Skocz do zawartości

Kono domowe- wymiana głośników TAGA TAV-606v3


Piotrek425

Recommended Posts

Cześć, od ponad 2 lat posiadam kino domowe. Zakup był dość budżetowy w tamtym okresie, szczególnie jeśli chodzi o głośniki:
Mam amplituner Onkyo TX-NR686, do tego kupiłem głośniki Taga harmony TAV-606 v3+ subwoofer Magnat monitor 302a. Z czasem zainstalowałem głośniki sufitowe Magnat interior ICP 62. czyli w sumie mam zestaw 7.1 Gra to całkiem nieźle, ale zacząłem myśleć o pójściu krok dalej.
Pomyślałem o Klipsch bo bardzo podoba mi się design tego producenta. Na początku chciałbym wymienić kolumny podłogowe i głośnik centralny. Przy centralnym pomyślałem o czymś większym niż mam: KLIPSCH R-34C. Dobry to wybór? Jeżeli chodzi o kolumny podłogowe to za bardzo pojęcia nie mam w co pójść... Nie pasują mi zbytnio kolumny głębokie na 40 cm ale klipsch chyba nie ma "płytszych". Pokój ma około 19m2 + z boku jest około 3-metrowe przejście na jadalnię. Zestaw służy w 90% do oglądania filmów na platformach oraz telewizji. Czasem słuchamy muzyki (radio, YT itd)
Budżet? nie jestem audiofilem więc nie potrzebuję cudów. Na wszystko max 4,5tys, najlepiej 4-, więcej bym na te 3 głośniki nie chciał wydawać.
Prośba o rady i sugestie.
Pozdrawiam, Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz o porade? Prosze bardzo :)

Podstawki jako fronty RP160M:

https://www.olx.pl/d/oferta/klipsch-reference-rp-160m-CID99-IDRdUTR.html

Cental RP404C:

https://www.olx.pl/d/oferta/klipsch-rp-404c-CID99-IDS4jj8.html

Potargujesz to z centrala może urwiesz jeszcze ze stówke. Ja na twoim miejscu bym się chwili nie zastanawiał. Za niecałe 4000 zł masz serię RP. Czyli półka wyżej niz seria R. Mowisz ze nie jestes audiofilem, dam sobie obie rece uciąć że w kinie będziesz miał banana na twarzy od ucha do ucha. RP404C jest klasę lepszy niż R-34C. Przy 19m2 podstawki RP160M odnajdą się idealnie i mają grubo poniżej 40cm głębokości.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system będzie służył przede wszystkim do kina domowego, zamiana kolumn na Klipsch to moim zdaniem najlepsza opcja. Najwięcej zyskasz wymieniając głośnik centralny i kolumny frontowe. Niestety kolumny Klipsch są dosyć głębokie, taka ich konstrukcja.

Spójrz na najnowszą serię głośnik centralny R-30C oraz fronty R-600F. Zapraszam do kontaktu z naszym salonem, powołaj się na naszą rozmowę, zrobimy Ci bardzo atrakcyjną ofertę. Zapraszam na odsłuchy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś TX-NR686 z TAGA 606SE, po zniszczeniu ampli wskutek uderzenia pioruna w okolicy w związku z "posuchą" na rynku (2021 rok) kupiłem używanego Marantz-a SR5013 i pojawił się problem - TAGA przestała grać - a w zasadzie zniknął bas, który Onkyo jakoś tam podbijało względem Marantz-a, szukałem i zmieniłem fronty na Klipsch RF82 MKII, różnica kolosalna, nie tylko w basie względem TAGA. Jak zależy Ci na podłogówkach to w Twoim budżecie tylko używane - jeżeli to nie jest problemem. I jeżeli chodzi o Klipsch-a tylko seria RP - Reference Premiere, ewentualnie starsze (jak moje) Reference. Piszesz że masz 19m² nie wiem czy nie wystarczyłyby trochę mniejsze "szóstki" czyli RF62, RP260. Przy używkach budżet powinien wytrzymać. Dla kina będzie to na pewno zmiana na duży plus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za porady. Nie wiem czemu nie pomyślałem o podstawkach jako front... Po wymianie mebli moje taga podłogowe już nie stoją na podłodze i średnio mi to pasuje wizualnie.  Chciałem dodać zdjęcie żeby to pokazać ale błąd wyskakuje- mam szafkę RTV po całej długości ściany i kolumny stoją teraz na niej..

