Skocz do zawartości

Zestaw do filmow do malego pokoju z materacem


Tenfilip

Recommended Posts

Hej, do pokoju do 2,80x3,80 (wys 2,6m) chce wstawic jakis wiekszy telewizor i jakis sprzet z dzwiekiem 4.1.2 - obecnie mam tam 2.1 i gra to fajnie, ale super by bylo miec tam efekty przestrzenne. Glownie netflix, amazon prime video, moze gry. Jeszcze nie wiem, czy zostawie w poprzek (co pozwala oprzec sie o sciane przy ogladaniu), czy ustawie wzdluz (co pozwoli na wiekszy ekran, bo nie bedzie zaslanial okna, i wieksza odleglosc, ale moze byc srednio z oparciem sie). Filmy beda ogladane z materaca. 

Pomieszczenie to docelowo bedzie pokoj dziecka takze do snu, ale narazie spi z nami, wiec tam sa zabawki, ale wieczorami mozna by cos sobie obejrzec jak dziecko spi w naszej sypialni. Raczej nie chce sie bawic w wyszukane systemy - obecnie mam tannoy ts 2.8, iloud micro monitor i to wszystko pod DACiem Fiio i gra to jak dla mnie bardzo klarownie i fajnie, ale mysle o wiekszym telewizorze i czyms z dzwiekiem przestrzennym. Muzyki na tym nie slucham, wiec nie musi byc super. Mysle na soundbarem ktory mialby dziwek przestrzenny. Dzieki temu bedzie mniej kabli, ktore dziecko przy zabawie zawsze lubi pomeczyc (ostatnio ciagle mi rozkreca subwoofer na maksa w salonie :D ). 

Prosilbym o jakies przemyslenia, kierunek czego szukac. Cos sobie znajde na rynku wtornym, tutaj ludzie oddaja czasem ciekawe rzeczy w dobrej cenie, ale trzeba byc elastycznym - a zeby byc elastycznym, trzeba wiedziec cos jest wazne ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dlaczego centralny mialby byc istotny dla atmosa? Jakos sony ht a9 nie ma centralnego i bardzo dobrze sobie radzi (4.0.4 z opcjonalnym subem). 
Budzet i co zostaje to kwestia elastyczna, chodzi mi bardziej czego szukac - tak jak pisalem, chce wyrwac cos z uzywanego rynku, gdzie czesto sa ciekawe sprzety za 30-40% wartosci. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tenfilip napisał:

Jakos sony ht a9 nie ma centralnego i bardzo dobrze sobie radzi (4.0.4 z opcjonalnym subem). 

Nie wiem co mam powiedzieć. Czy to prowokacja? Ukryta kamera ?:D:D:D

Bez centralnego z opcją ?#@# SUBA i dobrze sobie radzi. Pytam, no jak?

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/4.1.2-dolby-atmos-enabled-speakers-setup-guide/

 

Tu masz ustawienie.

Ale moim zdaniem Centralny i SUB to najważniejsze kolumny w kinie. Robienie Atmosa bez centralnego to po prostu sarkazm.

Piotr

Edytowano przez Piotr Sonido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemeklbn napisał:

Jako centralny podłącza się tam TV - w telewizorach Sony jest do takiego centralnego osobne wejście (jack).

Opcjonalnie, i raczej nie brzmi to dobrze. 

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Nie wiem co mam powiedzieć. Czy to prowokacja? Ukryta kamera ?:D:D:D

Bez centralnego z opcją ?#@# SUBA i dobrze sobie radzi. Pytam, no jak?

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/4.1.2-dolby-atmos-enabled-speakers-setup-guide/

 

Nie wiem o co Ci chodzi prawde mowiac. Bierzesz 8 glosnikow, do tego subwoofer, i dlaczego by to mialo nie dzialac? Jesli nie siedzisz daleko od glownego miejsca odsluchowego, moze byc ok. Centrlany jest po to, zeby osoby siedzace po bokach slyszaly dzwiek ze srodka, nie z bokow. A ukryta kamera to moze byc na kolonoskopii ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tenfilip napisał:

Centrlany jest po to, zeby osoby siedzace po bokach slyszaly dzwiek ze srodka, nie z bokow.

