Skocz do zawartości

Zestaw stereo na początek


Dead-Universe

Recommended Posts

16 minut temu, MobyDick napisał:

Taka płyta granitowa może tez pozytywnie wpłynąć na dźwięk.

Serio mowisz? To z ciekawosci spytam jak to mozna uzasadnic? Bo ja sądze ze to dotyczy chyba bardziej  gramofonow w sensie tlumienia wibracji 

13 minut temu, orbkol napisał:

Ale po zamknięciu otworu kolumny chyba nie schodzą z basem tak nisko. Bas jest szybszy ale płytszy.

Jesli chodzi o mnie to tyle wiem ze zdjecie tlumienia basreflexu moze dac wiekszy i nizej schodzacy bas ale wlasnie mniej kontrolowany .Tlumaczyl mi to MobyDick :) 

Bo ja swoje kolumny oddalem do modyfikacji glownie z powodu wymiany wysokotonowek ale prosilem tez o nizej schodzacy bas 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kolumnach które masz opcja całkowitego zamknięcia tunelu raczej odpada. Przynajmniej w takiej postaci w jakiej były. Kształt charakterystyki pasma przenoszenia zależy od parametrów ts głośnika i strojenia obudowy. Zamkniecie tunelu może mieć różny skutek w przypadku różnych kolumn. Jeśli chodzi o jakieś ogólne tendencje to w przypadku tunelu br charakterystyka zwykle opada gwałtowniej na dolnym skraju. Gdy tunel jest zamknięty wtedy działa w sposób zbliżony do obudowy zamkniętej. Wtedy bas nie schodzi tak nisko jak przy otwartym tunelu przy małym spadku. Jednak charakterystyka wtedy opada łagodniej. Efekt jest taki ze w mniejszych pomieszczeniach może to kompensować nadmiar niskiego basu który wtedy wystąpi. Jest wtedy możliwe nawet ze kolumny będą niżej schodzić z basem niż te same kolumny w dużym pomieszczeniu z tunelem otwartym.

Płyta z twardego i ciężkiego materiału położona na płycie z lżejszego i miększego zazwyczaj słabiej wpada w drgania. Układy elektroniczne również często są na to wrażliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzieks :) To mozna poeksperymentowac wkladajac jakis kawalek waty tłumiącej w otwor 

No i znowu wiem wiecej dzieki tobie . No to płyta bedzie napewno bo nie wiedzialem ze elektronika tez jest wrazliwa na wibracje .Tę plyte mam zamiar ustawic na kolcach a kolce po prostu wbiją sie w drewniany blat komody  z tym ze nie wiem jak je umocowac do granitu .Przykleic na silikon budowlany? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej załatwia się to tak że kolce z jednej strony mocuje się na stałe w otworach a one wbijają się w drugi materiał.

Wata raczej nie nadaje się do przymykania tunelu br. Chyba że umieścisz w nim rurkę z czegoś sztywnego a wata będzie bardzo mocno upchana pomiędzy tymi rurami. Najlepiej do tego celu używać gąbki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Raczej załatwia się to tak że kolce z jednej strony mocuje się na stałe w otworach a one wbijają się w drugi materiał.

No ok ale to musial bym robic otwory w granicie .Moze da sie kolce uciac zeby pozbawic je tej czesci ktora sie wkreca czy wklada a pozostalą czesc wygladzic i przykleic na slikon budowlany do granitu ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle wiertło do betonu  wystarczy do wiercenia w granicie? No a jak pęknie? Nie chce sie upierac ale nie  łatwiej i bezpieczniej jest przykleic na silikon budowlany no chyba ze nie mam racji i jednak warto jest  wiercic dziury ?

 

Gąbka utwardzana farbą ? Ciekawy pomysl i chyba czyms podyktowany ze utwardzales gąbke zeby nią tłumic br .To lepsze niz zwykla gąbka elastyczna?

