Skocz do zawartości

Skuteczność kolumn a głośność . Problem z doborem kolumn do wzmacniacza.


ormats

Recommended Posts

Witam.

Posiadam wzmacniacz Unison Research Unico Due  (moc 100W przy 8 Ohm i 180 przy 4 Ohm) , kolumny Audio Physic Classic 8 ( 4 Ohm , skuteczność 89 dB ) .

Gra to na powierzchni około 38 m ,jednak jest to powierzchnia w kształcie litery "L" a zestaw jest ustawiony na krótszej nóżce litery.  Muzyki słucham raczej cicho ( blues , spokojny house , soul )

Czas przejść do sedna sprawy. Głośność na potencjometrze mam najczęściej ustawiony na poziomie 0,7 lub 0,8 ( w skali 9,9 ) czyli wykorzystuję około 8 % mocy.

Chciałbym wymienić niedługo kolumny .  O jakich parametrach szukać ( jaka skuteczność , 4 Ohm czy 8 Ohm ) , żeby zachować  rozsądne poziomy głośności ale wykorzystywać więcej mocy .

Budżet jaki mam na kolumny to 12-14 tyś .

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ormats napisał:

O jakich parametrach szukać ( jaka skuteczność , 4 Ohm czy 8 Ohm ) , żeby zachować  rozsądne poziomy głośności ale wykorzystywać więcej mocy .

Kolega Khedron żartuje, ale ma rację. Większa impedancja i skuteczność = lepiej.  Wzmacniacz o takiej mocy, jak Twój, przy Twoich wymaganiach da radę napędzić większość kolumn. Jeśli szukasz zmian, to wybierz w ramach budżetu takie kolumny, które najlepiej zabrzmią. Absolutnie nie szukaj na siłę małej impedancji i skuteczności, żeby robić wzmacniaczowi pod górkę! :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ormats napisał:

Możliwe że jest tak jak piszesz. Jednak jak dam na 1.0 to zauważalnie lepiej gra zestaw jednak to jest juz za głośno.

Przy większej głośności usłyszysz relatywnie więcej góry i basu , co może dać wrażenie lepszego dźwięku. Szczególnie jeśli system jest "muzykalny" (tzn. gra obfitą średnicą i umiarkowaną górą i basem). W Twoim przypadku to raczej kwestia dopasowania charakterystyki brzmieniowej kolumn i wzmacniacza (lub akustyki), a nie problemu impedancji i skuteczności.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Khedron napisał:

Piszac powaznie - moze to problem z akustyka a nie zestawem? 

Myślę, że akustyka  powyżej przeciętnej. 3 panele za kolumnami, kolumny oddalone od ściany około 55 cm ,  większe kwiaty po zewnętrznej stronie kolumn , pułapka basowa , grube zasłony no i oczywiście audiofilski dywan ;)

IMG_20220121_231824.jpg

Edytowano przez ormats
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakiego brzmienia oczekujesz. Jeśli chciałbyś postawić na potężniejszą podstawę basową oraz większą dynamikę to polecałbym posłuchać Polk Audio Reserve R700. Bardziej wyrafinowane brzmienie uzyskasz podłączając pod Unico Due kolumny Opera Seconda SE ale w tym przypadku wyszedłbyś poza zakładany budżet. Muzykalne brzmienie z bliższą średnicą uzyskasz na Pylonach Diamond 28 ale będzie to skok w bok względem Audio Physic Classic 8. 

Zachęcałbym do umówienia się na odsłuch np u nas w Pabianicach koło Łodzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po ile są wystawione to wiesz ... :D Sprzedaje forumowicz z sąsiedniego , i coś tam wspominał o sporych rabatach :D 

Podlinkowałem te bo @ormats ma pod oknem .

Pomysł łączenia H200 z CS 2.4 według mnie jest trochę .....kontrowersyjny , nie dziwię się że mogło Ci się nie spodobać.Nie było przypadkiem zbyt sterylnie ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mkk napisał:

Thiele mają genialną przestrzeń ,scenę , zróżnicowany basik. Natomiast z uwagi na brak bas refleksu , nie ma tego charakterystycznego rozluźnienia na dole. I dlatego Hegel nie , Unison - może być strzał w 10 :)

Dzięki za informacje. Nie wiem czy "dojrzałem" do tak wyrafinowanej konstrukcji.  Zastanowię się nad propozycją . Mówią szczerze pierwszy raz widzę tą markę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Khedron napisał:

A ja bym Cie namawial na AP Scorpio. Oczywiscie nie od handlarza w Polsce. 

 

Z racji  tego , że AP C8 bardzo dzwiękowo mi się podobają ( z Unisonem stanowią bardzo dobry duet ) nie trzeba mnie namawiać bo przeglądałem jakiś czas temu co AP ma do zaoferowania "półkę wyżej" . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to masz zrobione. I nie patrzył bym tutaj na parametry kolumna a jednak na ich brzmienie które powinno Ci odpowiadać.

Może warto rozważyć te?

https://s4home.pl/outlet/audio-physic-avanti-orzech-outlet.html

https://s4home.pl/outlet/audiovector-qr5-black-piano-outlet.html

Zapraszam Cie na odsłuch abyś sobie sam sprawdził.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Khedron napisał:

 

Namawiam na uzywane bo to obecnie jedyny sposob by kupic cos dobrego nie za cene dobrego samochodu. Jesli juz nowe AP to duzo bardziej Tempo niz Avanti. 

Patrzyłem co tam u zachodnich sąsiadów mają. Patrząc na wymiary bliżej mi do Tempo niz do Scorpio. Słuchałeś może Tempo ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...