Skocz do zawartości

Budowa a system audio.


Sztygar446

Recommended Posts

Cześć,

Jest to mój pierwszy post ale zanim założyłem konto zdążyłem juz przeczytać kilkanaście wątków poruszanych na forum. 

Planuje system audio w nowo budowanym domu. Salon z jadalnia 30m2 i otwarta kuchnia o wym niecałe 9m2. Na początku bylem zdecydowany na kino domowe i elektryk rozłożył mi kable pod system 5.1. Jednak moja niewiedza a jego obojetnosc (kabel  to kabel) i mam wszędzie 2x1mm i to jeszcze niewiadomo czy OFC plus puszki na głośniki tylne będą nad głową (kanapa do ściany) na pewno będę zmieniał kable frontowe. 

I teraz zastanawiam się, bo lubię oglądać filmy/seriale. W stosunku 60% netflix tv/20% muzyka YT ew. Spotify i 20% gry. Ze zmianą % gdy pojawi się lepsza gra. Wówczas to gry wchodzą na 1 miejsce. 

Jednak filmy glądam przez TV lub sieć: YT, netflix itp. Doczytałem i YT ma dźwięk stereo, a netflix tylko nieliczne pozycje dostosowane pod 5.1, nie wiem w jakiej jakości nadaje HBO czy Canal Plus z telewizji internetowej. Nie wiem czy ten trend się zmieni i w niedalekiej  przyszłości dźwięk 5.1 będzie standardem ? Czy w moim wypadku zestaw 5.1 z amplitunerem ma sens ? Czy warto inwestować w KD. 

Jak myślałem nad KD to myślałem nad 

Denon AVR-S650H + Klipsch R-620F/R-52C/R-51M (zestaw na allegro za 8tys). Kupowałbym go na raty, najpierw fronty potem subwoofer i tylne surround. 

Jednak jest to spora inwestycja. 

Nie słucham płyt CD,  filmów tez nie oglądam z plyt a z pendriva jak juz. 

Co byście zrobili na moim miejscu? Zainwestowali w ampli + fronty z subwooferem ? Fronty i centralny ? 

Czy zestaw stereo bez subwoofer z wzmacniaczem ? 

Wzmacniacz na pewno byłby podłączony pod TV no i konsole xbox series X. Fajnie gdyby miał funkcje sieciowe BT i radio czy radio internetowe. Reszty nie używam. Na pewno nie będę inwestował w system 5.1.2 (choć to inny wymiar to jednak nie stać mnie na niego) 

Ps. Kolumny byłyby ustawione pod ścianą wiec z tego co zrozumiałem to bass reflex powinien być od przodu kolumny?

Poniżej jak wygląda salon. 

Co poradzicie? Bo zanim wjedzie tynkarz musze ewentualnie wprowadzić zmiany. No i czytałem że najlepiej głośniki połączyć bezpośrednio, czy są jakieś ładne gniazdka gdzie mogę ukryć kabel i wyjść z nim do głośnika ? 

Screenshot_20211221-072336_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sztygar446 napisał:

Czy w moim wypadku zestaw 5.1 z amplitunerem ma sens ? Czy warto inwestować w KD. 

Moim zdaniem warto by było zrobić u Ciebie 5.1, budżet Ci na to pozwoli. Na surround użyj głośniki dipolowe/bipolowe typu Klipsch RP-402S wtedy bliskość głośnika do głowy nie będzie irytująca. Z Klipsch jednak może być ciężko spiąć budżet, branża coś Ci zaraz doradzi bo alternatyw jest wiele.

14 minut temu, Sztygar446 napisał:

Kolumny byłyby ustawione pod ścianą wiec z tego co zrozumiałem to bass reflex powinien być od przodu kolumny?

Kolumn nie umieszcza się pod samą ścianą, nie ważne czy BR jest tyłu czy z przodu. Chcesz by nie zajmowały miejsca to przemyśl naścienne rozwiązania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sztygar446 napisał:

 ...

Jednak filmy glądam przez TV lub sieć: YT, netflix itp. Doczytałem i YT ma dźwięk stereo, a netflix tylko nieliczne pozycje dostosowane pod 5.1, nie wiem w jakiej jakości nadaje HBO czy Canal Plus z telewizji internetowej. Nie wiem czy ten trend się zmieni i w niedalekiej  przyszłości dźwięk 5.1 będzie standardem ? Czy w moim wypadku zestaw 5.1 z amplitunerem ma sens ? Czy warto inwestować w KD. ...

Netflix ma w większości dźwięk 5.1 a niektóre pozycje w Dolby Atmos (oparte na DD+), z tym że zawsze wtedy istniej opcja wyboru ścieżki 5.1.HBO nie mam już od ponad roku, ale tam był dźwięk jedynie stereo (może teraz to się zmieniło). Yt podobno ma jakieś ścieżki dźwiękowe przestrzenne, ale nie mogę tego potwierdzić. Natomiast w TV naziemnej niektóre kanały nadają filmy w 5.1. A poza tym, każdy amplituner ma opcję uprzestrzennienia dźwięku do 5.1 lub innych konfiguracji (np.5.1.2). W Denonie zaskakująco dobrze się sprawdza DTS Neural:X, ale alternatywnie jest Dolby Surround (przekształcają dźwięk stereo do przestrzennego) .Mi osobiście bardziej odpowiada DTS Neural;X. Na pewno głośniki nie będą się nudzić 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm chyba jednak zostanę przy KD. Skoro na netflixa jest tego dużo a i sam ampli zmieni dźwięk na 5.1. 

