Skocz do zawartości

Onkyo TX-NR686 + PC - problem z zanikiem obrazu i dźwięku po HDMI w 4K


Rav-X

Recommended Posts

23 godziny temu, john maj napisał:

Sub poszedł na śmieci :) Tzn mam i może sprzedam za 80-100zł na OLX

wystaw, zawsze może się ktoś znajdzie.

 

6 godzin temu, john maj napisał:

do tego fałszywego Atmosa czyli PCM

żebyśmy się dobrze zrozumieli. To nie jest żadne fałszywy Atmos. Jak amplituner pokazuje PCM to znaczy, że dostaje surowy nieskompresowany sygnał z którym on nic praktycznie nie robi bo to urządzenie nadawcze tak naprawdę dekoduje i sobie to wysyła na odpowiednie głośniki.

 

6 godzin temu, john maj napisał:

Problemów upatruję w tym, że ten Denon ma sporo nowych ustawień do HDMI np. wzmocnione/ skalowane do 8K itd i fizycznie 3 wejścia 8K, a xbox one jest podłączony pod 4K.

jak masz Xbox One X to powinieneś się podpiąć pod wejście 8K.

 

6 godzin temu, john maj napisał:

Zakładam, ze z PS5/xbox one series x nie byłoby takich problemów.

a czyli nie masz Xa. W sumie to nie bo dźwięk X one X oraz X one S obsługują tak samo czyli powinno działać. Szukałeś informacji może na zagranicznych forach?

Zerknij na tego linka:

https://answers.microsoft.com/en-us/xbox/forum/all/xbox-one-x-dolby-atmos-not-working/eb2ccd9f-97d2-49a9-a967-4a2084f6e46c

tam w dalszym poście gość opisuje, że musiał zmienić ustawienia na konsoli, niestety nie potrafię dać bezpośredniego linka do posta. Jak to w zwyczaju bywa, Microsoft nie tylko nie potrafi w aplikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lolekdrugi napisał:

żebyśmy się dobrze zrozumieli. To nie jest żadne fałszywy Atmos. Jak amplituner pokazuje PCM to znaczy, że dostaje surowy nieskompresowany sygnał z którym on nic praktycznie nie robi bo to urządzenie nadawcze tak naprawdę dekoduje i sobie to wysyła na odpowiednie głośniki.

No dobrze, tylko dlaczego w każdym innym formacie jak DTS, 5.1, 7.1 nie pokazuje PCM tylko te formaty, a jedynie na Atmosie pokazuje PCM ? Ale może być coś na rzeczy bo z kolei na PC jest w sumie tak samo, że wszędzie PCM, a tylko w Atmosie, ale tu z kolei pokazuje Atmosa. Jakby na odwrót ?

Sprawa dla mnie jest bardziej z ciekawości. Najbardziej mi zależy na PC bo tam głównie gram. Tą Fifę 20 to ja i mogę grać na 5.1. A co do PC ustawiłem sobie w końcu tak Atmosa, że są tylko tylne głośniki bez bocznych. Czyli mam tak jak mam w pokoju (prawie), ale niezgodnie ze specyfikacją Atmosa. Bo jak pisaliśmy te głośniki powinny być boczne, lekko tylne, a nie tylne. Przy konfiguracji domyślnej miałem tak, że frontowe górne były widziane jako tylne, a tylne jako boczne :) Obecnie w ogóle odznaczyłem boczne. Sa tylko tylne i chyba działa to prawidłowo bo są takie dźwięki jak na Onkyo. Ale czy ja to mam ustawione dobrze to nie daję głowy :)

 

Przechwytywanie.JPG

Edytowano przez john maj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, john maj napisał:

No dobrze, tylko dlaczego w każdym innym formacie jak DTS, 5.1, 7.1 nie pokazuje PCM tylko te formaty, a jedynie na Atmosie pokazuje PCM ? Ale może być coś na rzeczy bo z kolei na PC jest w sumie tak samo, że wszędzie PCM, a tylko w Atmosie, ale tu z kolei pokazuje Atmosa. Jakby na odwrót ?

licencja, tylko to mi przychodzi do głowy. Na pewno masz najnowsze aktualizacje wrzucone do Xboxa i do Denona?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lolekdrugi napisał:

licencja, tylko to mi przychodzi do głowy. Na pewno masz najnowsze aktualizacje wrzucone do Xboxa i do Denona?