Typowy materiał zrealizowany w formacie kinowym ma dialogi w kanale centralnym (czyli horyzontalnie w miejscu gdzie jest wyświetlany obraz) i ich brak w kanałach frontowych. Jeżeli nie będzie głośnika centralnego, to ten kanał będzie puszczony na dwa głośniki frontowe - to jest zupełnie inne doznanie i na pewno to nie tak w założeniu ma brzmieć dźwięk z formatów kinowych. Ale co kto lubi 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, przemeklbn napisał:

Typowy materiał zrealizowany w formacie kinowym ma dialogi w kanale centralnym (czyli horyzontalnie w miejscu gdzie jest wyświetlany obraz) i ich brak w kanałach frontowych. Jeżeli nie będzie głośnika centralnego, to ten kanał będzie puszczony na dwa głośniki frontowe - to jest zupełnie inne doznanie i na pewno to nie tak w założeniu ma brzmieć dźwięk z formatów kinowych. Ale co kto lubi 🙂

Przeciez na obior sklada sie pozycjonowanie i barwa/charakter dzwieku. Jesli masz takie samo pozycjonowanie (przez fantomowy centrlany), i taka sama barwe (bo przeciez centrlany powinen wlasnie taka miec), to nie ma roznicy. Wiec moim zdaniem, nie powinno miec to znaczenia - zaznaczam, przy centralnym odsluchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2022 o 12:44, Tenfilip napisał:

Opcjonalnie, i raczej nie brzmi to dobrze. 

Nie wiem o co Ci chodzi prawde mowiac. Bierzesz 8 glosnikow, do tego subwoofer, i dlaczego by to mialo nie dzialac? Jesli nie siedzisz daleko od glownego miejsca odsluchowego, moze byc ok. Centrlany jest po to, zeby osoby siedzace po bokach slyszaly dzwiek ze srodka, nie z bokow. A ukryta kamera to moze byc na kolonoskopii ;) 

Ale ja nie powiedziałem że to nie będzie działać. Dzwięk będzie się wydobywał.

Dnia 12.08.2022 o 13:16, przemeklbn napisał:

Typowy materiał zrealizowany w formacie kinowym ma dialogi w kanale centralnym (czyli horyzontalnie w miejscu gdzie jest wyświetlany obraz) i ich brak w kanałach frontowych. Jeżeli nie będzie głośnika centralnego, to ten kanał będzie puszczony na dwa głośniki frontowe - to jest zupełnie inne doznanie i na pewno to nie tak w założeniu ma brzmieć dźwięk z formatów kinowych. Ale co kto lubi 🙂

Dokładnie tak

Dnia 12.08.2022 o 13:59, Tenfilip napisał:

Przeciez na obior sklada sie pozycjonowanie i barwa/charakter dzwieku. Jesli masz takie samo pozycjonowanie (przez fantomowy centrlany), i taka sama barwe (bo przeciez centrlany powinen wlasnie taka miec), to nie ma roznicy. Wiec moim zdaniem, nie powinno miec to znaczenia - zaznaczam, przy centralnym odsluchu.

Nie bardzo rozumiem? Kolega wyjaśnił to w punkt.

Mówisz że nie powinno być różnicy pomiędzy kinem z centralnym a takim bez centralnego który ma dialogi przez fronty?

Powiem Ci tak. To przecież Twoje kino. Rób co chcesz. Napisałeś na forum więc naszym obowiązkiem było Ci doradzić i przestrzec przed takim rozwiązaniem.

Ale to Twój system.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.08.2022 o 22:09, Tenfilip napisał:

Dzieki temu bedzie mniej kabli, ktore dziecko przy zabawie zawsze lubi pomeczyc

Głośniki wbudowane w ścianę lub standartowe a przewody tymczasowo w listwy nascienne powyżej wysokosci dziecka lub w narożniki ( w przyszłości jak podrosnie mozna listwy zdemontować) zwłaszcza że to nie jest "główny" pokój typu salon

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Głośniki wbudowane w ścianę lub standartowe a przewody tymczasowo w listwy nascienne powyżej wysokosci dziecka lub w narożniki ( w przyszłości jak podrosnie mozna listwy zdemontować) zwłaszcza że to nie jest "główny" pokój typu salon

Mysle, czy po prostu nie postawic na sounbar pod tv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tenfilip napisał:

DD+ masz w streamingu, nie DD, wiec bedziesz mial stereo odtwarzane na sprzecie do dzwieku przestrzennego. Co jest bez sensu, skoro juz mam fajne stereo. 

