Skocz do zawartości

Gdzie umieścić subwoofer


SŁAWEK CHRAPEK

Recommended Posts

Robię remont w mojej salce kinowej i zastanawiam się gdzie powinien być prawidłowo umieszczony subwoofer (bo tak poczytałem i wychodzi na to, że mam źle). Układ jak na rysunku, amplitunera nie przeniosę , musi być obok kanapy. Celowo nie umieszczam obecnego położenia sub-a, ciekawe jestem opinii, bo w internecie teorii jest masa...

  1. kinodomowe.jpg.fa67d7ccf4ca07f69576798955f1a8fa.jpg


Zestaw obejmuje Taga Harmony 606v3 , sub B&W ASW500 i Onkyo TX-SR805. Pokój 6x4m. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekło mi bo to pod fotką było dopisane. ;) W internecie teorii mnóstwo, bo i różnie bas jest oceniany jako idealny. Zresztą gdzie nie postawisz, to zyskując jedno, tracisz drugie więc łatwo nie będzie. Przy jednym subie spróbował bym dać go bezpośrednio za kanapą na środku, a dla porównania na froncie na 2/3 szerokości pokoju obok TV.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, SŁAWEK CHRAPEK napisał:

potrzebuje z 8m kabla sygnałowego, jaki kable kupić by nie kosztował milionów , a nie generował strat sygnału?

A to musi być coaxialny?

Jak tak, to kup koncentryczny 75 Ohm z porządnym przekrojem żyły sygnalowej taki  z metra opraw we wtyki i tyle.

https://www.speckable.pl/pl/product/28448,przewod-antenowy-75ohm-ywdxpek-hd-1000-1-15-4-8-6-8-bialy-mercor

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, SŁAWEK CHRAPEK napisał:

prawidłowo umieszczony subwoofer

Czyli nawet jesli jestes zadowolony z efektu (rozumiem ze juz kiedyś szukałeś miejsca gdzie bedzie stał i docelowe miejsce jest najlepsze sonicznie), to zmienisz teraz, dokupisz rolkę kabla, by było po Bozemu? 

Ps: po Bozemu czyt. Według info z neta ;)

@J4Z jeszcze ktoś to potraktuje dosłownie i stwierdzi że "tylko czołgajac sie" odnajdzie audiofilski bas ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Czołgać nie musisz. Ale ucho przy samej podłodze przykładać jakoś trzeba. Jeśli nie mamy pod ręką sprzętu pomiarowego to chyba lepszej metody nie ma. I działa.

Ale po co?

Bas rozchodzi się dookólnie, długość fali subsonicznej to kilkanaście metrów,  czyżby już nie wystarczało usiąść w miejscu odsłuchu, czy jak?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty masz bas w całym pomieszczeniu taki sam? Gdzieś jest większy, gdzieś mniejszy. W kinie dajesz sub tam, gdzie odpowiedź impulsową odczuwa się najbardziej, a żeby znaleźć to miejsce to zamieniasz miejscami nadajnik z odbiornikiem, fale będą z grubsza te same. Prościej przesuwać sub, niż miejsce odsłuchu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli nawet jesli jestes zadowolony z efektu (rozumiem ze juz kiedyś szukałeś miejsca gdzie bedzie stał i docelowe miejsce jest najlepsze sonicznie), to zmienisz teraz, dokupisz rolkę kabla, by było po Bozemu? 

Ps: po Bozemu czyt. Według info z neta ;)

@J4Z jeszcze ktoś to potraktuje dosłownie i stwierdzi że "tylko czołgajac sie" odnajdzie audiofilski bas ;)

Nie tak do końca zadowolony, wcześnie było wszystko rozmieszczone tak po prostu jak weszło, miałem 1m kabla to sub był w rogu przy amplitunerze z tyłu/boku kanapy. Czy byłem zadowolony z efektu ? nie do końca, chociaż kiedyś myślałem, że sub wszędzie będzie grał tak samo.... Teraz odświeżam pokój i przy okazji chce uporządkować bajzel ze sprzętem (kable do głośników z przypadku i z różnej parafii i różnej długości, sprzęt rozmieszczony przypadkowo itp, stolik rtv zadaptowany ze starej szafki nocnej itp). Niestety już teraz zweryfikowałem, że pod ekranem nie dam sub-a bo wysokość do dolnej krawędzi ekranu to 30cm. Pomieszczenie ma dokładnie 6x4.5m, z czego 3,1m szerokości zajmuje ekran i w tej części nie dam suba, ekranu nie podniosę bo nad nim jest klimatyzator, pozostaje róg, boki, tył. Muszę jednak faktycznie poeksperymentować.  Teraz demontuje wszystko do zera, odmaluje pokój i będę na nowo wszystko ustawiał i testował, bo widzę że innej opcji nie ma.

Jeszcze przy okazji zapytam Wasze szacowne grono o źródło audio, obecnie mam MiBoxa 4k wpiętego do aplitunera po HDMI i w tem sam sposób projektor do aplitunera. Korzystam z materiału wideo z dysku sieciowego, netflix-a oraz z audio Spotify, takie podłączenie dźwięku po HDMI jest dobrym rozwiązaniem? W MiBox jest również wyjście optyczne, ale nie wiem czy to coś zmieni? A może w ogóle taki MiBox dźwięk daje marny i mam szukać lepszego rozwiązania? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, SŁAWEK CHRAPEK napisał:

No właśnie obecnie mam go z tyłu w roku, czyli generalnie źle, ale by go postawić z przodu (wyczytałem, że miedzy centralnym a przednim) to potrzebuje z 8m kabla sygnałowego, jaki kable kupić by nie kosztował milionów , a nie generował strat sygnału?

Wireworld. Bodajże Luna 8.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...