Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Cytat

komputer nie musi stac w pokoju odsluchowym ! Caly transfer do Squeeze odbywa sie za pomoca WiFi lub kabla. Zwroc uwage na schemat, ktory zamiescilem w pierwszym poscie.


Wszystko zajarzyłem od początku, technicznie to oczywiście bardzo proste, sam mam w domu komputery pracujące w sieci bezprzewodowej.

Problem dla mnie to konieczność postawienia gdzieś komputera, by nie hałasował, co w mieszkaniu w bloku wcale nie jest takie łatwe, gdy nie mieszka się samemu.
Kuchnia czy szafa w przedpokoju? icon_wink.gif
Bo w miejscu słuchania muzyki szumu wentylatorów nie znoszę!
Problem pewnie znika przy korzystaniu z pamięci flash...

Ale technologia jest zupełnie O.K., pewnie przesiądę się na nią szybko mimo obecnego marudzenia - nie stać mnie na źródło za kilkadziesiąt kzł a jakość kusi.
A co do sentymentu za okładkami itp - co przeszkadza zgrać płytę do komputera, odtworzyć z pliku i miętosić okładkę w ręku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybryd
A jakie jest Twoje zdanie o DACu przeznaczonym pod Squeeze, bo tu już możliwości wydatkowania pieniędzy są przeogromne icon_rolleyes.gif

Ma sens kupować DACa za np. 1000zł, czy już trzeba szukać czegoś z dużo wyższej półki (jak właśnie Ty postąpiłeś)?
Pytanie może oczywiste w sensie "im więcej można wydać tym lepiej", więc proszę potraktuj je bardziej pod kątem właśnie (w miarę tanich) DACów np. Petera Danielsa...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie mam pojecia jak Squeeze sprawdzi sie z tanszymi DACami. Theta to rzeczywiscie profesjonalny przetwonik.
Mysle, ze sprawa ma sie podobnie do tego co napisal Pan z Linn (patrz pierwszy post). To samo powiedzmy budzetowe zrodelko CD + DAC, zagra na pewno slabiej niz ten sam DAC + Squeeze. Oczywiscie wszystko nalezy poprzec odsluchami. W audio, jak w przyrodzie, nie ma nic na pewno icon_smile.gif Tym bardziej, ze mamy rozne preferencje.

Przy tanszych zestawach trzeba isc na jakis kompromis. Czesto warto zastosowac zywiolowe CD, ktore ozywi np. "zmulony system". Przy pewnej klasie sprzetu, nie ma kompromisow. Ma byc jak najbardziej naturalnie, bez podbarwien.
Mysle, ze w przypadku zastosowania Squeeze czy innych Music Serverow czynnikiem najbardziej wplywajacym na dzwiek bedzie tutaj DAC, a przy tym jedynym elementem, ewentualnym "waskim gardlem". Oczywiscie mam na mysli kwestie zrodla. To DAC w tym przypadku bedzie modelowal dzwiek.
Wracajac do Thety, jest to przetwonik naprawde neutralny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze podłącze do tematu krótkie info..
Komputer dedykowany - Sonica Audio HUSH-RT4
Tzw. komputery dedykowane są ostatnio na dużej fali popularności. Coraz większa rzesza producentów bierze się za produkcje urządzeń tego typu.

Sonica Audio Labs postawiło tym razem na PC-ta stworzonego specjalnie na potrzeby profesjonalnego sprzętu audio. HUSH-RT4 wyposażony jest w procesor Intel Q9950 Quad-Core 2.83GHz oraz 4GB pamięci Corsair DDR2 800MHz.

Poza tym jeszcze bezprzewodowa klawiatura, trzy dyski twarde po 500GB każdy (można zwiększyć konfiguracje dysków np. 2 x 1 TB lub pokusić sie o nowinkę 2 x 1,5 TB), karta graficzna ATI HD3470, napęd DVD-RW z technologią LightScribe, osiem portów USB 2.0 oraz system Windows XP.


szybki edit.. RAM oczywiścia jak już literówka została szybko wychwycona.. icon_smile.gif) została poprawiona icon_smile.gif ( RoRo - muzyczny.. 1:1 ) icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczny_Gość
A jak wygląda cena tego kompa?
Przy okazji - "ramki" to pewnie Corsair icon_lol.gif

Zastanawia mnie też coś takiego: zazwyczaj uważa się, że napędy DVD są lepsze w audio niż nagrywarki DVD. Czy ktoś z Kolegów testował oba rozwiązania?

