Skocz do zawartości

Zestaw do 5k


Staś

Recommended Posts

Cześć,

kompletuje nowy zestaw stereo do pokoju 16 m² . Budżet 5k (na głośniki i wzmacniacz - raczej zintegrowany). Nie ma dla mnie znaczenia, czy sprzęt będzie nowy czy używany. Będę na nim głównie słuchał symfoniki, kameralistyki, muzyki organowej i jazzu. W związku z tym bardzo zależałoby mi na szerokiej scenie, dużej klarowności i odwzorowaniu barwy na tyle, żeby dało się rozpoznać rejestracje w organach (czyli przynajmniej słusznym).

Sprzęt, nad którym się zastanawiałem, jeżeli chodzi o głośniki to:

KEF Q350 - słyszałem, że są w stanie popisać się precyzją, klarownością i sceną nad swój przedział cenowy i do muzyki klasycznej nadają się bardzo dobrze. jedyne, co mnie martwi, to bas, którego potencjalnie może zabraknąć przy większych kulminacjach albo szczególnie szerokich fragmentach

MA SILVER 100 6G - podobnie do Q350, z tym, że tutaj nie mam obaw o bas

JEAN MARIE REYNAULD LUCIA - raczej nowe

TRIANGLE COMETE EZ - na pewno używane i pewnie ściągane z innych zakątków Europy - widziałem na forum, że były zachwalane jako lepsze nawet od KEFów LS50, które podobno deklasują KEF Q350, nie mogłem niestety znaleźć sensownej opinii, jeżeli chodzi o słuchanie na nich muzyki klasycznej (na wzmacniaczach tańszych niż 3krotność tego, co planuję wydać na całość)

Wzacniacze:

YAMAHA AS-501 

MARANTZ PM6007

MARANTZ PM8003

DENON PMA-800NE 

PIONEER A-40AE 

Jeżeli chodzi o wzmacniacze, to muzykę będę głównie odtwarzał z komputera i CD (chciałbym zachować opcję podpięcia gramofonu, gdyż mam również odziedziczoną całkiem pokaźną kolekcją winyli). Wiem, że PM8003 nie ma złącz cyfrowych, ale na razie mogę przetrwać na DACu, którego mam, jeżeli jakość tego wzmacniacza jest klasę wyżej od innych wymienionych. Preferencją jest również to, żeby wzmacniacz miał wyjście subwooferowe, w razie, gdyby podczas oglądania filmów (5-10% użytkowania sprzętu) stwierdził, że jednak brakuje basu.

Oczywiście jestem otwarty na propozycje innych sprzętów w tym przedziale cenowym. Jeżeli są wśród sprzętów wyżej podanych szczególnie udane pary wzmacniaczy i głośników, to również byłbym bardzo wdzięczny za ich wyszczególnienie.

Z góry dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na całym niemal świecie, nie tylko w "naszym" Eurokołchozie jest ogromna galopująca inflacja, więc ceny dziś już są sporo wyższe niż rok czy dwa lata temu i obawiam się, że za 5k nie kupisz raczej nowych zabawek, postaw na lepsze, ale używane.

Ciekawe kolumienki wybrałeś @Staś  Większość z nich sam brałem pod uwagę przy zakupie (kupiłem Q350 ze względu na skromny budżet), szczególnie KEF LS50 oraz TRAINGLE COMETE EZ. Ale JMR Lucia z dobrym wzmacniaczem podobno też dobrze zagrają. Monitor Audio nigdy nie miałem okazji słuchać. Osobiście przesłuchałbym te trzy zestawy. Jeśli chodzi o kolumienki do muzyki poważnej mógłbym polecić tajwańskie Usher Audio S-520 (około 2000 zł kosztowały), Miałem je - całkiem niezłe, poza płytkim , "kartonowym" basem. Ale do muzyki której słuchasz mogłyby być całkiem całkiem.

Co do wzmacniaczy, mnie odradzano Marantza serię 6000, dopiero wyższe ponoć mają sens. Pioneer-y (A40 jest spoko) są dość fajne (w tej klasie cenowej), ale dość trudno dostępne. Yamaha AS-501 jeszcze nie porywa, bowiem A-S701 mówi się, że ma dopiero bebechy podobne do amplitunera 803. Więc poszedłbym w jakiś wyższy model Jamaszki. Jest też dość ciekawy TEAC w klasie D. Może też wzmacniacz Menuetto się spodobać - szczególnie w połączeniu z JMR Lucia./

 

 

45 minut temu, stach_s napisał:

Spodobały mi się te Phonary które Stach sprzedaje, przynajmniej od strony wizualnej. Nie znam tej firmy, pierwszy raz się spotykam z tą marką.

