Skocz do zawartości

Kompaktowy centralny do Heco Aurora 300


travnick

Recommended Posts

Ja ze swoich spostrzeżeń po wczorajszych kombinacjach (wszystkie materiały miały oryginalne audio 5.1):

  1. Tryb filmowy (ustawienie głośników 3.1), tryby "Direct", "Surround 2.0" i pozostałe dostępne przy tym ustawieniu głośników nie nadają się do oglądania filmów :D — dialogi są znacznie ciszej niż akcja dookoła
    • sytuacja jednak się zmienia po naduszeniu "Vocal" +1 i wyżej. Przy +3 zacząłem zastanawiać się, po co założyłem ten temat :D
  2. Tryb muzyki "Stereo" - jest poprawa, nawet da się oglądać
  3. Tryb filmowy (ustawienie głośników 3.1) - tutaj muszę jeszcze zrobić porównania, bo pojawia się więcej trybów "efektowych" ("Surround 3.0"). Uaktywniła się pierdziawka, jest słyszalna (przy dziękach innych niż dialogi :D), ale dialogi wciąż jak w punkcie 1.
    • Sytuację znów ratuje naduszenie Vocal +1 i wyżej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2023 o 09:56, Butler napisał:

U mnie TV Sony w ogóle cuda przekazuje. Przy ustawieniu źródła w amplitunerze na TV, Denon pokazuje domyślnie że jest... Dolby Surround, nawet w menu głównym, hehe.

To nie żadne cuda, pewnie masz ustawione wyjście audio jako Auto1 (Ustawienia > Obraz i dźwięk > wyjście audio > cyfrowe wyjście audio). Jeżeli ustawisz na Auto2, wtedy dźwięk stereo będzie wysyłany jako PCM, a tylko wielokanałowy jako Dolby. Przy Auto1 wszystko idzie jako Dolby.
Zakładam, że to co napisałeś wyżej (tj 'Dolby Surround') to dotyczyło źródła DD/DD+, a nie tego, że masz wybrany upmixer Dolby Surround, który można wybrać nawet jak masz źródło stereo PCM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na amplitunerze nie mam upmixera włączonego, tryb auto. Zerknę jeszcze raz na te ustawienia o których piszesz, zapewne mam Auto1 i to by się zgadzało skoro wszystko idzie jako Dolby. Rozumiem że przy Auto2 jak wybiorę na YT plik stereo to na ampli będzie także stereo (zarówno na wyświetlaczu jak i na głośnikach), a jak znajdę coś 5.1 to powinno przełączyć na DD/DD+?

Wieczorkiem przysiądę i się pobawię z tym jeszcze raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy Auto2 materiał stereo na YT zostanie wysłany do ampli jak stereo PCM (na wyświetlaczu ampli świeci się wtedy znaczek PCM, teraz w takim przypadku świeci ci się ikonka DD). Jeżeli chcesz, żeby w takim przypadku tylko fronty grały to oczywiście nie możesz mieć włączonego żadnego upmixera (jak np dolby surround), czyli jak puścisz taki kawałek muzyczny to wybierasz tryb dźwięku na stereo i gotowe. Auto2 ma taki plus, że możesz sobie właśnie puszczać albo oryginalny sygnał stereo albo użyć dowolnego upmixera na ampli z tego sygnału. Poza tym nie masz wtedy powtórnej kompresji (w sensie kolejnej kompresji na materiale już skompresowanym z YT) sygnału stereo do DD/DD+.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemeklbn Coś jednak u mnie nie jest ok. Jak jest ustawiony automat 1, na wyświetlaczu pojawia się od razu Dolby i mam dźwięk na wszystkich głośnikach z menu, YouTube oraz Tidal także przy treściach stereo. Zależy od utworu, czasem solidnie grają surround, czasem mniej albo w ogóle.  Jak przełączam na automat 2, pojawia się stereo, ale Youtube (5.1) oraz Tidal (Atmos) treści wielokanałowych nie przepuszcza, na amplitunerze twardo widać że jest stereo (tryb auto).