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MobyDick napisał:

łatwiej wywiercić otwory w blacie komody :) i wtedy kolce będą skierowane do góry. Najłatwiej przykleić jakąś masa płytę granitową do komody, bez kolców.

E ale te kolce do gory to malo stabilne by byly gdyz kolec zamontowany w blacie drewnianym nie wbije sie w granit dlatego moim zdaniem lepiej jednak odwrotnie zrobic . kamieniarz pewnie ma czym wiercic w granicie to moze sie z nim dogadam . Tyle ze granit musi byc chyba grubszy zeby weszlo w dziure gniazdo do wkrecania kolcow .Ile to by musialo min byc cm?

 

Przyklejenie płyty granitowej na mase czy cos w tym stylu da ten sam efekt antywibracyjny co ustawienie na kolcach ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór w granice zależy od tego jakie są wymiary gniazda z gwintem od kolców.

Przyklejenie płyty masa lepiącą da raczej nieco inny efekt. Czasem wystarczy płytę tylko położyć.

Takie gniazda do kolców wbija się w spody kolumn i stoją na nich czasem bardzo ciężkie kolumny. Raczej się nie wyłamują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 300zl przy takim zakupie to mysle ze juz nie ma wiekszego znaczenia . A czy lepsze? Nie wiem ale czytam ze przy tych B&W narzekaja na brak basu .

Nie chce siac zamiętu bo nie slyszalem sam ale sądze ze kolega Orbkol powinien i ten zestaw brac pod uwage (przesluchac drania ;)

 

Dla przypomnienia to chyba MobyDick pisales ze trzeba je przy scianie ustawic zeby mialy dobry bas .Jak sie myle to mnie popraw ;) 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrego basu z względnie tanich podstawek / monitorów się nie uzyska ;) Wielkość obudowy ma spory wpływ na generowany mięsisty basik , tak samo wielkość przetwornika (głośnika).

I o ile uzyskamy np 40Hz to jednak te 40Hz inaczej zabrzmi , wystarczy w domu sobie sprawdzić ustawiając na ampli odcięcia , ja się przekonałem ,że subwoofer dosadniej zagrzmi niż fronty przy tych samych Hz.

Po za tym dynavoice df-5 wg producenta ma tam okolice 30Hz , a nie wypełniało basem pomieszczenia tak jak kolumny które parametrycznie miewały ~40hz itd. nie ma co rozwijać bo to chyba oczywiste ;)

Mówiąc w prost , mniejsze kolumny "kłują" niskimi Hz , większe możemy poczuć całym ciałem ot taka różnica

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda potoczna opinia :) przypominająca troszkę te o tunelach koniecznie z przodu. A wszystko sprowadza się do tego ze trzeba posłuchać u siebie w domu na swoim sprzęcie aby się przekonać. Jedni producenci podają rzetelne parametry a inni sobie fantazjują mniej lub bardziej. Dla przykładu DYNAVOICE dla dużych kolumn Definition DF-8 obiecuje bas schodzący do 23 Hz przy spadku 3 dB a jest 37 Hz i spora górka przy 100 Hz, dlatego basu jest tu sporo. Naprawdę pasmo przenoszenia jest czymś zupełnie mierzalnym i nie podlegającym potocznym przekonaniom i zależy ono od parametrów głośników, a dużo basu może mieć kolumna niekoniecznie bardzo nisko schodząca. Szerszemu pasma przenoszenia w dół niekoniecznie musi towarzyszyć bardzo duża obfitość ilościowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick - nom o to właśnie chodzi , często widzę jak słupki Hz skaczą i mocniejszy tzw. bass generowany bywa jak na większym paśmie są w górze niż pojedynczo dla jednej częstotliwości.

Zresztą 50-100Hz jest wystarczające by odczuwać przyjemne niskie tony. Poniżej 50Hz lepiej sprawdza się subwoofer , gdyż większość kolumn w naszych budżetach generuje tam spore spadki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...