 

Denon mi się od razu zaktualizował po włączeniu za pierwszym razem i sprawdzam co parę dni aktualizacje. Xbox one ma automatyczne.

A to ustawienie Atmosa na PC co pokazałem na zdjęciu jest ok ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Po około miesiąca czasu testowania: POTWIERDZAM - to nie wina kabelków HDMI, wina zakłóceń i czego tam nie wymyślać. To wyłączna wina Onkyo, że pewno po taniości dają gniazda HDMI i idą zakłócenia. Na Denonie nigdy nie miałem takiej sytuacji. Nie ważne czy wyłączę i zaraz włączę amplituner czy w nie tej kolejności włączę komp i amplituner. Obraz działa i nie pojawia się czarny ekran

Edytowano przez john maj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po 5 miesiącach użytkowania Denona ani razu nie było problemu znikającego obrazu po PC. Jak sobie przypomnę jak na tym Onkyo się męczyłem to głowa mała. W ciągu jednej gry potrafiło mi się to zrobić od 3 do nawet 25 razy w ciągu 3 godzin. Jak się jedzie lub lata symulatorem i akurat jest lądowanie lub ostry zakręt to w połowie przypadków był wypadek. Szkoda po prostu słów.

A próbowałem kilku(nastu) kabelków, uziemienia, wszystkiego i tylko straciłem czas. Piszę to dla potomnych z rozwiązaniem tego konkretnego problemu, ale wielu podobnych "zagadek technologicznych" - szkoda czasu na półśrodki. W 90% przypadków winę ponosi producent urządzenia, że na czymś przyoszczędził. W tym wypadku Onkyo zapewne przyoszczędziło na jakiejś ochronie portów HDMI od zakłóceń. Zresztą o problemach z HDMI w Onkyo zawsze było wiadomo. Na wszystkich innych źródłach typu: konsola, TV BOX, UHD Player, tuner telewizyjny na enigmie (jak jeszcze miałem) - i to nie na jednym modelu, ale na różnych konsolach, różnych TV boxach, różnych playerach (chyba z 5 testowałem) wszystko było ok. A tylko na komputerze - i dla pewności - TAK były sprawdzane 2 różne komputery i było to samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dnia 1.11.2022 o 13:42, john maj napisał:




próbowałem kilku(nastu) kabelków, uziemienia, wszystkiego i tylko straciłem czas






czyli uziemiłeś amplituner i to nic nie dało? Ja podrzucę informację, że nie zawsze to może być wina amplitunera, znam co najmniej dwa przypadku gdzie to TV powoduje problemy.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 3.11.2022 o 09:06, lolekdrugi napisał:

czyli uziemiłeś amplituner i to nic nie dało?

Tak - sprawdzałem również metodę uziemniania amplitunera. Wszystkie możliwe sposoby jakie mi doradzano w necie.

Dnia 3.11.2022 o 09:06, lolekdrugi napisał:

Ja podrzucę informację, że nie zawsze to może być wina amplitunera, znam co najmniej dwa przypadku gdzie to TV powoduje problemy.

