Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

Witam podpowiedzcie proszę jak ustawić żeby lepiej dostosować w ustawieniach dźwięk. Mam sprzęt Yamaha rx v6a oraz kolumny heco 1000. Próbuje rozgryźć to wszystko, te funkcje, sceny, dtx, etc. Ale kiepsko mi idzie i nie wiem co z czym połączyć napisałem na osobnym wątku prośbę o pomoc specjalisty ale kiepsko z odzewem więc może wy mi pomożecie jakie ustawienia najlepiej dać żeby wszystko było dobrze zrobiłem kalibrację przez ypao intak zostawiłem ale czuję niedosyt dźwięku a do tego nie ogarniam co najlepiej mieć włączone przy słuchaniu muzyki a co przy oglądaniu filmów. Czytałem wcześniejsze wpisy o ustawieniach głośników na small itp ale chodzi mi o całość nie tylko kalibrację ale też o poszczególne funkcje i możliwości amplitunera co powinno być w danym momencie słuchania / oglądania bo z czytania samej instrukcji nie wiele

rozimiem może ktoś się podzielić informacjami o pomoc ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Daniel Ps napisał:

Witam podpowiedzcie proszę jak ustawić żeby lepiej dostosować w ustawieniach dźwięk. Mam sprzęt Yamaha rx v6a oraz kolumny heco 1000. Próbuje rozgryźć to wszystko, te funkcje, sceny, dtx, etc. Ale kiepsko mi idzie i nie wiem co z czym połączyć napisałem na osobnym wątku prośbę o pomoc specjalisty ale kiepsko z odzewem więc może wy mi pomożecie jakie ustawienia najlepiej dać żeby wszystko było dobrze zrobiłem kalibrację przez ypao intak zostawiłem ale czuję niedosyt dźwięku a do tego nie ogarniam co najlepiej mieć włączone przy słuchaniu muzyki a co przy oglądaniu filmów. Czytałem wcześniejsze wpisy o ustawieniach głośników na small itp ale chodzi mi o całość nie tylko kalibrację ale też o poszczególne funkcje i możliwości amplitunera co powinno być w danym momencie słuchania / oglądania bo z czytania samej instrukcji nie wiele

rozimiem może ktoś się podzielić informacjami o pomoc ?

Kilka prostych trików na start zabawy z Yamahą.

- wyzeruj ją bo tak będzie latwiej isć do zerowych ustawień niż cofać wszystk oco zrobiłeś do tej pory

- jesli używasz tylko 5 kolumn. Warto podłączysz Aurore w bbi ampingu. Poczytaj instrukcje jak sięti ustawia. Usuń zworki. Jak 7 kolumn to nie istotny punkt

- zrob kalibracje

-masz suba? Jesli tak to zrób fronty na small i ustaw odciecie na 60hZ. Jesli nie to zostaw na large ale suba dokup

zapisz to usatwienie. Na przykład pod preset 1

- pod preset dwa zrob sobue ustawienie stereo. Daj fronty na large i wylacz suba zobacz jak gra. Ewentualnei dołoż suba do stereo.

- nie uzywaj DSP w Yamaha jak jestes poczatkującym. Uzywaj Straight.

Z czasem obejscia z funkcjami warto wtdy zagladnac i do nich i do krzywych YPAO

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2024 o 08:35, Piotr Sonido napisał:

Kilka prostych trików na start zabawy z Yamahą.

- wyzeruj ją bo tak będzie latwiej isć do zerowych ustawień niż cofać wszystk oco zrobiłeś do tej pory

- jesli używasz tylko 5 kolumn. Warto podłączysz Aurore w bbi ampingu. Poczytaj instrukcje jak sięti ustawia. Usuń zworki. Jak 7 kolumn to nie istotny punkt

- zrob kalibracje

-masz suba? Jesli tak to zrób fronty na small i ustaw odciecie na 60hZ. Jesli nie to zostaw na large ale suba dokup

zapisz to usatwienie. Na przykład pod preset 1

- pod preset dwa zrob sobue ustawienie stereo. Daj fronty na large i wylacz suba zobacz jak gra. Ewentualnei dołoż suba do stereo.

