Skocz do zawartości

Kino domowe 5.0 - sypialnia 15,3 m2


60d

Recommended Posts

Witam.

Nie przedłużając, jak w tytule 🙂

Noszę się z zamiarem stworzenia kina domowego w sypialni. Z racji tego ze jestem minimalistą, i nie chce na front pełnowymiarowych podłogówek (mam je piętro niżej w salonie),set oparty będzie na wyłącznie na kolumnach podstawkowych (fronty + surround będą dokładnie takie same jeśli chodzi o model) + centralny, wszystko oczywiście z jednej linii i serii. O modelach i budżecie celowo nie wspominam, na to jest jeszcze czas.

Powierzchnia do nagłośnienia to sypialnia o wymiarach 4,25m x 3,6m.

W załączniku plan ewentualnego rozstawienia zestawu. Odległość surroundów od miejsca odsłuchowego oznaczonego na czerwono to ok 1.5 - 1.6 m na stronę, (niestety nie zaznaczyłem już tego na rysunku) biorąc pod uwagę że są one wyżej niż ucho (odległość 2,80 m to odległość od membran kolumn w linii prostej, jak wiadomo podniesienie kolumny zwiększa jej odległość od miejsca odsłuchowego). Poza tym wszystkie odległości zmierzone i podane z dokładnością do 5cm. Czy jest sens żeby przy takim ustawieniu w to iść? Zaznaczam że nie ma możliwości przemeblowania, jest to jedyne ustawienie, na żółto zaznaczono drzwi balkonowe, wiec nie mam możliwości zwiększyć rozstawu frontów. Rysunek zachowany jest w skali i wszelkie proporcje mebli są zachowane. Czy przy podanych odległościach jest sens zabawy w kino, ma to szansę jakoś zagrać?

Wiem że rozstaw surroundów jest do bani, odległość od ucha to ok 1.5m na stronę, czy przy takim ustawieniu wszystkiego jak na rysunku będzie odpowiedni efekt? SR i SL planuję umieścić możliwie jak najlepiej, oczywiście kolumny zostaną skręcone prawie równolegle do ściany aby dźwięk szedł w kierunku uszu. Jasna sprawa że powinny być one za miejscem odsłuchowym, ale z oczywistej przyczyny nie mogą być, będą dokładnie po bokach głowy. Czy bardzo do popsuje efekt przestrzenny? A może lepiej z miejsce klasycznych monitorów powiesić dipole na ścianie?

Gorąca prośba o ocenę ustawienia.

Plan Sypialni.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 60d napisał:

Jasna sprawa że powinny być one za miejscem odsłuchowym, ale z oczywistej przyczyny nie mogą być, będą dokładnie po bokach głowy.

Właśnie nie jasna sprawa, bo powinny być bardziej po bokach, jedynie tylko delikatnie za Tobą 110-120 stopni od osi. Dopiero w systemie 7.1 masz tylne surround które umieszcza się z tyłu. Przemyśl dipole/bipole montowane na tylnej ścianie.

282939641_51.thumb.PNG.e04f4ae53a8b97e7a70cfb6e3803aece.PNG

7.1.thumb.PNG.5b9f9db876454b312a1a992de86d004b.PNG

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TomekN napisał:

Wg mnie głównym problemem w takim ustawieniu będzie bliskość ściany więc może trzeba będzie tam coś powiesić

Chodzi o ścianę za glowa? Na ścianie wisi ogromny pikowany gruby zagłówek. Rozciaga sie na cala szerokosc łóżka i szafek, od jednej kolumny do drugiej, ma 270 cm szerkosci i wystaje 90 cm w gore ( nie został narysowany ) Wszystko zostalo pod tym wzgledem przemyslane :) powyzej zaglowka wisza 3 duze obrazy. Takze sciana tylna zostala totalnie wytlumiona :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, 60d napisał:

Czy bardzo do popsuje efekt przestrzenny? A może lepiej z miejsce klasycznych monitorów powiesić dipole na ścianie?

Wydaje się, że w sypialni takich rozmiarów idealne będą bipole (zwykle te głośniki niekierunkowe surround mają przełącznik dipol/bipol). Gdzie je dokładnie umieścić to najlepiej już potestować po zakupie, bo to rozwiązanie bazuje w dużym stopniu na odbiciach. Można na ścianie z tyłu tak jak na Twoim schemacie, można też na ścianach bocznych (ale blisko sciany tylnej) - obydwa rozwiązania będą dobrym przybliżeniem referencyjnego ukladu Dolby 5.1

