Skocz do zawartości

Gramofon GS-431 Bernard UNITRA - silnik się nie kręci


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Sciągnij pasek i zobacz czy silnik kręci. Jak kręci, to wyjmij ten jasny talerz i umyj dokładnie sworzeń i gniazdo sworznia - ten metalowy kołek i miejsce w które wchodzi. Potem nasmaruj i sworzeń i w otwór kapnij trochę smaru. Smam do patefonów musisz mieć specjalny.

 Ewentualnie zobacz czy oczko pod tym małym "dziurawym" talerzykiem nie jest zakurzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od schematu. Jest dostępny na stronie Unitra (należy zachować czujność, gdyż "Bernard" nazywało się od groma gramofonów Fonika, co dostarczyli kooperanci z tego robiono gramofon zwany "Bernard"). Trzeba sprawdzić napięcia, żaróweczki i bezpieczniki. Ponadto załóż, że wszystkie kondensatory elektrolityczne są do wymiany. Inaczej gramofon będzie się tylko kręcił z przypadkową prędkością, z przypadkową stabilnością tychże obrotów, startował i kończył pracę w dość przypadkowych momentach.

Trzeba ponadto trochę pracy nad mechaniką. Wymaga czyszczenia, wymiany paska, smarów i olejów. Być może także wymiany silnika - one nie były symbolem trwałości.

Kolejny temat to wkładka. Stosowanie tego co produkowała Fonica jest przejawem odwagi i także braku poszanowania dla płyt - nigdy nie wiesz co dana igła już przeszła, a nie ma metod organoleptycznych sprawdzenia kondycji (mimo zapewnień sprzedającego, że jest nowa - nie wierzę w takie zapewnienia w przypadku czterdziestoletnich igieł). Należy się liczyć z koniecznością zakupu nowej popularnej wkładki np. Audio-Technica, koszt ok. 250 zł. Inwestowanie więcej może mieć sens, gdy naprawdę chcemy korzystać z gramofonu i płyty są dla nas cenne. Trzeba wybrać nowocześniejszy szlif, microline lub Shibata.

Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej, jak sie okazało była to wina bezpiecznika zrobiłem chwilową prowizorkę i działa!!

image.png.3313b752fd90ebcc15b8866110b59f50.png

Teraz mam następny problem otóz tyczy sie to kabli powinnem je złączyć?

image.png.c110e1685c5785ef3fdcbd46562c2f01.png

 

Chciałbym jakoś wydobyć dźwięk żeby sprawdzić czy to będzie działać

2.***Hmm. teraz paczę i  widzę  ze igła była krzywo wyjąłem to cos i igła wypadła. 

image.png.14890f2d7581427748b826ca8e7a3f59.png 

image.png.41dec3ddb106643d695e04b5d84706de.png

image.png.1a3003b7a6c7f06ff36dd9864db9014e.png

 co z tym zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lubzzon napisał:

Hej hej, jak sie okazało była to wina bezpiecznika zrobiłem chwilową prowizorkę i działa!!

Super ! A teraz sprawdź na bezpieczniku ile ma amper i volt i kup nowy.

11 godzin temu, Lubzzon napisał:

Teraz mam następny problem otóz tyczy sie to kabli powinnem je złączyć?

Ależ skąd ? Może pójdzie po Wi Fi ? :)

Rozumiem , że chodzi o interkonekt . Teraz masz wtyki din , ja bym się pokusił o założenie normalnych RCA z rozdzieleniem masy gramofonu od sygnałowej. Tak jak pisał @Highlander_now zarejestruj się tutaj

https://unitraklub.pl/plik/3969

pobierz instrukcję serwisową , zobacz które kable ramienia odpowiadają za który kanał i ...... wlutuj kabelek :)

11 godzin temu, Lubzzon napisał:

***Hmm. teraz paczę i  widzę  ze igła była krzywo wyjąłem to cos i igła wypadła. 

 

11 godzin temu, Lubzzon napisał:

co z tym zrobić?

Masz spawarkę ? :)

No , dobra. Ta powinna pasować

https://wamataudio.pl/unitra-polskie-gramofony/137-mf-100-mf-102-mf-104-igla-gramofonowa-5907709760691.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2023 o 08:57, tomek4446 napisał:

Teraz masz wtyki din , ja bym się pokusił o założenie normalnych RCA z rozdzieleniem masy gramofonu od sygnałowej.

Gramofony w Fonice projektowane były z masą sygnałową obu kanałów i rozdzielanie tego może acz nie musi skutkować brumieniem, to akurat zostawiłbym. 

 

Dnia 6.03.2023 o 08:57, tomek4446 napisał:

A teraz sprawdź na bezpieczniku ile ma amper i volt i kup nowy.

Bezpiecznik to 500mA/250V

 

MF zamień na AT choćby tu:

https://pl.aliexpress.com/item/1005005088683112.html?spm=a2g0o.productlist.main.39.12895e7dxSc8vk&algo_pvid=8a39d749-2988-4c38-b43d-2bf0a54b552e&aem_p4p_detail=202303101004344286109744020080001390386&algo_exp_id=8a39d749-2988-4c38-b43d-2bf0a54b552e-19&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000031603459650"}&pdp_npi=3%40dis!PLN!105.42!63.02!!!!!%402100bc5c16784714743444187d0737!12000031603459650!sea!PL!1774500895&curPageLogUid=pAOc2b2FyQ2v&ad_pvid=202303101004344286109744020080001390386_4&ad_pvid=202303101004344286109744020080001390386_4

 

Schemat gdybyś chciał możesz znaleźć tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2270933.html#gallery

PS sorki za lokowanie produktów 😉

PS 2 zapraszam do działu analogowego 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy mógłbym się podpiąć pod temat?

