Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

Zrobione 3 absorbery na PT 80 10cm 120x60. Tak wygladaja teraz "tylne " narożniki za punktem odsłuchowym. Pianki na kanapie to oczywiście tylko chwilowo, bo teraz nie mam co z nimi zrobić. 

Na środek ( bliżej absorberów)tylnej ściany jeszcze 2 dyfuzory 2D 50x50.

Zostało najgorsze, czyli sufit.

20240414_195949.jpg

20240414_203035.jpg

20240414_202959.jpg

20240414_180602.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Chojnacki a jak oceniasz takie dyfuzory do zastosowania na bocznych pierwszych odbiciach,  części sufitu przed miejscem odsłuchowym i na tylnej ścianie? 

https://allegro.pl/oferta/panel-akustyczny-vicoustic-multifuser-dc3-bialy-dyfuzor-kpl-4-szt-15030079747

i czy są lepszym wyborem na bok i tył niż:

https://bluetone.pl/skyline/

o , których kiedyś niezbyt ciepło pisałeś?

Pozdrawiam 

Edytowano przez Bernikar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2024 o 13:00, Bartek Chojnacki napisał:

Dyfuzor jest 2d więc część energii pójdzie w sufit,  ale u Ciebie to bezpieczne bo masz tam sporo twardej powierzchni 

 

Ja bym powiedział że EPS i xps czyli styrodur to w zasadzie wszystko jedno w dyfuzorze

Myron E z Artnovion jest dostępny,  wysyłają z Łodzi i powyżej 4 szt dają nawet rabat...wychodzi ok 500pln lub 10% mniej przy rabacie . Rozumiem , że Twoja sugestia jest taka, że będzie on lepszy niż Vicoustic Multifuser DC3 i 1D fraktalny na boczne ściany i warto dopłacić? Na tylną ścianę też będzie lepszy ? 

Na sufit chyba ograniczę się jednak do absorberów własnej produkcji z wełny 5cm. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tak konkretne pytania nie jestem w stanie odpowiadać przez internet, co będzie lepsze i gdzie konkretnie, bo po prostu nie wiem, nie było mnie tam

ja używam Myron i generalnie jest to nieco lepszy dyfuzor niż Vicoustic DC3, bo Myron przez to że jest ścięty to działa nieco lepiej w wysokich częstotliwościach ale przede wszystkim lepiej wygląda. Myron to na pewno dyfuzor PRD, a DC3 nie jestem pewny

To od bluetone - ciężko powiedzieć, nic prawie nie piszą, nie ma pomiarów, wygląda jak pozbijane z kantówek i nawet nie lakierowane - jeśli tak jest, to jest to średnia opcja. Trzeba natomiast pamiętać że nie da się ocenić produktu po okładce, a nic innego niż okładka nie ma, więc produkt niepewny. VIcoustic i Artnovion to masz chociaz pomiary 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

na tak konkretne pytania nie jestem w stanie odpowiadać przez internet, co będzie lepsze i gdzie konkretnie, bo po prostu nie wiem, nie było mnie tam

ja używam Myron i generalnie jest to nieco lepszy dyfuzor niż Vicoustic DC3, bo Myron przez to że jest ścięty to działa nieco lepiej w wysokich częstotliwościach ale przede wszystkim lepiej wygląda. Myron to na pewno dyfuzor PRD, a DC3 nie jestem pewny

To od bluetone - ciężko powiedzieć, nic prawie nie piszą, nie ma pomiarów, wygląda jak pozbijane z kantówek i nawet nie lakierowane - jeśli tak jest, to jest to średnia opcja. Trzeba natomiast pamiętać że nie da się ocenić produktu po okładce, a nic innego niż okładka nie ma, więc produkt niepewny. VIcoustic i Artnovion to masz chociaz pomiary 

Zamówiłem Vicoustic Multifuser dc3  na sufit i na boczne odbicia. Też przekonały mnie fakty, które podają. Myron jednak drożej wychodzi. 

