Skocz do zawartości

Obiecana recenzja KEF R3 (z porównaniem do r300 i Gato fm-8)


mateolo2

Recommended Posts

8 godzin temu, Rafał S napisał:

Nic już nie rozumiem. Wydawało mi się, że atutem R3 jest właśnie to, że grają mocnym basem i sporym dźwiękiem mogącym wypełnić większe pomieszczenia... To jak to w końcu z nimi jest? :)

Rowniez sie tego balem, ale jak dla mnie to nie sa takie straszne, jak je przedstawiano :d Mialem wczesniej LS50 w 16m, teraz R3 w 9m i galka na wzmaku przekrecala sie o dziwo w te same rejony. Tylko zawsze osobiscie stawiam kolumny te 50 cm od tylniej sciany, bo zalezy mi bardziej na walorach przestrzennych, niz na niskich tonach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bo0M napisał:

Idealną sytuacją było by w jego przypadku porównać r3 i meta grające obok siebie. 

Można porównać pomiary. Tak zrobiłem. I jestem w szoku. R3 i R3 Meta wyglądają w nich na kompletnie różne kolumny. Mety zostały zupełnie inaczej zestrojone. Mają uwypuklony środek i nie schodzą basem tak nisko, jak starszy model.

R3A.png.20d6cca80e0486b2486f12d7811e49c4.png

R3B.png.b3e7f53ccabc502470e84defca7cb49a.png

Aż się zastanawiam, czy Stereo nie zmieniło przez te 5 lat procedury testowej. 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, majkel74 napisał:

impedancja tez wyglada na niższą, takie 3ohm bardziej niż 4.

Jednak nie.

R3C.png.c0491b0e0179f64c766fd89dee043cd8.png

Zwracają uwagę o rząd wielkości mniejsze zniekształcenia w paśmie 3 kHz. Wygląda na to, że metamateriał faktycznie działa (pomiary z niemieckiego magazynu Stereo, numery 10/2018 i 8/2023)

Swoją drogą KEF wybrał zabawny przykład do zobrazowania przewagi swojego rozwiązania nad rozwiązaniami konkurencji.

R3D.png.30e4b413035f94bf286592a49b8579ea.png

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Mety zostały zupełnie inaczej zestrojone. Mają uwypuklony środek i nie schodzą basem tak nisko, jak starszy model.

Dodajmy, że to podbicie jest głównie na górnym środku, czyli mogą się wydawać bardziej krzykliwe. Ciekawe, czy celowali w taką charakterystykę, czy też tak im wyszło przy okazji zastosowania metamateriału i redukcji zniekształceń i szumu za wszelką cenę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dedal napisał:

A co to jest 50cm .

Jakieś zdjęcia tego pomieszczenia można ? 

Wiadomo, tylka nie urywa, ale te ksiazkowe minimu jest zachowane. Na wiecej niestety nie moge sobie pozwolic. Pozniej wrzuce zdjecie jak to wyglada. Niestety przejrzalem telefon j mam zdjecia samych kolumn na standach bez uchwycenia pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kraft napisał:

No to jeszcze jeden wykresik. Porównanie R3 Meta z LS50 Meta. LS-y schodzą na basie niżej niż R3M! Przy spadku -3dB to 45 Hz względem 50 Hz. 

R3E.png.0c4b7210c8329b6da3f3be84db9e17b0.png

Zniekształcenia też na plus dla LS50 Meta.

R3F.png.bc93d65a9e6a9c786297b74664d42f1f.png

Źródło: Stereo 11/2020

 

Jak to czytam, to widzę że długo bym nie został z METAMI. 

 

Choć wykresy, wykresami, lepiej wybrać się na odsłuch, był taki okres gdzie w sklepach były zwykle R3 i mety ja wtedy skorzystałem z tego i różnic nie słyszałem specjalnie. Ale wiadomo że takie mikro różnice dopiero w domu przy dłuższych odsłuchach można wychwycić pewnie. Chociaż tutaj znów dochodzi adaptacja ucha. Więc tutaj macie odpowiedź czemu METY tak szybko wpadły na promocję z ponad 8 klocków na 6 klocków. Bo R3 dość nasycił się rynek przez ten czas, a mało kto posiadając R3 będzie zmieniał na R3 META. Chyba że hardcorowo się lubi te kolumny, ja bardzo lubię R3 ale chciałem pójść w innym kierunku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy zauważył, że tematy związane z r3 są długie na kilka, kilkanaście stron, o czymś to chyba świadczy :D

Bardzo ciekawie śliedzi się te wątki. 

