Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jacek

wzmacniacz 6ohm/kolumny 4ohm

Recommended Posts

Witam wszystkich
mam pytanie jakie mogą być skutki podłączenia kolumn o impedancji 4 ohm do wzmacniacza 6-16ohm?
czy wielkość kolumn (drożność) ma jakieś znaczenie?, jakie mam wyjście?
nie mam pienążków na lepszy wzmak a kolumn nie zmienię
Dziękuję za wszelkie pomysły

Jak nie będziesz za głośno słuchał to nie powinno być problemów.Lepsze wzmacniacze mają zabezpieczenia i powinny się po prostu wyłączyć jakbyś przesadził.

Gdyby był lepszy to grałby z 4 omami, a tak...ryzyk fizyk, wysadzisz albo nie, jeśli lubisz adrenalinę to polecamy icon_smile.gif

ostatnio w AUDIO 3/2008 przeczytałem coś takiego:

"Na tyłach amplitunerów niemal zawsze znajdziemy ostrzeżenie: "Speaker Impedance - Minimum 8 Ohm", a w najlepszym przypadku 6 ohm. Tymczasem większość kolumn głośnikowych jest faktycznie 4 omowa. Zagra czy nie zagra, tylko się wyłączy, a może uszkodzi? Problem jest podobno... biurokratyczny, podłączenie obciążeń 4-omowych powoduje wzrost temperatury ponad granice dopuszczalne przez przepisy UE, stąd producenci oficjalnie nie dopuszczają takich obciążeń, będąc w pewnej zmowie z producentami zespołów głośnikowych - którzy dla uspokojenia klientów przedstawiają swoje konstrukcje jako 8 omowe podczas gdy faktycznie są one 4-omowe. Nawet kupując wzmacniacz A/V za 20000zł jesteśmy wciągani w te gierki, i większość będzie pewnie się dopytywała, jakie kolumny mogą bez obaw podłączyć... Trudno uwierzyć, aby nie mogły to być wszystkie kolumny, jakie widzimy wokół. Producenci amplitunerów w instrukcji obsługi informują, że można używać kolumn 4-omowych, ale należy liczyć się z tym, że w pewnych warunkach załączy się układ zabezpieczeń, trzeba będzie odczekać chwilę, by ponownie korzystać z urządzenia... Przynajmniej śpijmy spokojnie, że niczego nie zepsujemy."

może to Ci pomoże

Witam mam problem z pioneer sa 9800. wszystko piękni gra ale nie wiem jak zmienić impedancję z 8ohm na 4ohm'y. Jeśli ktoś wie jak to zrobić to bardzo proszę o wytłumaczenie jak laikowi. Błagam pomóżcie!!!!!! piszcie na maila staszakm@vp.pl

Temat 4-6-8 omowych kolumn jest częśto poruszany w pytaniach - na szczęście też w odpowiedziach icon_cool.gif
W skrócie: podłączać mozna, tylko nie należy przesadzać z głośnością... Zresztą napisał już o tym wcześniej Audionet

Proponuję zajrzeć na zakładkę FAQ, gdzie mamy m.in. temat (w "Audio, współpraca zespołów głośnikowych ze wzmacniaczami")
http://www.audio.com.pl/index.php?page=faq&katId=3
"Czy większość amplitunerów rzeczywiście nie jest zdolna do współpracy z 4-omowymi zespołami głośnikowymi?"

Pozdrawiam

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować