Skocz do zawartości

Amplituner do zestawu Wharfedale diamond 200.


bartekpo

Recommended Posts

Witam wszystkich. 

 

Proszę, doradźcie, jaki amplituner wziąć do zestawu głośników Wharfedale diamond 220+210+220C (zestaw skompletowałem przez dokupienie do moich starych 220-ek pozostałych głośników za bardzo niską cenę - zamiast kupować nowego zestawu).

Kino jest w strefie 4x3m będącej częścią pokoju z aneksem kuchennym (w sumie około 20mkw). Pokój jest bardzo wysoki , bo z antresola. 

Słucham duzo muzyki i wyczytałem że można np do kolumn front wypuścić sygnał z wyjść pre-out poprzez dodatkowy wzmacniacz  stereo. 

Budżet do około 4000.

Jeśli natrafię na takowe, chciałbym głośniki 220 podmienić kolumnami 230 w przyszłości. 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bartekpo napisał:

Słucham duzo muzyki i wyczytałem że można np do kolumn front wypuścić sygnał z wyjść pre-out poprzez dodatkowy wzmacniacz  stereo. 

Budżet do około 4000.

W tym budżecie ciężko będzie o nowy amplituner z pre-out i do niego jeszcze wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę, w używkach przy pewnym naciągnięciu budżetu może coś by się udało złożyć. Z tego co widzę do zestawu kina nie masz jeszcze subwoofer-a, a to kolejny wydatek. Kino bez sub-a słabo wypada, a na pewno nie daje porządnego efektu, tym bardziej że masz na razie małe głośniki na front, przy pełnowymiarowych (pełnopasmowych) frontach niektórzy robią taki kompromis, ale to nie jest ten efekt jaki powinien być.

Teraz pierwsza część cytatu - czy masz źródła dźwięku, które bezpośrednio podłączysz pod wzmacniacz stereo (CD, gramofon, DAC)? Bo jeżeli nie masz i wszystko będzie odtwarzane przez ampli, a następnie przez "pre-out" wysyłane do końcówki wzmacniacza to i tak sygnał "obrobi" elektronika amplitunera i nie wykorzystasz potencjału wzmacniacza. Możesz ewentualnie rozważyć dołożenie samej końcówki mocy dla frontów.

Wydaje mi się że na obecną chwilę najlepszym kierunkiem dla Ciebie będzie

- po pierwsze czy system kina będzie standardowo 5.1, czy ewentualnie będziesz chciał rozbudować go w przyszłości do Atmos - od tego zależy wybór amplitunera,

- po drugie obowiązkowo subwoofer,

- po trzecie amplituner wybrać z wyjściem pre-out dla kanałów frontowych (żeby ewentualnie w przyszłości rozszerzyć system o dodatkowy wzmacniacz) jeżeli chcesz do niego podłączyć bezpośrednio źródła jak wyżej pisałem.

Nie od razu Kraków zbudowano 😀

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wzmacniacz NAD D3020 z wbudowanym DAC, który działał z głośnikami WD220. Źródłem dźwięku był komputer połączony kablem USB , albo przez bluetooth.

Marzy mi się w przyszłości lepszy wzmacniacz. 
 

Co do kina to na razie na pewno 5.1, nie myślę o dodatkowych głośnikach na tą chwilę.

O subwooferze rzeczywiście zapomniałem - czy dobierać coś z Wharfedale czy jakiś inny (budżet , mysle , że do 2tys).

 

Z tego co się do tej pory zorientowałem amplitunery z preut na fronty ma Marantz nr1510/1711.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartekpo napisał:

Z tego co się do tej pory zorientowałem amplitunery z preut na fronty ma Marantz nr1510/1711.

zgadza się, w podobnej cenie jeśli chodzi o nowe sprzęty takie wyjście mają również np. Onkyo TX-NR696 (starszy model, ale nadal dostępny), TX-NR6100 (wersja europejska), Yamaha RX-V6A (tutaj nie wiem jak z dostępnością) ale to praktycznie "zjada" założony budżet, tak czy owak najlepiej umówić się na odsłuch przed zakupem - bo akurat między Marantz a Onkyo w kinie (i nie tylko) zauważysz sporą różnicę.

