Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

Witam,

Zostałem posiadaczem Denon AVR-X1700H + Zestaw Polk Audio TL1700.

Mam kilka pytań odnośnie kalibracji suba ( przeczytałem wiekszosc stron o kalibracji tutaj i na innych forach ale nie widziałem bądz nie pamietam wzmianki o tym).

Po kalibracji ustawilo mi Suba na + 0.5 ale nie podoba mi się dźwięk który z niego wychodzi. Sub był ustawiony z głośnością na godzine 12.

21165781_WhatsAppImage2023-02-05at23_47_41.jpeg.eb82c0da5641a2aa50ea6ca6872826e5.jpeg

Jak poprawnie powinien być podłączony Sub ? Mam podpięty tylko jeden kable do L i do Sub 1 out na ampli.

Podczas kalibracji powinienem zmienić ustawienie Low Pass na cos innego niz 80 ?

Phase powinien być ustawiony tak jak teraz czy 180 ?

Pierwszy raz kalibrowałem kino domowe łącznie z cala konfiguracja i potrzebowałbym trochę pomocy.

Z góry dzięki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phase 0, Low Phase na maxa i jedziesz z kalibracją od nowa. Najlepiej jak kalibracja ustawi db subwoofera na 0. Jak będzie znacząco od tego odbiegać, to kręcisz Volume suba i od nowa.

6 godzin temu, Seph napisał:

nie podoba mi się dźwięk który z niego wychodzi.

To może powiedz czego się spodziewałeś po zestawie za 1300zł i z czego jesteś konkretnie rozczarowany. 

Elado_Polk_Audio_TL1700_hazimozi_szett__

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Nie podoba ci się bo?

Bo według kalibracji jest prawidłowo.

 

Suba albo nie słychać prawie wogole , albo dudni jak jest tylko trochę głośniej. Spróbuję skalibrować jeszcze raz ale to uda mi się pod koniec tygodnia może, dam znać czy zmiana Low phase coś pomogła.

Kable są podłączone prawidłowo ? Tylko jeden kabel z L do Ampli .

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić tak: ustawić sub-a w miejscu odsłuchu (czyli tam gdzie siedzisz gdy słuchasz/oglądasz), włączyć utwór z rytmicznym głębokim basem i "biegać na czworakach" po pokoju aż znajdziesz miejsce gdzie najlepiej słychać i nie dudni - w tym miejscu (lub jego pobliżu) stawiasz sub-a i powinno być OK - to nie jest żart chociaż może brzmi śmiesznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 7.02.2023 o 06:21, Piotr Sonido napisał:

Witam. W moim pomieszczeniu stoi zestaw

Onkyo 686+Dali oberon 7 +dali on the wall+dali oberon wokal+sufitowe +subwoofer(nie pamiętam bo jestem w pracy)

Bardzo was proszę o pomoc w kalibracji

NA pewno odległość nie jest prawidłowo mierzona. Nie wiem jak ustawić crossover oraz suba

A reszta nie jestem pewien

 

Dnia 7.02.2023 o 06:21, Piotr Sonido napisał:

 

 

Dnia 7.02.2023 o 06:21, Piotr Sonido napisał:

 

 

Edytowano przez irlandczyk007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.02.2023 o 07:21, Piotr Sonido napisał:

Zgadzam się z przedmówcami. Zapewne jeszcze trochę go ustawisz, zmienisz, nieco poprawisz zmieniając ustawienie. Ale no duża szansą że on tak gra.

Ale warto jeszcze powalczyć żeby wyciągnąc no 110% z tego.

 

Witam,

Troche to trwało zanim miałem możliwość ponownej kalibracji aż do dzisiaj. Po ustawieniu częstotliwości na max tym razem musiałem zrobić kilka kalibracji zanim sub ostawilo na + 0.5.

Ogólnie różnica jest duża, teraz sub gra poprawnie niezależnie czy jest dzwięk ustawiony na około 20 % czy 80% więc myśle ze narazie to mi wystarczy bo jestem jak narazie zadowolony.

W tygodniu bede miał czas odpalić PS4 i obejrzec jakis film to sie okaże czy potrzebuje jeszcze jakieś korekty robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Koledzy mam wydawać się może śmieszne pytanie. Jak wiadomo w amplitunerach kina mamy różne tryby pracy jak Auto, Direct, Pure Direct, Multichannel itd. Tryb Direct prowadzi nas do odtwarzania bezpośredniego z pominięciem korekcji, Pure wyłącza dodatkowo sekcję video itd. Ale czy tryb Direct/Pure Direct omija również kalibrację? Chodzi mi o ustawienia opóźnień (odległości) i poziomu głośności dla poszczególnych kanałów. Na logikę powinien ominąć wszystko i "wypluć" na końcówki mocy to co dostał ze źródła ze 100% mocą czyli wszystkie głośniki 0dB i bez uwzględnienia odległości.

