcze akceptowalnej głośności basu jest za mało. Próbowałem kombinować z ustawieniem kolumn jednak co najwyżej poprawiała/psuła się stereofonia, przestrzeń ale bas pozostawał taki sam (bądź było go jeszcze mniej). 

I teraz takie wnioski mi się nasuwają:

1. Pomieszczenie jest za małe kolumny nie osiągają pełnej sprawności (chyba że mocno zwiększę głośność ale wtedy już jest za głośno) - tutaj na chwilę obecną nic nie poradzę, za parę miesięcy przenoszę sprzęt do nieco większego pomieszczenia ale nadal chyba zbyt małego - niecałe 14 m2.

2. Wzmacniacz nie potrafi napędzić tych kolumn - trochę czytałem że są to problematyczne kolumny i nie każdy wzmacniacz sobie z nimi radzi (między innymi fakt że min. impedancja to 4,3 ohm), ale też czytałem że ludzie chwalą je za dużą ilość basu jak na kolumny podstawkowe co u mnie nie potwierdza się.

W związku z tym mam pytanie:

Jaki wzmacniacz polecalibyście do tych kolumn do ok. 400-500zł?
LUB
Jakie kolumny polecalibyście do tego wzmacniacza do ok. 400-500zł (żeby zagrały dobrze w tak małych pomieszczeniach 11-14 m2)?
LUB jeśli żadne z powyższych:
Jaki zestaw stereo (wzmacniacz + głośniki) byście polecili do kwoty ok. 1000 zł tak żeby dobrze zagrał w małym pomieszczeniu i żeby było pod dostatkiem basu, średnicy i wysokich tonów z dobrą stereofonią (jeśli to możliwe oczywiście, domyślam się że z monitorów nie uzyskam potężnego nisko-schodzącego basu, zależy mi tylko na tym żeby było go pod dostatkiem, żeby nie był schowany gdzieś z tyłu)? Oczywiście w grę wchodzi tylko sprzęt używany, domyślam się że za takie kwoty nic nowego, sensownego nie kupię.

Muzyka jakiej słucham to głównie różne odmiany rocka, czasem ostrzejsze, czasem spokojniejsze, bardziej melodyjne (ostatnio najczęściej wykonawców takich jak Dire Straits, U2 (początkowe płyty), Sting, Pink Floyd, Kult itp.).

Dodam że wcześniej ten wzmacniacz grał z kolumnami Canton Karat 100 (małe zamknięte monitorki) i szczerze mówiąc te B&W jakiejś kolosalnej różnicy nie zrobiły (przynajmniej w kwestii basu, pozostałe aspekty dźwięku są wyraźnie lepsze).

Kończę już ten przydługi post i z góry dziękuję za jakieś porady. Fajnie jakby wypowiedzieli użytkownicy tych samych kolumn lub wzmacniacza (a może jest ktoś kto mam identyczny zestaw?) ale oczywiście każde rady mile widziane.

Dzięki i pozdrawiam

 

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam zbyt dobrze tych kolumn. Ale przy bowersie raczej tego pasma nie powinno ci brakować. Zwłaszcza jeśli wcześniej też lepiej nie było. 

Nie doradzam co wzmacniacza w ciemno. Dobrze by było jakbyś odwiedził jakiś komis i sprawdził. 

Denon 860

Lub mój faworyt Harman 680 ale tu musiał byś dołożyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten Harman wydaje się ciekawy tylko szkoda że nie ma przedwzmacniacza gramofonowego, aktualnie dla mnie jest to opcja obowiązkowa, a osobnego preampa na razie nie chcę kupować. Gdzie indziej jeszcze polecają NADy. Tak czy siak muszę podłączyć jakiś lepszy wzmacniacz i wtedy się okaże czy to faktycznie wina wzmacniacza czy co innego.

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy serwis (typu wymiana elektrolitów i ogólnie części, przeczyszczenie potencjometrów itp) jestem w stanie wykonać samodzielnie, dochodzi tylko koszt części, więc to nie problem. No chyba że starsze NADy zwykle wymagają grubszej ingerencji i cena końcowa wzrasta dwukrotnie.

A wracając jeszcze do Twojej wcześniejszej wypowiedzi:

Cytat

Dobrze by było jakbyś odwiedził jakiś komis i sprawdził. 

Są komisy, które umożliwiają odsłuch na własnych kolumnach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj swoją lokalizację. Z komisów obecnych na forum jest kolega @Pumpurek. Może wysłać Ci wzmacniacz na odsłuch. Musiałbyś do niego napisać lub zadzwonić. Znajdziesz go na olx i allegro - Myślenice.

Z tego co piszesz winiłbym raczej akustykę bardziej niż wzmacniacz. Wklej rysunek pokoju z wymiarami. Napisz gdzie masz umiejscowione monitory - zaznacz na rysunku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ze Śląska, jeżeli jest gdzieś na Śląsku taki komis, który wypożycza sprzęt to chętnie poznam.

W załączniku wstawiam schemat pokoju, wymiary to 2,7m x 4,2m (wysokość ok. 2,6m). Próbowałem jeszcze ustawiać kolumny tak aby były idealnie w 1/4 i 3/4 dłuższej ściany i trochę bardziej odsunąć od ściany (tu już dużego pola manewru nie mam, i tak siedzę dosyć blisko kolumn), ale prawie nic to nie daje, jedynie może minimalnie wzmacniają się najniższe częstotliwości (niskie zejścia gitary basowej) ale po prostu bardziej "buczą" więc na pewno nie o taką poprawę mi chodzi.

Co ciekawe najlepszy bas słyszę jak wyjdę z pokoju i stanę tak ok 2m od wejścia :) Zwarty, dynamiczny, nie dudniący, nie buczący, równy w całym pasmie i nie schowany gdzie z tyłu tylko ładnie zaznaczony. Gdyby taki bas był w miejscu gdzie siedzę to byłbym usatysfakcjonowany. 

Planuję jeszcze położyć mały dywan między stolik rtv i narożnik, zobaczymy jak to wpłynie na dźwięk.

pokoj.png

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...