Skocz do zawartości

Co dalej? Potencjał na rozbudowę czy wymianę? Yamaha R-N303D + Indiana Nota 550X + Magnat 302A


mpietruszko

Recommended Posts

👋 Cześć, wracam po blisko dwóch latach, kiedy to ostatni raz prosiłem Was o pomoc gdy wybierałem swoje pierwsze stereo.

Lokalizacja i układ pomieszczenia się nie zmienił, to dalej blisko 30 metrowy salon z aneksem, gdzie punkt odsłuchowy jest ok. 5m od miejsca, w którym są kolumny. Słucham wyłącznie Spotify (i tu funkcje sieciowe R-N303D się bardzo przydają) bądź oglądam film. Lubię gdy bassu jest więcej jak mniej, muzyka różna, od soulu po hiphop. 

Od dwóch latam jestem posiadaczem zestawu z tytułu, tj. R-N303D, Nota 550X, a po jakimś czasie dokupiłem Magnata 302A by poratować nieco niskie, gdy mam taką potrzebę. Od początku wiedziałem, że nie jest to zestaw wybitny, ale świetnie zaspokoił ciekawość i dał dużo radości - szczególnie opcje sieciowe i możliwości automatyzacji z tym związanych. Ale...

Trochę czasu minęło, a zestaw radości daje jakby mniej. Indiana zrobiła się wycofana, mało szczegółowa, czasami zwyczajnie męczy, szczególnie przy niższej głośności. Przyszła myśl, czy nie warto zastanowić się nad próbą rozbudowy, bądź kompletnie przearanżować zestaw. Wstępnie myślałem o dołożeniu góra 2000 zł do wartości tego co mam aktualnie. 
Przez chwilę po głowie chodziło mi przetestowanie jakiegoś niewielkiego wzmacniacza klasy D typu SMSL A300 i napędzanie nim Indiany, a Yamahę wykorzystać do podawania optyka/Spotify Connect dalej, natomiast nie wiem, czy idzie coś z tej Indiany jeszcze wyciągnąć? Czy może jest to już sufit jeżeli chodzi o ten zestaw i nie warto się bawić w rozbudowę, lepiej to wszystko spieniężyć i zacząć od nowa. Zakładam, że zestaw bez suba sprzedałby się za ~2500 zł, co dałoby budżet rzędu 4500 zł przy nowych zabawkach. 

I tu prośba do forumowiczów o podzielenie się swoją opinią, bo ja nie mam pomysłu w którą stronę pójść - opcji jest zwyczajnie zbyt wiele, a mi brak wiedzy i doświadczenia w temacie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W zakładanym budżecie miałbyś takie wzmacniacze jak Topping MX5, Taga Harmony HTR1000CD oraz  Taga Harmony HTA-700B. Warto byłoby posłuchać połączenia Toppinga i HTR1000CD z Pylon Audio Pearl 25, które poprawią przestrzeń i zapewnią dynamiczne brzmienie. 
W przypadku Tagi HTA700b V3 polecam połączenie Heco Aurora 700, uzyskasz dzięki temu muzykalne brzmienie z solidną podstawą basową. 

Zapraszam serdecznie na bezpłatny odsłuch w naszym salonie oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.12.2022 o 11:25, Q21 napisał:

Cześć,
W zakładanym budżecie miałbyś takie wzmacniacze jak Topping MX5, Taga Harmony HTR1000CD oraz  Taga Harmony HTA-700B. Warto byłoby posłuchać połączenia Toppinga i HTR1000CD z Pylon Audio Pearl 25, które poprawią przestrzeń i zapewnią dynamiczne brzmienie. 
W przypadku Tagi HTA700b V3 polecam połączenie Heco Aurora 700, uzyskasz dzięki temu muzykalne brzmienie z solidną podstawą basową. 

Zapraszam serdecznie na bezpłatny odsłuch w naszym salonie oraz po wyceny. 

Dzieki za propozycje. Nie znalem HTA-700B, interesujacy maluszek. Jestem z Wroclawia, wiec niestety casualowy odsluch odpada, ale kto wie. 

Czesto przewijaja sie te Pylony i Heco, a pasuja mi wizualnie i wymiarowo. Z ciekawosci, jak zgrywa sie z nimi Cambridge AXR100? Jest drozszy, ale wisi ciekawa oferta na zestaw uzywany w parze z Pylonami. Jestem tez ciekaw jak w to wszystko wpisuje sie popularny w roznych miejscach na lewo i prawo Loxjie A30 i ewentualnie SMSL A300, choc tu dochodzi koszt nastepnego klocka. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Heco Aurora 700 w używce można już wyrwać za 2100-2300 więc podobna kwota zostanie Ci na amplifikację + streamer ( można pójść w Wiim Mini koszt ok 300-400 zł) co do amplifikacji tu poszedłbym w kierunku SMSL a300. Wg mnie to będzie zdecydowanie lepiej grający zestaw niż ten, który aktualnie posiadasz. 