Skąd to pytanie? - ano strasznie irytuje mnie tryb Auto w Marantz (pewnie Denon ma podobnie), gdy dostaje sygnał DD 5.1 na siłę próbuje uszczęśliwić słuchacza włączając tryb Dolby / Dolby Surround - jakiś emulator odpalający dodatkowo kanały sufitowe (Atmos), dopiero trzeba przyciskiem na pilocie (ewentualnie w aplikacji) kliknąć przycisk MOVIE i z listy wybrać tryb DD. Mechanizm ten zapamiętuje ostatnio wybrany tryb przez słuchacza, czyli jeżeli oglądałem film w DD 5.1 i włączę film w Atmos - ten mądrala trzyma (robiąc pewnie downmix) tryb DD 5.1, w sytuacji odwrotnej zrobi upmix z DD 5.1 do tego tryby Dolby/Dolby Surround. I nie mam nic przeciw temu jeżeli chodzi o przyciski Movie, Music, Game - ktoś sobie coś tam ustawi i ma to być zapamiętane. Natomiast tryb Auto powinien uwzględnić kalibrację i korekcję jeżeli mamy ją włączoną, ale po co upiększa to co w źródle (robi z 5.1 5.1.2) jest to trochę idiotyczne i irytujące, że przy zmianie rodzaju ścieżki muszę ręcznie ją wybierać żeby była zgodna z oryginałem. Stąd pytanie o tryb Direct czy omija wszystko, czy np. uwzględnia kalibrację - czyli odległości/opóźnienia i poziom głośności kanałów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

Moim zdaniem, jak Ci nie przelaczy sam na Atmos jak puszczasz Atmos, to znaczy ze AVR nie dostaje Atmos na wejsciu i tu masz problem. U mnie sam sie przelaczal na Atmos jak dostawal Atmos.

 

Zgadza się , w trybie auto po wybraniu ścieżki  np. Dolby Atmos amplituner powinien przełączyć sięna odpowiedni dekoder (w tym przypadku Dolby Atmos). Przynajmniej u mnie tak to działa (AVR-X1500H). Natomiast , fakt po wybraniu ścieżki DD lub DD+ x.1 włacza sie dekoder DD/DD+, a do tego dolby surround

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Iron napisał:

Zgadza się , w trybie auto po wybraniu ścieżki  np. Dolby Atmos amplituner powinien przełączyć sięna odpowiedni dekoder (w tym przypadku Dolby Atmos). Przynajmniej u mnie tak to działa (AVR-X1500H). Natomiast , fakt po wybraniu ścieżki DD lub DD+ x.1 włacza sie dekoder DD/DD+, a do tego dolby surround

Wydaje mi się że przeszkadza Ci Virtualizer głośnikowy który jest domyślnie włączony.  Dodatkowo ja nie lubię funkcji Dynamic EQ bo wg mnie za bardzo podbija surroundy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie Auto jak jest sygnał Atmos to działa prawidłowo - przełącza na Atmos, natomiast jak podam DD5.1 to włącza wyżej wspomniany „virtualizer” i odpala głośniki sufitowe w trybie Dolby/Dolby surround dlatego trzeba manualnie wejść w Movie i zmienić na DD/DD+ 5.1. I to mnie irytuje bo Auto powinno oddać kanały 1:1 a nie „upiększać”. Mam ten ampli 2 lata i nie znalazłem możliwości wyłączenia „virtualizera”.

Dynamic EQ też nie używam, raczej oglądam bliżej poziomu referencyjnego niż cicho, po za tym mam odczucie przerysowania i pompowania oraz stłumienia dialogów z tym „poprawiaczem”.

A odnośnie mojego pytanie o Direct i uwzględnienie kalibracji - ktoś coś podpowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tasiorsa niestety ale nie widzę takiej opcji (a już miałem nadzieję, że jednak coś mi umknęło), przebrnąłem wielokrotnie menu Audio (to z OSD, w aplikacji i przez www) i nigdzie nie trafiłem na virtualizer o którym piszesz, w instrukcji również nie ma nic takiego

image.png.6e371b80ab5c69633ec8699de3c8f1e6.png

image.png.2b71a3fc2e0c38d5c9e63ae005c6daea.png

dźwięk na wejściu 5.1 wyjście 5.1.2 (7.1) Dolby/Dolby Surround w trybie Auto, trzeba iść w Movie i wybrać DD/DD+ żeby wskoczył w 5.1 na wyjściu - czyli kicha. Jedyny tryb (w zasadzie dwa bo jeszcze Pure) w którym na wyjście wychodzi to co na wejściu to Direct - reszta z palucha, bo "inteligentny" amplituner DD 5.1 będzie podnosił do cholera wie czego 5.1.2 czy 7.1 z głośnikami w suficie 🤔.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...