Skocz do zawarto艣ci
Serg

NAD 326BEE - Jakie kolumny??

Recommended Posts

Dzie艅 dobry wszystkim!聽馃檪

Szukam g艂o艣nik贸w dla mojego NAD 326BEE.
Zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e powinno si臋 robi膰 na odwr贸t i dobiera膰 wzmacniacz do g艂o艣nik贸w, jednak naby艂em go do艣膰 okazyjnie, w stanie niemal偶e nieu偶ywanym i bardzo podoba mi si臋 jego charakter grania na s艂uchawkach (Beyerdynamic dt 770), wi臋c chcia艂bym przy nim zosta膰.

Brzmienie jakie lubi臋 okre艣li艂bym mianem: ciep艂e, ale nie 鈥瀖ul膮co ciep艂e鈥, raczej dynamiczne, pe艂ne, z punchem, mocnym i nisko schodz膮cym do艂em oraz wyra藕n膮, lecz nie ostr膮, m臋cz膮c膮 g贸r膮.
Od razu zaznaczam, 偶e w podej艣ciu do muzyki daleko mi do definicji audiofila, lubi臋 troch臋 bardziej podkre艣lony, t艂usty bas (lecz dobrze kontrolowany, nie taki co przenosi 艣ciany), a znacznie wi臋ksz膮 frajd臋 ni偶 idealne, laboratoryjne odwzorowywanie orygina艂u daje mi og贸lny vibe w kawa艂kach, to co sprawia, 偶e g艂owa sama zaczyna si臋 buja膰 do rytmu, a tak偶e energia niesiona przez dolne zakresy pasma (cho膰 nie mam tu na my艣li dudnienia przys艂aniaj膮cego reszt臋 d藕wi臋k贸w, raczej dynamiczne ciep艂o, kt贸re wszystko prowadzi, lecz nie zakrywa g贸ry).

Muzyka odtwarzana jest z CD, gramofonu i laptopa (FLAC), co do gatunku, jest to g艂贸wnie Hip-hop z lat 90鈥 USA, czyli du偶膮 rol臋 odgrywa perkusja z basem oraz wokal, cho膰 nie oznacza to, 偶e ca艂a reszta jest nieistotna, gdy偶 wiele rapowych album贸w (jak np.鈥漈he Chronic鈥 Dr.Dre, pierwsze p艂yty Public Enemy, czy The Roots) zawiera ca艂e mn贸stwo szczeg贸艂贸w i smaczk贸w w wy偶szych rejestrach, kt贸re szkoda by艂oby utraci膰 na rzecz samych do艂贸w.
Do tego warto zauwa偶y膰, 偶e niekt贸re albumy z wcze艣niejszych lat zosta艂y nagrane w znacznie gorszych warunkach ni偶 wsp贸艂czesne, wi臋c g艂o艣niki nie mog膮 by膰 nazbyt 鈥瀔rytyczne鈥, jak to ma miejsce np. w przypadku monitor贸w studyjnych, kt贸re bezlito艣nie pokazuj膮 wszelkie niedoskona艂o艣ci w miksie.
Ponadto, chcia艂bym 偶eby g艂o艣niki w miar臋 mo偶liwo艣ci dawa艂y rad臋 przy s艂uchaniu na ni偶szych poziomach g艂o艣no艣ci, cz臋sto siedz臋 do p贸藕na i chcia艂bym m贸c cieszy膰 si臋 muzyk膮 przy jednoczesnym nie wkurzaniu s膮siad贸w o 2 w nocy ;)

Bud偶et, jaki planuj臋 przeznaczy膰 oscyluje w granicach 3000z艂 (lub ok. 拢500, mieszkam w UK, gdzie ceny i dost臋pno艣膰 sprz臋tu prawdopodobnie nieco si臋 r贸偶ni膮 od Polski), jestem jednak sk艂onny (cho膰 niech臋tnie, hehe) LEKKO go naci膮gn膮膰 je艣li b臋d膮 to dobrze wydane pieni膮dze. W gr臋 wchodzi zar贸wno sprz臋t nowy jak i z drugiej r臋ki.

Pomieszczenie to typowy salon w bloku (ok.16 m2), TV, stolik, sofa, rega艂 z p艂ytami, rega艂 z ksi膮偶kami, dwa obrazy, bez zas艂on na oknach, pod艂oga - parkiet/dywan (50/50), wi臋c warunki akustyczne okre艣li艂bym jako przeci臋tne.

Oczywi艣cie zamierzam ods艂ucha膰 proponowane modele i nie kupowa膰 w ciemno, planuje r贸wnie偶 w pi膮tek uda膰 si臋 do jednego z lokalnych sklep贸w na ods艂uch, wi臋c je艣li macie jakie艣 sugestie co do konkretnych modeli, kt贸re powinienem sprawdzi膰 to podaje link聽do strony:
https://www.richersounds.com/stores/solihull

Z g贸ry dzi臋ki za wszelk膮 pomoc!聽 聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽

Udost臋pnij ten post

Udost臋pnij na innych stronach

Cze艣膰,
Je艣li odpowiada Ci brzmienie Beyerdynamic DT770 Pro to warto by艂oby w przypadku NADa C326BEE i艣膰 w kierunku Q Acoustic 3050i. Kolumny o dynamicznym brzmieniu z czyst膮 g贸r膮 oraz doci膮偶on膮 艣rednic膮. W UK nie powiniene艣 mie膰 najmniejszego problemu ze znalezieniem nowych lub u偶ywanych kolumn. Alternatyw膮 dla QA mog艂yby by膰 Tannoy XT6F, dzi臋ki kt贸rym zyskasz zdecydowanie wi臋ksz膮 przestrze艅 ale uzyskasz mniej do艂u.聽

Udost臋pnij ten post

Jak mieszkasz w UK to numerem jeden do wyboru b臋d膮 QAcustic 3050i

Bo tam znajdziesz je praktycznie w ka偶dym sklepie do ods艂uchu a to na prawd臋 dobrym kompan dla nich.

Piotr

Udost臋pnij ten post

@Q21, @S4Home, na dw贸ch innych forach r贸wnie偶 bardzo polecano mi te Q Acoustic, wi臋c co艣 musi by膰 na rzeczy, sam czyta艂em o nich wiele pozytywnych opinii i na pewno zostan膮 ods艂uchane 馃檪

Poza nimi polecono mi r贸wnie偶 zwr贸ci膰 uwag臋 na:
Mission LX5
Fyne Audio F302
Wharfedale 230 /聽240 /聽12.3
Cambridge Audio Sx80 / Sx60
oraz Elac Debut b6.2 i Triangle Borea BR03 z podstawkowych

Udost臋pnij ten post

Nie znam Mission LX5 ale pozosta艂e opcje b臋d膮 klas膮 ni偶ej w stosunku do QA 3050i. Podstawkowe kolumny to zdecydowanie mniejszy wolumen i nie poleca艂bym i艣膰 w tym kierunku.聽

Udost臋pnij ten post