- nie uzywaj DSP w Yamaha jak jestes poczatkującym. Uzywaj Straight.

Z czasem obejscia z funkcjami warto wtdy zagladnac i do nich i do krzywych YPAO

W jaki sposób zapisać te ustawienia opisujesz to jako preset1 i preset 2. Mam 5.1 ale z tego co widzę w instrukcji podpięcie pod bi amp jest niemożliwe u mnie musiałbym dokupić kolejne dwa kable więc na tą chwilę odpada. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2024 o 21:11, Daniel Ps napisał:

W jaki sposób zapisać te ustawienia opisujesz to jako preset1 i preset 2. Mam 5.1 ale z tego co widzę w instrukcji podpięcie pod bi amp jest niemożliwe u mnie musiałbym dokupić kolejne dwa kable więc na tą chwilę odpada. 
 

Jak wejdziesz w opcji i usaywisz wszystko to jest opcja save :)

Aha czyli nie podpeniesz w Biampingu bo szkoda Ci 50 zł na kable? W jakiej odeglości masz je od amplitunera? 2m? Czyli 4m kabla potrzebujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jak wejdziesz w opcji i usaywisz wszystko to jest opcja save :)

Aha czyli nie podpeniesz w Biampingu bo szkoda Ci 50 zł na kable? W jakiej odeglości masz je od amplitunera? 2m? Czyli 4m kabla potrzebujesz.

Nie nie tylko bardziej będę szedł w stronę (sugerowano mi ) zakup końcówki mocy atol 100 signature ponieważ mam wrażenie że ten dźwięk nie jest do końca taki jak być powinien chyba że mam za duże wymagania rozumiem że jest to tylko amplituner KD. 
dlatego też chciałem porady dotyczącej nie tylko samego podłączenia ale w głównej mierze ustawień żeby wydobyć z tego jak najwięcej. 
samą instrukcję czytałem kilka razy próbując się zagłębić w temat bardziej co włączyć czego nie w jakich sytuacjach takie ustawienia do kina a takie do muzyki jak to zapisać wszystko żeby nie szukać itp. Ale niestety dla zwykłego laika mimo często łopatologicznego wyjaśnienia to wciąż za mało i wielu rzeczy mimo wszystko nie rozumiem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Daniel Ps napisał:

Nie nie tylko bardziej będę szedł w stronę (sugerowano mi ) zakup końcówki mocy atol 100 signature ponieważ mam wrażenie że ten dźwięk nie jest do końca taki jak być powinien chyba że mam za duże wymagania rozumiem że jest to tylko amplituner KD. 
dlatego też chciałem porady dotyczącej nie tylko samego podłączenia ale w głównej mierze ustawień żeby wydobyć z tego jak najwięcej. 
samą instrukcję czytałem kilka razy próbując się zagłębić w temat bardziej co włączyć czego nie w jakich sytuacjach takie ustawienia do kina a takie do muzyki jak to zapisać wszystko żeby nie szukać itp. Ale niestety dla zwykłego laika mimo często łopatologicznego wyjaśnienia to wciąż za mało i wielu rzeczy mimo wszystko nie rozumiem 

Końcówka zrobi na prawde znacznie wieksza roznice. To prawda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Daniel Ps napisał:

Nie nie tylko bardziej będę szedł w stronę (sugerowano mi ) zakup końcówki mocy atol 100 signature ponieważ mam wrażenie że ten dźwięk nie jest do końca taki jak być powinien chyba że mam za duże wymagania rozumiem że jest to tylko amplituner KD. 

56 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Końcówka zrobi na prawde znacznie wieksza roznice. To prawda.

Końcówka zrobi jakąś tam różnicę tylko to nie ma sensu. Bo za cenę Yamahy + końcówki / wzmacniacza kupisz dużo lepszy amplituner. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PanKlor napisał:

Końcówka zrobi jakąś tam różnicę tylko to nie ma sensu. Bo za cenę Yamahy + końcówki / wzmacniacza kupisz dużo lepszy amplituner. 