Jak pisze kolega @seba3002 Twój obecny wzmacniacz podłączysz do wyjścia pre-out, ale trzeba pamiętać o tym aby "skalibrować" (wyrównać) głośność obydwu urządzeń i w przypadku korzystania tylko ze wzmacniacza stereo np. do słuchania muzyki "wracając do kina" musisz sobie ustawić ten poziom głośności jaki wyszedł z kalibracji. Trochę zabawy z tym jest, ale do ogarnięcia. Stąd wygodniejszym rozwiązaniem są wzmacniacze z wejściem na końcówkę mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Podłączy. Do każdego amplitunera posiadającego wyjście pre out można podłączyć wzmacniacz, nawet taki bez wejścia na końcówkę mocy.

Dzięki za sprostowanie. Myślałem, że co do zasady to nie działa poprawnie.

 

36 minut temu, Amarok napisał:

@przemeklbn w dziale Sprzedam ktoś własnie wystawił amplituner z preout Yamaha RX-V685. 

To chyba informacja dla autora wątku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Jak pisze kolega @seba3002 Twój obecny wzmacniacz podłączysz do wyjścia pre-out, ale trzeba pamiętać o tym aby "skalibrować" (wyrównać) głośność obydwu urządzeń i w przypadku korzystania tylko ze wzmacniacza stereo np. do słuchania muzyki "wracając do kina" musisz sobie ustawić ten poziom głośności jaki wyszedł z kalibracji. Trochę zabawy z tym jest, ale do ogarnięcia. Stąd wygodniejszym rozwiązaniem są wzmacniacze z wejściem na końcówkę mocy.

Widzę, że im dalej w las...

Możesz mi wytłumaczyć na chłopski rozum czym różni się we wzmacniaczu zwykłe wejście audio-in od tego na końcówkę mocy?

I na czym polega owa kalibracja? Wyobrażam sobie, że głośność w tak podpiętych głośnikach będzie podlegała regulacji ze strony amplitunera i wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartekpo napisał:

Możesz mi wytłumaczyć na chłopski rozum czym różni się we wzmacniaczu zwykłe wejście audio-in od tego na końcówkę mocy?

I na czym polega owa kalibracja? Wyobrażam sobie, że głośność w tak podpiętych głośnikach będzie podlegała regulacji ze strony amplitunera i wzmacniacza?

Nie jestem specem od elektroniki 😉, ale wygląda to tak: mamy źródło dźwięku np. CD i wzmacniacz, sygnał z CD płynie do integry (audio-in), tam wpada na przedwzmacniacz który "obrabia", sygnał i wysyła go na końcówkę mocy, w sekcji przedwzmacniacza jest regulacja głośności gdzie jest odpowiednio wzmacniany - tak mniej więcej wygląda tor audio dla wejścia audio-in, w przypadku wejścia na końcówkę mocy (różnie to nazywają producenci: main-in, power-in itp.) nie podlega on dalszej obróbce tylko jest wzmacniany do podania na głośniki - kolumny, nie ma regulacji głośności ona jest regulowana poziomem sygnału z przedwzmacniacza.

Odnośnie drugiej części - tak głośność będzie regulowana zarówno na amplitunerze jak i wzmacniaczu, dlatego że do wzmacniacza wpadnie przez audio-in na przedwzmacniacz, czyli faktycznie sygnał popłynie przez 2 przedwzmacniacze. Owa kalibracja będzie polegała na takim wyregulowaniu głośności we wzmacniaczu żeby uzyskać równy poziom sygnału zarówno w frontach jak i pozostałych głośnikach kina, może to być w pewnym sensie kłopotliwe, bo jak zmienisz głośność we wzmacniaczu zmienisz stosunek - wyrównanie kanałów frontowych do tych regulowanych z amplitunera. Ale jak piszesz regulacja głośności w tak podłączonych głośnikach będzie ze strony amplitunera i wzmacniacza. W przypadku wzmacniacza z możliwością wpięcia się bezpośrednio na końcówkę wszystko załatwi przedwzmacniacz amplitunera, a gdy będziesz słuchał muzyki tylko z użyciem wzmacniacza wówczas przełączony będzie on w tryb integry i głośność będzie regulowana jego przedwzmacniaczem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek72 napisał:

Nie jestem specem od elektroniki 😉, ale wygląda to tak: mamy źródło dźwięku np. CD i wzmacniacz, sygnał z CD płynie do integry (audio-in), tam wpada na przedwzmacniacz który "obrabia", sygnał i wysyła go na końcówkę mocy, w sekcji przedwzmacniacza jest regulacja głośności gdzie jest odpowiednio wzmacniany - tak mniej więcej wygląda tor audio dla wejścia audio-in, w przypadku wejścia na końcówkę mocy (różnie to nazywają producenci: main-in, power-in itp.) nie podlega on dalszej obróbce tylko jest wzmacniany do podania na głośniki - kolumny, nie ma regulacji głośności ona jest regulowana poziomem sygnału z przedwzmacniacza.

