Skocz do zawartości

Zestaw audio - soundbar czy stereo do 6k


Pawel M

Recommended Posts

Hej wszystkim,

Liczę na waszą pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju i konkretnego modelu zestawu audio. Nie jestem wielkim audiofilem, ale bardzo lubię słuchać muzyki z dobrych głośników. W samochodzie mam dobre nagłośnienie i doceniam tam dźwięk. 

Odnosnie konkretów, szukam odpowiedniego sprzętu do salonu z kuchnia, pomieszczenie ma około 25 metrów. Ze względu na brak miejsca na duży zestaw, zastanawiam się nad zestawem stereo lub soundbarem. Zestaw ma służyć do oglądania glownie netflixa oraz słuchania muzyki. 
Mój budżet to do okolo 6 tys ale tez fajna opcja byłoby coś kupić i w razie czego później rozbudować. 
 

Z góry dzięki wielkie za pomoc!!

3 minuty temu, Pawel M napisał:

Hej wszystkim,

Liczę na waszą pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju i konkretnego modelu zestawu audio. Nie jestem wielkim audiofilem, ale bardzo lubię słuchać muzyki z dobrych głośników. W samochodzie mam dobre nagłośnienie i doceniam tam dźwięk. 

Odnosnie konkretów, szukam odpowiedniego sprzętu do salonu z kuchnia, pomieszczenie ma około 25 metrów. Ze względu na brak miejsca na duży zestaw, zastanawiam się nad zestawem stereo lub soundbarem. Zestaw ma służyć do oglądania glownie netflixa oraz słuchania muzyki. 
Mój budżet to do okolo 6 tys ale tez fajna opcja byłoby coś kupić i w razie czego później rozbudować. 
 

Z góry dzięki wielkie za pomoc!!

Układ salonu:

0D2859BC-BA9F-4C21-8949-360C0D402C94.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez duzy zestaw mam na mysli pelne kino domowe zestaw 5.1. Na tylne glosniki nie mam miejsca ponieważ kanapa jest dosunięta do samej ściany. Dlatego myślałem o soundbarze albo zestawie audio 2.1. 

Przez rozbudowanie chodzi mi o to ze na przykład teraz za dostępny budżet kupie kolumny + adapter, a później kiedyś dokupie subufer.
Myślałem o zakupie soundbara bose 900 i później dokupieniu subufera ale z tego co czytałem na forum raczej odradzane to jest :D 
Zależy mi tez bardzo żeby dobrze wyglądało audio, tzn było nowoczesne i minimalistyczne. 
Z góry dzięki i pozdr 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawel M napisał:

Na tylne glosniki nie mam miejsca ponieważ kanapa jest dosunięta do samej ściany.

Po co Ci tylne głośniki? W podstawowym systemie Dolby a więc 5.1, surround ma referencyjne położenie około 100-120 stopni od osi pomieszczenia, a więc przy sofie przy samej tylnej ścianie głośniki stawiasz po bokach i na wysokości 120-150cm od podłogi. Tylne (back surround) daje się dopiero przy 7.1. Możesz też powiesić za głową po bokach bipole/dipole które wiele osób chwali. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kino albo lubisz sobie pograć czasem na konsoli - bierz amplituner kina. Budżet jednak masz tak niewielki że te 5.1 będziesz w stanie system złożyć jedynie z najtańszych komponentów, albo w miarę sensownych używanych. Sam podstawowy amplituner np.  Denon AVR-X1700H to ponad 3000zł. To na jakiego typu głośniki się zdecydujesz jest uwarunkowane Twoimi możliwościami aranżacyjnymi. Masz do wyboru kolumny wolnostojące, kolumny podstawkowe, kolumny naścienne oraz ścienne tzw. in-wall. Zerknij na graficzne zalecenia Dolby jeśli chodzi o rozmieszczenie głośników i wstępnie załóż co i gdzie chciałbyś zamocować. Ja bym widział tu na froncie dwie kolumny podłogowe na tym metrażu, głośnik centralny pod TV, a za sofą dwa głośniki bipol/dipol powieszone po bokach 30cm nad oparciami żeby głową nie uderzać. Jeszcze subwoofer... Do kina niezbędny.

zalecenia Dolby pdf

Wolisz muzykę i nie ciągnie Cię do efektów wielokanałowych - zostań przy stereo. Jakość uzyskasz wyższą i będzie większe pole manewru przy wyborze. Ale magii kina nie uświadczysz.