A dlaczego nie przewidujesz suba? Na prawdę bez niego będzie tylko połowa sukcesu.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suba nie przewiduje z dwoch powodow: po pierwsze nie ma dla niego miejsca, w pokoju po prawej stronie patrzac na plan znajduje sie jeszcze szafa i komoda. Nie rysowalem ich poniewaz zajmuja praktycznie cala dlugosc sciany takze nic tam nie stanie i nic z boku nie powiesze, chyba ze na drzwiach od szafy :) dokladnie po przeciwnej stronie drzwi balkonowych sa drzwi wejsciowe. A drugi powod jest taki ze mieszkam w bloku i chce zyć w zgodzie z sasiadami. A sub mi to skutecznie utrudni. Wprawdzie mam mieszkanie dwupoziomowe, sypialnia znajduje sie na ostatnim pietrze wiec nad soba mam dach, a pod soba siebie samego. Ale wole nie ryzykowac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kino domowe bez suba to nie kino. No chyba, że masz zamiar oglądać tylko komedie romantyczne :D Serio. Nie rezygnuj z suba. Tym bardziej, że nie mieszkasz bezpośrednio pod sąsiadami. A nawet jakby to większość ludzi tutaj jest w podobnej sytuacji i z suba nie rezygnowali. Odbierzesz sobie duży procent radości z posiadania kina domowego.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie ogladam filmy w stereo, takze przeskok na zestaw 5.0 bedzie dla mnie skokiem niewyobrazalnym do przodu. Na suba niestety nie ma miejsca :)

Niestety ale sledzac podobne watki mozna dojsc do wniosku ze sub w bloku to same problemy. Co innego dom, tam można robić co komu pasuje.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty chyba nie rozumiesz po co jest sub w kinie domowym. Na pewno nie od łupania basem :| Nie zastąpisz monitorami subwoofera.
To, że ustawisz je na large nie sprawi, że zagrają odpowiednio i odpowiednie niskie częstotliwości.
Sam miałem na początku kino bez suba. I miałem kolumny podłogowe. I myślałem, że wystarczą.
Po zakupie subwoofera nie wyobrażam sobie kina bez porządnego suba. No po prostu nie :)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eMBe domyslam sie ze monitory z pasmem od 40-50hz nie zagraja mi dolu takiego co subwoofer, ale zagraja wiecej niz monitory obciete od 80hz. Ale to juz inna kwestia. Ja musze sie pogodzic niestety z brakiem suba, nie mam dla niego miejsca po prostu. Zdaje sobie sprawe ze pozbawiam sie jednego kanału, ktorego nawet ustawienie wszystkiego na full nie zastąpi, no ale takie zycie. To i tak bedzie dla mnie mega przesiadka z systemu 2.0. Nie mam warunkow na 5.1 ale to nie znaczy ze nie moge miec systemu wielokanalowego. Czy to ze nie moge miesc samochodu za pol miliona oznacza ze mam cale zycie chodzic piechota? Raczej nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale chyba sam nie wiesz na jaki kompromis się godzisz rezygnując z subwoofera. Masz 15m2 w sypialni, nie potrzebujesz wielkiej skrzynki by napędzić nią kino. Twój wybór, ok... Ale to będzie bardzo upośledzony set. Mam wrażenie że argument z brakiem miejsca jest dla Ciebie po prostu bardzo wygodny, nie potrafię sobie wyobrazić by nie dało się gdzieś postawić choćby budżetowego Jamo S 808 SUB np. pod surroundem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Butler napisał:

Mam wrażenie że argument z brakiem miejsca jest dla Ciebie po prostu bardzo wygodny.

Możliwe. Ale bardziej martwie sie o sasiadów. Mam tez male dziecko, wiec musze isc na wiele kompromisów. Sub może za kilkanaście lat. Ale raczej nie w bloku. Czasem mam wrażenie że przesadzam ogladając wieczorem w stereo i czy nikt nie zapuka z mieszkania obok. Sam mialem nad sobą w poprzednim mieszkaniu buraków bez kultury wiec wiem co to znaczy. A bas z suba niesie się parę pięter a nie do najblizszych drzwi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci tu nie proponuje suba który będzie trząsł ścianami i zrzucał kieliszki ze stołu. Chodzi o zapewnienie dźwięku w zakresie częstotliwości które zwykłe kolumny nie są w stanie osiągnąć, ale niekoniecznie o jakimś wielkim poziomie dB tworzącym konflikty sąsiedzkie. Obawiasz się o relacje z otoczeniem, chwała Tobie. Ale da się to pogodzić niewielką konstrukcją, nie popadajmy w skrajności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler ja akurat odradzam tego Jamo 808. Oczywiście w pełni rozumiem o co Ci chodziło. Cena i miejsce.

I w pełni się zgadzam. Też nie mogę sobie wyobrazić systemu nawet w małym pomieszczeniu bez suba.

Nawet tani Magnat 302A, RS8 Ci się sprawdzi. No byc musi.

Co do samych kolumn to obecnie na promocji masz:

Cabasse Eole 4 czy wspomniane wyżej Tannoye. Calkiem ciekawie zagrają tez Monitor Audio Mass 5.1.

A budżetowo Cantom Movie.