Problem nie dotyczy DIsney, Bravia Core, Netflix i podłączonych konsol do TV. Tu gra jak trzeba i się przełącza jak powinno. WTF.

20230127-183425.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Auto2 jak masz dźwięk 5.1 na YT to przełącz sobie wtedy na ampli tryb dźwięku na DD (lub DD+). Wtedy już powinno sie automatycznie dostosowywać w zależnosci od dostępnego materiału. Jak na YT włączam materiał 5.1 to automatycznie ampli przełacza się na DD+, jak włączam materiał stereo to włącza mi się upmixer D.Surround (bo aukurat wolę stereo upmixowane, ale równie dobrze mozna zostac przy czystym stereo).

Rzecz jasna, na YT będziesz mógł wybrac DD/DD+ tylko dla materiału wielokanałowego, inaczej pozostanie ci tylko stereo albo jakis upmixer.

Tylko testuj na materiale z faktycznym 5.1, bo na YT jest wiele z tytułami Atmos, czy Dolby, gdzie w rzeczywistości jest to zwykłe stereo. Najlepiej sprawdzac w 'ustawieniach' danego materiału, czy pojawia się tam zaznaczona opcja 'Dźwięk przestrzenny 5.1'

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Przy Auto2 jak masz dźwięk 5.1 na YT to przełącz sobie wtedy na ampli tryb dźwięku na DD (lub DD+). Wtedy już powinno sie automatycznie dostosowywać w zależnosci od dostępnego materiału. Jak na YT włączam materiał 5.1 to automatycznie ampli przełacza się na DD+, jak włączam materiał stereo to włącza mi się upmixer D.Surround (bo aukurat wolę stereo upmixowane, ale równie dobrze mozna zostac przy czystym stereo).

U mnie to nie działa. Nie dostosowuje się do materiału jak u Ciebie. Jak Auto2 na TV i auto na amplitunerze to gra wyłącznie stereo, jak wymuszę wówczas na DD to wszystko gra wielokanalowo bez względu na to co wybiorę na YT.

Na Auto1 gra wszystko (YT i Tidal) wielokanalowo, domyślnie na ampli widzi to:

20230127-213023.jpg

20230127-213028.jpg

20230127-213038.jpg




 


 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler czy na pewno w tym teście YT odtwarzałeś również materiał z dźwiękiem wielokanałowym? Tak, jak pisałem wcześniej, przy ustawieniu Auto2 na TV i używając aplikacji YT na tym telewizorze - na moim Denonie widać, że w zależności od materiału przychodzi albo dżwięk w PCM albo W DD+. Poniższe zdjęcia z odtwarzania dwóch materiałów na YT - jedno zdjęcie z odtwarzania materiału stereo (widać ikonkę PCM), drugie z 5.1.
 

IMG-5272s.JPG

IMG-5271d.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

czy na pewno w tym teście YT odtwarzałeś również materiał z dźwiękiem wielokanałowym?

To trochę irytujące, ale gdzie to na YT sprawdzić? Kilka tygodni temu był przywołany ten trailer Top Gun jako 5.1. Próbowałem też innych treści, bez zmian. Tak jakby TV nie separował u mnie na stereo/DD z YT i Tidala. Inne apki VOD bez problemu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Butler napisał:

To trochę irytujące, ale gdzie to na YT sprawdzić? Kilka tygodni temu był przywołany ten trailer Top Gun jako 5.1. Próbowałem też innych treści, bez zmian. Tak jakby TV nie separował u mnie na stereo/DD z YT i Tidala. Inne apki VOD bez problemu.

Jeżeli materiał ma dźwięk wielokanałowy to masz wtedy widoczną opcją 'Dźwięk przestrzenny 5.1'. Oczywiście trzeba ją włączyć jakby jakimś przypadkiem była niewłączona.

 

ytIMG-5273.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próba testowania dźwięku wielokanałowego na YT gdzie oni sami jako platforma nie oznaczają filmów jak dla mnie skończyć się może tylko i wyłącznie frustracją. Jedyna opcja to pobrać ten film z yt i sprawdzić co jest w środku pliku. Dopiero wtedy ewentualnie można przyjąć, że na stronie mamy to samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2023 o 09:21, Tomasz Gie napisał:

Ok. To w takim razie Elac C6 vs Bronze C150. Co lepsze ;)? Ktoś porównywał, słuchał obu? 