Właśnie postanowiłem reaktywować mój stary gramofon - taki sam jak w temacie - ostatnio używany z 20 lat temu. Po włączeniu silnik się obraca lecz ma zerwany pasek (ale to nie problem) stroboskop działa. Największy problem jest z wkładką. W główce są pouszkadzane kabelki no i wkładka jest pewnie do wymiany. Obecnie jest Mf-101 ale była wymieniana (20 lat temu) i nie mam pewności czy taka była oryginalna (mogła być zamieniona). Pomyślałem że wymienię od razu główkę z wkładką. 

Coś takiego na początek może być?

https://allegro.pl/oferta/wkladka-gramofonowa-glowka-audio-technica-12078877079

Czy mógłby ktoś jeszcze podpowiedzieć gdzie dostanę dźwignię do opuszczania igły (obecna jest urwana i trzeba igłę opuszczać przy pomocy śrubokrętu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palmos zwróć uwagę na swój headshell i umiejscowienie takiego dziubka centrującego go. Duża część gramofonów z Foniki  miała je na dole acz nie wszystkie🙂

A przycisk masz tu:

https://allegro.pl/oferta/klawisz-opuszczania-ramienia-popielaty-fonica-13396115141

Do MF 101 (numery nieparzyste) nie dokupisz igły z zamienników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chilli napisał:

zwróć uwagę na swój headshell i umiejscowienie takiego dziubka centrującego go. Duża część gramofonów z Foniki  miała je na dole acz nie wszystkie

Dzięki kolego @Chilli

Rzeczywiście u mnie ten dzubek jest na dole.

 

20230312_130403.jpg

3 godziny temu, Chilli napisał:

Do MF 101 (numery nieparzyste) nie dokupisz igły z zamienników

Co więc w takiej sytuacji? Zaznaczam że nie jestem pewien czy taka igła jest prawidłowa. Ponad 20 lat temu oryginalna się uszkodziła i kupiłem drugą ale nie pamiętam czy taką  samą?

Czy można jakoś sprawdzić jaka powinna być oryginalna np po numerze seryjnym  gramofonu itp?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką samą wkładkę polecałem na podmiankę parę postów wyżej🙂 Osobiście wolałbym AT 95

To nie ściema tylko inna wkładka z igłą. Do twojego gramofonu można wstawić przeróżne wkładki. 
 

Co do twojego headshella to wystarczy zmienić przewody. 
https://allegro.pl/oferta/przewody-analogis-do-uchwytu-wkladki-gramofonowej-11128682416

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chilli napisał:

Taką samą wkładkę polecałem na podmiankę parę postów wyżej🙂 Osobiście wolałbym AT 95

A to spoko bo myślałem że nie będzie pasować. Właśnie na podstawie Twojego wpisu szukałem zamiennika żeby zobaczyć czy zadziała.

Odnośnie At95 naprzyklad to?

https://allegro.pl/oferta/audio-technica-at-vm95c-11383239941

13 minut temu, Chilli napisał:

Co do twojego headshella to wystarczy zmienić przewody

Tak też zrobiłem 

Zamówione razem z paskiem i smarem i przejściówką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Palmos napisał:

Przyszły części 

Założyłem na razie pasek. Talerz się obraca ale za wolno. Macie może pomysły jaka może  być tego przyczyną?

Główny problem to sama elektronika. Wszystkie kondensatory elektrolityczne są na 100% do wymiany. To też może być jedna z przyczyn. Schemat, prawdopodobny, można znaleźć na stronie: https://unitraklub.pl/ . Sprawdzenie napięć, być może konieczność wymiany silnika. Silniki w polskich gramofonach nie słynęły z trwałości, choć były egzemplarze wyjątkowe. Jak to w peerelu. Piszę, że schemat prawdopodobny, gdyż gramofony Fonica były często składane z tego co akurat było dostępne u kooperantów. Samych "Bernardów" było kilka jeżeli nie kilkanaście, gdyby przypatrzeć się szczegółom.

Wkładka powinna być sprawna i można do niej kupić same igły - było o tym w tym wątku. Nie można od niej wymagać zbyt wiele, bo nawet w czasach swej świetności nie była nadzwyczajnej jakości.

Gramofon jest na pewno do uruchomienia, kwestią jest tylko czego się spodziewamy. Co do "windy" to gdzieś miałem zapasową, sprawną - muszę poszukać. Jak znajdę wstawię czy to ta, bo jak pisałem może być z tym różnie.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chilli napisał:

Napisz czy reaguje na pokrętło do ustawiania obrotów. 

Reaguje, a ale mam wrażenie że nie do końca trzyma stabilną prędkość.

Bym odpisał wcześniej ale nie wiedzieć czemu nie przychodzą mi powiadomienia na maila

3 godziny temu, Highlander_now napisał:

Główny problem to sama elektronika. Wszystkie kondensatory elektrolityczne są na 100% do wymiany

3 godziny temu, Highlander_now napisał:

Sprawdzenie napięć, być może konieczność wymiany silnika.

No nie, tego to ja sam nie zrobię. Może bym dał radę ale czasu mało. Zacząłem szukać serwisu ale u mnie w Płocku z tym krucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...