Co do amplitunera to sytuacja jest ciężka ale nie niemożliwa. Da się coś "upolować"

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie dziwie sie ze sub w tych zestawach jest potrzebny, gdzie za kokumny robia plastikowe pierdolki ktorej graja od 100hz w gore. Takie zestawy odpadaja z marszu. Jesli o kolumnach rozmawiamy to mialo byc 4x Klipsch RP-600M + central RP-504C. Ale bedzie zmiana. Front Dynavoice DF-5 ktore sobie bardzo chwale w stereo + central DC-5 + surround DM-6. Docelowy ampli to Onkyo TX-RZ820/830 i jedziemy bez suba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam. Po prawie 8 miesiącach odswieżam temat. Sypialnio/sala kinowa gotowa. Projekt oczywiście zrobiony totalnie nie pod kino, to nadal jest przede wszystkim sypialnia, nic nie bylo adoptowane, rozklad pierwotny pomieszczenia zostal taki sam, aczkolwiek wystrój i wymiary pozwoliły na umieszczenie czegoś co by jakoś zagrało.

Na poczatek parę informacji: pomieszczenie ok 15m2.

TV Samsung QE65Q950TST

Amplituner Onkyo TX-RZ1100

Kolumny:

Front - Dynavoice Definition DF5

Central - Dynavoice Definition DC5

Surround - Dynavoice Definition DM5

Zdjecia jutro :)

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między frontami to 2m, zdjęcie bardzo przekłamuje i kompletnie nie oddaje wymiarów :) Odległość od łóżka do ściany z tv jest też zdecydowanie mniejsza w realu niż na zdjęciu. Niestety po prawej stronie sa drzwi balkonowe wiec to jest już max. Ale i tak gra to fajnie. Zmieniła się koncepcja szafki RTV. Miała być początkowo na całą szerokość ale zostało na tym że jest malutka na 55cm szerokości aby zmieścił się w nią amplituner i miał z każdej strony wentylację. W takim układzie i jest miejsce na dwa suby no ale ze względów na inne, wcześniej wymienione powody musze zrezygnować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 60d napisał:

Odległość między frontami to 2m

Szkoda, ale rozumiem. Widać na fotce z widokiem z boku że masz te drzwi blisko. Rozstaw ile się da żeby kolizji nie było. Dobrze że masz szafeczkę w której amplituner ma przestrzeń nad sobą. Nie kombinuj by coś tam dostawiać.

Dnia 22.06.2022 o 17:44, 60d napisał:

Suba nie przewiduje z dwoch powodow: po pierwsze nie ma dla niego miejsca, w pokoju po prawej stronie patrzac na plan znajduje sie jeszcze szafa i komoda. Nie rysowalem ich poniewaz zajmuja praktycznie cala dlugosc sciany takze nic tam nie stanie i nic z boku nie powiesze, chyba ze na drzwiach od szafy :) dokladnie po przeciwnej stronie drzwi balkonowych sa drzwi wejsciowe. A drugi powod jest taki ze mieszkam w bloku i chce zyć w zgodzie z sasiadami. A sub mi to skutecznie utrudni. Wprawdzie mam mieszkanie dwupoziomowe, sypialnia znajduje sie na ostatnim pietrze wiec nad soba mam dach, a pod soba siebie samego. Ale wole nie ryzykowac.

Pierwszy argument odpada. Jeśli chodzi o motyw nr. 2, to masz troszkę złe założenia. Suba nie używa się po to by trzęsło ścianami, jego obecność ma inny powód. Jeśli lubisz głośną zabawę, to i bez niego możesz przecież utrudniać sąsiadom życie. Sub schodzi nisko. Sporo niżej niż potrafią Twoje kolumny. Wcale nie musi być głośno... Jednak pełne pasmo w dół do tych powiedzmy 20Hz daje zupełnie inne doznania.  Dane techniczne kolumn że "potrafią" można w tym budżetowym przedziale między bajki włożyć ;)

Przewija się na forum sporo początkujących użytkowników kina kompletujących swoje pierwsze zestawy z pominięciem suba. Nie pamiętam by ktoś żałował decyzji że jednak się na niego zdecydował. I każdy ma jakieś kompromisy które go ograniczają. Przemyśl, może wypożycz. Możesz przy okazji spytać sąsiadów gdzie słyszą ten próg przeszkadzania, pozytywnie to wpłynie na Wasze relacje.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko sie zgadza, tylko pozostaje jeszcze kwestia nie tyle sąsiadów co współdomowników. Najważniejszy jest tutaj syn śpiący za ścianą. Choćbym mieszkał nawet w domu to nie wyobrażam sobie wstawienia suba w tym momencie. Tego zestawu używam jako drugiego do wieczornych seansów w godzinach mniej więcej 20-22, przy ustawionej głośności na ampli max na 40, co już i tak przyprawia mnie o wyrzuty sumienia czy dziecko śpi :) momentami aż muszę przyciszać bo i dla mnie to za głośno. Jak są jakies dynamiczniejsze sceny wybuchów to mam wrażenie że zaraz dostane dzwonek do drzwi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...