Tylko tego typu kolumny, małej, niszowej / egzotycznej firmy trzeba bezwzględnie przesłuchać, bo są raczej trudnoodsprzedawalne. MA, KEF, ELAC, HECO czy FOCAL - przynajmniej tańsze modele - sprzedaż bez problemu, a takie egzotyki,...możesz długo szukać znawcy tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stach_s napisał:

Poniewaz szukasz podstawek, proponuje taki trop ;)

Dziękuję, rozważę, jeżeli można spytać, na jakim wzmacniaczu grały u Ciebie te głośniki?

 

29 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Jest też dość ciekawy TEAC w klasie D.

Chodzi o TEAC AI-301DA-X?

 

30 minut temu, Tweeter2016 napisał:

Może też wzmacniacz Menuetto się spodobać

Masz na myśli jakiś konkretny model?

 

31 minut temu, Tweeter2016 napisał:

kupiłem Q350 ze względu na skromny budżet)

A na czym u Ciebie grają te KEFy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Staś napisał:

Dziękuję, rozważę, jeżeli można spytać, na jakim wzmacniaczu grały u Ciebie te głośniki? 

Graly z Naimem, ale mialy ciasno za plecami (10 cm zaledwie) i z ultrabasowym wzmakiem bas sie wzbudzal i dudnil. Poza tym super monitory, jesli tylko mozesz im zapewnic 20-30 cm od tylnej sciany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.TEAC AI-301DA-X lub podobny model, zależy od budżetu.  Niezły jest podobno także  Musical Fidelity M2Si (3400 zł), ponoć lepszy od wyższego modelu M3si.

Menuetto to właśnie konkretny model, serbskiej firmy Dayens. Ale tu lepiej kupić nówkę na gwarancji, lub b. dokładnie sprawdzić przy zakupie używkę. On, co czytałem wiele razy, dobrze zgrywa się z JMR Lucia.

Q350 grają u mnie napędzane Yamaszką A-S1000. Jestem z grubsza zadowolony, Choć będę je chyba zmieniał na LS 50 Meta.

 

34 minuty temu, stach_s napisał:

Firma znana i uznana na rynku europejskim. 

Tak samo egzotyczna jak Pylon poza granicami Polski :D

 

Pewnie masz rację :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wspomniał, za 5k może być ciężko kupić coś nowego. Zresztą ceny nowych komponentów audio są obecnie, mówiąc delikatnie, dziwne.

JMR Lucia bardzo fajne kolumny, ale do muzyki organowej może w nich brakować basu. Kefy q350 to podstawowy model i może jednak warto pomyśleć o ls50, które wg mnie grają ciekawiej. Jeśli natomiast chcesz więcej basu to może warto rozważyć większe monitory, jak kefy r300, buchardt 300 czy dynaudio excite x18. Ale tym monitorom musisz zapewnić trochę więcej przestrzeni wokół. 

Jeśli zaś chodzi o wzmacniacze to w przedziale do 3k możesz polować na ww marantza z serii 8xxx, primare i15, Cyrusa one, hegla h80, audiolaba 6000a, musicala fidelity m3si czy m2si. 

Możliwości masz masę ale bez odsłuchu ani rusz 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, seba3002 napisał:

Jeśli zaś chodzi o wzmacniacze to w przedziale do 3k możesz polować na ww marantza z serii 8xxx, primare i15, Cyrusa one, hegla h80, audiolaba 6000a, musicala fidelity m3si czy m2si. 

Nawet specjalnie nie trzeba "polować" :) Jest tego sporo, z używek, na Alledrogo, OLX, Lento, Sprzedajemy i mniejszych serwisach np. AudioBazar + niemal każde forum audio ma swoją "giełdę".

Co do Musical Fidelity, dowiedziałem się, że są to dość wybredne wzmacniacze i zgrywają się dobrze tylko z wybranymi kolumnami (niby jak niemal każdy wzmacniacz, ale jednak słowo "wybredne" jest mocniej podkreślone przy tańszych modelach MF). Na sąsiednim forum piszą, że do JMR Lucia MF (szczególnie "trójka") nie jest dobrym wyborem.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tweeter2016 napisał:

Menuetto to właśnie konkretny model, serbskiej firmy Dayens.

Z tego, co czytam faktycznie fajne, ale nie mają podpięcia gramofonowego, więc chyba niestety odpadają :(

2 godziny temu, seba3002 napisał:

JMR Lucia bardzo fajne kolumny, ale do muzyki organowej może w nich brakować basu.

A czy jest może jakiś subwoofer (i ewentualny wzmacniacz z wyjściem na sub), który byłbyś w stanie polecić do tych kolumienek?

2 godziny temu, seba3002 napisał:

może jednak warto pomyśleć o ls50

Czy wiesz może, jakby się LS50 zgrywały z Yamahą A-S701 albo Audiolabem A6000?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakby się LS50 zgrywały z Yamahą A-S701 albo Audiolabem A6000?

