Skocz do zawartości

Jaka moc kolumn do amplitunera?


mopato10

Recommended Posts

17 godzin temu, mopato10 napisał:

Gorąca prośba jak dobrać moc kolumn do wzmacniacza ?

Tutaj masz odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z tym materiałem:

 

 

40 minut temu, S4Home napisał:

Moc kolumn to nic innego jak ilość watów jaka jest e stanie przyjąć kolumna żeby nie ulec uszkodzeniu. 

kolumna może ulec uszkodzeniu również gdy wzmacniacz jest zbyt słaby - zapraszam do obejrzenia filmu.

 

28 minut temu, Karol64208 napisał:

Moc kolumn powinna być ok 40% większa niż moc wzmacniacza.

a skąd te rewelacje?

42 minuty temu, mopato10 napisał:

Niestety ponad budżet :(

a jaki masz budżet i ile tych kolumn ma być?

Jak duże jest pomieszczenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mopato10 napisał:

2 jako fronty do kina domowego. Głównie Netflix trochę muzyki z yt, Spotify. Chciałem wydac koło 400 zł. Jedna z kolumn na bardzo widocznym miejscu więc musi też wygladac:) 

Pokój 16m2

to na 16m2 wystarczy coś mniejszego według mnie.

Zobacz sobie na to czyli Mission M32i one się nie różnią zbytnio od M33i. Niestety to nadal nie jest 400,-  ale może uda Ci się dozbierać.

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-mission-m32i-CID99-IDLDSC0.html

 

 

Ewentualnie jeżeli nadal to za dużo, zerknij na to:

https://www.olx.pl/d/oferta/kolumny-mission-m73-bdb-stan-CID99-IDN0Oqu.html

Stan może nie jest idealny ale cena niższa. Szukałbym też m72 bo pewnie to będzie to samo co m73 tylko mniejsze.

Jeżeli jednak wybierzesz te m73, rozważ wtedy dociążenie ich śrutem balastowym, mają specjalną komorę na to.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Karol64208 napisał:

sięgnij do literatury fachowej za nim coś zakwestionujesz,

proszę wskaż mi tę fachową literaturę

5 godzin temu, Karol64208 napisał:

nie do reklam ¬¬

proszę wskaż mi w którym miejscu w filmie który wrzuciłem występuje jakaś reklama?

3 godziny temu, mopato10 napisał:

z czystej ciekawości czy kolumny z 1 posta będą pasowały do tego amplitunera😂😂😂

pod względem technicznym? Będą pasowały.

Czy Tobie będzie odpowiadał ich dźwięk, czy wystarczą tego raczej Ci nikt nie odpowie i lepiej abyś sam je "usłyszał".

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

proszę wskaż mi tę fachową literaturę

trochę wysiłku i chęci a znajdziesz¬¬

Znasz  te parametry i do czego się odnoszą 20%-40% i 40%-60% ?

Na pewno znajdziesz informacje.

Pozdr.

2 minuty temu, mopato10 napisał:

Dziękuję bardzo. O to mi chodziło. Pozdrawiam. 

ale musisz uważać na moc, aby nie uszkodzić kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

trochę wysiłku i chęci a znajdziesz¬¬

jasne, tak najprościej zamiast podać źródło.

Zatem ja podam:

Strona 53 książki: Podręcznik budowy zestawów głośnikowych, Friedeman Hausdorf, Poznań 1996, cytat z jednego akapitu:

Cytat

9.4. Błędy w obsłudze
Jeśli podczas eksploatacji zepsuje się głośnik, to jest to zazwyczaj głośnik wysokotonowy. Poszkodowany właścicel
zestawu często nie umie sobie tego wyjaśnić, bo przecież głośniki nisko- średnio- i wysokotonowe mają obciążalność
znamionową np. 100 W, ą wzmacniacz daje prawdopodobnie 70 W. Jak to jest możliwe? W rozdziale 3.1 wspomniano
już, że normą, wg której mierzy się obciążalność, przewidziana jest dla normalnej muzyki. W takim przeciętnym mate-
riale muzycznym duże częstotliwości są pod względem mocy słabo reprezentowane. Jeśli więc moc sygnału w całym
paśmie częstotliwości wynosi 100 W, głośnik wysokotonowy otrzymuje zaledwie ok. 10 W. Zależy to oczywiście głównie
od rodzaju muzyki. W muzyce klasycznej udział dużych częstotliwości jest z reguły niewielki. Zaleca się natomiast
ostrożność przy muzyce, gdzie bardzo wyeksponowana jest perkusją. To samo możną powiedzieć o muzyce elektronic-
znej. - Nie miałoby sensu, ą wręcz jest to niemożliwe, by wstawić głośnik wysokotonowy, który byłby faktycznie
obciążany 100 watami. Głośnik taki musiałby mieć tak dużą cewkę, jak głośnik niskotonowy. Głośniki wysoko- i średni-
otonowe trzeba zatem mniej obciążać niż głośniki basowe. Normą DIN mą tylko ułatwić zestawienie różnych głośników,
które pasują do danej obciążalności. A zatem używając 70-watowego wzmacniacza można uszkodzić 100-watowy (wg
normy) głośnik wysokotonowy. Jeśli natomiast zbyt mocno podniesiemy duże częstotliwości regulatorem poziomu lub
korektorem, mogą one w głośniku wysokotonowym osiągnąć 30 W lub więcej. Trzeba sobie wyjaśnić, że podniesienie
poziomu natężenia dźwięku o 6 dB oznacza 4-krotne zwiększenie mocy elektrycznej doprowadzonej do głośnika.
Inną, często występującą przyczyną uszkodzenia głośnika wysokotonowego jest niepokojącą skłonność wzmacniacza
do wzbudzania drgań własnych. Jeśli pojawi się jakieś zakłócenie, wzmacniacz generuje z pełną mocą drganie ciągłe w
zakresie częstotliwości dużo ponad 20 kHz. Drganie nie jest słyszalne, ale natychmiast niszczy głośnik wysokotonowy.
To samo działanie może mieć sprzężenie zwrotne na mikrofonie (“gwizdanie” mikrofonu). Także tutaj dużą moc wzmac-
niacza jest skoncentrowana na jednej częstotliwości, zazwyczaj w zakresie tonów średnich lub wysokich.
Ale również głośnik basowy nie jest zabezpieczony przed błędami w użytkowaniu. Nierzadko zdarza się, że wypróbowuje
się go przed wbudowaniem. Jeśli moc będzie za dużą, przy częstotliwości rezonansu cewką drgająca może wyjść ze
szczeliny i się wypaczyć.

