Skocz do zawartości

Problemy z akustyką niewielkiego pokoju - meblościanka


Pajto02

Recommended Posts

Witajcie, chciałbym się Was poradzić, tym razem o akustykę pokoju, z którą mam niestety zagwozdkę. Podstawowe parametry pomieszczenia załączę w zdjęciu, wyjaśniając - czarny prostokąt to meblościanka z wbudowanym biurkiem, kończy się ona jeszcze przed kolumnami, zatem rozwiewam ewentualne wątpliwości co do zasłaniania korespondencji między nimi. Niestety pojawia się dudnienie, którego mam już powoli dość i chciałbym je wyeliminować. Pokój częściowo wyłożony jest pianką, skutecznie zredukowała ona pogłos, który również swego czasu mnie irytował. Jest wersalka oraz spory dywan. Teraz chciałbym zrobić kolejny krok i zapytać, czy w obecnym układzie pokoju, którego praktycznie nie będę już w stanie przemeblować jest szansa na zniwelowanie dudnienia na przykład zaczynając od solidnych, grubszych absorberów? Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy - ustawić je za kolumnami we wnęce między ścianą, a meblościanką  (zaznaczone na czerwono miejsca). Jestem wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc. Pozdrawiam serdecznie!

Zrzut ekranu (211)_LI.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z basem jest ciężko, każdy pokój ma swoje mody w zależności od kształtu, wielkości, wysokości, długości ścian. Niskie tony to już bardzo długie fale, których zwykłym, 10 cm grubości absorberem się nie poprawi.
Pomyśl może o wpięciu w system modułu miniDSP, który by Ci skutecznie te dudnienia zlikwidował.
Można próbować kombinować z pułapkami basowymi strojonymi pod konkretne częstotliwości, ale mało kto może sobie na to pozwolić, a tym bardziej w malutkim pokoiku mieszkalnym.
Poważnie zastanów się nad miniDSP, do którego należy dokupić też mikrofon kalibrujący np. UMIK-1. To powinno skutecznie pomóc zwalczyć dudnienia i poprawić akustykę nie tylko na basie, ale w całym paśmie.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować ustawić kolumny zgodnie z poniższą regułą:

Wątpliwe, czy pomoże, ale też nic taka próba nie kosztuje. Może akurat. Zwróć uwagę, że Ustawienie w przypadku obu Twoich kolumn może być różne.

Potem możesz spróbować odstawić kolumny dalej od tylnej ściany, np. 1 m licząc do przedniej ścianki z głośnikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, postaram się powalczyć jeszcze z kolumnami, aczkolwiek obecne ustawienie to owoc ładnych godzin pracy i dziesiątek przesłuchanych utworów, chwilowo najlepsze jakie udało mi się osiągnąć. 

3 godziny temu, zolt napisał:

Pomyśl może o wpięciu w system modułu miniDSP, który by Ci skutecznie te dudnienia zlikwidował.

Co do MiniDsp - ciekawa sprawa, jednak obawiam się kosztów takiego zestawu, gdyż z mikrofonem to będzie warte więcej od kolumn... Jest może szansa, że udałoby się tak pogrzebać, aby mikrofon z zestawu kalibracji ARC-1 Anthema zadziałał z MiniDsp? Jeśli tak, to temat jak najbardziej warty rozważenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pajto02 napisał:

Dziękuję za porady, postaram się powalczyć jeszcze z kolumnami, aczkolwiek obecne ustawienie to owoc ładnych godzin pracy i dziesiątek przesłuchanych utworów, chwilowo najlepsze jakie udało mi się osiągnąć. 

Co do MiniDsp - ciekawa sprawa, jednak obawiam się kosztów takiego zestawu, gdyż z mikrofonem to będzie warte więcej od kolumn... Jest może szansa, że udałoby się tak pogrzebać, aby mikrofon z zestawu kalibracji ARC-1 Anthema zadziałał z MiniDsp? Jeśli tak, to temat jak najbardziej warty rozważenia.