No też tak się zastanawiałem czy nie będzie to lepsza opcja tylko sprzedając swój ampli max 2 tys może wezmę plus 4 za atoll więc w okolicach 6 nie wiem czy znajdę coś dobrego chyba że coś zasugerujesz 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, PanKlor napisał:

Końcówka zrobi jakąś tam różnicę tylko to nie ma sensu. Bo za cenę Yamahy + końcówki / wzmacniacza kupisz dużo lepszy amplituner. 

Tak. Ale amplituner już jest.

Tez wolał bym Arcama.

Sprzedaz jednak obecnego amplitunera wiaze sie ze strata 

17 godzin temu, Daniel Ps napisał:

No też tak się zastanawiałem czy nie będzie to lepsza opcja tylko sprzedając swój ampli max 2 tys może wezmę plus 4 za atoll więc w okolicach 6 nie wiem czy znajdę coś dobrego chyba że coś zasugerujesz 

No właśnie

17 godzin temu, PanKlor napisał:

Integra DRX 2.4, Yamaha A6A, Pioneer LX-505 (z Diraciem), Denon X3800.... wybór jest spory. 

A to myslałem troche o innych modelach.

Integra to finalnie to samo co dużo tańsze Onkyo i Pioneer wiesz o tym?

X3800 jednak bym w tej grupie nie dodawał. Fajny amplituner do dostania za sporo mniej na Amazonie. Ale to nie jest poziom pozostałych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Tez wolał bym Arcama.

 

Nigdzie nie napisałem, że wolałbym Arcama 😛

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

X3800 jednak bym w tej grupie nie dodawał. Fajny amplituner do dostania za sporo mniej na Amazonie. Ale to nie jest poziom pozostałych.

Za 6k masz komplet z Diraciem i chyba najwięcej opcji na rozbudowę zestawu (4 suby, Auro 3d etc.) 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

A to myslałem troche o innych modelach.

Za 6k nie poszalejesz... można szukać ewentualnie używek. Wiadomo że można drożej ale chyba nie o to chodzi autorowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się i raczej będę szedł w stronę tego żeby dokupić końcówkę mocy tak też mi sugerowano mówiąc że przy tym amplitunerze co mam v6a każdy inny będzie oferował więcej funkcji i nieznacznie lepszy dźwięk i wymiana amplitunera była by wskazana jak bym chciał rozbudowywać system a raczej nie będę nic dodawał. natomiast zdecydowanie większą różnicę na plus będę widział przy tym co mam plus atoll am 100. 
 

ale wracając do tematu ustawień 

- mam zrobić fronty na small i ustawić odcięcie na 60hz (spróbuję zapisać jako preset1- spróbuję po Lewsz jak robiłem kalibracje nie kojarzę żebym mógł jakoś zapisywać różne opcje ale może nie zwróciłem uwagi na to )

- pod preset dwa dać fronty large i  ewentualnie dodać suba

- nie używać DSL

Czy coś jeszcze na co zwrócić uwagę albo coś ustawić ? 
 

Edytowano przez Daniel Ps
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, PanKlor napisał:

Akurat dobra kalibracja wniesie więcej. Wiadomo, że najlepiej jedno i drugie. 😉

 

Więc proszę o porady tej do tej kalibracji po za tym co wyżej było wspomniane. Niestety działam tylko na ypao i kalibracji automatycznej. Chociaż jeżeli by się znalazł ktoś z Wrocławia lub okolic co to ogarnie to z miłą chęcią zapraszam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2024 o 09:09, Butler napisał:

Jedyny z tego grona obsłuży procesorem system 7.1.4. Pozycjonowanie zależy od kryteriów jakie obieramy.

A to tak.

Dodam tylko że nie procesorem. Bo to także zrobi AVR11. A aktywnymi kanałami.

O to Ci chodziło?

Dnia 15.03.2024 o 12:40, Daniel Ps napisał:

Więc proszę o porady tej do tej kalibracji po za tym co wyżej było wspomniane. Niestety działam tylko na ypao i kalibracji automatycznej. Chociaż jeżeli by się znalazł ktoś z Wrocławia lub okolic co to ogarnie to z miłą chęcią zapraszam 

YPAO to dobra kalibracja ale trzeba jej poswiecić nieco czasu.

Ma sporo ustawiń manualnych.