Jeśli chodzi o używane kolumny- nie mam nic przeciwko jeżeli mogę mieć lepszej klasy sprzęt w podobnej cenie ale jeżeli nowe są tylko trochę droższe- wolę dołożyć do nowych.

Klipsch RP 404C patrząc po wymiarach to kawał głośnika. Czym się ona różni od RP 440C?

Jeśli chodzi o te podstawkowe: czemu RP 600M są prawie 2x tańsze niż RP 600M II?

RP 160M, a RP 600M: te pierwsze widzę że są minimalnie większe- czym się jeszcze różnią i w które warto byłoby iść?

Pozdrawiam, Piotr

 

Edytowano przez Piotrek425
usunięcie zbędnych zdań- skrócenie posta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek425 skoro masz szafkę po całej długości to nie masz innego wyboru niż podstawki. RP600M to następca RP160M, podobnie jak nietrudno się domyśleć RP600M II to kontynuacja RP600M. Każda kolejna wersja to odświeżenie poprzedniej, nieco inny design, delikatne przestrojenie zwrotnicy itp. W twoim przypadku kompletnie nie warto przepłacać za nowsze modele. Bierz te RP160M. RP404C to kawał kolumny ale po to masz komode RTV żeby się tam zmieścił :)

Wybacz ale dla mnie to dziwne że wolisz odpuścić lepsza serie RP za mniejszą kasę żeby kupić słabszą R i to jeszcze drożej, tylko dlatego że sa nowe. RP to pod każdym względem krok do przodu względem R i każdy tutaj Ci to powie. Zadzwoń, popytaj, poproś o więcej zdjęć jeśli masz wątpliwości. Jeśli nic nie było grzebane, membrany są całe i kolumny nie są poobijane to ja bym spokojnie je brał. Po 2 dniach i tak kompletnie nie bedziesz zwracał na nie uwagi, tylko sluchał jak grają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem:) Jak mam wybrać półkę wyżej używanych vs pólkę niżej nowych to jasne że wolę lepiej grające używki.

Z drugiej strony jeżeli mam kupić za ~1800 używany centralny albo za 2200 taki sam nowy z gwarancją to warto się zastanowić.

Jestem praktycznie zdecydowany na ten zaproponowany przez Ciebie zestaw- zacznę szukać, może uda mi się gdzieś tego posłuchać.

Jeszcze pytanie odnośnie centralnego: czy on może być wstawiony w półkę/ wnękę w szafce RTV czy powinien stać na szafce? Podesłałbym zdjęcie mebla jak to teraz wygląda, ale wyskakuje błąd przy ładowaniu zdjęcia..