Zrobiłem też 4 panele 120x60cm z pt80 5cm na sufit. Panele z tyłu "otwarte" , zabezpieczone tylko wigofilem. I tu mam pytanie:

Jaka będzie rozsądna odległość tylnej powierzchni paneli od sufitu ? Sufit z plyty k-g. Rozumiem, że przestrzeń między panelem, a sufitem działa "dodatkowo" , bo fala akustyczna po przejściu przez wełnę odbija się od twardej powierzchni i "wraca" odbita, ale tu znów wełna... czy źle kombinuję?

Czy na suficie w miejscach pierwszych odbić dac lepiej te moje panele, a Vicoustic Multifuser dc3 bliżej miejsca odsluchowego , czyli blizej srodka sufitu ( ciagle jednak w polowce sufitu blizej kolumn) czy Vicoustic Multifuser dc3 lepiej w miejscach pierwszych odbić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja bym raczje nie kombinował z tą dodatkową odległością. Masz rację, że to jest wartość dodana, ale - ta powierzchnia działa właściwie tylko wtedy, jeżeli jest zamknięta na bokach, a nie tak że powiesisz na hakach i będzie po prostu pusta przestrzeń za tym. Wtedy działa to dużo gorzej, im mniejszy panel tym gorzej, więc moim zdaniem nie warte działania

to gdzie dać jakie panele w tym wypadku nie da sie zdecydować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

Generalnie ja bym raczje nie kombinował z tą dodatkową odległością. Masz rację, że to jest wartość dodana, ale - ta powierzchnia działa właściwie tylko wtedy, jeżeli jest zamknięta na bokach, a nie tak że powiesisz na hakach i będzie po prostu pusta przestrzeń za tym. Wtedy działa to dużo gorzej, im mniejszy panel tym gorzej, więc moim zdaniem nie warte działania

to gdzie dać jakie panele w tym wypadku nie da sie zdecydować

Dziękuję za wsparcie.

Mam nadzieję, że nie przetłumię pomieszczenia. Metodą prób i błędów ( oby nie za dużo) spróbuję znaleźć najlepszy układ ustrojów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2024 o 19:30, Bernikar napisał:

Zamówiłem Vicoustic Multifuser dc3  na sufit i na boczne odbicia.

Temat mnie ciekawi, bo mam zgode malzonki na zbeszczeszczenie gladkosci sufitu 😁. Mam na razie po dwa multifusery na boczne sciany i to dzialanie slychac, choc pewnie mogloby byc lepiej. Czekam z wrazeniami jak one wypadaja na suficie. 

8 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

gdzie dać jakie panele w tym wypadku nie da sie zdecydować

Z tego co zrozumialem i dowiedzialem sie, najwazniejszymi do zagospodarowania sa powierzchnie scian za kolumnami i za sluchaczem. W pomieszczeniu gdzie mamy wiecej mozliwosci, Iepszym rozwiazaniem sa dyfuzory za sluchaczem, a absorbery za kolumnami. Zwykle komercyjne dyfuzory na scianach bocznych nie podzialaja jednak na 100%, zreszta sam o tym pisales. 

I teraz czy dobrze kombinuje, ze wysokie tony maja miejsca odbicia raczej na scianach bocznych niz na suficie? Jesli tak, to wiekszy sens maja myriony na scianach bocznych z uwagi na te sciecia, a multifusery raczej na suficie? A nie odwrotnie, prawda?

Mam wrazenie tez ze myriony traktujesz jako pewniaki, poniewaz bardzo czesto je stosujesz. Czasami zastanawiam sie dlaczego tak malo klientow decyduje sie na te dyfuzory liczone przez Ciebie na boczne sciany. Muzofan ma je i jest zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem Myrony na boczne odbicia zgodnie z sugestią @Bartek Chojnacki, że dyfuzor oparty na matematyce PRD sprawdzi się lepiej w tym miejscu, ale trochę drogo to wychodzi, może będę żałował w kontekście sonicznym i wizualnym. Nie wiem czy na 2 szt z lewej i 2szt z prawej byłaby słyszalna różnica vs Vicoustic Multifuser DC3. 