Aktualnie cieszę się, że nie dałem się zwariować promocją na meta i zostałem przy swoich tradycyjnych r3. Jeśli jest jakieś podbicie w wyższej średnicy to już wiem, że po czasie zaczęło by mnie to drażnić.

Wolę naturalne brzmienie w tym pasmie, a nawet z lekko obniżoną średnicą. R3 mają fantastyczny środek i nie czuję potrzeby zmian.

Zamiast tego zacząłem zwracać większą uwagę na płyty, które kupuję - staram się omijać remastery itp. i wychodzę na tym chyba najlepiej, bo dobrze zrealizowany materiał wciąga mnie w słuchanie bez reszty. Sama przyjemność.

Co do tych podwójnych terminali - jeszcze nie ogarnąłem zworek. Ciekawi mnie czy usłyszę jakąś różnicę hehe.

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Edytowano przez Bo0M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bo0M napisał:

Chyba każdy zauważył, że tematy związane z r3 są długie na kilka, kilkanaście stron, o czymś to chyba świadczy :D

Bardzo ciekawie śliedzi się te wątki. 

Aktualnie cieszę się, że nie dałem się zwariować promocją na meta i zostałem przy swoich tradycyjnych r3. Jeśli jest jakieś podbicie w wyższej średnicy to już wiem, że po czasie zaczęło by mnie to drażnić.

Wolę naturalne brzmienie w tym pasmie, a nawet z lekko obniżoną średnicą. R3 mają fantastyczny środek i nie czuję potrzeby zmian.

Zamiast tego zacząłem zwracać większą uwagę na płyty, które kupuję - staram się omijać remastery itp. i wychodzę na tym chyba najlepiej, bo dobrze zrealizowany materiał wciąga mnie w słuchanie bez reszty. Sama przyjemność.

Co do tych podwójnych terminali - jeszcze nie ogarnąłem zworek. Ciekawi mnie czy usłyszę jakąś różnicę hehe.

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Polecam pobawic sie zworkami, bo gora staje sie jeszcze bardziej szczegolowa, napowietrzona, zwiewna. Przynajmniej tak mialem na Tellurium Q Black II. Innych nie testowalem. Ja przyznam szczerze, ze kompletnie nie znam sie na wykresach i wole osobiscie posluchac w swoich 4 scianach. Nie bede tez ukrywal, ze holograficzna przestrzen to dla mnie gamechanger w audio niczym przejscie w grafice 2D do 3D, czy z nadawania obrazu z czarno-bialego na kolor i ma u mnie  najwyzszy priorytet. Jak sie tego doswiadczylo to nie ma juz odwrotu. Potem czlowieka juz nic nie bawi, ani nie "czaruje". Na chwile obecna pozostane kilka miesiecy z Metami, podziele sie z wami wrazeniami, a pozniej bede myslal co dalej. Obawiam sie jednak, ze ze wzgledu na swoje gabaryty i male pomieszczenie, niestety nie dadza rady wyparowac z pokoju. Ogolnie widze 2 opcje. Ze wzgledu na mniejsze pomieszczenie zrobic krok w tyl i cofnac sie do LS50 Meta + ewentualnie jakis maly subwoofer, albo dozbierac juz na Chartwelle LS3/5, bo te pchelki mna podloge powycieraly po kilku sekundach od odsluchu na Audio Show. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, majkel74 napisał:

Do 9m2 coś z rodziny LS3/5 jak znalazł, np Harbeth P3 esr.

Powinno się wszystko zgadzać, i przestrzeń i proporcje dźwięku.

Moje 2 najwieksze wpadki audio w zyciu. Mialem sprawdzone, wygrzane LS50 i nie sprawdzilem jak zagraja w mniejszym pomieszczeniu. Sprzedalem, by miec mniej gratow do dzwigania przy przeprowadzce. Byly wystawione kilkumiesieczne Chartwelle LS3/5 na niemieckim ebayu z kartonem, faktura zakupu za jakies 6700. Ale za dlugo sie zastanawialem, polasilem sie wtedy na 705 S2 Signature, albo tansze R3 i okazja przeszla kolo nosa. 

PS. P3ESR tez zawsze chcialem posluchac, ale juz Chartwelle mnie oczarowaly i pewnie w przyszlosci bede szedl w tym kierunku.

5 godzin temu, Dedal napisał:

A co to jest 50cm .

Jakieś zdjęcia tego pomieszczenia można ? 

Rozstaw kolumn ok 1,8m. Miejsce odsluchu od kolumn 1,8-1,9m.