Pozdrawiam 

ELAC cieplejszy, łagodniejszy. Taki łagodny. Bronze gra bardzo czytelną średnicą. Taką wyraźną.

Ja też nie znalazłem kawałka który ma w opcji wybór ścieżki 5.1

Zapodacie jakiś przykład?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

próba testowania dźwięku wielokanałowego na YT gdzie oni sami jako platforma nie oznaczają filmów jak dla mnie skończyć się może tylko i wyłącznie frustracją. Jedyna opcja to pobrać ten film z yt i sprawdzić co jest w środku pliku. Dopiero wtedy ewentualnie można przyjąć, że na stronie mamy to samo.

Tak jak pisałem wyżej, takie utwory mają w ustawieniach opcję dźwięk przestrzenny, więc jest to oznaczane. Nie ma takiej informacji 'na wierzchu'.

7 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ja też nie znalazłem kawałka który ma w opcji wybór ścieżki 5.1

 

Tego jest całkiem sporo, np

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, przemeklbn napisał:

Tego jest całkiem sporo, np

ten film jest z przed 10 lat. Nie ma w ustawieniach opcji o której wspomniałeś i w sumie nic dziwnego. Skoro jest z przed 10 lat to nie może być. Bo tych danych (przestrzennych) nie ma w tym pliku. Zostały usunięte w momencie jak go ktoś wrzucał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lolekdrugi napisał:

ten film jest z przed 10 lat. Nie ma w ustawieniach opcji o której wspomniałeś i w sumie nic dziwnego. Skoro jest z przed 10 lat to nie może być. Bo tych danych (przestrzennych) nie ma w tym pliku. Zostały usunięte w momencie jak go ktoś wrzucał.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że tych danych nie ma w tym utworze? Co ma do tego, że został wrzucony 10 lat temu? Wtedy to już Atmos startował.

18 minut temu, Piotr Sonido napisał:

nie ma tu opcji 5.1

Prosze o jakiś sprawdzony przykład.

 

Chłopaki, skonfigurujcie/zbudujcie najpierw poprawnie swoje systemy, a później krytykujcie. To jest sprawdzony przykład - ja na swoim Denonie słyszę podczas tego testu każdy kanał 5.1 z osobna - po kolei puszczane są dźwięki testowe na kolejne kanały. Źródło to aplikacja YT na telewizorze pod kontrolą Google TV. Na aplikacji pojawia się opcja 'dźwięk przestrzenny 5.1' tak jak na zdjęciu, który zamieściłem wcześniej. Opcja pojawia się tylko wtedy, gdy źródło obsługuje DD zgodnie z:
https://support.google.com/youtube/answer/11904456?hl=pl

Na laptopie nie mam dolby i ten materiał na YT w przeglądarce oczywiście nie pokazuje wspomnianej opcji.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, przemeklbn napisał:

Na jakiej podstawie twierdzisz, że tych danych nie ma w tym utworze? Co ma do tego, że został wrzucony 10 lat temu? Wtedy to już Atmos startował.

na takiej, że 10 lat jak ktoś wrzucał ten filmik to został on skompresowany do obecnych wtedy wymogów YouTube. Kompresja którą obsługuje YT jest stratna, zatem wszystkie nadmiarowe informacje zostały utracone. Zostało tylko i wyłącznie stereo.

25 minut temu, przemeklbn napisał:

Chłopaki, skonfigurujcie/zbudujcie najpierw poprawnie swoje systemy, a później krytykujcie. To jest sprawdzony przykład - ja na swoim Denonie słyszę podczas tego testu każdy kanał 5.1 z osobna - po kolei puszczane są dźwięki testowe na kolejne kanały. Źródło to aplikacja YT na telewizorze pod kontrolą Google TV. Na aplikacji pojawia się opcja 'dźwięk przestrzenny 5.1' tak jak na zdjęciu, który zamieściłem wcześniej. Opcja pojawia się tylko wtedy, gdy źródło obsługuje DD zgodnie z:

jedno z drugim nie ma związku. Aplikacja owszem, może informować, że wysyła dźwięk w formacie wielokanałowym ale materiał źródłowy nim nie jest. Jak już to poszukaj czegoś nie starszego niż pół roku.