Podobno nieźle. Aczkolwiek do LS50 polecano mi droższe wzmacniacze, takie 2-3 razy droższe od kolumn - tak aby "wycisnąć" z nich pełne możliwości.

8 godzin temu, Staś napisał:

Będę na nim głównie słuchał symfoniki, kameralistyki, muzyki organowej i jazzu.

Rzuć okiem na MF 3si:  https://www.avtest.pl/audio-video-show/audio-video-show-2018/item/631-musical-fidelity-m3si?showall=1

"Znakomity do muzyki orkiestrowej"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Staś napisał:

Czy wiesz może, jakby się LS50 zgrywały z Yamahą A-S701 albo Audiolabem A6000?

Zapewne inaczej 🙂. Ale niestety nie słuchałem ich ani z jednym ani drugim. U mnie grały z marantzem natomiast u mojego serdecznego kolegi z forum Michała @soberowy grały z atollem. U mnie z racji bliskości tylnej ściany te kolumny nie do końca się sprawdziły ale mimo wszystko uwazam je za bardzo fajne i uniwersalne paczki, ktore sprawdzają się w dużej części odmian muzyki. Nie do końca zgadzam się natomiast z tym:

 

7 godzin temu, Tweeter2016 napisał:

Aczkolwiek do LS50 polecano mi droższe wzmacniacze, takie 2-3 razy droższe od kolumn - tak aby "wycisnąć" z nich pełne możliwości.

Owszem, każde kolumny podłączane do lepszej elektroniki zagrają lepiej, ale ja przede wszystkim kierowałbym się własnym gustem i portfelem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Staś napisał:

KEF Q350 - słyszałem, że są w stanie popisać się precyzją, klarownością i sceną nad swój przedział cenowy i do muzyki klasycznej nadają się bardzo dobrze. jedyne, co mnie martwi, to bas, którego potencjalnie może zabraknąć przy większych kulminacjach albo szczególnie szerokich fragmentach

MA SILVER 100 6G - podobnie do Q350, z tym, że tutaj nie mam obaw o bas

To nie śa te same kolumny.

KEF gra delikatnie górą. Raczej nastawiony jest na środek i mniej dynamiczny przekaz.

Silvery to granie z wykopem. Dynamiczne. Do energicznego odsłuchu.

16 godzin temu, Staś napisał:

JEAN MARIE REYNAULD LUCIA - raczej nowe

Nie wiem czy to są kolumny dla nowego uzytkownika.

16 godzin temu, Staś napisał:

Wzacniacze:

YAMAHA AS-501 

MARANTZ PM6007

MARANTZ PM8003

DENON PMA-800NE 

PIONEER A-40AE 

PM 8003 sie wyróżnia i to mocno.

Obstawiał bym sprzęt uzywany

Silver 100 albo Starsze RX2 + Yamaha AS 1000, Denon PMA 1510 / 1500

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.09.2022 o 22:22, Staś napisał:

Czy wiesz może, jakby się LS50 zgrywały z Yamahą A-S701 albo Audiolabem A6000?

Z Audiolabem 6000a zgranie jest bardzo dobre. Uzyskujesz muzykalne i przestrzenne brzmienie. Polecałbym jeszcze posłuchać nieco droższego Musical Fidelity M2si, który będzie pełniejszy w stosunku do wyższego modelu M3si. 

Jeśli cenisz sobie przestrzenne i naturalne brzmienie to koniecznie posłuchaj JMR Lucia. Są to kolumny, które potrzebują nieco dynamiczniejszego wzmacniacza i tutaj bardzo dobrym wyborem byłaby Yamaha AS701, Quad Vena II lub Octavio AMP w wersji 32V. 

Zapraszam oczywiście w miarę możliwości na odsłuch w naszym salonie koło Łodzi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o konkretne dopasowanie do Twoich oczekiwań, a słuchasz dość wymagających gatunków (m.in. muzyka organowa, czy też symfonika) co wymaga od sprzętu sporo, żeby sprostać wymaganiom. Na pewno potrzebna jest tutaj bardzo duża rozpiętość tonalna, którą takie kolumny jak Monitor Audio Silver 100, czy Elac Carina BS243.4 (pomimo tego, że małe), czy KEF R3 jeżeli by wchodziły w grę droższe (mamy w outlecie) posiadają. Oczywiście pozostaje jeszcze do tego kontekst pozostałych zakresów częstotliwości ich zależności pomiędzy sobą, które już są indywidualną oceną każdego ze słuchających i tutaj już wchodzi w grę wyłącznie odsłuch. 

W kontekście elektroniki na pewno musisz szukać muzykalności, przestrzeni i fajnej selektywności, aby w większych składach nie było wszystko podane w formie trochę takiej papki brzmieniowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...