PXL_20240103_144003569.jpg

Edytowano przez bebbop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rafał S napisał:

@bebbop Standy VAP z serii ER? Do niedawna u mnie też takie stały. :)

Yep. Kupilem na poczatek jakies szklane, bo tanie, mialem je kilka lat, ale potem stwierdzilem, ze przydaloby sie jednak cos lepszego i jakos te VAPy wpadly mi w oko. Niestety nalepki z dolu juz odpadly. A na co przeskoczyles po VAPach jesli mozna wiedziec i czy mialo to jeszcze jakis pozytywny wplyw na dzwiek? 

Edytowano przez bebbop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bo0M napisał:

Chyba każdy zauważył, że tematy związane z r3 są długie na kilka, kilkanaście stron, o czymś to chyba świadczy :D

Bardzo ciekawie śliedzi się te wątki. 

Aktualnie cieszę się, że nie dałem się zwariować promocją na meta i zostałem przy swoich tradycyjnych r3. Jeśli jest jakieś podbicie w wyższej średnicy to już wiem, że po czasie zaczęło by mnie to drażnić.

Wolę naturalne brzmienie w tym pasmie, a nawet z lekko obniżoną średnicą. R3 mają fantastyczny środek i nie czuję potrzeby zmian.

Zamiast tego zacząłem zwracać większą uwagę na płyty, które kupuję - staram się omijać remastery itp. i wychodzę na tym chyba najlepiej, bo dobrze zrealizowany materiał wciąga mnie w słuchanie bez reszty. Sama przyjemność.

Co do tych podwójnych terminali - jeszcze nie ogarnąłem zworek. Ciekawi mnie czy usłyszę jakąś różnicę hehe.

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Kefy R3 mają ogromną moc na średnicy, w sensie jest bardzo czysto i precyzyjnie, przyjemnie, bo zarazem naturalnie bez kolorowania, okłamywania... ale dla mnie było już na granicy której bym nie chciał przekroczyć, jeśli jakimś cudem nie usłyszałem(może miałem gorszy dzień na słuchanie) tej większej średnicy i to że METY są jaśniejsze, czy są jakieś różnice pomiędzy zwykłym R3 a R META i faktycznie te różnice gdzieś na spokojnie są, to ja osobiście bym wolał starą wersję R3 i teraz tak myślę sobie, trochę dobrze że nie wpakowałem się w wersję Meta skoro szukałem czegoś ciemniejszego, spokojniejszego od R3 ;)

Choć zupełnie rozumiem że R3 META może komuś bardzo podejść, do takiego stopnia że nie puści już tych głośników. Tak jak R3. R3 mają to do siebie że są fajnie wyśrodkowane i prawie niczym nie denerwują, są dość bezpiecznie, uniwersalne, jak to w recenzji Q21 powiedzieli, ale zarazem mają w sobie to coś co może na początku nie zrobi wrażenia WOW jak jakieś B&W ale po czasie docenia się kunszt takiego dźwięku, tej właśnie naturalności, bo to cholernie wciąga, no kur.. instrumenty w R3 ja zawsze będę za to kochał KEFA za ta naturalność w brzmieniu  instrumentów, a zarazem brak nachalności podkręcania jakimś swoim stylem który potrafi zmienić dźwięk na zupełnie inny, inny czyli jakiś nierealny. Tutaj namacalność, realność coś pięknego !! 

 

Ale ja lubię też ciepło ;) i po dzisiejszym maratonie z odsłuchami w salonach wróciłem z 15 😁

 

 

 

PXL_20240103_121115252.jpg

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bebbop napisał:

A na co przeskoczyles po VAPach jesli mozna wiedziec i czy mialo to jeszcze jakis pozytywny wplyw na dzwiek? 

Pozbywam się VAP-ów, bo Dynaudio Confidence 20 mają własne standy w komplecie. Nie da się inaczej, bo BR jest skierowany w dół (wgłębienie z otworem w dolnej podstawie kolumn). U góry standów zamiast standardowej platformy jest wypukła gumowa membrana, a dalej komora stanowiąca przedłużenie tunelu BR z kolumn, z wylotem ok. 2/3 wysokości. Monitory trzeba przykręcić, bo przez tę membranę nie stałyby dość stabilnie.

Nie próbowałem nawet stawiać Dynek na VAP-ach i chyba nie miałoby to sensu. W standach od Confidence podoba mi się, że oprócz kolców dali w komplecie podkładki z gumą od spodu. Dzięki temu mogę przeciągać standy z kolumnami po podłodze bez ryzyka porysowania paneli. To główny plus. ;)

33 minuty temu, bebbop napisał:

Niestety nalepki z dolu juz odpadly.

