Skocz do zawartości

Auro 3d i układ głośników - pytania do praktyków


przemeklbn

Recommended Posts

Korzystając z rozpoczętego mini remontu pokoju i możliwości (umiarkowanego) kucia tynków zamierzam położyć kable pod nagłośnienie 'górne'. Doszedłem do wniosku, że najbardziej sensowne będzie zrobienie układu wg auro 3d. Obecnie mam 5.1, planuję puścić dodatkowo 4 przewody (dwa nad frontami, dwa nad surroundami). Czyli bez kanału VoG. Z tego co  wywnioskowałem po obejrzeniu wielu materiałów na youtubie na ten temat, taki układ jest jak najbardziej sensowny i wystarczający dla wersji minimum. Niestety, sam nie miałem okazji posłuchać nigdzie takiego zestawu, więc opieram się jedynie na opinii 'z sieci'. Co do własnych doświadczeń wiem tylko jak brzmi upmixer auro w 5.1. Co mnie składania do auro? Pierwsza rzecz jest prozaiczna, mam strop żelbetowy i nie bardzo bardzo uśmiechało mi się podwieszanie tam czegokolwiek, a zwłaszcza 4 sztuk głośników. Druga sprawa to bardzo pozytywne opinie jak gra w warunkach domowych układ auro3d vs atmos.

Czy potwierdzacie, że te 4 głośniki górne będą wystarczające? Jeszcze takie pytanie bardziej z ciekawości: czy w przypadku gdy na poziomie byłoby 7.x to upmixer auro puszcza jednocześnie na surround i surround back? czy tylko na jednej parze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://hdtvpolska.com/forum/topic/62402-auro-3d-lista-filmów-bd-i-bd-uhd/

Imho zbyt mało materiałów by z tym szaleć.

Ja po początkowym zachwycie  atmosem zostałem przy układzie 2 głośników, bo efekty to pare scen na 1,5h film.

Nie lubię za to upscalingu 5.1 do atmosa bo wtedy z sufitu zaczyna grać muzyka....dlatego preferuje oryginalne ścieżki

przemeklbn a słyszałeś chociaż atmosa?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek72,

mam x4700h, w tym modelu nie widziałem opcji na przedni górny centralny. Aczkolwiek kabel można pociągnąć, z tym konkretnym to najmniejszy problem, zwłaszcza, że następna okazja prędko się nie powtórzy. VoG powinien być centralnie nad kanapą odsłuchową? Czy trochę z przodu? Ale raczej ten sobie odpuszczę. Na razie to i tak tylko przewody. Co dalej i kiedy z kontynuacją to zobaczymy, bo temat 'remontu' wyszedł dosyć nagle i w ogóle nie brałem pod uwagę takiej rozbudowy w ciągu tego roku.

Co do auro to zadziwiająco wiele głosów jest mocno na tak po przeprowadzce atmos -> auro. Przyznam, że najbardziej zaskoczyło mnie rozczarowanie tych osób do atmosa (pomijam już czy to kwestia układu głośników, samego mixera, czy materiałów źródłowych).

I dzięki za zaproszenie 🙂

34 minuty temu, Heathen napisał:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/62402-auro-3d-lista-filmów-bd-i-bd-uhd/

Imho zbyt mało materiałów by z tym szaleć.

przemeklbn a słyszałeś chociaż atmosa?

 

Tak, zdaję sobie sprawę z ilości materiału źródłowego i tylko to mnie przekonało, że mixer auro bardzo fajnie działa ze źródłami w popularniejszych formatach. Swoją drogą na mój chłopski rozum układ głośników auro 3d jest dużo senowniejszy w domowych warunkach niż atmos. Wydaje mi się, że układ atmosowy dużo lepiej pasuje do dużych sal kinowych. Atmos jedynie słuchałem u znajomego na budżetowym kinie, z 2 głosnikami na górze na materiałach z VoD i raczej na tym sobie zdania nie chcę wyrabiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, przemeklbn napisał:

@maciek72,

Swoją drogą na mój chłopski rozum układ głośników auro 3d jest dużo senowniejszy w domowych warunkach niż atmos. Wydaje mi się, że układ atmosowy dużo lepiej pasuje do dużych sal kinowych. Atmos jedynie słuchałem u znajomego na budżetowym kinie, z 2 głosnikami na górze na materiałach z VoD i raczej na tym sobie zdania nie chcę wyrabiać.

Jakoś pokrętne rozumowanie;) to właśnie w wielkich salach kinowych można zamontować ile się chce głośników, a w warunkach domowych (przy braku dedykowanego pomieszczenia)  taki atmos jest zdecydowanie łatwiejszy do zabudowy z zachowaniem estetyki.

Jeśli finanse i warunki pozwolą jak najbardziej 

21 godzin temu, maciek72 napisał:

Ścieżka Atmos bardzo dobrze (a może lepiej ) brzmi w konferencji Auro .

auro ma sens o ile nie zrobisz tego na jakiś budżetowych głośniczkach, a mało tego przy takim układzie to najlepiej jakby wszystkie były takie same

Tego nie wziąłem pod uwagę:), z drugiej strony tak jak pisałem upmix na moim sprzęcie z 5.1 do atmosa 5.1.2 jest w większości przypadków średni

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Heathen napisał:

Jakoś pokrętne rozumowanie;) to właśnie w wielkich salach kinowych można zamontować ile się chce głośników, a w warunkach domowych (przy braku dedykowanego pomieszczenia)  taki atmos jest zdecydowanie łatwiejszy do zabudowy z zachowaniem estetyki.

Jeśli finanse i warunki pozwolą jak najbardziej 

auro ma sens o ile nie zrobisz tego na jakiś budżetowych głośniczkach, a mało tego przy takim układzie to najlepiej jakby wszystkie były takie same

Tego nie wziąłem pod uwagę:), z drugiej strony tak jak pisałem upmix na moim sprzęcie z 5.1 do atmosa 5.1.2 jest w większości przypadków średni

 

Akurat myślałem o akustyce, a nie estetyce. Wydaje mi się, ze w małych pomieszczeniach łatwiej o dobry efekt, gdy dźwięk rozchodzi się ze źródeł na ścianach. Obecny zestaw głośników to MA silver + gold, wiec tego poziomu chce się trzymać na górze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, maciek72 napisał:

Aby tylko zachować kąt 30 * i wysokość nad dolną warstwą.

 

Właśnie. Nie mogę znaleźć informacji jaki kąt jest między frontem a podstawą tego głośnika. A montowanie go inaczej niż równolegle do podstawy to w tym przypadku byłoby trochę mało sensownie od strony estetyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do kontaktu z kolegą Firestorm7

Chodząca encyklopedia w tym temacie :)

 

Aby wykorzystać Jego spliter dobrze mieć możliwość zapisania 2 odrębnych kalibracji dla każdego kodeka .

Jak na dzień dzisiejszy , potrafi to tylko Denon 6700 i Marantz SR 8015 

Nawet topowy Denon 8500 nie ma tej umiejętności :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...