Co do sufitu to moje kolumny Thiel CS6 mają głośniki skierowane nieco w górę wiec pewnie trochę więcej ( niż w typowych kolumnach ) wysokich i średnich częstotliwości idzie właśnie bezpośrednio w sufit. ??? W weekend pewnie zrobię sufit, pomierzę,  posłucham,  podzielę się wrażeniami. 

Co do tylnej ściany,  do której mam ok 5 m od miejsca odsłuchowego,  to rozumiem , że kąt padania fal jest mniejszy niż na ścianach bocznych i może tu QRD wystarczy...dobrze myślę?

Na scianie za kolumnami mam tylko absorbery. Wiem, że dyfuzory "ładnie" tu wygladają, ale jeśli dyfuzory na tylnej ścianie spełniają swoją rolę, to za kolumnami dyfuzor chyba nie ma za dużo częstotliwości do obsłużenia w tym miejscu, bo bezpośrednio z kolumn,  to raczej niewiele dzwięków z zakresu działania dyfuzora tam trafia    ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bernikar napisał:

Nie wiem czy na 2 szt z lewej i 2szt z prawej byłaby słyszalna różnica vs Vicoustic Multifuser DC3

Jak popatrzysz na wykresy to myrony wydaja sie ciut lepsze. 

12 godzin temu, Bernikar napisał:

Co do sufitu to moje kolumny Thiel CS6 mają głośniki skierowane nieco w górę wiec pewnie trochę więcej ( niż w typowych kolumnach ) wysokich i średnich częstotliwości idzie właśnie bezpośrednio w sufit.

Tu juz musimy poczekac na odp. Bartka. Wyczytalem gdzies na necie ze powyzej 4000hz fale sa juz kierunkowe, tak wiec moga nie tykac sufitu. 

 

12 godzin temu, Bernikar napisał:

W weekend pewnie zrobię sufit, pomierzę,  posłucham,  podzielę się wrażeniami.

Czekam z niecierpliwoscia i zycze udanego eksperymentu. Oczywiscie twoj opis wrazen WYMAGANY 😉

 

12 godzin temu, Bernikar napisał:

Na scianie za kolumnami mam tylko absorbery. Wiem, że dyfuzory "ładnie" tu wygladają, ale jeśli dyfuzory na tylnej ścianie spełniają swoją rolę, to za kolumnami dyfuzor chyba nie ma za dużo częstotliwości do obsłużenia w tym miejscu, bo bezpośrednio z kolumn,  to raczej niewiele dzwięków z zakresu działania dyfuzora tam trafia 

Mam identyczna sytuacje i mysle podobnie. Ale akustyka jest na tyle ...... ze moze byc roznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bernikar napisał:

A jakie są "Bartkowe" dyfuzory z ,których Muzofan jest zadowolony?  Jakiś opis,  fotka...cena ?  jeszcze Vicoustic nie zamontowany więc zmiana możliwa. 

Jakie ceny to chyba z Bartkiem. 

Co do wrazen to moze Muzofan sie wypowie, zreszta gdzies tu sa jego opinie. Poszukasz to znajdziesz 😉

Cena zapewne nie jest niska bo liczone na odbicia boczne i wykonane z drewna. A dostepne w ilosciach hurtowych raczej nie sa 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mikelas76 napisał:

Jakie ceny to chyba z Bartkiem. 

Co do wrazen to moze Muzofan sie wypowie, zreszta gdzies tu sa jego opinie. Poszukasz to znajdziesz 😉

Cena zapewne nie jest niska bo liczone na odbicia boczne i wykonane z drewna. A dostepne w ilosciach hurtowych raczej nie sa 😀

Liczone żeby być bardziej efektywnymi na bocznych ścianach niż inne seryjne 2D generalnie , czy liczone indywidualnie pod pomieszczenie po pomiarach u klienta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem, że podzielę się wrażeniami:

Pomieszczenie odsłuchowe jak opisane w postach powyżej. Przed rozpoczęciem bieżących zmian zaadaptowane 4 absorberami Fiber Pro 120x60 i 3 pułpkami basowymi PB Premium z Mega Acoustic. W stosunku do " gołego pomieszczenia zmiany słyszalne, ale na ucho długi pogłos, rezonanse, bas też "nieidealny".  Samodzielne pomiary REW pokazły zbyt długi pogłos  w pomieszczniu.

