Skocz do zawartości

Kolumny stereo do 1000zł


Reykez

Recommended Posts

Cześć,

rozglądam się za kolumnami (najlepiej podłogowymi) do sporego dość pomieszczenia - ~26m^2. Obecnie mam tam małe monitory Onkyo d-045, grające z Yamahą a520, i do tego jakimś tanim subwooferem od Cantona (bodajże AS-10). Gra to jak na moje wymagania całkiem fajnie, generalnie dźwięk mi się stosunkowo podoba, jednak brakuje mi tam mocy, chciałbym coś po prostu mocniejszego, a przy okazji - fajnie by było, gdyby też grało lepiej. Co do dźwięku - trudno mi sprecyzować co lubię, na pewno chciałbym całkiem sporo dołu - stąd w obecnym połączeniu znalazł się ten subwoofer, lecz kupując nowe kolumny, raczej chciałbym się go pozbyć. Bliższych preferencji raczej nie mam, gdy coś wpadnie mi w oko raczej postaram się odsłuchać danego modelu.

Co do budżetu - tu też stoję dość luźno. Fajnie by było zamknąć się w granicach 500-1000zł, ewentualnie - stówkę czy dwie mogę dołożyć. Sprzęt może być używany.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

We wskazanym przez Ciebie budżecie, wręcz musisz wybrać z kolumn używanych. Fajną kolumną sprzed kilkunastu lat, są DALI 5005 https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolumny-glosnikowe-dali-blue-5005-hifi

Sentymentalnie wspominam te konstrukcje. Dziś są wystawione za 1000 zł. Zadzwoń, zapytaj o nie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Cześć

We wskazanym przez Ciebie budżecie, wręcz musisz wybrać z kolumn używanych. Fajną kolumną sprzed kilkunastu lat, są DALI 5005 https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolumny-glosnikowe-dali-blue-5005-hifi

Sentymentalnie wspominam te konstrukcje. Dziś są wystawione za 1000 zł. Zadzwoń, zapytaj o nie ;)

Dzięki wielkie za odpowiedź!

Fajnie te głośniki wyglądają, to fakt.
Ale... już większy problem pojawia się z ich odsłuchem.
Niestety nikt tego modelu nie oferuje w pobliżu (jako 'blisko' traktuję tutaj Śląsk i okolice). Na pewno wezmę go pod uwagę, i gdy taki ktoś będzie sprzedawał w okolicy - chętnie się wybiorę przesłuchać, ale jednak jazda ~300km w jedną stronę, w dodatku z brakiem pewności finalizacji transakcji - mija się raczej ekonomicznie z celem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Odsłuchu u kogoś są bezsensu. Bo nigdy nie zagrają tak jak u Ciebie. Musisz przesłuchiwać sprzęt u siebie w domu. Może być tak, że u kogoś będzie super, a u Ciebie beznadziejne. 

Pozdrawiam

Czyli sugerujesz zakup w ciemno, bez żadnego przesłuchania kolumn?

Oczywiście, jestem jak najbardziej świadomy, że akustyka pomieszczenia a nawet samo ułożenie kolumn zmienia wiele - nie mówiąc już o tym, że podłączone są do innego wzmacniacza. Ale takie przesłuchanie już gdzieś może mi uzmysłowić, czego mniej więcej mogę się spodziewać, jak te kolumny brzmieć będą.

A jak już mowa o wzmacniaczu - też nie wykluczam zmiany go w stosunkowo niedługim czasie, prawdopodobnie finalnie obecny zestaw przeniosę po prostu do innego, mniejszego pokoju, więc będę musiał do tych nowych kolumn, coś nowego kupić.

Więc - przynajmniej na moje rozumowanie - odsłuch u kogoś coś jednak da, ale nie mówimy tutaj o tym, że wszystko końcowo będzie brzmiało identycznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Odsłuchu u kogoś są bezsensu. Bo nigdy nie zagrają tak jak u Ciebie. Musisz przesłuchiwać sprzęt u siebie w domu. Może być tak, że u kogoś będzie super, a u Ciebie beznadziejne. 

Pozdrawiam

Napiszę jeszcze raz. Odsłuch u kogoś nic Ci nie da. Możesz zabrać swój wzmacniacz, przewody, akustyki nie zabierzesz. Masz odsłuchiwać u siebie we własnej akustyce. Czy napisałem coś o zakupie w ciemno? 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Reykez napisał:

Yamahą a520, Gra to jak na moje wymagania całkiem fajnie, generalnie dźwięk mi się stosunkowo podoba, jednak brakuje mi tam mocy, chciałbym coś po prostu mocniejszego, a przy okazji - fajnie by było, gdyby też grało lepiej.

