Skocz do zawartości

Kompaktowy centralny do Heco Aurora 300


travnick

Recommended Posts

Witam,

Szukam kompaktowego centralnego do Heco Aurora 300.

Niedawno nabyłem Onkyo TX-NR696 i parę wspomnianych Heco. Muzyka (stereo) gra dobrze, basik z tych małych (jak na to, co się na przodach spotyka) nadzwyczaj dobry, więcej mi nie trzeba.

Niestety, ku mojemu rozczarowaniu dialogi w filmach — no słabo. Nie wiem, czy to problem z przetwarzaniem przez ampli, czy tak te wszystkie ścieżki dźwiękowe w filmach robią że na stereo komfortowo nie pooglądasz. Nie rozumiem.

Podłączyłem dla testu dwie (żeby się waty zgadzały i membran nie wypluło) małe pierdziawki, które były w domu, jako centralny. No i muszę przyznać, że jest lepiej.

Pierwszą myślą był zakup do kompletu Heco Aurora Center 30, ale pojawiły się pewne nienegocjowalne wymagania:
- głośnik ma się zmieścić na komodzie, nad którą wisi TV. Tj jego maksymalne wymiary:
    - głębokość do 25cm (licząc od samej ściany) co i tak jest dużo, lepiej mniej,  bas refleks z tyłu odpada. To dyskwalifikuje wspomniane Heco,
    - szerokość do 100cm, ale umówmy się lepiej coś węższego, takie do 50cm byłoby zgrabne,
    - wysokość miło, gdyby była do 17cm (mogę trochę z TV ponegocjować i go podnieść w ramach zapasu na uchwycie),
- cenowo celuję raczej nie więcej niż te 800 zł

Proszę o propozycje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi Czemu Onkyo TX-NR696? W skrócie, bo było w sklepie i grało a po Yamahę RX-V685, miałem trochę daleko.
Nieco dłuższa historia i wymagania:

Czy było coś innego, lepszego pod moje potrzeby? Nie wiem, mam nadzieję, że nie (żeby mi smutno nie było :) )

Nie mniej nie o ampli tu mowa. No, chyba że chcesz się dowiedzieć czegoś z użytkowania, albo coś wrzucić do tematu a propo wyboru.

@Butler nie spodziewałem się, że można w ten sposób problem rozwiązać. Dzięki!
@Potpourri Ciekawa opcja, nie mniej czy poleciłbyś coś tańszego, co nie będzie ranić uszu (w akompaniamencie reszty)? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie cały zestaw gra dobrze (no może za dużo basu, może to akustyka w pokoju, może nie jestem przyzwyczajony, szukam sobie i sprawdzam).
Odnośnie do samego apli to zrobiłbym go lepiej :D
Brakuje czegoś takiego jak kilka predefiniowanych ustawień. Typu na film, youtube, stereo, czy inne tematy. On sobie zapamiętuje ustawienia per wejście i chyba jeszcze z czymś łączy. No i super, ale wejście mam jedno - TV (nie liczę drugiej strefy). A format audio, zmienny jest. Przez co muszę (jeżeli ma to akurat dla mnie znaczenie) kilka dodatkowych ustawień zmieniać, w zależności co w danym czasie leci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając dalej trafiłem na takie kolumny (mimo wszystko przy pierwszym podejściu patrzyłem, żeby bass reflex był z przodu albo nie było w ogóle)

- ELAC Debut 2.0 C5.2
- Magnat Tempus C22 (23cm, wolałbym płytszy)
- Magnat Monitor Supreme Center 252
- Wilson RAPTOR VOCAL
- Monitor Audio Monitor C150

Co sądzicie (i dlaczego :D) o powyższych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa czy Ty słuchasz w 2.0?

Czy masz wyłączony centralny w opcjach? Bo nie rozumiem dlaczego masz słaby wokal.

No chyba że Polskie produkcję filmowe.

19 godzin temu, travnick napisał:

Szukając dalej trafiłem na takie kolumny (mimo wszystko przy pierwszym podejściu patrzyłem, żeby bass reflex był z przodu albo nie było w ogóle)

- ELAC Debut 2.0 C5.2
- Magnat Tempus C22 (23cm, wolałbym płytszy)
- Magnat Monitor Supreme Center 252
- Wilson RAPTOR VOCAL
- Monitor Audio Monitor C150

Co sądzicie (i dlaczego :D) o powyższych?

ELAC lub Monitor C150

ELAC przyjemny wokal. cieplejszy. Monitor C150, czytelniejszy. bardziej otwarty,

Tempus też jest ok.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido muzyki słucham na 2.0 i tutaj problemów z wokalami itp. nie ma.

Problem jest z filmami (nie wiem, czy tylko ze ścieżkami 5.1, czy ogólnie z filmami powiedzmy kinowymi - bo filmiki gadane z youtube też są spoko). Po prostu dialogi są słabsze w kontekście całej reszty otoczki dźwiękowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ot jeśli nie tylko z Polskimi to masz wyłączony centralny w amplitunerze?

w opcjach masz włączone tylko kanały które realnie masz?