Tylko jeśli by to miał być TV to by również powodował problemy na amplitunerze Denon. Więc metodą eliminacji wychodzi na to, że jednak nie TV. Zresztą to nie byle jaki TV bo flagowy model Samsunga QLED za 25k :)

Możesz mieć trochę racji, ale w tym sensie, że ten TV skorelowany z ampli Onkyo. Bawiąc się w dedektywa może być problem ze zwrotnym HDMI. Bo jak obecnie włączam jakieś źródło - wszystko jedno jakie to ampli po jakiś 20sek. przełącza na zwrotny z hdmi z TV i muszę ponownie wybrać źródło. Tak samo po włączeniu TV i jego wyłączeniu i po ponownym włączeniu w odstępie ok 30 sek. ampli po jakiejś minucie ampli się wyłącza. Tak było z Onkyo, tak jest i teraz... Być może idzie jakiś sygnał po zwrotnym HDMI i na Onkyo losowo wyłączał on ekran z PC ? Może tu coś ? Ale ta teoria ma jednak kilka rzeczy do podważenia. Po pierwsze nie pamiętam już czy tego nie próbowałem. Czyli wyłączyć ten zwrotny HDMI. A po drugie dlaczego to się działo wyłącznie na źródle z PC ? Żadnym innym, nigdy...

No będzie to jedna z setek nierozwiązanych spraw technologicznych, których będzie coraz więcej bo na linii: PC-AMPLI-TV czy na bardzo różnych żródłach łączonych z ampli i tv - więc przechodzi przez zupełnie 3 różne sprzęty (czasami pod ampli jest jeszcze podłączony projektor - sam tak miałem z Onkyo - na wyjściu (ale to nie wtedy były te problemy z PC bo wtedy w ogóle nie używałem PC podł  pod ampli) - więc mamy 4 sprzęty. A może być pewno jeszcze więcej. Więc takie problemy będą sie pewno mnożyć. Najważniejsze, że wreszcie mam ok i za każdym razem doceniam jak to można grać w spokoju bez obawy kiedy ci się zrobi czarny ekran. Właściwie w każdej grze z wyjątkiem strategii czy logicznej jest to mega wkurzające i przeszkadzające. Więc dołożyłem 2x tyle ale kupiłem Denona i jest ok :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, john maj napisał:

Możesz mieć trochę racji, ale w tym sensie, że ten TV skorelowany z ampli Onkyo. Bawiąc się w dedektywa może być problem ze zwrotnym HDMI. Bo jak obecnie włączam jakieś źródło - wszystko jedno jakie to ampli po jakiś 20sek. przełącza na zwrotny z hdmi z TV i muszę ponownie wybrać źródło. Tak samo po włączeniu TV i jego wyłączeniu i po

to samo dzieje się z Yamaha w połączeniu z LG i Sony. Po prostu im się nie chce tego naprawiać. Winni są producenci TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, john maj napisał:

Możesz mieć trochę racji, ale w tym sensie, że ten TV skorelowany z ampli Onkyo. Bawiąc się w dedektywa może być problem ze zwrotnym HDMI. Bo jak obecnie włączam jakieś źródło - wszystko jedno jakie to ampli po jakiś 20sek. przełącza na zwrotny z hdmi z TV i muszę ponownie wybrać źródło.

tak HDMI z ARC (EARC) róźne rzeczy się się dzieją - ja mam podobne problemy z Marantze-m, Sony i Samsungiem - qrwa działają jak chcą 😉 raz się przełączą prawidłowo, innym razem po wyłączeniu BR przełączeniu na kablówkę (w TV) i tak ponownie uruchomi się BR i znów trza wszystko z palucha przelączać - jak nie dogadają się producenci w zakresie HDMI CEC to będziemy ciągle w czarnej dupie, a niby sterowanie z jednego pilota, niech dadzą spokój, ogarnę sobie każdy pilot osobno, niech nie robią ściemy 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek72 napisał:

jak nie dogadają się producenci w zakresie HDMI CEC to będziemy ciągle w czarnej dupie, a niby sterowanie z jednego pilota, niech dadzą spokój, ogarnę sobie każdy pilot osobno, niech nie robią ściemy 😁

problem jest taki, że oni się nie chcą dogadać. Każdy ma swojego soundbara i reszta ich nie interesuje. LG na wsparciu wprost pisze, że oni nie gwarantują zgodności i masz kupić sprzęt LG.