W końcu a przynajmniej mam taka nadzieje ze inwestycja kilku tysięcy w sprzęt audio, pozostanie ze mną na długie lata ;)

 

Sprawdziłem i wszędzie mam kable 2x1... będę wymieniać i teraz pytanie 

1. Czy na tylne wystarczy 2x1.5 OFC 

2. Z przodu pod każdą kolumnę 2x(2x2.5)? Pod subwoofer tak samo ? 

3. Jak byście rozmieścili fronty ? I jakie kolumny, czy stojące na szafce głośniki? Gdzie ustawic subwoofer (+- żebym wiedział gdzie położyć kable ;) ) ? Poniżej poglądowo załączam zdjęcie z aranżacji projektu. Widok z kanapy ;)

Jaki amplituner polecilibyście tak na pierwszy rzut oka żebym mógł poczytać co ma i jak to wygląda;) przy zakupie pewnie i tak udam się do sklepu gdzie doradza. Ale na podstawie tej propozycji doczytam jakie funkcje i wyjścia ma i z czym to się je ;)

Screenshot_20211221-184832_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Sztygar446 napisał:

Hmm chyba jednak zostanę przy KD. Skoro na netflixa jest tego dużo a i sam ampli zmieni dźwięk na 5.1. 

 

Nie jest to takie 5.1( tryb dźwiękowy taki jak DTS neural:X czy Dolby surround) jak DD czy DTS ,ale bardziej symulacja 5.1 ,choć jak pisałem daje całkiem dobre efekty.

Natomiast Netflix ma jak najabrdziej DD,DD+ czy Atmos (DD+)

Zresztą , tu jest to opisane (instrukcja Denon AVR-X1500H)

https://manuals.denon.com/AVRX1500H/EU/PL/SEHFSYbwguvttv.php

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Sztygar446 napisał:

1. Czy na tylne wystarczy 2x1.5 OFC 

Tak

16 godzin temu, Sztygar446 napisał:

2. Z przodu pod każdą kolumnę 2x(2x2.5)?

Do każdej kolumny idzie jeden dwużyłowy przewód (+-) 2,5 ok.

16 godzin temu, Sztygar446 napisał:

Pod subwoofer tak samo ? 

Nie. Do subwoofera ciągniesz chinch i pamiętasz o bliskości gniazdka zasilania 230V

16 godzin temu, Sztygar446 napisał:

Jaki amplituner polecilibyście tak na pierwszy rzut oka żebym mógł poczytać co ma i jak to wygląda

To co jest, a na rynku nie ma prawie nic, podaż tragiczna. Najtańszy, budżetowy Denon AVR-X1700H (~3200zł), wyższy Denon AVR-X2700H (~3900zł), Yamaha RX-V4A (~3200zł), Yamaha RX-V6A (~4000zł), Yamaha RX-A2A (~4800zł), Marantz SR5015 (~4900zł). Onkyo i Pioneer tylko echo za oceanem że coś tam było i znikło, Yamaha... trafiają się tylko importy Januszexów z zachodniej Europy z mega przebitką. Denon to pojawia się i znika (w normalnej cenie). Ogólnie to polowanie urządzasz albo zapisujesz się w komitecie kolejkowym uprzednio grzecznie uiszczając kilka tysięcy złotych za sprzęt. Ceny szybują w górę i końca nie widać.

 

16 godzin temu, Sztygar446 napisał:

3. Jak byście rozmieścili fronty ? I jakie kolumny, czy stojące na szafce głośniki? Gdzie ustawic subwoofer (+- żebym wiedział gdzie położyć kable ;) )

Trzymaj się tego to będzie dobrze. Skup się na podanych kątach. Sub to zawsze metoda prób i błędów, nigdy nie stoi tam gdzie na początku planujemy - O ile ma fajnie grać. Jak zmieścisz wolnostojące kolumny na froncie i nie będą przeszkadzać w ciągu pieszym to by była najlepsza opcja. Ale pamiętaj że muszą mieć przestrzeni trochę za sobą.

282939641_51.thumb.PNG.e04f4ae53a8b97e7a70cfb6e3803aece.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super @ ! Dzięki za pomoc ! Kable dzisiaj wyrwałem ze ścian i wieczorem zamówię odpowiednio 2x1.5 i 2x2.5 OFC. Soundbara nie będę wyprowadzać i na końcu dopiero kupie jeden kabel bo nie wiadomo gdzie będzie stal. 

 

A czy zaproponowane ampli obsługuje głośniki dolby atmos na suficie? Czy to trzeba od razu myśleć nad innym ampli ? Bo po wejściach denona widziałam ze ma wejścia na 2 pary głośników surround ale czy to to samo co dolby atmos ? 