Zalezy od wersji ale to konkurent dla audysseya

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Dodam tylko że nie procesorem

No właśnie procesorem. Końcówek ma mniej i by wykorzystać full trzeba dołożyć dwie. W Arcamach nawet cztery. No ale na podbudowie tych ampli można budować 11-kanałowe kino, pozostałe wymienione wyżej tego nie potrafią, Yamaha trzeba by brać RX-A8A,  ale jest "trochę" droższa.

Tak jak pisałem wielokrotnie, to są konkurencyjne zabawki. Żaden nie posiada najlepszych cech drugiego. Jeden ma kanały, inny Dirac w posagu, kolejny możliwość bezprzewodowych surround itd.. A dźwiękowo to blondynki i szatynki, rude.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, robiłem w weekend ponowną kalibrację Dirac (po podłączeniu nowego SVS SB 3000) i nie wiem jak najlepiej wyeliminować zbyt mocne dudnienie.

A konkretniej mówiąc:
- zaraz po kupnie, jeszcze przed rekalibracją, SB3000 kilka dni grał i przy najniższych częstotliwościach wpadał w takie dziwne rezonanse, jakby takie nieprzyjemne przeciąganie najniższych Hz
- zrobiłem Dirac'a 13point, do Slot1 wyeksportowałem czystą kalibrację - to przeciąganie niskich Hz zniknęło, ale było jakby za mało basu
- zrobiłem więc load harman curves dla wszystkich grup w Dirac'u, do Slot2 -> +6dB, do Slot3 -> +8dB
- aktywacja Slot2 czy Slot3 znacząco poprawia bas, jest już dużo lepiej, ale tym razem w niektórych miejscach salonu słychać czasem dudnienie na najniższych Hz
- chciałbym pozostać na Slot2 czyli +6dB, ale jakoś próbować wyeliminować to dudnienie więc w apce SVS włączam opcję "room gain compensation" i nawet na najniższym ustawieniu tych 25Hz lub na środku suwaka czyli 31Hz jest słyszalna poprawa.

Moje pytania:

1. czy włączając tą opcję w apce SVS nie "tracę" jakiś częstotliwości suba?
2. czy zamiast włączać w SVS ten room gain comp. nie jest lepiej coś pozmieniać w krzywych Dirac'a dla suba?

Dnia 13.01.2024 o 17:07, Piotr Sonido napisał:

Co to za sub?

kabel. albo reklamował bym go. Bo to może być coś z wyjściem RCA.

 

Odpisuję dopiero teraz, bo po wymianie suba Kody na SB3000 całe szczęście strzelanie przy wyłączaniu ampli RZ50 zniknęło :) czyli winowajcą musiał być stary sub.

Edytowano przez sunnyluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sunnyluk napisał:

1. czy włączając tą opcję w apce SVS nie "tracę" jakiś częstotliwości suba?

Oczywiście, że tracisz. Po to to jest. 

36 minut temu, sunnyluk napisał:

i nie wiem jak najlepiej wyeliminować zbyt mocne dudnienie.

Kupić kolejny subwoofer. 

37 minut temu, sunnyluk napisał:

SB3000 kilka dni grał i przy najniższych częstotliwościach wpadał w takie dziwne rezonanse, jakby takie nieprzyjemne przeciąganie najniższych Hz

To nie subwoofer tylko pomieszczenie. 

 

38 minut temu, sunnyluk napisał:

ale tym razem w niektórych miejscach salonu słychać czasem dudnienie na najniższych Hz

W niektórych miejscach. Te miejsca wynikają wymiarów pomieszczenia i konkretnych częśtotliwości. Tak czy inaczej po zrobieniu kalibracji powinieneś odpalić REW i zweryfikować co wyszło. Dudnienia w tych niektórych miejscach pewnie nie wyeliminujesz, skup się na miejscu gdzie oglądasz filmy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2024 o 09:43, sunnyluk napisał:

Odpisuję dopiero teraz, bo po wymianie suba Kody na SB3000 całe szczęście strzelanie przy wyłączaniu ampli RZ50 zniknęło :) czyli winowajcą musiał być stary sub.

A no właśnie. Ale było mineło tego już nie rozstrząsamy :)

 

Też uważam że dwa SB2000 mogłby by zrobić finalnie po prostu lepszy efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...