Skocz do zawartości

Dobór paneli


MASX

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu mój kącik kd przestał się zmieniać. Myśle, że sprzętowo spełniłem swoje oczekiwania. Teraz postanowiłem zainwestować w akustykę pokoju. Zdecydowałem, że kupię na początek dwie pułapki (350x350x1000) w narożniki i powieszę nad subwooferem ze względu na gniazdka za nim i symetrycznie po prawej stronie. Co jeszcze mógłbym zrobić i czy z tymi pułapkami to w ogóle dobry pomysł?

 

1C752272-5832-4F74-8BAD-4984C0A7EF86.jpeg

7F9A51E1-F386-415C-AD38-5957B62A7E38.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MA Silver 500 6G mają bardzo mocny bas i jest go dość dużo. Na oko Twoje pomieszczenie to ok. 20m2 (popraw mnie) a więc 500-tki już moim zdaniem są do niego nieco za duże (ja gram na nich w ok. 30m2 a nawet raczej 45m2 jeżeli dodam otwarte przestrzenie przylegające do salonu). Teraz basu masz dużo i chcesz go zdusić. Mam nadzieję, że SUBa używasz tylko do kina...

Po pierwsze dlaczego zacząłeś myśleć o ustrojach akustycznych? Co jest Twoim zdaniem nie tak w graniu zestawu (mówimy o muzyce - a nie kinie)? Piszesz, że basu masz za dużo (nie dziwi mnie to). Ale co z tonami wysokimi? Są precyzyjne? Czy zlewają się już przy średnio-głośnym słuchaniu?

Ustroje akustyczne to świetny kierunek. Warto jednak sprawdzić co na chwilę obecną możesz zrobić. A możesz. Po pierwsze, kolumny są zdecydowanie za blisko ściany. Spróbuj czy możesz sobie pozwolić na 70-80cm licząc od przedniej ściany kolumn - to takie minimum, lepiej więcej. Spróbuj zamknąć gąbkami wyloty bass reflex - masz dwa na każdą kolumnę - i sprawdzić różne kombinacje. Może te kroki już coś pomogą. Potem zdefiniuj co Ci wciąż nie pasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu fronty tak wąsko? Skoro masz możliwość ich rozsunięcia? Na pewno poprawi się separacja..

Piszesz o pułapkach basowych, a ściany gołe...zacząłbym mimo wszystko od czegoś na ściany

http://izolacja-akustyczna.net/offer3,Pianki-akustyczne

Na moje oko głośniki stoją na powierzchni ~15m2 i tu faktycznie może być problem z basem.

Próbowałeś suba dać w inne miejsce?

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew kilku osób. Nie będę odpowiadał cytując bo zrobi się zamęt.

Sonique pomieszczenie ma łącznie z kuchnią, którą mam za plecami 20m kw. Samo rozstawienie kolumn jest na prostokącie 3,4x2,2m. Fronty na ścianie 3,4m.
Zestawu używam w 80% do KD, reszta to stereo zazwyczaj w tle. KD czasami rozkręcę głośniej jeżeli film tego wymaga (efekty, itp) ale nie oglądam na bardzo wysokich poziomach głośności. Basu nie odczuwam, że mam za dużo, z wysokimi tonami również (w tym przedziale głośności jakiego używam). Nie ukrywam, że sporo robi tu dirac. Bez niego tony wysokie zaczynają się zlewać i jest ich dla mnie za dużo. Pomyślałem o adaptacji nie dla tego, że mam jakieś problemy tylko dla tego, że to kolejny krok żeby coś poprawić i może wydobyć "więcej" z posiadanego zestawu. Kolumny są 49cm frontem od ściany i nic już z tym nie zrobię.

J4Z wiem, że gołe ściany nie działają in plus stąd ten temat. Kolumny jak kolega wcześniej zauważył mam dość blisko ściany. Czy danie panelu na ścianie za kolumną nie "zmniejszy" tej odległości? Czy grubość panelu wlicza się w odstawienie kolumny? Za głową nic niestety nie dam bo za mną jest kuchnia.

Heathen kolumny wewnętrznymi ściankami są od siebie oddalone o 1,8m ja od nich tak samo. Wsadzenie suba oddali je od siebie o jakieś 0,8m. Do przetestowania może kiedyś.
Nie upieram się przy pułapkach basowych. Montaż paneli za kolumnami i na ścianach jak najbardziej wchodzi w grę. Pytanie od czego zacząć. Nie chcę zawalić się pierwszego dnia ustrojami tylko zrobić to etapowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej jestem przekonany do paneli 100x50x6 lub 100x50x11. Od ściany do tylnej ścianki kolumny mam od 16 do 21cm stąd moje pytanie czy panel wpływa na odległość kolumny od ściany. Dla tego też myślałem o basstrapach na narożniki i panelach na boki. Boczne jak najbardziej, myślę o po jednym panelu w miejscu pierwszych odbić lub zastosowaniu grubej zasłony z lewej strony a po prawej panel lub dwa. Z basstrapami wtedy by już to było dość przytłaczające. Sufit do przegadania z kobietą ale da się zrobić ; ) Mikrofon mam standardowy od Arcama AVR10. Większym problemem niż pieniądze na mikrofon jest brak wiedzy jak takie pomiary wykonać. Chyba, że nie różni się to znacząco od kalibracji amplitunera ; )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soberowy napisał:

Jeśli siedzi w trójkącie równobocznym i odsunie kolumny od ściany wówczas wypadało by sofę cofnąć i znajdzie się z nią w kuchni. 

 

 

I minę się z kolumnami bocznymi. Prawej już dalej nie dam bo nie ma gdzie. A odsunięcie frontów o 2-4cm chyba nie zmieni wiele. To niestety tylko salon z aneksem a i tak dość ustawny pod kino. Myślę jeszcze o dużej masywnej zasłonie po lewej stronie zamiast paneli a wtedy dać ich więcej po prawej stronie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
2 godziny temu, J4Z napisał:

Oj panie, one cieniutkie są. 

I z pianki 😬

2 godziny temu, MASX napisał:

Ewentualnie grubsze za kolumny ale nadal nie dowiedziałem się czy panel za kolumną wpływa na jej odległość od ściany.

Nie, dla niskich tego panelu tam nie ma.

Niezawsze też sprawdza się w bezpośredniej linii za kolumną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...