Skocz do zawartości

Czemu DWA suby są lepsze niż JEDEN, a CZTERY suby są lepsze niż dwa :-)


tomw

Recommended Posts

No więc czy DWA suby są lepsze niż JEDEN, a CZTERY suby są lepsze niż dwa ? 🙂

Nie raz się przewija ten temat, niektórzy kiwają głowa przytakując, u niektórych wzbudza to zainteresowanie, większość puka się w głowę mówiąc po co więcej niż jeden 🙂 Jestem w trakcie kończenia swojego kina i jak większość (czy świadoma tego czy nie), mam problemy z basem 🙂 Z tego powodu staram się znaleźć jak najwięcej info w temacie jak ogarnąć bas tak, abym był zadowolony, a wymagania mam spore 🙂

Słyszy się „postaw pułapki basowe w rogach”, co nie jest ogólnie złą rada, problem raczej polega na tym ze te popularne zrobione z gąbki czy nawet wypełnione wata nie za wiele dają, a poniżej 100Hz to tyle co i nic 🙂 Są dostępne pułapki rezonansowe czy aktywne, ale to już dużo pieniążków i dużo zajętego miejsca w pomieszczeniu, co u mnie jest problemem 🙂

Szukając info i rozwiązań, natknąłem się na kolejny już wykład świetnego znawcy tematu, Pana Anthony Grimani, w którym to bardzo fajnie tłumaczy czemu dwa (średnie) suby są lepszym rozwiązaniem niż jeden (duży), a cztery (małe) to idealna liczba! A czemu idealna ? Ponieważ pozwala rozwiązać niemalże wszystkie problemy z rezonansem i modami własnymi pomieszczenia, bez stosowania pułapek basowych, lub z minimalna ich liczba 🙂

Pozwoliłem sobie pożyczyć parę slajdów z Jego prezentacji (link do całego filmu poniżej), gdzie obrazuje On pomiarami zachowanie jednego DUZEGO suba (Triad Gold 15”, 700W mocy) w warunkach idealnych oraz rzeczywistych, w dość typowym pomieszczeniu i typowych ustawieniach 🙂 Następnie porównuje to do 4 małych subow (Triad Bronze 12” 300W) rozstawionych po rogach pomieszczenia - wykresy pokazują pomiar w paru miejscach odsłuchu, nie tylko w centralnym jak przy dużym subie 🙂 W dalszej części wykładu mówi także o tym ze można jeszcze poprawić bas kombinując z opóźnieniami i DSP i doprowadzić praktycznie do ideału, ale tych slajdów już nie pokazuje aby nie komplikować 🙂

Tak więc zapraszam do obejrzenia zdjęć, starałem się ułożyć je w logiczna całość 🙂

Mam nadzieje ze opisałem wszystko w miarę jasno, dla ciekawych tematu polecam cały 2h wykład tu - https://youtu.be/InwRYDzgEQk

Z pozdrowieniami dla kinomaniakow 🙂

01.png

02.png

03.png

04.png

05.png

06.png

07.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

No i elegancko :)

w okolicach 70hz przewaznie i tak juz większość ma ustawione odciecie na subwooferze

Dobrze wiedzieć ze jesli zależy nam tylko na najnizszych zejsciach (do tych np. 50-60hz) to nie potrzeba dsp.

 

Ani DSP ani pulapek basowych 🙂 Acz 70Hz nieco nisko, choc to juz drobne rzeczy sa 🙂

 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wg mnie standard THX przewiduje odcięcie 80Hz na wszystkich kolumnach poza subami, te na 120Hz.

Natomiast potwierdzam z praktyki, miałem sporo problemów z rezonansami , szczególnie w niskich rejestrach, problemem nie był krótki i intensywny bas w filmach typu wybuchy , strzały itp. tylko długo wybrzmiewający bas gdy rośnie napięcie w thrillerach.  Dużo poprawiła kalibracja w wyższym ampli (XT32) , ale najwięcej gdy przyniosłem drugi sub. Nagle bas stał się łagodniejszy, bardziej kontrolowany.  W punkt. Nawet pierwsze wrażenie było takie, że jest go mniej.  Oczywiście nie szokuje mnie , że ustawiając 75dB przed kalibracją na skali suba moc jest na 10-12%. A i tak jest to test wytrzymałościowy dla tynków ;)

 

ps. temat akustyki to temat rzeka, warto się nim interesować - np. nie widziałem jak ważne są proporcje pomieszczenia, akustyka nie lubi równych proporcji... a co do ilości subów , w teorii 8 sztuk likwiduje wszystkie mody własne pomieszczenia :)

 

Edytowano przez Arek_Gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...