Tego niestety nie wiem. Można próbować ewentualnie pożyczyć odpowiedni mikrofon na czas pomiarów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pajto02 napisał:

Co do MiniDsp - ciekawa sprawa, jednak obawiam się kosztów takiego zestawu, gdyż z mikrofonem to będzie warte więcej od kolumn... Jest może szansa, że udałoby się tak pogrzebać, aby mikrofon z zestawu kalibracji ARC-1 Anthema zadziałał z MiniDsp? Jeśli tak, to temat jak najbardziej warty rozważenia.

Nie, z mikrofonem nic nie pogrzebiesz. Najtańsze, najlepsze i najłatwiejsze w użyciu co może być to UMIK1 od miniDSP i od niego polecam zacząć - ten mikrofon ma w sobie wzmacniacz, i kalibracja uwzględnia poziom SPL. W zależności od tego z czego grasz (jak np. z PC to jest darmowy Apo Equalizer, jak malina to też sa rózne pluginy) można pomyśleć o dobraniu odpowiednie DSP, nie musi to być miniDSP (ja np. używam daca RME ADI z wbudowanym DSP właśnie do korekty basu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, zatem w temacie procesorów audio, kwestia miniDSP +Umik1 będzie jak najbardziej rozważana. Wracając do korzeni, rozumiem, że temat dobrania absorbera/ pułapki basowej pod ten konkretny problem będzie trudnym zadaniem? Czy może ktoś ma jakieś inspiracje z własnych pomieszczeń, które mają prawo w mniejszym lub większym stopniu zadziałać u mnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Nie, z mikrofonem nic nie pogrzebiesz. Najtańsze, najlepsze i najłatwiejsze w użyciu co może być to UMIK1 od miniDSP i od niego polecam zacząć - ten mikrofon ma w sobie wzmacniacz, i kalibracja uwzględnia poziom SPL. W zależności od tego z czego grasz (jak np. z PC to jest darmowy Apo Equalizer, jak malina to też sa rózne pluginy) można pomyśleć o dobraniu odpowiednie DSP, nie musi to być miniDSP (ja np. używam daca RME ADI z wbudowanym DSP właśnie do korekty basu).

Możesz coś więcej napisać o tym, jak wygląda kwestia DSP w tym RME ADI?
Jest to automat, jakieś oprogramowanie, jak to wygląda w przypadku tego urządzenia?

Obecnie sam poszukuję rozwiązania na bazie jakiegoś DSP. Po głowie chodzi mi miniDSP SHD lub Nad C399, ale być może dobrym rozwiązaniem byłoby użycie zewnętrznego urządzenia.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zolt napisał:

Możesz coś więcej napisać o tym, jak wygląda kwestia DSP w tym RME ADI?

Przede wszystkim to dla mnie dobrze grający dac (zastąpił Toppinga D90 i gra od niego bardziej żywiołowo, jakby mniej zaokrągla). 

Poza dac ma wbudowany wzmacniacz  słuchawkowy, całkiem fajnie rozwiązana regulacje głośności i 5 pasmowy korektor niezależny dla obu kanałów. 5 pasm wydaje się dość mało ale w praktyce korzystam z 3 częstotliwości dla kolumny w rogu i 1 dla kolumny przy wejściu. Do tego B/T, zaawansowany loudness, balans. Wszystko co potrzeba. Moja wersja jest na Akm, nowe mają chip Sabre, ale nie słyszałem nowej. 

Korekty wprowadza się manualnie, na podstawie pomiarów. 