 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Na pewno znajdziesz informacje.

znalazłem potwierdzenie tego co podlinkowanym wyżej materiale Reduktora Szumów .

1 godzinę temu, mopato10 napisał:

W sensie żeby nie za głośno? 

zapoznaj się z materiałem który wkleiłem, tam naprawdę jest to prosto i przyjemnie wyjaśnione. Mała zajawka: za słaby jak i zbyt mocny wzmacniacz jeżeli używany nieumiejętnie, może uszkodzić kolumny, chodzi właśnie o głośność maksymalną. Który jednak jest dla użytkownika bezpieczniejszy jest wyjaśnione w filmie.

 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

ale musisz uważać na moc, aby nie uszkodzić kolumn.

dokładnie taki płynie wniosek z wrzuconego przeze mnie materiału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

jasne, tak najprościej zamiast podać źródło.

jest dużo materiałów na ten temat dlaczego tak dobiera się kolumny do wzmacniacza.

Kiedyś już pisałem o tym.

Ale co oznacza 20%-40% i 40%-60%, podpowiem:15_yum: jest to przedział efektywność sprzętu i jakość w odtwarzaniu muzyki, kolumny / wzmacniacz.

Pozdr.

P.S.

@lolekdrugi tu masz odpowiedź dlaczego kolumny powinny być większej mocy , ale też jest inny powód który podałem powyżej.

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

A zatem używając 70-watowego wzmacniacza można uszkodzić 100-watowy (wg
normy) głośnik wysokotonowy. Jeśli natomiast zbyt mocno podniesiemy duże częstotliwości regulatorem poziomu lub
korektorem, mogą one w głośniku wysokotonowym osiągnąć 30 W lub więcej.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Karol64208 napisał:

jest dużo materiałów na ten temat dlaczego tak dobiera się kolumny do wzmacniacza.

który zacytowałem z książki.

 

18 minut temu, Karol64208 napisał:

Masz odpowiedź dlaczego.

ale dokładnie to jest na filmie. Zadałeś sobie w ogóle trud by go obejrzeć czy komentujesz dla ilości postów?

 

1 minutę temu, J4Z napisał:

To dlaczego do kef LS50 Meta (producent podaje 40-100W) powiedziano mi na forum że mój Nad 355 (ok 100W na kanał) może być za słaby? I w ogóle te Kefy podobno lubią prąd?

To jak to jest? Mam szykować się na zmianę wzmaka na potwora czy bać się że zapale głośniki w kolumnach? 

obejrzyj materiał który wkleiłem a będziesz wiedział.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Przed chwilą, Karol64208 napisał:

nie oglądam amatorskich filmów .

dobra, czyli nie mamy o czym rozmawiać. Gość podpisuje się z imienia i nazwiska, prowadzi dwa kanały: Reduktor Szumu i RS Elektronika które są bardzo technicznymi kanałami na poziomie. Ma serwis audio pod Krakowem.

Ale to Ty nie potrafisz podać źródeł na które sam się powołujesz.

 

1 minutę temu, J4Z napisał:

Lolek to jest 30 minutowy materiał a mi wystarczy krótka odpowiedź. @S4Homepomożesz mi? 

tak i warto go obejrzeć. Ponieważ za słaby jak i za mocny sprzęt może uszkodzić kolumny. Jest tam wyjaśnione i pokazane co jest tego powodem. Dodatkowo prosisz o pomoc gości którzy wierzą w grające kable.

Nie mam pytań 🤦‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...