Kolejne "?": jak wgrywać swoje CD-Audio na serwer muzyczny: ograniczać prędkość odczytu (bo zapewne jest taka opcja, podobnie jak przy kopiowaniu płytek), czy nie - bo wszak zgodnie z wcześniejszymi założeniami wszystko to sygnał 0-1. Zostaje nam też kwestia czasu, jaki na to musimy poświęcić icon_sad.gif Niby to wszystko w tle, ale czy ktoś pamięta jeszcze zmieniarki napędów optycznych do kompa???

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo powiem szczerze, że gdzieś mi się obiła cena urządzenia ale na stronie zagranicznej i nie pamiętam ile było podane..kwotowo..zresztą ceny pdaję zawsze w przeliczeniu podawanym przez jeden bank wbk wiec i tak sa podane na pewna chwile..

co do testów to ja nie mam już w ogóle w moim mieście dostępu do takich rozwiązań..posiłkuję się tylko rozwiązaniami internetowymi..

generalnie taki komputer można b.szybko i łatwo stworzyć..samemu.. można też oprzeć to na innym systemi popularn linuxy itp..rozwizań jest mase na to..sam jakiś czas temu jak pisałem myślałem o takim rozwiązaniu do tego dołączyć.. kupionego przez hybyrd83 Squeezeboxa i można poszaleć.. icon_smile.gif icon_biggrin.gif

Zgrywać raczej głównie za pomocą softu do bezpośredniego zrzucania plików na dysk komputera..
są jakieś tam rozwiązania do zrzutów nie wspominajac o regulacji prędkości..

czas..hmm..no właśnie.. jednorazowo odpada..może ..hm...w zależności od własnej płytoteki..może to zająć pewnie do roku czasu...ale taa..wygoda...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muzyczny_gość

Komputer o naprawde zacnych paramterach, pytanie tylko po co taki do zastosowan audio? W zupelnosci np QNAP wystarcza, to tez taki koputerek w wersji mini.

Co do zgrywania plyt. Wlasnie jestem na etapie zgrywania swojej kolekcji do plikow FLAC. Uzywam programu Easy CD-DA Extractor (kupilem sobie licencje).
Niestety zeby bylo pozadnie, wraz z pelna kontrola i korekcja bledow na jedna plytke trzeba poswiecic troche czasu. Srednio czas zgrywania to 2,5h ! - pelna plyta CD.

Mimo to warto icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd
tak tak w zupełności sie zgadzam,ze to zacny zdecydowanie za mocny sprzęt.. ale dałem jako taką tech-nowinkę icon_smile.gif
owszem taki komputer można stworzyć za małe pieniądze to pierwsza sprawa druga jak już wcześniej pisaliśmy.. Qnap wystarczy praktycznie w 100%.. no chyba, że ktoś nie ma w ogole komputera w domu to co innego..ale to rzadkość icon_smile.gif

zresztą kupienie małej obudowy w miarę rozsądnej płyty + tanie podzespoły i np 1-3 dysków dla pomieszczenia kolekcji zdecydowanie zapewne tańsze rozwiązania ..

poszukam ceny gdzieś na zagranicznej stronie figurowała..moment.. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dysków: kolejne pytanie...
Szybsze i bardziej grzejące się, czy może dopłacić parę złotych (lub zmniejszych cache dysku) i pójść w stronę rozwiązań do pracy ciągłej 7/24?
Zakładając, że płyta CD to średnio 500MB (czyli między 50 a 60 minut), na ogólnie dostęnym i niedrogim dysku 500GB mamy 1000 płyt CD. A pewnie pierwszą czynnością będzie replikacja dysku, bo drugi raz wgrywać wszystko... lepiej nie myśleć.

Hybyrd
Mam nadzieję, że te 2-2.5h to nie jest ciągłego siedzenia nad 1 płytą?
A jak to wygląda z koncertami na DVD? Czym to się je? Ten sam soft?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie era mocno grzejących się dysków bezpowrotnie mineła..(chyba icon_wink.gif )
Produkuje się dyski o b. dużych pojemnościach z prostopadłym zapisem, przostoju w odczycie dysku nie bedzie..
po za tym można zastosować chłodzenie jeden wentylator 12 cm z przodu jeden z tyłu.. cisza spokoj - gwarantowana..oczywiście mówimy o wiatrakach dobrych jakościowo.. cena takiego ok od..30-40 za sztuke..
można mieć dwa dyski.. ale czy robić kopię... powiem tak.. z komputerami mam dużo doświadczenia od dobrych 15 lat ..albo jestem szczęśliwcem..albo..coś czuwa nad moim sprzętem...jeszcze nigdy nie padł mi dysk w komputerze..można ew zgrać programem do robienia obrazu dysku..będzie zajmował mniej miejsca.. niż typowy "bekap" a w łączeniu dysków można zastosować połączenia RAID
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo

