Skocz do zawartości

Prośba o poradę dotyczącą kolumn


Gazda

Recommended Posts

Dzień Dobry,

Noszę się zamiarem zakupienia kolumn. Mam niewielkie i umeblowane pomieszczenie o wymiarach około 3,5mx4,5m. Kolumny mogę rozstawić w odległości od 1,3m do 2,1 metra od siebie. Odległość do słuchacza może wynosić od 1,6m do 2,5m. Głownie z tych względów poszukuję raczej niewielkich kolumn, najlepiej podstawkowych czy też regałowych albo większych monitorów. Sprzęt ma pracować z Yamahą 496 oraz odtwarzaczem CD 496 od Yamahy. Sprzęt nie jest wybitny, ale na moje potrzeby wył wystarczający. Słucham głównie klasyki i kameralistyki oraz muzyki rozrywkowej raczej w spokojniejszych klimatach, jednak czasami trafi się kawałek symfonicznego lub elektronicznego rocka. 

Jak dotąd duże kolumny podłogowe nie sprawdziły się w tym układzie. Próbowałem B&W oraz Eltax Symphony, które w dużym salonie u ojca grają przyzwoicie, ale u mnie bardzo kiepsko. Znam także Altusy (75 oraz 110) i są one dla mnie całkowicie nie do przyjęcia. Możecie doradzić co warto kupić? Nie boję się sprzętu używanego, a na kolumny planuję wydać kilka stówek i nie mogę przekroczyć tego budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

Castle Trent

Eltax Nexus 2E (są zdecydowanie najtańsze)

Yamaha NS-G30

Mission M71i

Tannoy M2

Tannoy M2.5

B&W V201

Mission M73i (polecono mi je, ale to raczej typowe podłogówki)

Tannoy PBM 6.5

STX F-130 N

STX E-200n

Indiana Line Nota 250 (są najdroższe w tym zestawieniu)

Kolumn typu Medion, Tevion, VoiceKraft, itp nie biorę pod uwagę mimo bardzo atrakcyjnych cen.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po raz kolejny dodam od siebie Eltaxy Liberty 3+, ciepłe brzmienie, z solidnym dołem, jednak nie tak detaliczne, z brakami w średnicy (bierzmy jednak pod uwagę cenę). Najlepiej pierwsza seria, na czarnych przetwornikach, tej nowszej ze srebrnymi nie słuchałem. To były moje drugie kolumny, po STX F-130N i brzmieniwo rozłożyły je na łopatki. Do 600zł powinny w bliższej lub dalszej przyszłości znaleźć się w idealnym stanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pajto02 napisał:

...nie tak detaliczne, z brakami w średnicy

Przy muzyce której słucham, akurat chyba tego brakowałoby mi najbardziej. Znam Eltax Symphony od ojca, które były po prostu tragedią i właściwie niczego poza dołem słuchać się nie dało. Miałem nawet problemy ze zwyczajnym zrozumieniem treści utworów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, zaraz zerknę na te propozycje 😉

Przynajmniej dwa modele B&W znam i chyba mniej więcej wiem, czego można się po nich spodziewać. Jakie są różnice pomiędzy DM320 i DM303, ewentualnie DM601 od tej firmy, które także są dostępne? Phonar - tych nie znam zupełnie. Z czym mógłbyś je porównać? 

10 minut temu, S4Home napisał:

W tym budżecie to wyłącznie szukaj używek, nie ma sensu spoglądać na nowe, bo oprócz powietrza z danego kraju zamkniętego w pudle nic nie zyskasz :) Z tej listy jaką zrobiłeś ciekawe na pewno Tannoy i Castle. 

Oczywiście, że rozważam używki i napisałem to już w pierwszym poście. Zdaję sobie sprawę, że w tym budżecie nie ma co marzyć o czymś nowym i przyzwoitym 😉

 

Bardzo dziękuję, zaraz zerknę na te propozycje

Przynajmniej dwa modele B&W znam i chyba mniej więcej wiem, czego można się po nich spodziewać. Jakie są różnice pomiędzy DM320 i DM303, ewentualnie DM601 od tej firmy, które także są dostępne? Phonar - tych nie znam zupełnie. Z czym mógłbyś je porównać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gazda napisał:

Dzień Dobry,

Noszę się zamiarem zakupienia kolumn. Mam niewielkie i umeblowane pomieszczenie o wymiarach około 3,5mx4,5m. Kolumny mogę rozstawić w odległości od 1,3m do 2,1 metra od siebie. Odległość do słuchacza może wynosić od 1,6m do 2,5m. Głownie z tych względów poszukuję raczej niewielkich kolumn, najlepiej podstawkowych czy też regałowych albo większych monitorów. Sprzęt ma pracować z Yamahą 496 oraz odtwarzaczem CD 496 od Yamahy. Sprzęt nie jest wybitny, ale na moje potrzeby wył wystarczający. Słucham głównie klasyki i kameralistyki oraz muzyki rozrywkowej raczej w spokojniejszych klimatach, jednak czasami trafi się kawałek symfonicznego lub elektronicznego rocka. 

Jak dotąd duże kolumny podłogowe nie sprawdziły się w tym układzie. Próbowałem B&W oraz Eltax Symphony, które w dużym salonie u ojca grają przyzwoicie, ale u mnie bardzo kiepsko. Znam także Altusy (75 oraz 110) i są one dla mnie całkowicie nie do przyjęcia. Możecie doradzić co warto kupić? Nie boję się sprzętu używanego, a na kolumny planuję wydać kilka stówek i nie mogę przekroczyć tego budżetu.

Symphony raczej do kina. Ode mnie Phonar Laser 250. Grają równo we wszystkich pasmach. Bardzo ładny środek, dużo szczegółów, góra również detaliczna lekko zaokrąglona, mocny dół. https://m.olx.pl/d/oferta/kolumny-glosniki-phonar-laser-250-swietne-brzmienie-za-male-pieniadze-CID99-IDOtq4i.html

Możesz je kupić taniej jak skontaktujesz się ze sprzedającym.

Napisz skąd jesteś.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Ode mnie Phonar Laser 250.

 

 

Po pierwsze przekraczają budżet. A nawet jeśli go zwiększę, to podstawową cechą poszukiwanych kolumn ma być rozmiar, bo zwyczajnie nie mam gdzie wstawić wielkich podłogówek. To także kompletnie bez sensu w tak małym pomieszczeniu. Szukam kolumn podstawkowych, regałowych, monitorów, itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1Ender napisał:

Kolumny podstawkowe, monitory stawia się na podstawkach tzw standach.

Bez wątpienia masz rację. Ale akurat w tym przypadku na pewno nie będę stały na standach, bo zwyczajnie nie mam takiej możliwości. Raczej więc ustawię je na meblach. I pewnie dlatego, czasem mówi się o takich kolumnach "regałowe"? 😉

30 minut temu, lysyrafal napisał:

...na OLX są do kupienia praktycznie nowe Elac Debut za 799 PLN.

Bardzo dziękuję za ten trop - zaraz zerknę na nie. Choć z drugiej strony... To już poziom cenowy Tannoy M2.5 czy M2, które ponoć są bezpieczniejsze w mniejszych pomieszczeniach? A na pewno łatwiejsze w przypadku konieczności odsprzedaży, jeśli z brzmieniem się jednak nie trafi. Jak porównałbyś je z Elac Debut? A na razie z listy raczej wyskreślam Castle Trent.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...