Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe w miejsce monitorów do Arcama SA30


Recommended Posts

Jeżeli puścisz ton testowy np. 40 Hz i pomierzysz apką Spectroid mikrofonem telefonu to w zależności co zobaczysz na spektrogramie będziesz wiedział przynajmniej czy mikrofon pomiarowy podłączony do TDAI nie jest "walnięty".

Zrób pomiar i pokaż screena co tam dostajesz. Później możesz pomierzyć z "bliska" i wykluczyć wpływ pomieszczenia. 

Przykładowo u mnie na screenie poniżej widać puszczony sygnał 40 Hz -10dB i spektrogram z miejsca odsłuchu . Widać, że prążek 40Hz jest widoczny i słyszę ten dźwięk co znaczy, że wzmak, kolumny dają radę przetworzyć ten sygnał 40Hz, a mikrofon go "zbiera" i pokazuje w apce na spektrogramie.

To daje jakieś wnioski. U Ciebie w miejscu odsłuchu nie widać tego zakresu niskiego basu na charakterystyce amplitudowej Diraca tak jakby mikrofon TDAI nie widział tych dźwięków. Warto to zweryfikować czy czasem nie jest uszkodzony lub nie ma jakiegoś programowego ograniczenia. Apka i telefon to do weryfikacji użyteczny jest. 

 

2 (Medium).jpg

1 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 Hz jest słyszalne i jak widać pojawia się na spectrogramie, ale w porównaniu do częstotliwości 250 Hz jest o wiele ciszej. Widać to porównanie - wydaje mi się, że jeżeli sygnał testowy dla różnych częstotliwości jest generowany z tym samym wzmocnieniem, to aplikacja powinna go też odbierać na podobnym poziomie. A u mnie 40 Hz jest na poziomie -85 db, a 250 Hz na poziomie -25 db. Na aplikacji sygnał 40 Hz nawet ciszej został odebrany niż jakiś szum w tle (tv w sypialni)Screenshot_2023-04-16-21-57-38-81_c4254a393c570ad5ee05d45c0b30d817.jpg.61b31a67a9c59fdf0e616db3de6ce65a.jpg około 800 Hz:( Gdybyś mógł jeszcze sprawdzić, jaki poziom natężenia mają u Ciebie te częstotliwości przy tym samym poziomie głośności? Myślę, że wartość bezwzględna tu nic nie powie, dopiero porównanie z innymi częstotliwościami chyba ma sens?

Screenshot_2023-04-16-21-57-11-70_c4254a393c570ad5ee05d45c0b30d817.jpg

Sorry, coś mi się wykresy rozjechały:( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już są jakieś wnioski. Mikrofon Tdai jest ok. Pomierzyłeś z miejsca odsłuchu. Jak znajdziesz chwilę to pomierz te 40Hz z odległości ok. 0.5 - 1 metr od głośnika. Jeżeli dalej będzie jak wyżej tzn. 40Hz dużo poniżej poziomu 250Hz to znaczy, że problem jest sprzętowy lub programowy. 

Z takiej małej odległości przy kolumnie rezonanse i pomieszczenie nie powinno wpływać na sygnał idący bezpośrednio z kolumny do mikrofonu. 

Będą kolejne wnioski. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie mojej batalii z brakiem basu napiszę parę zdań wyjaśnienia problemu - może komuś kiedyś pomoże to szybciej uporać się z kalibracją DL, bo to właśnie błędy w kalibracji okazały się być przyczyną kłopotów. Napisałem do serwisu Arcama. Serwis zdiagnozował zły pomiar i zwrócił mi uwagę na ... błędną wersję Dirac'a! Nie mam pojęcia skąd i jak ją ściągnąłem, ale zamiast wersji 3 miałem jakąś 2 AL. Do tego nie wgrałem pliku kalibracyjne go do mikrofonu:( Dzisiaj wykonałem pomiary ponownie właściwą wersją programu po skalibrowaniu mikrofonu i eureka! Nagle bas się objawił, nawet korektę w dół trzeba było wykonać. Subwoofer zaczął odzywać się zdecydowanie mocniej, sygnał z wyjścia pre też był obcinany po tych błędnych korektach. Zastanawia mnie tylko, dlaczego bez użycia krzywej korekcyjnej basu też nie przybywało? 

Poza basem po dzisiejszych pomiarach system zaczął grać dodatkowo lepiej przestrzennie. 

Dziękuję Wam za pomoc (szczególne gratki dla MariuszZ) i zainteresowanie tematem!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...