Naszczescie, gdy juz mamy zgrane plytki mozna sie w latwy sposob wymienic muzyka ze znajomymi icon_smile.gif Oczywiscie pomysle nad auto back-upem. Mimo to zawsze moze poratowac znajomy icon_smile.gif

Co do dyskow, poki co sie nie zastanawialem w jaki zainwestowac. Zakup dyskow i QNAPa jeszcze przede mna. W tej sprawie skonsultuje sie ze znajomym, ktory korzysta juz z tego rozwiazania. Co ciekawe QNAP jest bezszelestny, u znajomego stoi w tym samym pokoju (chociaz nie musi).

Na razie korzystam z laptopa i dysku zewnetrznego 500GB.

EDIT:
Roro
Zapomnialem o Twoim pytaniu na temat DVD. Poki co mam tylko 2 koncerty na DVD i jakos o tym nie pomyslalem. Easy CD-DA Extractor to program, ktory glownie umozliwia zrzucanie plyt na dysk, konwersje plikow i tworzenie plyt CD/DVD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

era mocno grzejących się dysków bezpowrotnie mineła..(chyba icon_wink.gif )
....po za tym można zastosować chłodzenie jeden wentylator 12 cm z przodu jeden z tyłu.. cisza spokoj - gwarantowana..oczywiście mówimy o wiatrakach dobrych jakościowo..

Przemek
Jeżeli dysk jest gorący (tzn. trudno go utrzymać w ręce), to dla mnie on się grzeje! Mimo, że producent zapewnie, że może w takich warunkach pracować ja cały czas mam pewne obawy (tzn. zakładam niższy MTBF niż w starszych i "chłodniejszych" konstrukcjach). Więc popieram pomysł z wentylatorem/wentylatorami jako dodatkowe zabezpieczenie.

Cytat

można mieć dwa dyski.. ale czy robić kopię... powiem tak.. z komputerami mam dużo doświadczenia od dobrych 15 lat ..albo jestem szczęśliwcem..albo..coś czuwa nad moim sprzętem...jeszcze nigdy nie padł mi dysk w komputerze..

Życzę Ci, byś nadal miał takie szczęście!
Bazując na sporej próbce 1000 komputerów i ok.1200 dysków w nich/z nimi pracujących oraz okresem (dla uproszczenia) 4 lat (wszystkie dyski 2.5" oraz 3.5", nowe, firmowe, z pewnego źródła - o ile oczywiście można mieć pewność, w każdym razie chodzi o oficjalne kanały dystrybutorów) wynik jest tragiczny: pady w ilości około 3%-5%!
Jak byk można przyjąć 1% awarii dysków w skali roku... i to głównie głowic i warstwy magnetycznej, wymiana elektronik rzadko kiedy przynosiła pozytywny skutek.
Wybacz, ale to dla mnie jest zdecydowanie za duże prawdopodobieństwo awarii! icon_evil.gif

Cytat

...można ew zgrać programem do robienia obrazu dysku..będzie zajmował mniej miejsca.. niż typowy "bekap" a w łączeniu dysków można zastosować połączenia RAID

Dla mnie pierwsza rzecz co każde 5-10% wykonanej pracy z przegrywaniem płyt CD to ghost i na drugi dysk (zakładam na dziś coś niezbyt dużego - pewnie 500GB, za rok może 750GB)

Pozdrawiam i wybaczcie czarny scenariusz, ale poza pracą również parę dysków padło wśród rodziny i znajomych (i to tych "bardziej komputerowych"). Na szczęście wszyscy mieli kopie, ale mimo wszystko trochę nerwów i straconego czasu/pieniędzy było!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do dysków pisałem, że naprawdę mam szczęścia.. z kolei moje badania..lub obserwacje nie wiem czy były na takiej ilości komputerów ale chyba nieco mniejszej w dobrym przypadku max 80komp obserwacja przez poand 5 lat komputery firmowe .. wymiana dyskunatapiła chyba 2 razy...jako ze pracowałem w dziale informatycznym jako programista..stad moja wiedza ale ogólnie.. hmm dysk 40 stopni może spokojnie długo i wydajnie pracować bez obaw icon_smile.gif

a gdzie Ty Romanie dorwałeś taka plejadę komputerową ?icon_smile.gif icon_mrgreen.gif

czarny scenariusz, aż strach !! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek!
Lepiej nie mówić... jaki wpływ ma stolica na komputery icon_eek.gif
... i na ludzi! icon_evil.gif

Pogadamy w listopadzie, "na sucho" takie gadki nie przechodzą! icon_lol.gif
A wcześniej było ciut lepiej z bezawaryjnością (mam odpowiednioliczną "próbkę" tak od 10 lat, zaczynałem od setki - komputerów oczywiście!).