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powinien stac na szafce RTV, optymalnie na wprost miejsca odsluchu, centralnie w rownej odleglosci od obu kanalow frontowych :)Wstawienie go w zamknieta wneke, moze powodowac dudnienie i pogorszenie brzmienia. Wszystko zalezy od tego jak wysoka szafke RTV masz. Generalnie jesli nie masz transparentnego akustycznie ekranu na projektor to centralny jest zawsze za nisko :) bo zawsze masz na srodku tv i przeciez nie postawisz centrala tak ze zasloni Ci pol ekranu, bo tak by wypadalo zeby stal, takze najlepsza pozycją bedzie centralny na wierzchu szafki, maksymalnie wysoko aby wysokotonowiec byl jak najbardziej na linii uszu oraz aby zgrywal sie z wysokotonwcami frontow. Aczkowiek bardzo wiele osob wstawia go na polke pod szafka i tez jakos gra. Ale wtedy dialogi ida troche z podlogi. Ale lepiej tak niz nad TV lub blizej ktoregos z kanalow L i P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem żartobliwie, ze jak nie ustawisz to i tak dupa z tyłu :D Dasz centralny na szafkę a ampli w półkę pod nim (tak jak teraz stoi) to zaraz dostaniesz krytykę, ze ampli ugotujesz i sie popsuje. Dasz amplituner na wierzch, to dostaniesz pochwałę, że ma piękną wentylację, ale będziesz miał wytknięte, ze centralny za nisko, ze nie na wysokości odsłuchu, że rozjeżdża się wysokością z frontami. Dasz ampli w półkę i central w półkę, obojętnie którą, to dostaniesz krytykę podwójną, że ampli gotujesz, a central za nisko, ze można było dać na szafkę, bezpośrednio pod TV :D Ja bym dał central na wierzch, bezpośrednio pod TV, myślę ze RP404C wejdzie tam na styk i nie zasłoni dolnej krawędzi TV, nie wiemy też ile masz tam odstępu, ale to Ty wiesz bo możesz zmierzyć metrówką i znasz wysokość kolumny ze specyfikacji. Jeśli wejdzie to ja bym się nie zastanawiał, tylko postawił na szafce. Ale też bym bardzo przeorganizował półki w szafce żeby ampli miał odrobinę więcej miejsca zwłaszcza od góry, bo trochę go za mało. Na pewno bym zlikwidował całkowicie przegródki i zrobił jedną dużą wnękę, bez półek. Białe to coś ( dekoder??) bym wyjął i postawił gdzieś na wierzchu szafki koło centrala z jednej strony, a z drugiej strony centrala postawiłbym to coś czarne (konsola??). Minus jest taki, ze na szafce RTV będziesz miał wystawkę, niczym blat na bazarku u cygana (dekoder, 2x fronty, konsola, centralny) :D:D ale zyskasz przepiękne miejsce na ampli, który będzie miał z każdej strony full miejsca i pełny przepływ powietrza i będzie jedynym władcą tej wnęki. :)

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, w danych technicznych że centralny ma 14,4 cm, a pod TV mam 17,5 więc może sie to udać i wyglądać ładnie. Kabel głośnikowy jakoś wyciągnę ponad szafkę. 

Jesli chodzi o te półki to już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przeorganizowania tego bo wiem, że trochę ciasno ma ampli. Niby jak czasem sprawdzam to jest tylko trochę ciepły, ale wiadomo że im niższa temperatura tym byłoby lepiej... Dekodera i konsoli raczej nie wyciągnę, ale opuszczę zdecydowanie tę poziomą półkę po całości- dekoder i konsola nie potrzebują tyle miejsca nad sobą. Jak wyleci ten centralny TAGA to również po szerokości amplituber będzie miał po jakieś dodatkowe 20 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że to masz tak słabo ogarnięte teraz że przeskok będzie olbrzymi bez względu na to co zrobisz.

Sub koniecznie trzeba zdjąć.

Podłogówki out. Monitory.

Amplituner nie może tak stać w tej szafce. Bo będziesz zaraz szukał kolejny element toru.

Jak wymiana na Klipsch to tylko RP. Albo jeszcze Bronze z serii 100.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lepiej będzie jak tego SUBa postawię na ziemi przy tej białej ścianie co teraz do niej SUB dolega i odsunę od RTV-ki i pół metra? Może być skierowany nie w stronę kanapy tylko w bok w kierunku jadalni? Nie mogę go po prostu zdjąć i postawić przed RTV-ką- słabo to będzie wyglądać+ zablokuję szafkę:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z tak, tylko ze kolega ma zwykly salon uzytkowy gdzie tez normalnie prowadzi codzienne zycie, korzysta z szafki rtv, sprzata, przyjmuje gosci itp 😜 takze to miejsce ktore wybral jest i tak duzo lepsze niż na blacie. Nawet jak mu sub zagra najlepiej centralnie na środku pokoju to wiadomo ze go tam nie postawi :) żyć jakoś trzeba. Z prawej strony pod ścianą to chyba jedyne słuszne miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszystkie porady!