Po prostu śmieją się w twarz, wypadałoby chyba kupować TV, używać przez tydzień i zwracać i tak w kółko z opisem, że produkt uszkodzony. Może wtedy łaskawie ktoś by się tym zainteresował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lolekdrugi napisał:

Po prostu śmieją się w twarz, wypadałoby chyba kupować TV, używać przez tydzień i zwracać i tak w kółko z opisem, że produkt uszkodzony. Może wtedy łaskawie ktoś by się tym zainteresował.

No ale jak zastrzegają w instrukcji że może nie działać to też reklamacji mogą nie uznawać bo z ich "belką" działa 😉. Najgorsze jest, że te sprzęty jakby żyły własnym życiem 😁 sztuczna inteligencja 🤣

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



7 godzin temu, tomek72 napisał:




No ale jak zastrzegają w instrukcji że może nie działać






no właśnie nie kojarzę zapisów w gwarancji by wykluczali coś takiego ale nie przyglądałem się temu dokładnie. Sam fakt jednak, że zamiast nazywać to HDMI-CEC wymyślają swoje nazwy, pokazuje gdzie mają klientów.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:




Bo ta "lepszość" jest kontrowersyjna






xD




nie, nie jest masz dokładnie opisane ograniczenia danego rodzaju połączeniu. Fakt, najlepiej podpiąć wszystko do amplitunera ale nie zawsze się da, ktoś chce.  Poniżej lista która już była nie jeden raz wklejana.




hdmi-earc-comparison-chart-arrow.thumb.jpg.a15c0333dcd3368309566834c88ba662.jpg




 


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, na to wygląda.

Ale pytanie zostaje. Dlaczego nie sa wpięte w amplituner?

Aha ok bo jest 4700 z jednym gniazdem 8K. Rozumiem że wykorzystujesz to. To ok jesteś skrajnym przypadkiem bo masz obydwie nowoczesne konsole.

Takich osób jest .... mało.

Zapytam bo się przymierzam sam.

Która?

Jakbyś musiał zostać z jedną?

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie są wpięte w amplituner? Konsole mam na froncie pod TV z uwagi na wygodę. Cała reszta sprzętu jest z tyłu w rogu w zamkniętej szafie rack, nie specjalnie mi zależy by dzieciaki w niej grzebały. A pobocznie... Zbyt mało wejść w amplitunerze. Zarówno Trinnov jak i Denon mają ich "tylko" 7. Nie będę 10-latkowi tłumaczył że jak chce PS5 to ma przełączać źródło na TV, a Xbox to na amplitunerze. Po prostu do TV mamy podłączone trzy konsole i amplituner via eARC i to zdaje egzamin.

A która konsola lepsza? Nie da się jednoznacznie określić, chyba częściej PS5 pracuje. Teraz zresztą mamy fazę na Nintendo Switch z Ring Fit Adventure, można się nieźle spocić :D

SAVE_20221117_123951.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido Po chwili zastanowienia... Jeśli chodzi o dźwięk to lepiej chyba XBOX brać, bo można korzystać z Atmos w grach. Z tym że Dolby Access... jest płatny dodatkowo prawie 70zł. Tak samo jak byśmy go chcieli na PC. PS5 odtworzy filmy a Atmosem bo ampli wszystko odkoduje, ale gry nie mają wsparcia u źródła.

Na suficie mam to https://allegro.pl/oferta/panele-akustyczne-mata-gabka-pianka-akustyczna-3d-7209775659 i wszędzie dookoła zamiast cokołów podsufitowych to https://allegro.pl/oferta/pulapka-basowa-naroznik-akustyczny-akustyka-panel-7025175178

PANELE-AKUSTYCZNE-MATA-GABKA-PIANKA-AKUS

PULAPKA-BASOWA-NAROZNIK-AKUSTYCZNY-AKUST

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...