Pozdrawiam
PS. Och Ty matematyku: 80 to "trochę mniej"??? No chyba że pomnożyć te Twoje przez 2 do czwartej icon_rolleyes.gif , to jeszcze zostanie na parę miesięcy (w sam raz na koniec roku) lub do "opchnięcia" tak ze 3 Twoje próbki... Idę sobie, bo się ściemnia i odchodzimy od tematu (dobrze, że moderatorzy nam zapewne kota nie pogonią icon_lol.gif ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... RoRo ; Hybryd

to jeszcze na koniec o tych dyskach..mniejsze i lepsze rozwiązanie..juz tylko na koniec... można zastosować dyski SDD ??
szybki news icon_smile.gif .. ostatnimi czasy w kwestii flashowych dysków SSD (Solid State Disc) sporo się dzieje. Niedawno Microsoft postanowił wpisać je w rejestr WHQL (Windows Hardware Qualification Lab). Jeżeli mówimy o SSD mamy na myśli oczywiście produkty Samsunga z ich flagowym okrętem...chociaż nie tylko, a mianowicie 32GB SSD formatu 1.8″, na czele. Odczyt w SSD kształtuje się na poziomie 57MB/s, natomiast zapis - 32MB/s, co daje dwukrotną przewagę nad funkcjonującymi obecnie analogicznymi dyskami HDD. W praktyce może to oznaczać np. szybko cichą i chłodną pracę .. Może wielkość tego dysku nie powala ale gdzieś czytałem, że firma Intel prawdopodobnie już niebawem pokaże nową serię dysków sdd o nowych pojemnościach 80 i 160 GB. To efekt współpracy z firmą Micron. Prócz dużych dysków, Intel pokaże również swoje dyski o bardziej standardowej pojemności 32 i 64 GB. Dostępne będą w formacie 1,8 cala i 2,5 cala icon_smile.gif to wszystko co miałem (chyba icon_twisted.gif ) do przekazania
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audionet,

Oj nie doda icon_smile.gif Pierwsze co sie slyszy po przesiadce z CD na pliki z dysku, to wlasnie duuuzo wiecej dostepnej informacji.
Sluza do tego odpowiednie programy. Ten, ktory uzywam,zgrywa pliki z predkoscia 1x - z pelna korekcja bledow. I dla jednej plyty jest to czas okolo 2,5h. Poza tym, podczas zgrywania program moze wracac wielokrotnie i ponawiac odczyt. Podczas odtwarzania CD na najlepszych odtwarzaczach CD, taki proces moze powtorzyc sie zaledwie 1-2x. Tutaj wielokrotnie. Bledy sa monitorowane, jesli jakis wystapi zaraz to program pokazuje. Dodam, ze wystepuje to niezmiernie rzadko, najczesciej podczas odczytu plyt chronionych lub bardzo porysowanych.

Poza tym zapewniam, ze podczas odczytu nawet najlepszy odtwarzacz CD predzej zgubi jakas 0,1 niz podczas bardzo dokladnego zgrywania wraz z korekcja bledow. Juz nie wspomne o innych problemach "gubienia" informacji podczas odtwarzania CD (patrz moj pierwszy, fragment wypowiedzi - Pan z Linn).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie bylem przekonany i wlasciwie kazdy moj znajomy, jak mu opowiadam na co sie przesiadlem, patrzy na mnie ze zdziwieniem i niedowierzaniem. No moze poza tymi, ktorzy juz sie przesiedli icon_smile.gif
Co ciekawe zdziwienie znika po przesluchaniu urzadzenia icon_smile.gif do czego (wiem, powtarzam sie icon_smile.gif ) namawiam icon_biggrin.gif
Zapraszam chociaz na odsluch do mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muzyczny_gość


Prosze, nie zartuj icon_smile.gif
To tak gra, ze szczeka opada. Wczoraj dostalem dysk pelny muzyki we FLAC.
Wreszcie moglem posluchac zroznicowanej muzyki, szok !
FLAC to spakowany WAV, czyli doslownie to samo. Nie ma zadnych strat. WAV od FLAC nie odroznisz.
To nie jest format w, ktorym sie cos obcina, jak np w mp3. 100% odwzorowania pliku.

Przyjedz, posluchasz, sam ocenisz icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...