Jak juz kładę kable to teraz zapłacić 100zl i dołożyć 2 kable na sufit nawet gdybym miał ich nie wykorzystać przez kolejne 8lat to wydaje mi się ze inwestycja warta rozważenie bo może po tych 8latach stanę się na tyle fanem KD ze 5.1 będzie mi mało ;) i wtedy będę mógł bez większych przeróbek wywiercić 2 otwory w regipsie i podłączyć nowe głośniki;) 

 

Na pewno będę śledził rynek i szukal jakiegoś ampli w dobrej cenie, jak się pojawi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Sztygar446 napisał:

Soundbara nie będę wyprowadzać i na końcu dopiero kupie jeden kabel bo nie wiadomo gdzie będzie stal. 

Masz na myśli subwoofera chyba... ;)

W tym gronie co podałem tylko Yamaha RX-V4A jest 5-kanałowa. Reszta jest 7 lub 9-kanałowa i one obsługują wszystkie Atmos. A przewody oczywiście sobie na sufit pociągnij. I bym kupił mimo wszystko już na start coś. Np. takie Magnat ICP62 - nie są bardzo drogie... Rozważ je. Masz poniżej rozpiskę Dolby na 5.1.2. Dobrze zaplanuj gdzie będziesz siedział oglądając kino.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Sztygar446 napisał:

3. Jak byście rozmieścili fronty ? I jakie kolumny, czy stojące na szafce głośniki?

Moja dobra rada , nie pozwól sobie zamontować tej szafki pod TV. Pogadaj z architektem , że chcesz KD i muszą tam stanąć dwie PODŁOGOWE kolumny. K.....a jak widzę taki szablon jak u Ciebie to mi się nóż w kieszeni otwiera. Na 500 projektów salonu jakie ostatnio widziałem , 99% jest takie jakie Twój , długa szafeczka ... jak pytam architektów po cholerę to , to uzyskuje odpowiedź , że to dlatego , iż klienci opierają się na pisemkach wnętrzarskich, a tam takie szafeczki i nie zaakceptowaliby innej. A teraz ciekawostka , przeprowadziłem sondaż, na 12 architektów wnętrz których pytałem jak to rozwiązali u siebie w chałupie , to taką szafkę ma dwóch , z czego jeden w ogóle nie ma TV, ani audio bo jest fanem książek. Reszta w życiu by sobie czegoś tak nie praktycznego nie zamontowała :) Powtarzam , pogadaj z architektem , Ty tam będziesz mieszkał .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jest to zdjęcie i przykładowa aranżacja. Nie mamy architekta a meble zrobię sam i tez jakoś nie wyobrażam sobie takiej długiej półki. Wolałbym duże kwiaty mieć po bokach ;)

 

Co do kabli to na allegro są z Technokabel 2x1.5 za 4,2zl i 2x2.5 za 6.4zl mb. Oba kable OFC i te będę zamawiać;) 

 

Kwestia gniazdek, jakie polecacie ? Czytałem ze najlepiej podłączyć głośniki bezpośrednio ale nie wiem czy są jakieś gniazda które maskowaly by kabel i byłby sam otwór na kabel z jednej i drugiej strony żeby je przeciągnąć a nadmiar zwinąć w puszce... 

Tak to bede 2 gniazdka, 1 przy ampli a drugie przed głośnikami. Jakie połączenia tam zastosować ? 

 

Przy sufitowych nie ma problemu bo nie mam miejsca na gniazdko i wypuszczam w korycie od tv i pójdą bezpośrednio do ampli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda Tomek!

Dnia 22.12.2021 o 17:41, Sztygar446 napisał:

Kwestia gniazdek, jakie polecacie ? Czytałem ze najlepiej podłączyć głośniki bezpośrednio ale nie wiem czy są jakieś gniazda które maskowaly by kabel i byłby sam otwór na kabel z jednej i drugiej strony żeby je przeciągnąć a nadmiar zwinąć w puszce... 

O to Ci chodzi?

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-scienne-audio-wideo-panel-glosnik-skrzynka-10716246426?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrod_pla_ss&ev_adgr=ogrod&ev_campaign_id=15231253834&gclid=Cj0KCQiAwqCOBhCdARIsAEPyW9ne2imtjLX0WV92N6IpgC40g3vgzQn1QAtgm3mHkICTioEsbiGXQiAaAv5kEALw_wcB

Jest tego trochę na rynku.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie chodziło mi o gniazdko, które ma tylko otwór z którego wychodzi kabel :), czyli takie gniazdko maskujące jedynie otwór :)  ale nie widziałem takiego. Więc pewnie będę musiał zrobić takie gniazdka jak wyżej na wtyki bananowe. 

 

Przy okazji, czy Denon X1700H  DAB, mając wejście USB, odtwarza filmy i muzykę z pendriva ?

 

Rozprowadziłem już tak jak pisałem wcześniej kable, na tył i górę mam 2x1,5mm OFC a na przód 2x2,5mm OFC teraz czekam na tynkarza i pojawienie się amplitunerów na rynku :D 

20220103_104129.jpg

20220103_104123.jpg

20220103_104115.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...