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Michał Gałązka napisał:

No Heco Aurora 700 w używce można już wyrwać za 2100-2300 więc podobna kwota zostanie Ci na amplifikację + streamer ( można pójść w Wiim Mini koszt ok 300-400 zł) co do amplifikacji tu poszedłbym w kierunku SMSL a300. Wg mnie to będzie zdecydowanie lepiej grający zestaw niż ten, który aktualnie posiadasz. 

Pociagne nieco watek chi-fi, bo troche komplikuje mi to wszystko chec podlaczenia TV. 

Jak w opcje z A300 wpisuje sie scenariusz z podlaczeniem telewizora TV? Brakuje w nim niestety SPDIF. Loxjie A30 ma, a pozniej to chyba dopiero Sabaj A30a? Czy w takiej opcji koncze przy A300 ze streamerem i DAC? Badz zostawiam R-N303D i on obsluzy mi kwestie automatyki/smart? Czy bedzie ta Yamaha negatywnie wplywac na dzwiek tego wszystkiego. 

Teoretycznie mam mini-PC na ktorym postawiona jest automatyka domowa z USB, ktory jak rozumiem moglbym podlaczyc do A300, ale nie jestem pewien, czy jest cos bez oplat subskrypcyjnych co obsluzy Spotify/Tidal connect.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mpietruszko napisał:

 

Jak w opcje z A300 wpisuje sie scenariusz z podlaczeniem telewizora TV? Brakuje w nim niestety SPDIF. Loxjie A30 ma, a pozniej to chyba dopiero Sabaj A30a? 

 

 

z tv wyhście mały jack => 2rca do a300/jakikolwiek inny wzmacniacz.  Dodatkowy plus, że dzięki temu możesz regulować głośnością pilotem od tv, co nie jest możliwe przy połączeniu optykiem.  Mam tak połączony tv z loxjie, mimo że mam w tv wyjście optyczne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yemahe R-N303 bym sobie odpuścił na starcie, bez sensu ją trzymać zwłaszcza, że jak ją sprzedasz to jak wspomniałeś będzie większy budżet. 

https://www.amazon.pl/SMSL-A300-Bluetooth-Wzmacniacz-Cyfrowy/dp/B0BCK4HMW6   1000 zł 
https://www.olx.pl/d/oferta/odtwarzacz-sieciowy-wiim-mini-spotify-tidal-connect-airplay-2-CID99-IDRkNOi.html 459

https://www.olx.pl/d/oferta/heco-aurora-700-komplet-gwarancja-do-5-2023-CID99-IDOf6Iw.html 2290zł

 

Zostaje Ci 750 zł na DAC i masz wszystko czego potrzebujesz :) DACa Ci nie polecę bo korzystam z wbudowanego w swoim sprzęcie ale na bank ktoś Ci może coś polecić , ewentualnie inny Model SMSL który posiada DAC ( jeśli jest, ja nie wiem, słyszałem tylko ten model z SMSL który poleciłem) .

Pozostawienie Yamahy mocno uszczupli twój budżet a Yamaha kompletnie nic sensownego nie wniesie do tego zestawu :)


Loxjie A30 nie słuchałem więc się nie wypowiadam, co nie znaczy, że jest zły :)

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dźwięk z TV to ja  to załatwiam takim dacem z HDMI ARC ( można streować głośnością pilotem od TV )

https://www.amazon.pl/dp/B087N4K7KK?ref_=cm_sw_r_cp_ud_dp_8GCK0RED96FTR3Q7XNSG

Warto dołożyć jakiś DAC , chociażby SMSL Sanskirt MKIII

2 godziny temu, mpietruszko napisał:

Teoretycznie mam mini-PC na ktorym postawiona jest automatyka domowa z USB, ktory jak rozumiem moglbym podlaczyc do A300, ale nie jestem pewien, czy jest cos bez oplat subskrypcyjnych co obsluzy Spotify/Tidal connect.

Home Assistant ? Możesz np użyć tego i wysyłać do wiim ( czy tam rapberry, czy jakiegoś tvbox z chromecasetem ) po DLNA

https://github.com/music-assistant/hass-music-assistant

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rzeczywiście zostawienie Yamahy się nie broni, więc wystawiona razem z resztą zestawu. 

Patent z hdmi arc i małym jackiem interesujący, zakładam że przy takim sprzęcie tej "klasy" to i tak nie robi różnicy i nie rzutuje jakoś specjalnie negatywnie na "jakość"? 

