Skocz do zawartości

Denon DRA800h + HECO Aurora 700 podłączenie bi-wiring


marmed

Recommended Posts

Witam,

starałem się przejrzeć forum w szukaniu odpowiedzi niestety nie znalazłem odpowiedzi takiej abym mógł podłączyć swój sprzęt i wreszcie zagrać. Proszę wybaczcie po 50 latach życia dorobiłem się może inaczej dostałem od żony i dzieci swój pierwszy amplituner z kolumnami. Zestaw to Denon DRA 800h i kolumny Heco Aurora 700. Niby prosta sprawa podłączyć i grać. Niestety poddałem się i proszę Was o pomoc bo nie ruszę mam już mętlik w głowie. Chcę podłączyć zestaw w bi-wirning  mam odpowiedni przewód Melodika 4-żyłowy 2x4mm2 i 2x15mm2. Problem powstał ponieważ na kolumnach jest napisane 4 - 8 ohm. Ze specyfikacji Denona wyczytałem, że można przestawić z domyślnych 8 ohm na 4 lub 6. Byłem bliski wykonania tego. Przewody rozprowadziłem, zworki wysunąłem z kolumn i podłączyłem przewody pod A i pod B, zmieniłem w ustawieniach Denona aby grały A+B. Teraz zostaje ta cała impedancja 4 czy 8 ohm ? Jak ustawić zostawić jak jest 8 czy na 4 ? a zmylił mnie opis na tylnym panelu ( A lub B 4-16ohm, A+B 8-16ohm ). Już zgłupiałem. 

 

1.png

Edytowano przez marmed
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, seba3002 napisał:

A kto Cię namówił na ten bi-wiring? I zdaje się, że to co chcesz zrobić, to jest bi-amping. Ale mogę się mylić.

To jest bi wiring

Podłącz kolumny standardowo pojedynczym przewodem pod gniazda A.

Bo NIC nie uzyskasz podłączając je Bi-wiringiem.

Moc i tak spada przez pół więc jest to bez sensu.

W opcjach amplitunera możesz ustawić zarówno 8 jak i 4. To zależuy od tego jak głośno słuchasz.

Przy ustawieniu na 4 on się będzie mniej grzał ale będziesz miał mniej mocy do dyspozycji. W przypadku 8ki tak bym sprawdził na początku kontrolował bym po prostu temperaturę urządzenia. Przy najmniej na początku przygody.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marmed napisał:

Chcę podłączyć zestaw w bi-wirning  mam odpowiedni przewód Melodika 4-żyłowy 2x4mm2 i 2x15mm2.

Dasz linka do tego konkretnego?

13 godzin temu, marmed napisał:

Trochę z ciekawości. W instrukcji jest jako bi-wiring.

Bo coś tutaj jest namotane - bi-wiring, (w mega skrócie) to 4 wtyki z jednej strony do jednej kolumny, a z drugiej strony 2 do wzmacniacza. W instrukcji jest podpisane bi-wiring, ale zdjęcie pokazuje raczej bi-amping (4 tyki od strony jednej kolumny i 4 od strony wzmacniacza).

Czy śpię jeszcze?

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, S4Home napisał:

To jest bi wiring

Podłącz kolumny standardowo pojedynczym przewodem pod gniazda A.

Bo NIC nie uzyskasz podłączając je Bi-wiringiem.

Moc i tak spada przez pół więc jest to bez sensu.

W opcjach amplitunera możesz ustawić zarówno 8 jak i 4. To zależuy od tego jak głośno słuchasz.

Przy ustawieniu na 4 on się będzie mniej grzał ale będziesz miał mniej mocy do dyspozycji. W przypadku 8ki tak bym sprawdził na początku kontrolował bym po prostu temperaturę urządzenia. Przy najmniej na początku przygody.

Piotr

 

Dziękuję Panie Piotrze to jest odpowiedź, która jest dla mnie zrozumiała i wystarczająca.

 

32 minuty temu, no_i_fajnie napisał:

Dasz linka do tego konkretnego?

Bo coś tutaj jest namotane - bi-wiring, (w mega skrócie) to 4 wtyki z jednej strony do jednej kolumny, a z drugiej strony 2 do wzmacniacza. W instrukcji jest podpisane bi-wiring, ale zdjęcie pokazuje raczej bi-amping (4 tyki od strony jednej kolumny i 4 od strony wzmacniacza).

Czy śpię jeszcze?

 Teraz dopiero zwróciłem uwagę na brak przecinka powinno być 2x4mm2 i  2x1,5mm2 ale chyba nie o to Ci chodził ale link wysyłam proszę bardzo 

https://allegro.pl/oferta/kabel-glosnikowy-bi-wiring-ofc-melodika-mdc2415g-6951952828

Co do zdjęcia i nazwy bi-amping czy bi - wiring. Tak chciałem podłączyć skoro w instrukcji jest napisane bi-wiring to tak to nazwałem a jak jest nie mam pojęcia. Druga sprawa pomyślałem skoro w instrukcji jest taka możliwość i w kolumnach są osobne wejścia czemuś to służy i tak chciałem podłączyć. Teraz wiem więcej nie będę kombinował bo przekombinuje. Dziękuję Wszystkim za pomoc i wyjaśnienie co i jak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marmed napisał:

Teraz dopiero zwróciłem uwagę na brak przecinka powinno być 2x4mm2 i  2x1,5mm2 ale chyba nie o to Ci chodził ale link wysyłam proszę bardzo 

Ok ok, myślałem, że masz już kabel w gotowej konfekcji :) 
  

52 minuty temu, no_i_fajnie napisał:

Bo coś tutaj jest namotane - bi-wiring, (w mega skrócie) to 4 wtyki z jednej strony do jednej kolumny, a z drugiej strony 2 do wzmacniacza. W instrukcji jest podpisane bi-wiring, ale zdjęcie pokazuje raczej bi-amping (4 tyki od strony jednej kolumny i 4 od strony wzmacniacza).

