Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

8 minut temu, Rega napisał:

od Mullardów

Moje Telefunkeny to brandowany Mullard. Telefunken chyba sam nie produkował lamp. RTF im robił lampy na pewno. Mam Mullardy ECF80 ale to inne granie. Te złote nóżki mnie intrygują. Ciężko było to badziewie wcisnąć w gniazda. Inne jakoś się lepiej wciskają. Może to jakaś podróba jest? Słucham już kilka godzin i o ile bas jest nie mój to holografia jakaś lepciejsza. Jestem pod wrażeniem i zastanawiam się jak to możliwe? Może lepiej para dobrana? Nie kumam tego... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam co mi kiedys mówił Audiowit, że Telefunken kiedyś nie produkował gold pinów. Moga byc podrabiane. Nie twierdzę, ze tak jest na pewno. Moje E88CC są produkcji amerykańskiej i były sprowadzane z USA.  (Mam fakturę) . To nie NOSy ale uważam, że graja ok. Natomiast Mullardy jakie posiadam to oryginalne NOSy. Jak dla mnie to sprawdzają się z lampami EH. Z Psvane jest za ciepło. Ja , osobiście lubię trochę zadziorności i krystalicznie czystych skrajów pasma, czego w Mullardach brak. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

złote dlatego że mają lepszą przewodność /mniejszy opór- to ważne przy bardzo niskim sygnale /i nie korodują.

To koło złota nie leżało. Może jakaś miedź w postaci mosiądzu, telluru czy innego stopu ale zajebi$@& sztywne to. Prawie połamałem podstawki zanim wcisnąłem... Aż się spociłem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gold pin nie oznacza złotych nóżek. Są tylko pozłacane. A złota tam tyle że nawet nie jest warte 2 złote. @Karol64208- gold pin wcale nie oznacza , że jakość lamp jest lepsza. Najcześciej producenci produkujący podrabiane lampy , celowo to robią aby podnieść (optycznie) jakość, a co zatym idzi i prestiż swoich produktów. Próbowałem używac lamp Tesli ze złotymi pinami - obraz nędzy i rozpaczy. szkoda zachodu.

@Karol64208 zdziwiłbyś sie jak dobrej jakości są niektóre lampy produkcji chińskiej. Oczywiście swoje kosztują.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Rega napisał:

Są tylko pozłacane.

no oczywiście że tak za złote to dopiero byś musiał zabulić9_9, tak się mówi.

Podróbki to oddzielny rozdział, na pewno jak kupujesz niby NOS-y to nie spodziewaj się że są z górnej półki technicznej / sam wiesz że dużo jest podróbek/ Używam różnych lam dawne NOS-y i obecnie produkowane. Ale zawsze piszę że wymiana lamp na innego producenta, często wiąże się dopasowaniem otoczenia lampy.

są jeszcze w produkcji bakelitowe chyba w USA , nie jestem pewien. Ale spotkałem się też z dobrymi z Chin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

często wiąże się dopasowaniem otoczenia lampy.

No ja staram się dopasować ale jakoś mi ten bas nie leży hehe 😉 Poza tym nie mam możliwości ustawiania biasu bo jest u mnie w automacie. Regulacja anodowego też odpada i pewnie wiesz dlaczego. Nie zdecydowałem się na zasilacz impulsowy jak proponowałeś 😉

Tą drogą doszedłbym do kolejnych modyfikacji i skończył z wzmacniaczem klasy D na biurku o czym pewnie też wiesz. Są granice przyzwoitości w zabawie i jak bawimy się lampami to niech tak zostanie, a na mostek diodowy czy jakiegoś Leda w układzie nie zwracajmy uwagi ale cały zasilacz? To już krok do hybrydy, a stąd pół kroku do jazgotnika jakiegoś i koniec zabawy. 

Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz z basem tak jak ja używając jako sterujących 6N23P prod EH. Jakoś mi nie leżą. Używam SE, no ale może w PP jest inaczej.  U mnie w stopniu końcowym są 6CA7. Może gdybym zastosował EL 34 do pary z tymi 6N23P, to byłoby lepiej. Ale na razie nie kombinuję. Pasują mi zestawy Telefunken - Psvane T oraz Mullard - EH. Na następne kilkanaście tysięcy godzin (mam nadzieję) wystarczy😋.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MariuszZ napisał:

Tą drogą doszedłbym do kolejnych modyfikacji i skończył z wzmacniaczem klasy D na biurku

no wiesz zastosowanie takich zasilaczy , z ciąga ci z głowy nie tylko zakłócenia  sieciowe ale też masz problem z głowy przez stabilizację napięcia, bo jak wiesz każdy skok napięcia w sieci wiąże się z napięciem w wzmacniaczu. Co powoduje przesunięcie się charakterystyk i punktu pracy lamp.

No i dodam oszczędnościami prądu, lepsza sprawność zasilaczyB|

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie Mullardy są z lat szesćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pozostałe nowe.  Jest duża szansa ze trochę pograją. Miałem kiedyś wzmacniacz lampowy przerobiony ze starego projektora filmowego AP12 który sam przerabiałem (mając 18 lat) do ,,zasilenia imprez,,  Łącznie z nawinieciem transformatora na 220V, bo oryginalnie był na 110V. Nie wiem ile działały te lampy zanim go dostałem. Po mojej przeróbce działał (był nieźle ujeżdżany po kilkadziesiat godzin tygodniowo) jeszcze ok trzy lata bez wymiany lamp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Rega napisał:

Po mojej przeróbce działał (był nieźle ujeżdżany po kilkadziesiat godzin tygodniowo) jeszcze ok trzy lata bez wymiany lamp.

Swój eksploatuję już od 6 lat, testowany jest raz na 6 m-cy. Przez ten okres była wymieniona jedna mocy-dostała brum. poza tym wszystkie są sprawne w ok 85 licząc od początku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MariuszZ napisał:

Czemu nie trioda czy pentoda mocy? Wyjaśnij proszę 👍

Mamy opracowane dla EL34,  EL84 w różnych konfiguracjach /trioda czy pentoda/ ale dokładnie nie wyjaśnię ponieważ było by to zbyt subiektywne, słucham muzę z vinyli i tytaj chyba bardziej chodziło o czas reakcji wzm. na dźwięk  to tylko jak pisałem moje subiektywne spojrzenie. Jest też ważne jeżeli całość ma pewną dynamikę.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...