Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Jonatan Fundament

Kolumny w trudnym salonie - pomoc w doborze

Recommended Posts

Witam

Pozwoliłem sobie założyć temat, ponieważ borykam się z pewnym problemem przy planowaniu salonu, a dokładniej części audio.

Poniżej znajduje się mojego salonu / aneksu kuchennego. Część salonowa nie jest za duża, a ściana na której będzie wisiał TV i chcę zainstalować nagłośnienie ma zaledwie 2m.

Doradźcie proszę co może fajnie zagrać w takiej konfiguracji. Dzisiaj mam YAMAHA A-S500 + Yamama CD-S300 + Wharfedale Diamond 10.6, które rozważam wymienić na ELAC carina bs243.4.

Czy zagra to fajnie. A może jedna monitory będą za małe? Cała otwarta powierzchnia ma około 33m2. Długa ściana na przeciwko TV ma ponad 6m.

Z góry dzięki za pomoc

a4037054028ca7aa4ce459148eaf3b13.png

Nie mam za dużego rozpoznania w kolumnach. Dzisiaj użytkuje Wharfedale Diamondy 10.6, A te Elaci słuchałem u kolegi podpięte do Pioneera i brzmiało super.

Będę musiał się umówić chyba na jakieś większe odsłuchy. 

Przede wszystkim nie mogę mieć bass reflexu z tyłu, bo głośniki zwykle będą stały przysunięte mocno do ściany.

Zastanawiałem się czy nie kupić tego zestawu NAD 368 + te Elaci. 

A nie myślałeś kolego nad ustawienie sekcji audio/video na tej 4 metrowej ścianie?

I wcale to nie jest do końca tak, że umiejscowienie BR w kolumnach determinuje ich odległość od ściany - to że BR będzie z przodu, nie oznacza, że kolumny będziesz mógł bezkarnie postawić przy ścianie 

Dnia 21.11.2020 o 12:51, Audio Format napisał:

Rozważał Pan może coś o większej skuteczności? Mam na myśli Focal Aria 906

Może się na tym nie znam ale co ma skuteczność do powierzchni 33 m2 ? Monitory zagrają i to nawet przyjemnie , nic nie będzie dudnić. A nie będzie dudnić bo bas będzie znikomy ponieważ nie ma szans aby tak małe kolumienki wytworzyły prawidłowe ciśnienie do reprodukcji tego pasma. Jak wstawie ProAci Response One SC do pokoju / 23m2 / , to jest super , ale jak odpalę podłogówki to dopiero słychać , że dźwięk z monitorów był namiastką brzmienia utworów.

13 godzin temu, Jonatan Fundament napisał:

Przede wszystkim nie mogę mieć bass reflexu z tyłu, bo głośniki zwykle będą stały przysunięte mocno do ściany.

Tak jak napisał przedmówca , nie ma znaczenia gdzie jest bass refleks , dosunięcie kolumn do ściany zabija to co w stereo jest najistotniejsze ,a więc scenę. Szlag trafia źródła pozorne , dźwięk nie odrywa się od kolumn.

A jak masz w tej chwili ustawione kolumny w stosunku do ściany tylnej i bocznych ? 

25 minut temu, tomek4446 napisał:

Może się na tym nie znam ale co ma skuteczność do powierzchni 33 m2 ? Monitory zagrają i to nawet przyjemnie , nic nie będzie dudnić. A nie będzie dudnić bo bas będzie znikomy ponieważ nie ma szans aby tak małe kolumienki wytworzyły prawidłowe ciśnienie do reprodukcji tego pasma. Jak wstawie ProAci Response One SC do pokoju / 23m2 / , to jest super , ale jak odpalę podłogówki to dopiero słychać , że dźwięk z monitorów był namiastką brzmienia utworów

Mam nieco podobny układ pomieszczenia, tylko całość jest trochę mniejsza. Gram na MA Gold 100 i w zupełności wystarczają przy takim układzie. Bas nie dudni, ale nie dlatego, że jest go mało. Przeciwnie - po uruchomieniu Dirac Live świetnie słychać, o ile był podbity...

Natomiast zgadzam się ze zdaniem o ustawieniu kolumn przy ścianie. U mnie niestety jedna z kolumn również stoi w rogu i stereofonia nie jest taka, jak być powinna. Tzn. Wgłąb wszystko jest ok, ale dźwięk nie rozchodzi się na boki tak jak powinien. DL trochę pomaga, ale to dalej nie to. 

Niestety inne ustawienie nie wchodzi w grę. Kiedyś tak miałem i o ile grało lepiej, o tyle taki układ salonu był po prostu niepraktyczny. Coś za coś. 

56 minut temu, Felix1 napisał:

Bas nie dudni, ale nie dlatego, że jest go mało. Przeciwnie - po uruchomieniu Dirac Live świetnie słychać, o ile był podbity...