Czy śpię jeszcze?

Doba, sam się zamotałem - nieważne :)

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do Denona PMA-800NE jest jeszcze tabelka:

image.png.8440d4bbaea859149477744ab7458561.png

Przez analogię w DRA-800H przy bi-wiringu ustawiłbym taką samą impedancję jak przy "normalnym" podłączeniu głośników kablem dwużyłowym. A o tym piszą w instrukcji do DRA-800H tak:

image.png.b927b81ec9bbaa2909a1b6ae967c391b.png

Z tego opisu wynika, że jak nie masz głośników 4-6 Ohm, to nie należy nic robić (czyli zostawić 8 Ohm). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimkr dzięki za udział w dyskusji. Tak widziałem tą uwagę w instrukcji i wcale mi nie pomogła, tym bardziej, że piszesz zostawić 8 Ohm a wszędzie gdzie czytam sugerują przy kolumnach 4-8Ohm ustawić najniższą czyli 4.

Znalazłem również ciekawy opis na www.hifi.pl w poradach "Wykonanie połączenia dwukablowego, czyli bi-wire" tu cytat:

,, Nastawa/wybór impedancji obciążenia we wzmacniaczu

Niektóre wzmacniacze mają przełącznik, który ustawia się stosownie do impedancji podłączonych kolumn. Podobną sytuację możemy też spotkać w przypadku wzmacniaczy z wyjściem transformatorowym, czyli głównie lampowców. W takim sprzęcie zazwyczaj mamy do wyboru różne terminale i należy wykorzystać te, które są właściwe dla impedancji naszych kolumn.

Połączenie bi-wire nie zmienia impedancji kolumn widzianej przez wzmacniacz. Jeśli kolumny są 4Ω czy 8Ω to ten parametr pozostaje taki sam zarówno przy połączeniu jednym kablem jak i połączeniu bi-wire. Wątpliwości użytkowników pojawiają się zwłaszcza gdy wzmacniacze mają zdublowane terminale wyjściowe, które można włączać/wyłączać, tak jak wspominaliśmy wyżej. Otóż podłączenie do terminali (wspomnianych A+B) dwóch osobnych kolumn to sytuacja technicznie odmienna od podłączenia dwóch kabli przy bi-wiringu. Przy podłączeniu dwóch osobnych kolumn 8Ω do terminali A i B otrzymamy przy uruchomieniu obu terminali sumaryczne obciążenie 4Ω. Natomiast w przypadku zajęcia obu terminali przez 8-omową kolumnę podłączoną dwukablowo dalej mamy obciążenie 8Ω. "

I to co podkreślone wyjaśnia mi problem z impedencją. Przy jednej parze kolumn podłączonej standardowo lub w bi-wiring jaką wybiorę impedencję taka zostaje. 

Tak to zrozumiałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym napisać co myślę o bi-wiringu, ale na tym forum nie wolno pisać takich rzeczy, bo następuje święte oburzenie części gawiedzi.

Więc dam Ci tylko @marmed taką radę, żebyś poczytał sobie najpierw w wiarygodnych źródłach w internecie czy ma to w ogóle jakikolwiek sens. Tym forum, w takich kwestiach, absolutnie bym się nie sugerował.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, marmed napisał:

TomekN dziękuję za wiadomość, rozumiem i szanuje zawsze uwagi innych i sam lubię sprawdzić. Pewnie za jakiś czas to zrobię oczywiście czytam różne fora i informacje i zdania są podzielone stąd moja chęć aby się samemu przekonać. Dziękuję 

Samemu się przekonać zawsze najlepiej, ale polecam na "ślepo", tj. bez wiedzy jaki aktualnie układ kabli masz podłączony. Potrzebna jest do tego druga osoba, ale taka próba nie pozostawia wątpliwości czy coś lepiej gra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kilku próbach. Kolumny ustawione w takich samych odległościach od słuchacza i ściany, do testu te same utwory muzyczne, taka sama głośność, szwagier do pomocy. Ustawienia zostawiłem 4 Ohm.

Wg mojej opinii wygrał bi-wiring. Dźwięk bardziej ,,soczysty,, wpadał w moje ucho, wyraźniejszy bas choć nie przeszkadzał w słuchaniu, nie dudniło nic. Tak czy inaczej dziękuję Wam za pomoc rozwianie wielu niejasności. Dzięki temu forum zdobyłem wiele cennych informacji, które pozwoliły mi na osiągnięcie zadowolenia z muzyki. Tak, ja zostaje przy bi-wiringu nawet jeżeli to nic nie daje wg opinii innych ... dla mnie zmienia wiele. Jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...