Samodzielnie wykonałem 4 pułapki basowe ( 130x120x90, jedna ze względów lokalowych troszkę mniejsza) z 40cm wełny skalnej Isover PT80. Nie było łatwo bo konstrukcje ważą po ok. 30-45 kg, budowa konstrukcji z płyty ,docinanie wełny, zabezpieczenie wełny wigofilem, naciąganie materiału, jego wybór, tapicerowanie, wykończenie płytą meblową, obrzeża itd sporo pracy... ale opłaciło się. Po ustawieniu pułapek basowych w pomieszczeniu bas nabrał masy, kontrola i jego zróżnicowanie weszły na inny poziom. Poprawie uległy również wokale, wybrzmienia instrumentów, scena stała sie bardzie realistyczna. Pułapki działają w bardzo szerokim zakresie, więc moim zdaniem nic dziwnego, że poprawiły nie tylko odbiór niskich częstotliwości...czas pójść za ciosem...

W kolejnym etapie samodzielnie wykonałem ( bardzo dobre filmy istruktażowe w sieci - jedynie materiał obiciowy wybrałem sam i jestem z niego bardzo zadowolony) 4 absorbery z 10cm wełny PT80 oraz 4 absorbery 5cm z wełny PT80 5cm z "otwartą" z tyłu powierzchnią na sufit. Po założeniu absorberów (3) na tylnej ścianie (obwodowo bliżej bass trapów + 1 na bocznej ścianie) wszystko co poprawiło się po pierwszym etapie poszło jeszcze o 10-20% w lepszą stronę.

Ostatni dotychczas etap to zamontowanie 4 ( w miejscach pierwszych odbić i za dyfuzorami z tyłu miejsca odłuchowego) 5cm absorberów na suficie z płyty k-g + 8 dyfuzorów 60x60cm  Vicoustic Multifuser DC3  oraz 4 takich samych na tylnej ścianie... i tu zaczęła się prawdziwa magia...

Takiego brzmienia gitary, akustyki pomieszczeń w , których rejestrowano nagrania, wokali, głębi sceny, precyzji w lokalizacji źródeł  pozornych jeszcze nigdy nie słyszałem. Już wejście do pomieszczenia daje od razu odczuć , że propagacja dźwięku w nim jest inna niż w pozostałych pomieszczeniach w domu.

4 dyfuzory miały być umieszczone na bocznych ścianach, ale uznałem ,że dzwiękowo i wizualnie lepszy będzie taki układ, który zrobiłem, więc na boczne odbicia zamiast / łacznie obok absorberów Fibrepro rozważam jeszcze dyfuzory.

Łącznie w pomieszczeniu o powierzchni ok 50m2 mam 4 duże pułapki basowe, 8 absorberów na ścianach, 4 na suficie  120x60 i 12 dyfuzorów 2D 60x60 na ścianie tylnej i suficie. 

Czy było warto ... żadna inna zmiana w torze audio, może poza kolumnami nie wniosła takiej poprawy. 

Moim zdaniem w dobrze akustycznie zRobionym pomieszczeniu średniej klasy sprzęt może zagrać lepiej niż wysokiej klasy sprzęt w słabym akustycznie pomieszczeniu.

Całkowity koszt, nie licząc 4 absorberów, które już miałem i zakupu niektórych sprzętów np: stapler tapicerski oraz z uwagą, że pewnych rzeczy takich  jak materiał do obić kupiłem za dużo wyniósł ...ok 7000zł +  kilka dni własnej pracy w wekendy. Czy to dużo?  Myślę, że profesjonalnie wyłoby dwa razy tyle, pwenie byłoby jeszcze lepiej, ale moje efekty satysfakcjonują mnie w 100%.

