Skocz do zawartości

Głośność odsłuchów


muzofan

Recommended Posts

Ja u siebie mam teoretycznie końcówkę 500W 8 Ohm klasa AB, kolumny 88 dB 8 ohm, pokój około 23m2 ale otwarty na resztę piętra. Cichy odsłuch 15 na skali 0-100 to około  50 - 55 dB, 25 - 30 na skali to około 65 - 75 dB, 40 - 45 to głośny odsłuch i wtedy około 80 - 85 dB. "Zupełna cisza" to u mnie około 35 dB, mierzone apką na telefon. Wszystko zależy oczywiście od repertuaru ale głośność podałem średnią. Przy 40 - 45 odczuwam konieczność profesjonalnej poprawy akustyki :D. Czekam już z niecierpliwością...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem tranzystorową dzielonkę 2x100W i aby uzyskać podobny poziom głośności co teraz (czyli średnio 1/4 do 1/3 w skali potencjometru) musiałem słuchać na min. 75-90% mocy tej dzielonki.

Słyszałem też lampowce 10W, które grały bardzo dynamicznie i dość głośno przy niezbyt mocno odkręconym potencjometrze.

Co więc tak naprawdę decyduje o mocy głośności systemu? Skuteczność kolumn to wiem, ale te waty podawane przed producentów nijak mają się z rzeczywistością. Mówi się o wydajności prądowej. Ale czym ona jest? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Melo-man napisał:

Kiedyś miałem tranzystorową dzielonkę 2x100W i aby uzyskać podobny poziom głośności co teraz (czyli średnio 1/4 do 1/3 w skali potencjometru) musiałem słuchać na min. 75-90% mocy tej dzielonki.

Słyszałem też lampowce 10W, które grały bardzo dynamicznie i dość głośno przy niezbyt mocno odkręconym potencjometrze.

Co więc tak naprawdę decyduje o mocy głośności systemu? Skuteczność kolumn to wiem, ale te waty podawane przed producentów nijak mają się z rzeczywistością. Mówi się o wydajności prądowej. Ale czym ona jest? 

A możesz tak dla zaspokojenia ciekawości jaki set u Ciebie teraz gra? Tu 50tys, tam 70tys... Ciekawy jestem co tam zestawiłeś u siebie co dobrze gra, zdjęć ani adresu nikt nie wymaga :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, muzofan napisał:

Cichy odsłuch 15 na skali 0-100 to około  50 - 55 dB, 25 - 30 na skali to około 65 - 75 dB, 40 - 45 to głośny odsłuch i wtedy około 80 - 85 dB. "Zupełna cisza" to u mnie około 35 dB, mierzone apką na telefon.

Już na początku tego wątku, ciekawy porównania, jak głośno słuchacie muzyki, też zacząłem sprawdzać telefonem. Pomyślałem jednak, że aplikacja może niekoniecznie dobrze panować nad systemem audio telefonu i na szybko zakupiłem prosty sonometr. Niestety miałem rację, wskazania telefonu zupełnie nie są miarodajne. Pokrywały się z sonometrem tylko w okolicach 70 dB. Gdybyśmy chociaż mieli takie same telefony... A tak, nici z porównania ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nowy78 napisał:

Niestety miałem rację, wskazania telefonu zupełnie nie są miarodajne. Pokrywały się z sonometrem tylko w okolicach 70 dB. Gdybyśmy chociaż mieli takie same telefony...

Wydaje mi się, że same telefony podają wartości podobne. Sprawdzałem na telefonie żony i syna i były zbliżone wartości dB. A że pewnie większość używa właśnie telefonów, to myślę, że ogólnie wyniki są miarodajne względem siebie choć różnią się od rzeczywistości. 🙃

13 godzin temu, muzofan napisał:

A możesz tak dla zaspokojenia ciekawości jaki set u Ciebie teraz gra?

Wolałbym nie podawać. Jeżeli już miałbym coś wskazać. to to, że system dla mnie jest optymalnie skrojony i to mi wystarcza (w końcu!). Na kilka lat, jak urodził się syn zapomniałem o audio, a raczej o muzyce. Teraz dawna pasja wróciła. Zdaję sobie sprawę, że rzecz jasna są lepsze zestawy, ale też i gorsze. Zmiany mogą być zawsze. Ale nie tego szukam w audio, ale radości z szukania muzyki. Kompromisy są dla mnie całkowicie akceptowalne.  Czy to jest high-end? Według klasyfikacji podobno tak, ale nie to dla mnie było ważne przy doborze systemu. Cieszę się, że składając ostatnie dwa zestawy zrozumiałem - o czym tutaj zresztą już pisałem - żeby nie stawiać systemu ponad płyty. Zrozumiałem też, że sama "wyczynowość" w brzmieniu to nie wszystko. Dążenie do krystalicznego, przejrzystego brzmienia jest ważne. Ale nie może na tym tracić wypełnienie, tzw. melodyjność.

Poza tym nową integrę mam od niecałych 2 miesięcy. W między czasie dopadła mnie jeszcze koronka, więc póki co - dopiero ją poznaję. Poprzedni wzmacniacz prawdopodobnie zostawię, bo też gra bardzo dobrze. Za krótko minęło,. aby w pełni poznać jego zalety i wady. Tak - wady również, bo każdy element toru audio go ma. Ważne tylko, aby je zminimalizować.

Słucham tylko CD. Mam w kolekcji trochę SACD, ale ich jakość brzmienia mnie generalnie nie porwała. Nie słucham z plików, nawet o gęstych formatach. Pewnie z racji mojego przyzwyczajenia do srebnego krążka, a poza tym w większości muzyki jakiej słucham nie ma w tych formatach.

CD jest też dla mnie praktyczniejszy od winylu. To też przemawia u mnie za srebnym krążkiem.

Serwisy strumieniowe - jakość znacznie gorsza niż na CD. Dla mnie nie do akceptacji. Wolę wydać kasę na płytę na Dicsogsie niż wykupić abonament, choć dostęp do milionów utworów rzeczywiście kusi.

Nie jestem z tych co szukają co chwila zmian w brzmieniu. Ważniejsze jest dla mnie muzyka. Zresztą przy pewnym poziomie jakości naprawdę można przestać myśleć o zmianach. Po co to zresztą cały czas rozkmniniać? Czy nie lepiej cieszyć się samą muzą?

Poza tym z wiekiem człowiek zmienia preferencje. Teraz zupełnie inaczej patrzę na wiele spraw, w tym dotyczących audio. Jestem po 50-tce, ale też przez to mogę mówić o doświadczeniu jeżeli chodzi o to hobby. Zaczęło się wszystko tak naprawdę jeszcze w latach 80-tych, a porządnie w połowie lat 90-tych.

Tyle jeżeli chodzi o moją spowiedź.

 

Edytowano przez Melo-man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...