Przyznaj się - wciągnąłeś je przy odkurzaniu? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Rafał S napisał:

Pozbywam się VAP-ów, bo Dynaudio Confidence 20 mają własne standy w komplecie. Nie da się inaczej, bo BR jest skierowany w dół (wgłębienie z otworem w dolnej podstawie kolumn). U góry standów zamiast standardowej platformy jest wypukła gumowa membrana, a dalej komora stanowiąca przedłużenie tunelu BR z kolumn, z wylotem ok. 2/3 wysokości. Monitory trzeba przykręcić, bo przez tę membranę nie stałyby dość stabilnie.

Nie próbowałem nawet stawiać Dynek na VAP-ach i chyba nie miałoby to sensu. W standach od Confidence podoba mi się, że oprócz kolców dali w komplecie podkładki z gumą od spodu. Dzięki temu mogę przeciągać standy z kolumnami po podłodze bez ryzyka porysowania paneli. To główny plus. ;)

Przyznaj się - wciągnąłeś je przy odkurzaniu? ;)

Dzieki za wyjasnienie. Dopiero zerknalem w sygnature. Jednak troche siara byloby stawiac Confidence 20 na VAPach. Piekne masz te kolumienki i wzmacniacz :7 A odnosnie znikniecia nalepek z moich VAPow to znajac zycie zostaly posiatkowane przez moje 2 kroliki : D

 

41 minut temu, lukluk71 napisał:

Kefy R3 mają ogromną moc na średnicy, w sensie jest bardzo czysto i precyzyjnie, przyjemnie, bo zarazem naturalnie bez kolorowania, okłamywania... ale dla mnie było już na granicy której bym nie chciał przekroczyć, jeśli jakimś cudem nie usłyszałem(może miałem gorszy dzień na słuchanie) tej większej średnicy i to że METY są jaśniejsze, czy są jakieś różnice pomiędzy zwykłym R3 a R META i faktycznie te różnice gdzieś na spokojnie są, to ja osobiście bym wolał starą wersję R3 i teraz tak myślę sobie, trochę dobrze że nie wpakowałem się w wersję Meta skoro szukałem czegoś ciemniejszego, spokojniejszego od R3 ;)

Choć zupełnie rozumiem że R3 META może komuś bardzo podejść, do takiego stopnia że nie puści już tych głośników. Tak jak R3. R3 mają to do siebie że są fajnie wyśrodkowane i prawie niczym nie denerwują, są dość bezpiecznie, uniwersalne, jak to w recenzji Q21 powiedzieli, ale zarazem mają w sobie to coś co może na początku nie zrobi wrażenia WOW jak jakieś B&W ale po czasie docenia się kunszt takiego dźwięku, tej właśnie naturalności, bo to cholernie wciąga, no kur.. instrumenty w R3 ja zawsze będę za to kochał KEFA za ta naturalność w brzmieniu  instrumentów, a zarazem brak nachalności podkręcania jakimś swoim stylem który potrafi zmienić dźwięk na zupełnie inny, inny czyli jakiś nierealny. Tutaj namacalność, realność coś pięknego !! 

 

Ale ja lubię też ciepło ;) i po dzisiejszym maratonie z odsłuchami w salonach wróciłem z 15 😁

 

 

 

PXL_20240103_121115252.jpg

Gratuluje wyboru. Oby ostatecznie to bylo to. Moje mialy zostac dzis wyslane, ale byly jakies problemy i niby jutro zostana nadane. Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bebbop napisał:

Dzieki za wyjasnienie. Dopiero zerknalem w sygnature. Jednak troche siara byloby stawiac Confidence 20 na VAPach. Piekne masz te kolumienki i wzmacniacz :7 A odnosnie znikniecia nalepek z moich VAPow to znajac zycie zostaly posiatkowane przez moje 2 kroliki : D

 

Gratuluje wyboru. Oby ostatecznie to bylo to. Moje mialy zostac dzis wyslane, ale byly jakies problemy i niby jutro zostana nadane. Zobaczymy.

No to w METACH trzymaj się mocno czegoś, bo jeśli one mają większą przestrzeń niż zwykłe R3 to Cię wciągnie w głośnik :D

Ja te niebieskie mety miałem brać z OLX za 5200zł pisałem z tym użytkownikiem na OLX, z tego co się dowiedziałem wziął do za małego metrażu. Udało się coś wynegocjować ?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...