U mnie to np 53Hz, Q 8, - 8dB itd

Na początku wydaje się skomplikowane, ale z czasem nie da, się bez tego słuchać, no i moim zdaniem to bardzo transparentne urządzenie - nie słyszę żadnego pogorszenia po włączeniu DSP, a słyszę dużo różnych dziwnych rzeczy 😋

A bas po korekcie, to brak dudnienia, dynamika, uderzenie, szybkość... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie analizuje charakterystykę pasma przenoszenia zestawu audio w tym konkretnym pomieszczeniu i potem poddaje ją cyfrowej equalizacji, tak aby w konkretnym paśmie ( tu zwykle chodzi o niższe częstotliwości ) uzyskać w miarę możliwie liniowe pasmo przenoszenia. Taka korekta pozwala również rozciągnąć pasmo przenoszenia kolumn nieco w dół. MOżna w ten sposób również nieco ukształtować charakterystykę pasma przenoszenia. Często pożądane jest pewne wzmocnienie najniższych częstotliwości w niezbyt dużym stopniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Urządzenie analizuje charakterystykę pasma przenoszenia zestawu audio w tym konkretnym pomieszczeniu i potem poddaje ją cyfrowej equalizacji, tak aby w konkretnym paśmie ( tu zwykle chodzi o niższe częstotliwości ) uzyskać w miarę możliwie liniowe pasmo przenoszenia. Taka korekta pozwala również rozciągnąć pasmo przenoszenia kolumn nieco w dół. MOżna w ten sposób również nieco ukształtować charakterystykę pasma przenoszenia. Często pożądane jest pewne wzmocnienie najniższych częstotliwości w niezbyt dużym stopniu.

Skąd jest ten cytat? W sumie to sie z nim nie zgadzam zbytnio 😉

Korekty robię ujemne - tam gdzie jest nadmiar (mod pomieszczenia). Próba dodania tam gdzie nie ma kończy się zwiększeniem zniekształceń oraz koniecznością cyfrowego obniżenia głośności żeby uniknąć cyfrowego przestery. 

Pasma brakuje tam gdzie kończy się zakres kolumn lub tam gdzie nachodzą na siebie fale odbite - (częste braki w okolicy 100-120 Hz wynikające  z odbicia od ściany przed kolumnami) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie cytat. To mój własny opis działania korekcji akustyki. I nie jest on niezgodny z tym co piszesz :) . Korekty w dziedzinie cyfrowej właśnie należy przeprowadzać głównie przez ujmowanie tam gdzie są nadmiary. Nadmierne podkręcanie głównie częstotliwości tam gdzie są oddawane największe moce zaowocuje częstymi przesterami cyfrowymi, bardzo odczuwalnymi. Dlatego jeśli już trzeba tam coś korygować przez podbicie, to należy to skompensować obniżeniem ogólnej głośności. W zakresie dolnego skraju pasma kolumn zwykle poziom sygnału w nagraniach jest daleki od maksymalnego wysterowania i dlatego można tam nieco zrobić podbicie. A to ze wielu użytkowników korekcji akustyki woli lekką ekspozycję basu jest jest po prostu faktem. Są krzywe referencyjne do których kształtuje się sygnał i zwykle lekko opadają one w kierunku wysokich tonów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczylem z akustyka dobre pol roku, setki pomiarow, jezdzenie kolumnami i sofa po pokoju, probowanie roznych ustrojow itp. Jedyne co moge podpowiedziec to pozyczyc lub kupic UMIKa i mierzyc, mierzyc i jeszcze raz mierzyc rozne konfiguracje i warianty. UMIK to naprawde najlepiej wydane pieniadze na audio.

W kwestii dudnienia pozyczylbym na twoim miejscu chocby od APAMY najwieksze pulapki basowe w ilosci 4 a nawet 8 sztuk i porozkladal po katach. Moze uda sie cos trafic i bedzie lepiej. A moze sie nie uda i bedzie klops. Wizyta akustyka to SPORY wydatek, a strojone pulapki basowe nie zawsze zadzialaja tak jak maja. Ja bym najpierw probowal wypozyczyc a pozniej dalej kombinowal.

Mozna DSP ale. to bym zostawila na sam koniec jak nic nie zadziala. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...