Odnośnie drugiej części - tak głośność będzie regulowana zarówno na amplitunerze jak i wzmacniaczu, dlatego że do wzmacniacza wpadnie przez audio-in na przedwzmacniacz, czyli faktycznie sygnał popłynie przez 2 przedwzmacniacze. Owa kalibracja będzie polegała na takim wyregulowaniu głośności we wzmacniaczu żeby uzyskać równy poziom sygnału zarówno w frontach jak i pozostałych głośnikach kina, może to być w pewnym sensie kłopotliwe, bo jak zmienisz głośność we wzmacniaczu zmienisz stosunek - wyrównanie kanałów frontowych do tych regulowanych z amplitunera. Ale jak piszesz regulacja głośności w tak podłączonych głośnikach będzie ze strony amplitunera i wzmacniacza. W przypadku wzmacniacza z możliwością wpięcia się bezpośrednio na końcówkę wszystko załatwi przedwzmacniacz amplitunera, a gdy będziesz słuchał muzyki tylko z użyciem wzmacniacza wówczas przełączony będzie on w tryb integry i głośność będzie regulowana jego przedwzmacniaczem.

 

Dzięki za odpowiedź. Czy dobrze myślę, że takie wejście bezpośrednio na końcówkę mocy ma np. wzmacniacz audiolab a6000?

Będę za jakiś czas kupował nowy wzmacniacz stereo (dotychczasowy NAD wróci do komputera) i dowiedziałem się ważnej rzeczy, że muszę szukać takiego, co ma wspomniane wejście.

Na marginesie - czy ja dobrze rozumiem, że nowoczesne wzmacniacze rzadko posiadają takie wejście bo są jednocześnie przedwzmazniaczami??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bartekpo napisał:

Czy dobrze myślę, że takie wejście bezpośrednio na końcówkę mocy ma np. wzmacniacz audiolab a6000?

Tak Audiolab 6000A ma wejście bezpośrednio na końcówkę mocy

 

26 minut temu, bartekpo napisał:

Na marginesie - czy ja dobrze rozumiem, że nowoczesne wzmacniacze rzadko posiadają takie wejście bo są jednocześnie przedwzmazniaczami??

Nie do końca tak to wygląda, po prostu nie wszyscy producenci, a także zależnie od modelu i niejednokrotnie od innych "klocków" jakie mają w ofercie oferują takie rozwiązanie, również raczej na próżno szukać wśród "niższych" modeli takich rozwiązań, nie jest to tendencja związana z nowoczesnością. Wyżej kolega @Amarok dał bardzo fajną listę - teraz będziesz miał w czym wybierać 😉. Dobrze by było gdybyś mógł przed ostatecznym zakupem posłuchać różnych tego typu wzmacniaczy, a najlepiej z docelowymi kolumnami.

P.S. Sam mam Audiolab-a 8300A i jestem z niego bardzo zadowolony, ale z tego co wiem 6000A gra nieco inaczej - dlatego zanim zdecydujesz warto umówić się przynajmniej w salonie i posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bartekpo napisał:

Dzięki za odpowiedź. Czy dobrze myślę, że takie wejście bezpośrednio na końcówkę mocy ma np. wzmacniacz audiolab a6000?

Będę za jakiś czas kupował nowy wzmacniacz stereo (dotychczasowy NAD wróci do komputera) i dowiedziałem się ważnej rzeczy, że muszę szukać takiego, co ma wspomniane wejście.

Na marginesie - czy ja dobrze rozumiem, że nowoczesne wzmacniacze rzadko posiadają takie wejście bo są jednocześnie przedwzmazniaczami??

Rzadko w takim budżecie.

Bo albo ktoś chce integre tanią. Albo buduje jednak droższe systemy.

Audiolab ma takie wejscie ale jako końcowka mocy radzi sobie przeciętnie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...