 

27 minut temu, przemeklbn napisał:

Na laptopie nie mam dolby i ten materiał na YT w przeglądarce oczywiście nie pokazuje wspomnianej opcji.

bo Youtube jest skopany i nie ogarnia 5.1 na kompie pomimo tego, że ta funkcjonalność normalnie działa na stronach testowych itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lolekdrugi napisał:

na takiej, że 10 lat jak ktoś wrzucał ten filmik to został on skompresowany do obecnych wtedy wymogów YouTube. Kompresja którą obsługuje YT jest stratna, zatem wszystkie nadmiarowe informacje zostały utracone. Zostało tylko i wyłącznie stereo.

Widzę, że niektórym brakuje podstawowej wiedzy jak działają serwisy streamingowe. Otóż materiał źródłowy przechowywany jest w oryginalnej postaci, tj w takiej w jakiej został wrzucony. Dopiero z tej postaci tworzone są strumienie wyjściowe. Jeżeli ktoś wrzucił 10 lat temu materiał z dźwiękiem zakodowanym w E-AC-3 to te dane tam są i YouTube może teraz wyprodukować strumień wyjściowy z dźwiękiem wielokanałowym.

57 minut temu, lolekdrugi napisał:

jedno z drugim nie ma związku. Aplikacja owszem, może informować, że wysyła dźwięk w formacie wielokanałowym ale materiał źródłowy nim nie jest. Jak już to poszukaj czegoś nie starszego niż pół roku.

Nie wiem, czy się jasno wyraziłem wcześniej - ten przykładowy materiał zawiera dźwięk w Dolby Digital Plus. Po co miałbym szukać innego przykładu jak ten jest poprawny?
Jeżeli aplikacja pokazuje komus nieprawdziwe informacje to zgłoś to jako bug do YouTube.

 

59 minut temu, lolekdrugi napisał:

bo Youtube jest skopany i nie ogarnia 5.1 na kompie pomimo tego, że ta funkcjonalność normalnie działa na stronach testowych itp.

Ja nie mam na laptopie obsługi dolby, więc u mnie pokazuje poprawnie  tylko stereo. Ale o co chodzi z tym skopanym YT, masz na myśli, że pod windowsem to nigdy nie działa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, przemeklbn napisał:

Widzę, że niektórym brakuje podstawowej wiedzy jak działają serwisy streamingowe. Otóż materiał źródłowy przechowywany jest w oryginalnej postaci, tj w takiej w jakiej został wrzucony. Dopiero z tej postaci tworzone są strumienie wyjściowe. Jeżeli ktoś wrzucił 10 lat temu materiał z dźwiękiem zakodowanym w E-AC-3 to te dane tam są i YouTube może teraz wyprodukować strumień wyjściowy z dźwiękiem wielokanałowym.

ok, faktycznie wygląda na to, że według informacji w sieci, YouTube może tak robić. Pytanie zatem czy ten materiał jest faktycznie przekodowany czy nie.

 

47 minut temu, przemeklbn napisał:

to zgłoś to jako bug do YouTube.

nie zgłaszałeś nigdy błędów do Google, prawda? Widzisz, nawet jak płacisz* za ich usługi to mają to gdzieś.

 

48 minut temu, przemeklbn napisał:

Ale o co chodzi z tym skopanym YT, masz na myśli, że pod windowsem to nigdy nie działa?

że inne strony działają, tutaj przykład: https://www2.iis.fraunhofer.de/AAC/multichannel.html

 

*Tak, Google oferuje płatne usługi i potrafią być one bardzo drogie i nawet wtedy obsługa klienta jest kiepska a przynajmniej tak było, lata temu gdy z takich usług korzystałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...