Poniżej zamieszczam 3 pomiary RT60. Oraz kilka zdjęć

1. Przed intsalacją Bass Trapów - tylko 4 absorbery Fibrepro + 3 pułapki PB Premium

2. z 4 pułakami "mojej konstrukcji"

3. Ze wszystimi ustrojami , które opisałem powyżej

Nie potrafię zrobić uśrednienia RT60 w REW, nie wiem też, który z pomiraów T20 czy T30 jest lepszym dla tego typu pomieszczeń, może @Bartek Chojnacki coś podpowie. Na wodospadach też wygląda to lepiej niż wyjściowo, nie zagłębiam się już w analizę pomiarów, po prostu zaczynam słuchać muzyki...

Dziękuję za bardzo cenne wskazówki @Bartek Chojnacki, jeśli można to poproszę tylko o opinię, co do dyfuzorów na boczne odbicia w tej sytuacji - może Twoje tak chwalone przez Muzofan ?😉.  Wiem, że pisaliśmy już o tym i że może to powinien być wcześniejszy krok, ale zgodnie z sugestią adaptacji sufitu - co oakzało się strzałem w 10 + dyfuzory na tylnej ścianie ten etap zrobiłem wcześniej. Inna sprawa to obecność 3 kaloryferów metalowych w pomieszczeniu, które chyba jeszcze trochę rezonują - próbowałem zakryć je absorberem  i chyba zrobię jeszcze przynajmiej 2 absorbery 5cm PT80 ( tym bardziej , że mam materiały) ułożone poziomo przed kaloryferami ( za głośnikami i blisko lewego głośnika) - co myślisz o takim rozwiązaniu ?

Zachęcam wszystkich do poprawy akustyki Waszych pomieszczeń jeśli macie kontakt i nie daleko do takich profesjonalistów jak Bartek oczywiście najlepsza opcja - nie może wyjść źle i warte jest to każdej wydanej złotówki albo samemu z wsparciem. 

Nie jestem mocno "techniczny" moja branża jest zupełnie inna i dla wielu jest zaskoczeniem , że zabrałem się za to, ale ... jestem zadowolony.

20240427_235250.jpg

20240427_235308.jpg

20240427_235322.jpg

20240428_001402.jpg

20240428_001240.jpg

20240428_114111.jpg

20240428_114137.jpg

Edytowano przez Bernikar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bernikar napisał:

Moim zdaniem w dobrze akustycznie zRobionym pomieszczeniu średniej klasy sprzęt może zagrać lepiej niż wysokiej klasy sprzęt w słabym akustycznie pomieszczeniu

powtarzasz moje zdanie sprzed jakiegos tam czasu. Fajnie ze coraz wiecej ludzi przekonuje i nawet samemu do tego dochodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Chojnacki czy często polecasz wykonanie "przedścianki" z gk, która miałaby działać jako absorber membranowy?

W najbliższym miesiącu odświeżam salon, żeby walczyć z pogłosem powstanie sufit perforowany z wełną ale mam jako tako miejsce żeby wykonać taką ściankę. Rezonans osiowy w tym nieszczęsnym pomieszczeniu (4,6 x 4,6 x 2,75) to okolice 40Hz co też widać na pomiarach. Za plecami mógłbym zrobić taką ściankę po całości i wypełnić ją wełną 10cm. Odległość głowy od ściany to około 80cm.

Dodam, że korzystam ze wzmacniacza z korekcją akustyki - Lyngdorf i trochę ten rezonans zmniejsza. Jednak pokój po lewej stronie ma korytarz i czasem to słychać, że tylko z prawej strony w narożniku bas się zbiera. I pytanie czy na taki niski mod taka ścianka ma jakikolwiek sens, czy może kombinować coś z ustawieniem pułapki basowej w tym jednym narożniku czy w ogóle dać sobie spokój?

Podsyłam wynik mojego pomiaru - czerwony bez korekcji, zielony z korekcją

bass.png.e4e938d40d3960e1801567b02aa9b2aa.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...