Soundbar przy obu tych opcjach - o ile będą z głową skonfigurowane - to marna imitacja sprzętu grającego.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest elastyczny, na pewno nie chce kupować byle czego, wole dopłacić :) 

Dzięki za info, to w takim razie zastanowię się między stereo a 5.1, pewnie bardziej bede się skłaniał ku stereo. Jeśli stereo to wtedy najlepiej 2 kolumny z przodu + później mogę dokupić subufer? Jakie kolumny najlepiej szukać które dobrze grają i tez nowocześnie wyglądają? Aurora czytałem ze jest dobra 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2ch i pełnowymiarowych kolumnach podłogowych sub nie będzie dla Ciebie konieczny. Ale wiesz... Co kto lubi ;) Jeśli bierzesz pod uwagę 2.1 to jednym z kryteriów wyboru wzmacniacza może być wyjście na sub, bo nie każdy to ma. Koledzy z branży coś Ci doradzą, ale z 6000zł w kieszeni będziesz mieć fajne stereo. Jak jesteś na taką opcję zdecydowany warto jednak zapytać w odpowiednim dziale bo tu kino domowe rulez ;)

Teraz by złożyć fajne kino to bez 10k ciężko, ceny potwornie wystrzeliły w górę. Jeszcze kilka lat temu na podstawowy system starczyło 3k... ehh.

Ja na frontach mam Klipsch RP6000F. Para to około 4000zł i można powiedzieć że ten model byłby w zasięgu Twoich zainteresowań.

Odsłuch w salonie 1, odsłuch w salonie 2, odsłuch w salonie 3, wypożyczenie i odsłuch w domu. Taką zachowaj kolejność :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

Odwieczny dylemat stereo, czy kino? Przyjedź do nas na odsłuch i bezpośrednie porównanie ampli kinowego z niedrogimi wzmacniaczami, sam zdecydujesz co będzie dla ciebie lepsze i pomożemy ci wybrać jak najlepiej dla ciebie brzmiące systemy.

Dzięki za zapro, chętnie bym wpadł, tylko z tego co widzę macie w Łodzi sklep wiec daleko z Warszawy :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, co do wyboru kino czy stereo powinny decydować faktyczne potrzeby, a nie odsłuch. Sam nad tym główkowałem decydując się na skompletowanie sprzętu do salonu. Wydawało mi się, że stereo, bo za młodych czasów dużo słuchałem muzyki, a praktycznie nie oglądałem filmów. Okazało się, że teraz jest odwrotnie, filmy to prawie 100% do czego sprzęt audio faktycznie jest wykorzystywany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslalem trochę temat i bardziej mi zależy na dobrym sprzęcie do słuchania muzyki niż oglądania filmów. Odnośnie kina domowego zniechęca mnie konieczność wielu kabli i stawiania głośników z tylu, obok kanapy mam mało miejsca. Z tego względu pewnie bardziej bede się skłaniał ku stereo.
 

Umówiłem się w poniedziałek na odsłuch stereo, zobaczę jakie wrażenie na mnie zrobi. Jedynie obawiam się czy odsłuch w większym pomieszczeniu do tego przeznaczonym bedzie porównywalny z tym jak ten sprzęt bedzie grał u mnie w mieszkaniu.
Jak cenowo polecacie się kierować? Czy przy sprzęcie przykładowo za 4 tys vs 7 tys odczuje znacząca różnice jako osoba będąca laikiem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pawel M napisał:

Przemyslalem trochę temat i bardziej mi zależy na dobrym sprzęcie do słuchania muzyki niż oglądania filmów.

Tak jak pisałem wcześniej, zastanów się szczerze ile obecnie czasu w domu słuchasz muzyki, a ile poświęcasz na oglądanie filmów. Nie sugeruj się ile słuchasz muzyki w samochodzie, bo to inne miejsce i czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dylemat w kontekście soundbar, czy też stereo, czy kino domowe, to jak kolega wspomniał powinno o tym decydować przeznaczenie tego sprzętu oraz warunki (czy one pozwalają na zastosowanie konkretnego rozwiązania). Natomiast jeżeli jest miejsce na stereo, to z dwóch z tematu zdecydowanie stereo, ponieważ posłuchasz na nim muzyki jak i obejrzysz film a nie masz ograniczeń typowego soundbara w kontekście muzyki.