Nie słyszałem, żeby był problem wyjściem DD z aplikacji VOD na TV. Możesz sobie przecież wybrać czy chcesz na wyjściu DD czy DD+. U mnie to działa bez problemu, na dwóch telewizorach, tj zarówno DD jak DD+.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

DD+ z soundbara? Robi się coraz ciekawiej :D

Kup najtańszy soundbar, one wszystkie i tak grają stereo, Może poza kilkoma wyjątkami (Yamahy).

Dziecko Ci zachlapie, ugryzie, to po prostu jak podrośnie to go wyrzucisz.

Wtedy zbudujesz kino jak trzeba

Piotr

"Kino jak trzeba" mam zrobione w salonie, to jest bardziej takie drugie miejsce do ogladania (ktore jest glownym ostatnio, bo tu przynajmniej moge w nocy dac troche glosniej). 2.1 juz mam spoko, wiec nie mam sensu kupowac zwyklego stereo. Jest duzo "belek" z dzwiekiem przestrzennym, moze nie takie najtansze za 1000 zl, ale juz za 2k-3k cos sie znajdzie. Mysle,ze uzywke wyrwe ponizej 2k.  A jak dziecko zachlapie, to trudno, na czyms sie musi nauczyc, jak nie postpowac. Staram sie nie wpadac w paranoje i po prostu nie kupowac rzeczy do domu, ktorych bedzie mi strasznie szkoda. Zniszyczy, to trudno, nie bede nad tym plakal. Glownie chodzi o to, zeby nie zrobilo sobie krzywdy. 

Soundbarow z dd+ jest cale mnostwo:

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/kina-domowe/soundbary/dekodery-dzwieku_dolby-digital-plus

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Nie słyszałem, żeby był problem wyjściem DD z aplikacji VOD na TV. Możesz sobie przecież wybrać czy chcesz na wyjściu DD czy DD+. U mnie to działa bez problemu, na dwóch telewizorach, tj zarówno DD jak DD+.

Akurat nie uzywam aplikacji VOD w TV, tylko Shielda, ale swego czasu wlasnie przez streaming musialem zmienic amplituner, bo za cholere nie dalo sie wyslac DD zamiast DD+, a spedzilem nad tym duzo czasu i mi wyszlo, ze sie nie da. Moze teraz zmienili licencje i pozwala na transkodowanie w locie?

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, centralny nie jest potrzebny, ale...

Problem w tym, że jak nie masz centralnego, to zasadniczo jesteś ograniczony do rozstawu 45° (±22,5°), a jeśli frontowe głośniki rozstawisz w 60° (czyli ±30°), to masz w środku dziurę, która staje się słyszalna gdy źródło dźwięku się przesuwa.

Jak robisz dźwięk przestrzenny 4/5-kanałowy, nawet tylko dla jednego słuchacza, to zasadniczo chcesz, żeby głośniki przednie były rozstawione maksymalnie szeroko. Centralny staje się  wtedy naprawdę przydatny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Ok, centralny nie jest potrzebny, ale...

Problem w tym, że jak nie masz centralnego, to zasadniczo jesteś ograniczony do rozstawu 45° (±22,5°), a jeśli frontowe głośniki rozstawisz w 60° (czyli ±30°), to masz w środku dziurę, która staje się słyszalna gdy źródło dźwięku się przesuwa.

Jak robisz dźwięk przestrzenny 4/5-kanałowy, nawet tylko dla jednego słuchacza, to zasadniczo chcesz, żeby głośniki przednie były rozstawione maksymalnie szeroko. Centralny staje się  wtedy naprawdę przydatny.

 

Przy odzielnnych kolumnach trzymam sie po prostu zasady trojkata rownobocznego, i dziala to dobrze. Nie bardzo rozumiem, czemu mialbym miec ta dziure po srodku (oczywiscie zakladajac, ze zestaw jest odpowiednio skalibrowany etc.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...