No i faktycznie warto sprawdzić żrodlo. Bo skoro na YT masz dobrze a YT nadaje w stereo (mimo że czasem piszę inaczej) to znaczy że na źrodle możesz mieć włączony 5.1

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Bo skoro na YT masz dobrze a YT nadaje w stereo (mimo że czasem piszę inaczej) to znaczy że na źrodle możesz mieć włączony 5.1

U mnie TV Sony w ogóle cuda przekazuje. Przy ustawieniu źródła w amplitunerze na TV, Denon pokazuje domyślnie że jest... Dolby Surround, nawet w menu głównym, hehe.

VOD lub konsola: Po otrzymaniu ścieżki prawidłowo wyświetlany jest Atmos, DTS itp. Działa jak powinno.

YouTube:  Przy trybie auto w amplitunerze pokazuje zawsze jako Dolby Surround niezależnie jaki utwór tam wybiorę. Czy to gra 2.0, czy 5.1 nie widzę, tylko słyszę. Myślałem że wszystko gra sztucznie wielokanałowo, ale jednak nie. Jak stereo to tylko stereo. W YT nie ma informacji o ilości kanałów, chyba że twórca to opisze co gra. Wybiera się tylko rozdzielczość.

Tidal: Też głupoty pokazuje. Raz że jest Atmos, a raz że Dolby Surround w tych samych utworach. Ale fizycznie gra Atmos w obu przypadkach.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2023 o 08:40, Piotr Sonido napisał:

Pierwsza sprawa czy Ty słuchasz w 2.0?

Czy masz wyłączony centralny w opcjach? Bo nie rozumiem dlaczego masz słaby wokal.

No chyba że Polskie produkcję filmowe.

ELAC lub Monitor C150

ELAC przyjemny wokal. cieplejszy. Monitor C150, czytelniejszy. bardziej otwarty,

Tempus też jest ok.

 

Czy jest duża różnica między Elac C6 a C5? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia ilości kanałów w ampli pilnuję. Jak miałem tylko Heco podłączone, to miałem ustawione 2.1. Jak podłączyłem te pierdziawki na centralny to mam 3.1. (bez suba, ale to się osobnym przełącznikiem ustawia w tym ampli)

Sprawdzę jeszcze, czy aby na pewno nie jest to problem ustawienia głośników — miałem ustawione "miejsce przecięcia" mniej więcej na głowie słuchacza ("pozornego", bo jak we dwójkę siedzimy, to jesteśmy po "jego" lewej i prawej stronie), teraz zmieniłem, żeby było trochę przed. Ustawię z powrotem na 2.1 i przetestuję, czy problem w dalszym ciągu występuje.

@Tomasz Gie z Tego, co pamiętam to wymiary, pewnie też cena. Czy inne parametry? Nie wiem, nie słuchałem :D

Edytowano przez travnick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, travnick napisał:

Jeszcze jako podobny do Monitor Audio Monitor C150 jest dostępny Monitor Audio Bronze C150. Różnica w cenie nie jest duża. Ktoś się orientuje, jaka jest między nimi realna różnica w odłuchu?

Pozwolę sobie zacytować Piotra Sonido bo on mi doradzał kilka dni temu odnośnie bronze c150. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z niego. 
 

 

„   Dnia 2.01.2023 o 10:54,  Łukasz P.napisał: 

Duża różnica jest w odsłuchu między modelem:

Monitor audio Monitor c150 - Monitor audio Bronze 6g c150 ?

Bardzo duża.

Bronze jest zdecydowanie bardziej otwarty w średnicy. Czytelniejszy. Wyraźny.

Piotrek „
 

 

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

przegapiłeś najnowsze informacje. Nic nie szkodzi, spieszę z aktualizacją:

 

He? No ciekawe. Nie mówię nie ale sprawdze. To będzie teraz dopiero bałagan.

21 godzin temu, Butler napisał:

U mnie TV Sony w ogóle cuda przekazuje. Przy ustawieniu źródła w amplitunerze na TV, Denon pokazuje domyślnie że jest... Dolby Surround, nawet w menu głównym, hehe.

VOD lub konsola: Po otrzymaniu ścieżki prawidłowo wyświetlany jest Atmos, DTS itp. Działa jak powinno.

YouTube:  Przy trybie auto w amplitunerze pokazuje zawsze jako Dolby Surround niezależnie jaki utwór tam wybiorę. Czy to gra 2.0, czy 5.1 nie widzę, tylko słyszę. Myślałem że wszystko gra sztucznie wielokanałowo, ale jednak nie. Jak stereo to tylko stereo. W YT nie ma informacji o ilości kanałów, chyba że twórca to opisze co gra. Wybiera się tylko rozdzielczość.

Tidal: Też głupoty pokazuje. Raz że jest Atmos, a raz że Dolby Surround w tych samych utworach. Ale fizycznie gra Atmos w obu przypadkach.

 

To też jest ciekawe. Jesteś pewien że masz wybrane autodopasowanie?

21 godzin temu, Tomasz Gie napisał:

Czy jest duża różnica między Elac C6 a C5? 

Patrząc że teraz dokłada się200 zł. To zdecydowanie bym dołożył. Do ceny pierwotnej już nie.

18 godzin temu, travnick napisał:

Jeszcze jako podobny do Monitor Audio Monitor C150 jest dostępny Monitor Audio Bronze C150. Różnica w cenie nie jest duża. Ktoś się orientuje, jaka jest między nimi realna różnica w odłuchu?

Jest. Tylko logo firmy się zgadza. Kolumna gra znacznie bardziej czytelnie. Do tego jest lepiej wykonana.

:)

Dziekuje Łukasz za przytoczenie :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...