Świetnie , że dźwięk Ci pasuje , bo to jest najważniejsze. DL nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku z przetworników , eliminuje wyłącznie niekorzystną akustykę pomieszczenia , rezonanse, a co za tym idzie podbicia 20 -300 Hz. Nie zmienia to faktu , że nie wyciśnie większego ciśnienia akustycznego z małego przetwornika . A skoro nie wyciśnie, to wierz mi , że z podłogówką + DL byłoby lepiej :)  

Bo te ELACI sa super. Ale nie wiem czy dadzą rade na takiej powierzhni. to jednak dużo. Stracisz i na basie i na przestrzenni.

Mozesz wrzucić zdjęcie, teraz jak to wygląda przy obecnych Wafkach?

Chcesz robić zmiany ze względu na deisgn nie na brzmienie? Tak rozumiem? Czy jednak brzmienie Wafli Ci nie odpowiada?

Piotr

Witam

Dzisiaj używam swój sprzęt na innym mieszkaniu. Zmieniam kolumny, głównie ze względu na małe dzieci, a podłogowe kolumny często stają na ich torze jazdy :)

Zakładam, że na co dzień monitory będą znajdowały się na szafce RTV, natomiast, gdy będę celebrował słuchanie muzyki - będę stawiał je na standach w bardziej rozsądnym ustawieniu.

Szczerze mówiąc brzmienie Wharfedale połączone z Yamahą A-S500 jest przyjemne. Oczywiście to nie jest zestaw do wszystkiego, ale np do POPu są bardzo fajne. Instrumenty też fajnie brzmią, może nie są super precyzyjne - może też nie mam porównania :)

Jonatan

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

Świetnie , że dźwięk Ci pasuje , bo to jest najważniejsze. DL nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku z przetworników , eliminuje wyłącznie niekorzystną akustykę pomieszczenia , rezonanse, a co za tym idzie podbicia 20 -300 Hz. Nie zmienia to faktu , że nie wyciśnie większego ciśnienia akustycznego z małego przetwornika . A skoro nie wyciśnie, to wierz mi , że z podłogówką + DL byłoby lepiej :)  

DL poprawia odpowiedź impulsową oraz zgranie fazowe przetworników, więc tak - może poprawić jakość dźwięku z przetworników w przypadku wielu zestawów, gdzie np. zgranie fazowe nie jest idealne. Tak naprawdę mówimy o większości zestawów głośnikowych dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, czy nawet Smitha.

W pewnym sensie DL może też wycisnąć większe ciśnienie akustyczne z małego przetwornika, ale nie jest to zalecane i optymalne. Generalnie DL może podbić niskie częstotliwości, ale będzie to działać dobrze tylko pod warunkiem, że nie słuchamy na poziomach głośności bliskich maksymalnym możliwościom kolumn. Później pojawią się zniekształcenia. Nie jest zalecane podbicie o więcej niż ok. 5dB. Natomiast na pewno nie podbije maksymalnego poziomu ciśnienia dla danego przetwornika, bez wprowadzenia dużych i niebezpiecznych dla niego zniekształceń, tu się zgadzam. Tylko mi nie zdarzyło się jeszcze słuchać w pobliżu takich poziomów... Więc w normalnych warunkach może do pewnego stopnia wyrównać pasmo i braki, które występują przy codziennym słuchaniu na względnie normalnych poziomach.

Natomiast jeśli u mnie DL obcina bas ze względu na podbicia, to znaczy że z tych małych przetworników (w sumie nie tak znowu małych jak na obecne standardy) jest go wystarczająca ilość w tym konkretnym pomieszczeniu. Gdyby nie było, za DL zamiast obcinać, próbowałby go obciąć. Tak na logikę... Oczywiście czym innym jest zejście basu i to rzeczywiście w podłogówkach będzie lepsze, ale... Według producenta Goldy 100 schodzą do 40Hz (-6dB), a odpowiadające im cenowo Silver 300 do 32Hz (-6dB). Różnica 8Hz? Czy to dużo, każdy musi sobie odpowiedzieć sam. 

Czy z podłogówkami byłoby lepiej? Chyba nie. Zakładając jakiś budżet na kolumny, musimy iść na kompromisy. W tym samym budżecie mamy (na moim przykładzie) MA Silver 300 jako podłogówki i MA Gold 100 jako monitory. Silvery 300 będzie miało więcej basu, co w moim przypadku nie jest konieczne i zejdą 8Hz niżej (jedyna realna korzyść). Goldy będą lepsze pod każdym innym względem, z ogólną jakością basu włącznie.

Oczywiście, być może byłoby lepiej, gdybym zamienił Goldy 100 na Goldy 200. Tylko to już dwukrotnie wyższa cena...

3 godziny temu, Jonatan Fundament napisał:

Zmieniam kolumny, głównie ze względu na małe dzieci, a podłogowe kolumny często stają na ich torze jazdy :)

Argument nie do zbicia, znam z autopsji :)