Jeszcze pytanie: czy ten sklep jest OK? Dziwna trochę szata graficzna, ale chyba to nie jest strona robiona w 5 minut.. Są na ceneo i ceneo lokalnie...

https://media-max.pl/klipsch-rp160m.html?hash=3a6586994371239647ae054ce10a9078&cne=1&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=0a2b9241-c6b4-aa40-36ae-7797b1ab6253

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RP440C to jest nieco starsza wersja, RP404C to wersja nowsza, podobnie wlasnie jak w przypadku RP160M i RP600M. Ale to niech ktoryś z kolegów jeszcze potwierdzi :)

Edit: tak, RP404C to na pewno nastepca. RP440C jest modelem poprzednim. Ale tak jak przypadku podstawek mozesz smialo brac RP440C. One sa z tej samej linii co RP160M. Bedzie śmigać elegancko.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 60d napisał:

RP440C to jest nieco starsza wersja, RP404C to wersja nowsza, podobnie wlasnie jak w przypadku RP160M i RP600M. Ale to niech ktoryś z kolegów jeszcze potwierdzi :)

Dokładnie tak

9 godzin temu, Piotrek425 napisał:

I jeszcze jedno: klipsch RP 404C czy klipsch RP 440C? Duża różnica pomiędzy nimi?

Graja identycznie. Różnią się tylko delikatnie wyglądem.

W brzmieniu nie ma żadnej róznicy. bierz ten ktory tańszy.

10 godzin temu, Piotrek425 napisał:

Dzięki Panowie za wszystkie porady!

Jeszcze pytanie: czy ten sklep jest OK? Dziwna trochę szata graficzna, ale chyba to nie jest strona robiona w 5 minut.. Są na ceneo i ceneo lokalnie...

https://media-max.pl/klipsch-rp160m.html?hash=3a6586994371239647ae054ce10a9078&cne=1&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=0a2b9241-c6b4-aa40-36ae-7797b1ab6253

Tak, mają taki wygląd. Ale to salon posiadający sklep z Polskiej dystrybucji. Jak z obsługa? Nie wiem.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 13.01.2023 o 09:11, Piotrek425 napisał:

Cześć, od ponad 2 lat posiadam kino domowe. Zakup był dość budżetowy w tamtym okresie, szczególnie jeśli chodzi o głośniki:
Mam amplituner Onkyo TX-NR686, do tego kupiłem głośniki Taga harmony TAV-606 v3+ subwoofer Magnat monitor 302a. Z czasem zainstalowałem głośniki sufitowe Magnat interior ICP 62. czyli w sumie mam zestaw 7.1 Gra to całkiem nieźle, ale zacząłem myśleć o pójściu krok dalej.
Pomyślałem o Klipsch bo bardzo podoba mi się design tego producenta. Na początku chciałbym wymienić kolumny podłogowe i głośnik centralny. Przy centralnym pomyślałem o czymś większym niż mam: KLIPSCH R-34C. Dobry to wybór? Jeżeli chodzi o kolumny podłogowe to za bardzo pojęcia nie mam w co pójść... Nie pasują mi zbytnio kolumny głębokie na 40 cm ale klipsch chyba nie ma "płytszych". Pokój ma około 19m2 + z boku jest około 3-metrowe przejście na jadalnię. Zestaw służy w 90% do oglądania filmów na platformach oraz telewizji. Czasem słuchamy muzyki (radio, YT itd)
Budżet? nie jestem audiofilem więc nie potrzebuję cudów. Na wszystko max 4,5tys, najlepiej 4-, więcej bym na te 3 głośniki nie chciał wydawać.
Prośba o rady i sugestie.
Pozdrawiam, Piotr

I jak po zmianach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...