Skocz do zawartości

Jaka wkładka do Acoustic Solid


Recommended Posts

Witam Szanownych Forumowiczów, przychodzę z prośbą o poradę w sprawie wyboru wkładki do gramofonu. Gramofon to Acoustic Solid 113 z ramieniem WTB 370 (to chyba zmodyfikowana Rega WTB 303). Reszta toru to: pre (DJ Art Pro II - też plauję wymienić), wzmacniacz Unison Research  Unico Primo, kolumny Klipsch RP 160M. W tej chwili wisi stara AT 95 i sądzę, że czas najwyższy na zmianę. Budżet - okolice 1500 zł. Mniej więcej podobną kwotę będę chciał wydać na przedwzmacniacz (Audiokultura Iskra 1, Cambridge Audio Duo, Parasound ZPhono, Emotiva XPS 1, IfI Zen Phono - tu także przyda się porada :)) Pomóżcie proszę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony polecę Hana EH. 

@jashu zdaje się, że ramię w Twoim gramofonie to odpowiednik Rega RB250. Nie wiem czy czymś się różnią (jakość łożysk, przeciwwaga itp.). Jest to więc dosyć uniwersalne ramię, na którym można zawiesić bardzo różne wkładki. Zależy czego oczekujesz od brzmienia względem AT95 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Na Temat Audio napisał:

A jakie granie lubisz? Możesz pomyśleć o Nagaoka MP150, Rega Exact, Ortofon 2m-Bronze lub Quintet Red. Dużo zależy od Twoich preferencji.

Pozdrawiam,

Michał

Głównie bardziej akustyczne granie, jazz, rock czasem RnB. Patrzyłem np na Audio Technice VM750sh, ze względu na szlif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Ja ze swojej strony polecę Hana EH. 

@jashu zdaje się, że ramię w Twoim gramofonie to odpowiednik Rega RB250. Nie wiem czy czymś się różnią (jakość łożysk, przeciwwaga itp.). Jest to więc dosyć uniwersalne ramię, na którym można zawiesić bardzo różne wkładki. Zależy czego oczekujesz od brzmienia względem AT95 :)

Czaiłem się na Hanę SL ale trochę nie ten pułap cenowy zwłaszcza, że musiałbym od ręki kupic pre obsługujący MC

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Audio Autonomy napisał:

W takim razie VM750SH może Ci się spodobać :) W tym budżecie będzie ciężko o inną wkładkę z tym szlifem i takimi parametrami... No chyba, że w grę by wchodził też używane wkładki z epoki ;) 

dzięki, to chyba na nią się zdecyduję. Jakieś rady co do pre? Mój DJ Art Pre II jest nienajgorszy, jednak to nie jest to :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hana EH stawia w brzmieniu na średnicę. Nie analizuje i nie rozkłada muzyki na czynniki pierwsze, tak jak to robi właśnie VM750SH. Obie wkładki są świetne, ale różnią się i w zależności od reszty systemu (grającego neutralnie, ciemno lub jasno) wpasują się w mniejszym lub większym stopniu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Hana EH stawia w brzmieniu na średnicę. Nie analizuje i nie rozkłada muzyki na czynniki pierwsze, tak jak to robi właśnie VM750SH. Obie wkładki są świetne, ale różnią się i w zależności od reszty systemu (grającego neutralnie, ciemno lub jasno) wpasują się w mniejszym lub większym stopniu :)

Ja mam raczej energiczny system. Klipsche lekko ocieplone dosyć mocną  hybrydą Unison Research. W przyszłości będę chciał wymienić kolumny na Opera Mezza ale to raczej odległa przyszłość ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Jak bym chyba poszedł w VM750SH, ale to tylko moje odczucie. Z drugiej strony przy takim budżecie warto już pójść w stronę wkładek MC... Ciężki orzech do zgryzienia ;) 

no właśnie. Zaczynam się zastanawiać czy nie poczekać jeszcze i nie kupić MC niskopoziomowej i od razu phonostage'a obsługującego MC... o tych wysokopoziomowych nie słyszałem zbyt dobrych opinii. A idąc tym tropem to od razu Hanę SL - przypuszczam, że to byłby sztos :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Zdecydowanie można taniej. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę zakup używanego przedwzmacniacza :)

nie zastanawiałem się nad tym... jak patrzyłem na olxy czy inne allegrosy to nic ciekawego nie widziałem. A jak coś było to w zaporowych cenach. Dlatego przestałem szukać używek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 21.09.2022 o 18:16, jashu napisał:

Jakie są różnice dzwiękowo między Hana EH a AT VM750SH?

AT-VM750SH nie jest przede wszystkim wkładką liniową. W zakresie 20 Hz do 20 kHz poziom sygnału wyraźnie spada, powyżej 10 kHz nawet dość znacznie. Trzeba mieć to na uwadze. Ma świetną igłę (Shibata) i tu jest jej przewaga nad Hana EH, ta ma igłę eliptyczną, w dodatku niewymienną.

Jeżeli nie zależy nam na liniowości i reszta zestawu przez swoje niedoskonałości i m.in. przesunięcia fazowe (korektory, regulacje barwy i kontury), podbarwia brzmienie wkładki, zmienia scenę itp. to ich ocena będzie czysto przypadkowa, oparta na psychoakustyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

AT-VM750SH nie jest przede wszystkim wkładką liniową. W zakresie 20 Hz do 20 kHz poziom sygnału wyraźnie spada, powyżej 10 kHz nawet dość znacznie. Trzeba mieć to na uwadze. Ma świetną igłę (Shibata) i tu jest jej przewaga nad Hana EH, ta ma igłę eliptyczną, w dodatku niewymienną.

Jeżeli nie zależy nam na liniowości i reszta zestawu przez swoje niedoskonałości i m.in. przesunięcia fazowe (korektory, regulacje barwy i kontury), podbarwia brzmienie wkładki, zmienia scenę itp. to ich ocena będzie czysto przypadkowa, oparta na psychoakustyce.

Dzięki za słuszne uwagi. Kupiłem już phonostage Audiokultura Iskra 1 - różnica w stosunku do DJ Arta Pre gigantyczna, jakbym wyciągnął głośniki z wody :D. Teraz odkładam na Hanę SL.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jashu napisał:

Dzięki za słuszne uwagi. Kupiłem już phonostage Audiokultura Iskra 1 - różnica w stosunku do DJ Arta Pre gigantyczna, jakbym wyciągnął głośniki z wody :D. Teraz odkładam na Hanę SL.

 

Uważam to za bardzo dobry kierunek. Hana SL to wkładka wybitna. Słychać to od razu po montażu, regulacji i dostrojeniu wzmacniacza (np. w stosunku do AT-VM750SH), ale po kilkunastu godzinach pracy, dopiero wówczas pokazuje w pełni swoje walory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Highlander_now napisał:

Słychać to od razu po montażu, regulacji i dostrojeniu wzmacniacza (np. w stosunku do AT-VM750SH), ale po kilkunastu godzinach pracy, dopiero wówczas pokazuje w pełni swoje walory.

Przepraszam ale czegoś nie załapałem - na czym polega dostrojenie wzmacniacza i co zmienia się w funkcjonalności wkładki po kilkunastu godzinach pracy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...