Ja bym zwrócił jeszcze uwagę na niemożność podłączenia kolumn poniżej 8Ω do w/w wzmacniacza. Oczywiście przy spokojnym graniu nie będzie się nic działo, ale przy głośniejszym będzie grzać i może się wyłączać. Nowsze konstrukcje marki Yamaha dają możliwość podłączenia kolumn o niższej impedancji tj. 4Ω i tu nie będzie problemu z doborem kolumn. Zrezygnowałbym również ze subwoofera na rzecz większych kolumn podłogowych i oczywiście kupił wydajniejszy wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lysyrafal napisał:

Ja bym zwrócił jeszcze uwagę na niemożność podłączenia kolumn poniżej 8Ω do w/w wzmacniacza. Oczywiście przy spokojnym graniu nie będzie się nic działo, ale przy głośniejszym będzie grzać i może się wyłączać. Nowsze konstrukcje marki Yamaha dają możliwość podłączenia kolumn o niższej impedancji tj. 4Ω i tu nie będzie problemu z doborem kolumn. Zrezygnowałbym również ze subwoofera na rzecz większych kolumn podłogowych i oczywiście kupił wydajniejszy wzmacniacz.

Obecne kolumny mam 4Ohm - i wzmacniacz o żywo żyje, ale prawda - gram nimi raczej cicho.

Jak pisałem wyżej - nie wykluczam zmiany wzmacniacza w najbliższym czasie, ba, wręcz bardzo prawdopodobne, że to zrobię!

Co do kolumn - tak, też to w poście zawarłem - chciałbym z subwoofera zrezygnować, i kupić kolumny, w których tego basu brakować mi nie będzie. Masz jakąś bardziej konkretną propozycję dotycząca kolumn, wzmacniacza, bądź ich połączenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reykez napisał:

Obecne kolumny mam 4Ohm - i wzmacniacz o żywo żyje, ale prawda - gram nimi raczej cicho.

To są bardzo małe monitory i pewnie nie aż tak wymagające od wzmacniacza.

2 godziny temu, Reykez napisał:

Masz jakąś bardziej konkretną propozycję dotycząca kolumn, wzmacniacza, bądź ich połączenia?

Jeśli chodzi o kolumny używane to nie bardzo, ale powystawowe na gwarancji już tak. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami zakupu i trzeba dozbierać kasy.

Klipsch RP-260F

Polk Audio RTi A5

Audiosympton i6

Audiosympton i8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

6 godzin temu, lysyrafal napisał:

To są bardzo małe monitory i pewnie nie aż tak wymagające od wzmacniacza.

Jeśli chodzi o kolumny używane to nie bardzo, ale powystawowe na gwarancji już tak. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami zakupu i trzeba dozbierać kasy.

Klipsch RP-260F

Polk Audio RTi A5

Audiosympton i6

Audiosympton i8

Co do większych kosztów, i 'dozbierania' kasy - to nie jest żaden problem, równie dobrze mogę kupić raz czy dwa razy droższe kolumny, ale nie wiem, czy chcę ładować więcej pieniędzy w kolumny do pokoju w piwnicy.

Byłem (i nadal jestem) zdania, że w budżecie dziesięciokrotnie większym od tego, za ile kupiłem poprzednie kolumny, powinno znaleźć się coś, co zagra głośniej i lepiej, 'bardziej' zadowoli mnie swoim brzmieniem - a przynajmniej na pewno różnica powinna być namacalna.

Ale dzięki bardzo za podpowiedzi - z tego co się orientuje, w Bielsku jest całkiem ciekawy salon audio, w Katowicach myślę, że też się coś znajdzie - podjadę jak będę miał po drodze. W każdym razie też rozglądnę się za ofertą nowych głośników, choć nie ukrywam - że preferował bym znaleźć tańsze rozwiązanie. 

8 godzin temu, 1Ender napisał:

https://m.olx.pl/elektronika/sprzet-audio/glosniki-i-kolumny/kolumny/pszczyna/?search[dist]=5&search[order]=filter_float_price%3Adesc&search[filter_float_price%3Ato]=1500

Wybierz coś sobie. Z Twojej lokalizacji. Możesz rozszerzyć poszukiwania. Ustawione jest 5km od Pszczyny.

Pozdrawiam

Przeglądałem OLX jak i allegro - i gdyby to było takie proste, to nawet bym pytania nie zadawał. Nie znam się wybitnie na głośnikach - potrafię coś tam researchować, ale opinie praktycznie w każdym wypadku są po obu stronach, i trudno coś ciekawego upatrzeć. Temu proszę też o jakieś rady ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwocie trochę ponad 1k, polecam poszukać używanych kolumn Melodika BL40, podkreślone skraje pasm, bez problemu wypełnią dźwiękiem pokój o tym metrażu, niskie tony odpowiednio dociążane, ale są pod kontrolą, górą pasma wyraźna, ale nie męczącą, z budowaniem bardzo dobrej przestrzeni jak na tą klasę kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...