 

37 minut temu, Tomasz S. napisał:

Home Assistant ? Możesz np użyć tego i wysyłać do wiim ( czy tam rapberry, czy jakiegoś tvbox z chromecasetem ) po DLNA

https://github.com/music-assistant/hass-music-assistant

Tak, HA. Rzuce okiem, choć DLNA to chyba relikt przeszłości i wiąże się z korzystaniem z interfejsu ha, a nie platformy stremingowej? Trochę ból, pewnie wolałbym te kilka stówek zapłacić, by korzystać bezpośrednio z dowolnego urządzenia ze Spotify. 

Edytowano przez mpietruszko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mpietruszko napisał:

Patent z hdmi arc i małym jackiem interesujący

Ja wychodzę z HDMI -> RCA we wzmacniaczu.

 

5 godzin temu, mpietruszko napisał:

Trochę ból, pewnie wolałbym te kilka stówek zapłacić, by korzystać bezpośrednio z dowolnego urządzenia ze Spotify. 

No to najłatwiej Wiim Mini.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.12.2022 o 22:50, mpietruszko napisał:

natomiast nie wiem, czy idzie coś z tej Indiany jeszcze wyciągnąć?

Jak dla mnie dużo więcej z kolumn nie wyciągniesz i tutaj należy celować w zamianę całego systemu. Jeżeli odpowiada Ci funkcjonalność z rn303 to celuj w model rn602 który ma zdecydowanie lepszy wzmacniacz. Co do kolum aurora 700 albo tesi 561. Niestety budżet lekko naciągnięty.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, raczej nie mam zludzen, ze trafie nowy sprzet - co najwyzej wzmacniacz klasy D na dobrej promocji. 

Nadzieje w kontekscie niekupowania streamera to zainstalowanie na terminalu czegos rzedu Volumio czy Daphile, bo poguglowalem nieco i widzialem, ze sa wtyczki obslugujace Spotify Connect. Wtedy zostaje mi kupienie wzmacniacz + DAC, badz wzmacniaczem z wbudowanym DAC. Ktos korzysta z takiego rozwiazania? A300 + DAC to ~2000 zl, zostaje wiec drugie tyle z hakiem na glosniki. Choc tez nie mam problemu z tym, gdyby mialo dojsc do znacznego skoku jakosciowego zwiekszyc budzet o kolejny tysiac z hakiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Co myslicie o zestawie podstawek 685 S2 i subie ASW610 od Bowers and Wilkins w parze ze wzmacniaczem klasy D? Trafila sie mam wrazenie atrakcyjna oferta na rynku wtornym (~3800 zł podstwkami B&W) i nie wiem, czy to zestaw godny zainteresowania. 

Z glosnikow myslalem o Q350 (ale dochodzi koszt podstawek), Aurora 700, Sapphire 25 czy Pearl 25. Z subow rozgladam sie za T7i, SB1000 i wpadl mi teraz wspomniany ASW610. Warto o cos poszerzyc horyzonty Waszym zdaniem? Glownie rynek wtorny, ale czasami ceny sa takie, ze wcale mocno nie odstaja od tego co mozna kupic nowe.

Mam problem z odsluchem, bo niestety jak ktos we Wroclawiu ma Kefy, to nie ma Pylon, albo SVS, albo Rel, i nie ma miejsca w ktorym moglbym odsluchac calosc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B&W 685 S2 to ostrzejsze brzmienie i wiele tak na prawdę zależy od wzmacniacza. Z doświadczenia wynika, że wzmacniacze pracujące w klasie D brzmią po jaśniejszej stronie ale są oczywiście odstępstwa od reguły jak np. Cyrus One czy Octavio AMP. 

W mojej ocenie lepiej rozważyć zakup głośników KEF Q350 czy podłogowych Aurora 700 czy Pylonów Sapphire 25. 

Jeśli byłbyś przejazdem koło Łodzi to zapraszamy do nas, mamy wszystkie kolumny o które pytasz na stanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

B&W 685 S2 to ostrzejsze brzmienie i wiele tak na prawdę zależy od wzmacniacza. Z doświadczenia wynika, że wzmacniacze pracujące w klasie D brzmią po jaśniejszej stronie ale są oczywiście odstępstwa od reguły jak np. Cyrus One czy Octavio AMP. 

W mojej ocenie lepiej rozważyć zakup głośników KEF Q350 czy podłogowych Aurora 700 czy Pylonów Sapphire 25. 

Jeśli byłbyś przejazdem koło Łodzi to zapraszamy do nas, mamy wszystkie kolumny o które pytasz na stanie. 

to jeszcze pozwole sobie zadac pytanie, jak Twoim zdaniem wpisuja sie w to wszystko Monitor Audio 200 Bronze? Warte uwagi, czy nie wyrozniaja sie niczym na tle wspomnianych wyzej pozycji? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...