Skocz do zawartości

Przydźwięk gramofonu


Recommended Posts

Gramofon Thorens TD206, wkładka dostarczona z gramofonem , podłączony do wzmacniacza kablem dostarczonym z gramofonem. Problem jest w słyszalnym przydźwięku podczas odsłuchu w przerwie miedzy utworami lub na funkcji stop. Jeśli od wzmacniacza wypniemy kable rca słychać lekki tylko szum bez brzęczenia ale to wiadomo jak na wyjściu phono . Brzęczy nawet gdy gramofon jest wyłączony i pozbawiony zasilania( zasilacz wyjęty z gniazdka) Gniazda gnd wzmacniacza i gramofonu połączone. Pozostawiłem gnd wpiąłem kable rca dużo lepszej jakości niż będące w zestawie, było jeszcze gorzej. Zbliżenie ręki lub dotknięcie ramienia powoduje trzaski i jeszcze większe buczenie. Najpierw myślałem ze kable dołączone do zestawu nie są dobre i zbierają jakieś zakłócenia ale po wszystkich kombinacjach już nie wiem jaki kierunek obrać, proszę o pomoc co można tu zrobić . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddaj na serwis np. @Audio Autonomy . Grzegorz zajmuje się od lat analogiem i robi to dobrze.

Powodów buczenia może być wiele. Z najprostszych sprawdź gdzie masz trafo we wzmacniaczu. Drapaka stawiamy z daleka od transformatora. Jeżeli np. Trafo jest z lewej strony to ramię gramofonu ustawiamy po przeciwnej prawej stronie, tzn cały gramofon. 😊

U mnie nic nie buczy. Owszem wzmacniacz ma potężny transformator i słychać go gdy nic nie gra. Ale nie słychać jak jest włączona muzyka. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert 123 wygląda na to, że problem leży w okablowaniu wewnątrz gramofonu. Możliwe, że przerwało się połączenie ramienia z masą. Trzeba zajrzeć do środka i sprawdzić jak to wygląda. Jeżeli masz miernik uniwersalny i lutownicę, to mogę podpowiedzieć zdalnie co zrobić. Jeżeli nie, to nie pozostaje nic innego jak wizyta w serwisie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon ma dwa lata i moja wina ze to zlekceważyłem, jeszcze muszę sprawdzić czy może to wpływ wi-fi bo jest jakiś metr od tego , sam nie wiem, myślałem ze wystarczy kupić lepszy kabel rca ,jeśli to nie problem to napisz proszę jak to sprawdzić czy masa jest przerwana ,

Edytowano przez Robert 123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2020 o 20:02, Robert 123 napisał:

Problem jest w słyszalnym przydźwięku podczas odsłuchu w przerwie miedzy utworami lub na funkcji stop.

Jak daleko stoi gramofon od kolumny? Zbyt bliska odległość może powodować przydźwięk.

Sprawdź połączenia masy w gramofonie , pomoże @Audio Autonomy

Czy masz wyprowadzony kabel uziemienia, czy też idzie żyłą masy któregoś z kanałów ?Sprawdź wtyki RCA czy nie odlutowała się masa / słaby styk/. W przypadku oddzielnego kabla odłącz od zacisku GND we wzmacniaczu i przyłóż do którejś ze śrubek obudowy wzmacniacza.

Sianie zasilaczy impulsowych powoduje przeważnie tylko przydźwięk sieciowy ale sprawdź co sie dzieje gdy do gniazdek masz podłączony wyłącznie gramofon i wzmacniacz.

Jak to wszystko nie pomoże, to pakuj gramiaka idź do kogoś ze znajomych kto ma możliwość podłączenia gramofonu i sprawdź czy przydźwięk nadal będzie.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robert 123 napisał:

myśle ze przewód masy ma jakiś błąd w ramieniu 

Weź najprostszy miernik

https://www.castorama.pl/miernik-cyfrowy-dt33d-buzzer-id-1058207.html

przyłóż jedną końcówkę kabla miernika do ramienia, drugą do masy wtyku RCA / uziemienie przeważnie jest prowadzone lewym kanałem, ale sprawdź oba/ . Jak wszystko jest ok . to zamykasz obwód i pojawia się sygnał dźwiękowy lub odczyt na mierniku. Jak takowego nie ma to faktyczne coś z masa ramienia ale nie polecam o ile się nie znasz wymiany kabli ramienia samemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Weź najprostszy miernik

https://www.castorama.pl/miernik-cyfrowy-dt33d-buzzer-id-1058207.html

przyłóż jedną końcówkę kabla miernika do ramienia, drugą do masy wtyku RCA / uziemienie przeważnie jest prowadzone lewym kanałem, ale sprawdź oba/ . Jak wszystko jest ok . to zamykasz obwód i pojawia się sygnał dźwiękowy lub odczyt na mierniku. Jak takowego nie ma to faktyczne coś z masa ramienia ale nie polecam o ile się nie znasz wymiany kabli ramienia samemu.

Patrzyłem miernikiem gdy dotykam ramienia i masy rca cisza, pokazuje tylko obwód miedzy pinem wkładki a masa rca 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 29.01.2020 o 20:49, Robert 123 napisał:

Patrzyłem miernikiem gdy dotykam ramienia i masy rca cisza, pokazuje tylko obwód miedzy pinem wkładki a masa rca 

Gramofon wrócił z serwisu i już nie ma głośnego przydźwięku podczas dotykania ramienia , jest cisza, ale przydźwięk przy połowie wzmocnienia jest słyszalny, po odłączeniu gramofonu tylko szum ale to normalne, tak jak sprawdzałem prędzej masa rca była tylko przy pinach wladki , pinach masowych, teraz po interwencji serwisu obwód zamyka się miedzy wszystkimi pinami  i masa rca 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...