Skocz do zawartości

Tani amplituner z wejściem optycznym pod PC


maciej03

Recommended Posts

Witam. Mam możliwość sprzedać w dobrej cenie mojego Sony STR-DE497, decyzja głównie przez uszkodzone gniazdo słuchawkowe z którego czasami korzystam. Naprawa tego raczej nie jest zbyt opłacalna, a może mógłbym kupić jakiś nieco lepszy model. Chciałbym przeznaczyć na to około 400 złotych, oczywiście używany. Dodatkowo zainteresowałem się ponownie tematem kina domowego głównie za sprawą Netflixa.

Obecnie mam taką konfigurację: PC połączony kablem optycznym do amplitunera i kolumny Tonsil Samba 250. Nic specjalnego, ale porzuciłem wcześniejsze plany budowy kina i kupna głośników 5.1, ze względu na brak kodeków w moim amplitunerze. Jak dobrze pamiętam chodziło o Dolby Digital Plus EAC3. Ale ku mojemu zaskoczeniu na Netflixie rusza dźwięk 5.1 na moim sprzęcie, pojawia się napis Dolby Digital 3/2.1.  I teraz mam kilka pytań:

  1. Czy w tych pieniądzach uda się znaleźć coś lepszego od tego Sony, czy lepiej naprawiać gniazdo, bo reszta sprzętu działa bez problemu. Mile widziane by było automatyczne włączanie i wyłączanie sprzętu (choć wątpię czy w takim starym sprzęcie będzie coś takiego) i gniazda wejściowe z przodu. Z brzmienia to nie przepadam za ostrą górą, muzyka głównie metalowa, ale też nie oczekuję cudów, bo i tak rzadko jej słucham no i niski budżet :).
  2. Czy HDMI jest mi do czegoś potrzebne? Skoro obraz leci bezpośrednio z PC. Czy po prostu przez HDMI można przesłać "lepszy" dźwięk, więcej kodeków itp. niż optycznym/coaxial 
  3. Czy podłączanie wejściem cyfrowym zamiast analogowym faktycznie jest lepsze? Z odsłuchu i pewnego artykułu wynika, że przy połączeniu cyfrowym wykorzystywany jest DAC wbudowany w amplitunerze, który jest zdecydowanie lepszy niż integra w PC.
  4. Jak jest z gniazdem słuchawkowym w amplitunerach? Wykorzystuje go głównie do muzyki na słuchawkach i czasami do grania. 
  5. Jak jest z tymi kodekami? Które faktycznie są ważne i wykorzystywane, a które są raczej niszowe i nie warto zwracać na nie uwagi?
  6. Czy jakiś amplituner posiada możliwość zapisania kilku ustawień głośników? Chodzi o to, że grając, oglądając YouTube czy filmy na monitorze, siedzę blisko przednich głośników. Natomiast oglądając na telewizorze jestem blisko ewentualnych tylnych głośników. Co prawda można przełączyć amplituner w tryb 2CH, ale może mi się spodobać pseudo surround itp. Da się to jakoś ugryźć czy musiałbym mieć dwa zestawy? Czy może najlepiej całkowicie porzucić kino i pójść w stereo? 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale raczej sobie podaruje zakup nowego amplitunera dla kilku filmów rocznie. W dodatku wymaga to HDMI, odpowiedniego standardu etc. To teraz najważniejsze dla mnie pytanie. Opłaca się łączyć amplituner optycznym kablem z komputerem bez dedykowanej karty dźwiękowej? Jeśli tak to jaki model 5.1 ewentualnie stereo (choć takie na allegro nie rzuciły mi się w oczy) można polecić? Podejrzewam, że na pewno są jakieś stare wyższe wersje warte uwagi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk wysyłany za pośrednictwem wyjścia cyfrowego jest wysyłany w nie zmienione postaci bezpośrednio do amplitunera, nie ma znaczenia czy to będzie z wbudowanego w płytę główną czy kartę muzyczną, dodatkowa karta muzyczna poprawi ci połączenie analogowe a nie cyfrowe.

W cyfrowym połączeniu to amplituner gra najważniejszą rolę bo to on odbiera swoim dackiem dźwięk wysłany cyfrowo.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Czyli konieczny warunek to wejście optyczne w amplitunerze. Tylko teraz jak mam wybrać odpowiedni model? Np. Yamaha w tym przedziale mam do wyboru RX-V650, RX-V459,RX-V559,RX-V 420,RX-V396 itp. I na co się teraz zdecydować? Stereo nie ma sensu ze względu na brak cyfrowych wejść. Chyba, że mimo wszystko lepsza jest zintegrowana karta dźwiękowa i wzmacniacz stereo niż połączenie cyfrowe i kino domowe? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.09.2020 o 15:23, tadekk55 napisał:

Jeśli już to jakaś yamaha dsp bo to co wyżej wymieniłeś to zabawki dla dzieci, trzeba szukać starych ale topowych modeli.

Ile ty chcesz maksymalnie na ten amplituner wydać?

Tak jak wspomniałem około 400-500. Na razie kupiłem Yamahe DSP-A2, będę miał 14 dni na przetestowanie. Najwyżej stracę nieco na wysyłce. Na jakie jeszcze serie innych producentów zwrócić uwagę, gdyby z tą Yamahą było coś nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie trafić pioneera lx 56 57 75 76 itd ale to cena x2.

Np 

https://www.olx.pl/oferta/pioneer-sc-lx-56-najlepszy-amplitner-kina-domowego-CID99-IDGDot4.html

To jest petarda i żeby coś z nim się równało musiał byś wydać z 5-6tys obecnie za nowy.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Yamaha DSP-A2 to nie jest to co szukałem. Zawsze byłem przyzwyczajony, że sprzęt odłącza głośniki, gdy podpinam słuchawki, a w tym amplitunerze, muszę wszystko zrobić ręcznie. Przeznaczenie około 1000 odpada, bo nie potrzebuję, aż tak dobrego sprzętu, zwłaszcza, że nie mam ani porządnych kolumn, ani słuchawek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...