Soundbar wybrać można wtedy kiedy nie ma możliwości innego rozwiązania, ewentualnie po prostu dla Ciebie nie wchodzi w grę inne rozwiązanie z jakichkolwiek względów, dlatego że po pierwsze to w soundbarze otrzymujesz brzmienie, które Ci się podoba, lub nie i nie za bardzo masz na nie wpływ oprócz wyboru innego modelu, lub prostej regulacji barwy dźwięku.

Druga kwestia to ograniczona szerokość tego urządzenia i mniejsze możliwości budowania jakieś bazy stereo, ponieważ nie poszerzysz sobie jej jak w klasycznym stereo poprzez np. szersze rozstawienie kolumn.

Po trzecie, to brak możliwości rozbudowy, czy też zmodyfikowania jakości dźwięku jak w stereo, gdzie możesz jeden z elementów jak kolumny, czy wzmacniacz w perspektywie czasu wymienić i potraktować element jaki zostawiasz jako bazę do rozbudowy (w efekcie po zmianie masz trochę taki nowy system z nową jakością).

No i ostatni argument to w soundbarze cały efekt daje subwoofer, ponieważ z racji jego kompaktowości sama "belka" nie jest w stanie wygenerować super brzmienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pawel M napisał:

Czy przy sprzęcie przykładowo za 4 tys vs 7 tys odczuje znacząca różnice jako osoba będąca laikiem? 

Tak bo za 4K to teraz tak średnio się coś kupi

21 godzin temu, przemeklbn napisał:

Tak jak pisałem wcześniej, zastanów się szczerze ile obecnie czasu w domu słuchasz muzyki, a ile poświęcasz na oglądanie filmów. Nie sugeruj się ile słuchasz muzyki w samochodzie, bo to inne miejsce i czas.

Dokładnie też się na tym złapałem. Muzyki słuchałem zawsze, zawsze w tle. Kino co innego. Siedzisz i obcujesz z tym.

Gdzie ten odsłuch?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie informacje. Odsłuch w Top hi-fi bo mam akurat niedaleko. 
Podsumowujac czego więcej słucham to pewnie porówno muzyka i filmy. Tylko bardziej mi zależy na dobrej jakości przy muzyce niż przy filmach. Jednak 10k to sporo dla mnie jak na sprzęt audio, wiec na razie skłaniam się ku stereo :) Kino domowe kupie jak kiedyś zmienię na większe mieszkanie 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2022 o 13:06, Pawel M napisał:

Dzięki wielkie za wszystkie informacje. Odsłuch w Top hi-fi bo mam akurat niedaleko. 
Podsumowujac czego więcej słucham to pewnie porówno muzyka i filmy. Tylko bardziej mi zależy na dobrej jakości przy muzyce niż przy filmach. Jednak 10k to sporo dla mnie jak na sprzęt audio, wiec na razie skłaniam się ku stereo :) Kino domowe kupie jak kiedyś zmienię na większe mieszkanie 😄

Nie wiem czy tam znajdziesz system do tej kwoty?

Nic na siłe pamiętaj.

I moim zdaniem powinieneś odwiedzić niezależny salon aby mieć po prostu wiekszy wybór?

W jakim miescie jesteś? W Poznaniu jest fajny top.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Warszawie :) 

Bylem w top hifi i słuchałem podstawkowych głośników b&w 606 s2. Generalnie w salonie polecali mi najbardziej firme b&w, nie wiem czy słusznie. Głośniki zrobiły na mnie super wrażenie, ale na pewno jeszcze pojadę do innego salonu  porównać z innymi głośnikami. Co uważacie o firmie b&w i tych głośnikach? 
Z góry dzięki za info :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pawel M napisał:

Generalnie w salonie polecali mi najbardziej firme b&w, nie wiem czy słusznie

Top HiFi to dystrybutor tych kolumn, więc sobie odpowiedz :)

Ale jeśli Ci się podobały to czemu nie?

To kawał historii brytyjskiej firmy. Teraz kupiona przez koncern zawierający także Denon, Marantz czy Polk Audio.

Sprawdź coś innego w niezależnym salonie. Jeśli nadal będziesz myślał o Bowersach to wróć i wypożycz je do domu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...