Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe w miejsce monitorów do Arcama SA30


Recommended Posts

Hej,

Wiem, że podobne wątki można chyba już na setki liczyć i zapewne skończymy na konkluzji "idź posłuchaj", ale zanim posłucham może podpowiecie na czym się skupić;)

Gram obecnie na Arcamie SA30 i monitorach RLS Nereida głównie z Tidala i CD (Arcam S50). Pokój około 18 metrów, dosyć dużo mebli (w tym szafa zabudowana na całą krótszą ścianę), dywan. Wysokość pokoju 2,5 metra, kolumny na standach ustawione na dłuższej ścianie, daleko od ścian bocznych i blisko ściany tylnej (celowo). Podstawowy problem to ABB, czyli absolutny brak basu. Liczyłem, że RLSy poprawią mi w końcu przekaz basu i jest faktycznie lepiej, ale i tak brakuje niskich częstotliwości. Pomiar Dirac Live pokazuje ostry spadek już od 200 Hz. Nie pomaga bieganie z kolumnami po pokoju, jedynie zbliżenie do ściany poprawia nieco bas (i spłaszcza scenę oczywiście). Ponieważ dostałem zielone światło na zakup podłogówek proszę o radę, na jakich się skupić? Czy jest szansa na pogodzenie niedużych wymiarów (nie mam zbyt dużo miejsca na kolumny) z dużym basem? Budżet około 10 tysi, jak najbardziej mogą być używane, ale raczej nie vintage. Preferowanej muzyki chyba nie określę, bo poza Zenkiem i operą chyba wszystko z przewagą spokojnych klimatów i starego rocka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w takim budżecie znajdzie się kilka fajnych opcji. 

Pierwszą z nich są Monitor Audio Silver 300 7G. Przyjemne, naturalne granie. Według mnie z Arcamem bardzo dobrze zgrywają się również nasze polskie Pylon Audio Diamond 25. Z outletu mamy w bardzo fajnej cenie Arie 926, ale tu sugerowałbym odsłuch — osobiście preferuję je w większych pomieszczeniach, ale jest to opcja warta rozważenia, zwłaszcza w tej cenie. 

W razie czego oczywiście zapraszamy do nas na odsłuchy i celem wypożyczenia sprzętu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych kolumn. Ale to co mówisz i wynik Diraca martwi.

Wyjscia są:

- albo sub i wtedy jeśli jesteś zadowolony z reszty uzupełniasz dolne pasmo. REL T5x Ci wystarczy

- faktycznie wymiana na większe kolumny. Arie są przeciętne obecnie w swoich cenach. Silver 300, Elaci Carina, może KEFy serii R chodź tu będzie łągodnie w górze pasma z kolei.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z subem przerabiałem już, miałem svs-a 1000 nie pamiętam już z jakimi monitorami (chyba z Heco Celan Revolution 3) i było faktycznie lepiej. Ale jednak wolałbym rozwiązanie bez subwoofera głównie ze względu na brak miejsca w pokoju. Piotrze - czy Elaci Carina mają mocny bas? Brałem je pod uwagę, bo trafiają w mój gust estetyczny;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Q21 zawsze na posterunku;) Arie słuchałem kiedyś w wersji półkowej i wysokie tony kompletnie nie w mój gust. MA Silvery 100 miałem i nawet dobrze je wspominam, ale modelu 300 jakoś nie brałem pod uwagę - niewiele o nich słychać. A czy Diamondy 28 są dużo większe od 25-tek?

28 są większe od 25, to raczej konstrukcja do pomieszczeń powyżej 25-28m2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2023 o 08:12, Sylwester Wojajczyk napisał:

Pomysł z subem przerabiałem już, miałem svs-a 1000 nie pamiętam już z jakimi monitorami (chyba z Heco Celan Revolution 3) i było faktycznie lepiej. Ale jednak wolałbym rozwiązanie bez subwoofera głównie ze względu na brak miejsca w pokoju. Piotrze - czy Elaci Carina mają mocny bas? Brałem je pod uwagę, bo trafiają w mój gust estetyczny;)

Tak. Zadziwiająco jak na wielkość samej obudowy to kolumny które mają całkiem spory bas.

Dnia 4.03.2023 o 00:49, Felix1 napisał:

Arie są przeciętne w Polskich cenach.

We Francji można je kupić DUŻO taniej. Właściwie można kupić parę praktycznie w cenie jednej u nas (czasami). Kupiłem parę 926 za 6300PLN z przesyłką.

Tak. A teraz jeszcze cena Ari poszła do gory żeby zrobić miejsce dla Vestia.

Na pewno jeśli chodzi o osoby czytające internet przed zakupem to popularność tych kolumn bardzo zmalała.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 2.03.2023 o 22:49, Sylwester Wojajczyk napisał:

Hej,

Wiem, że podobne wątki można chyba już na setki liczyć i zapewne skończymy na konkluzji "idź posłuchaj", ale zanim posłucham może podpowiecie na czym się skupić;)

Gram obecnie na Arcamie SA30 i monitorach RLS Nereida głównie z Tidala i CD (Arcam S50). Pokój około 18 metrów, dosyć dużo mebli (w tym szafa zabudowana na całą krótszą ścianę), dywan. Wysokość pokoju 2,5 metra, kolumny na standach ustawione na dłuższej ścianie, daleko od ścian bocznych i blisko ściany tylnej (celowo). Podstawowy problem to ABB, czyli absolutny brak basu. Liczyłem, że RLSy poprawią mi w końcu przekaz basu i jest faktycznie lepiej, ale i tak brakuje niskich częstotliwości. Pomiar Dirac Live pokazuje ostry spadek już od 200 Hz. Nie pomaga bieganie z kolumnami po pokoju, jedynie zbliżenie do ściany poprawia nieco bas (i spłaszcza scenę oczywiście). Ponieważ dostałem zielone światło na zakup podłogówek proszę o radę, na jakich się skupić? Czy jest szansa na pogodzenie niedużych wymiarów (nie mam zbyt dużo miejsca na kolumny) z dużym basem? Budżet około 10 tysi, jak najbardziej mogą być używane, ale raczej nie vintage. Preferowanej muzyki chyba nie określę, bo poza Zenkiem i operą chyba wszystko z przewagą spokojnych klimatów i starego rocka.

Czy kolumny zostały już zakupione? Mam wspomniane MA Silver 300 ale 6G i właśnie rozważam zakup tego Arcama SA30. Na papierze podoba mi się bardzo, styl trochę jakby tuner sat. Zastanawiam się jak on gra, czy idzie tylko górą, czy dołem, jak cała stereofonia? Cenowo niestety nie jest tanio. Wcześniej grałem rn602, ale jak dla mnie brakowało szczegółów, szczególnie przy cichszym graniu - dopiero po podkręceniu pojawiła szersza scena. Yamaha sprzedana, więc czymś trzeba je zasilić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolumn jeszcze nie zmieniłem, nadal gram na RLS Nereida, więc w temacie zgrania Arcama z MA się nie wypowiem. A jak gra Arcam? W mojej ocenie brzmienie jest bardzo zrównoważone, żadne pasmo nie dominuje. Ostateczne brzmienie zależy tu chyba bardziej od kolumn, bo Arcam nie wnosi w mojej ocenie swoistych cech typu ocieplenie czy rozjaśnienie. Co do stereofonii to nie mam uwag, jest jedną z lepszych, które miałem jak dotąd (przerabiałem wzmacniacze i amplitunery od Yamahy 602, przez Denona 1510, Yaqin 'a, Atola in80, Cambridge Audio cx80, Advance Paris A5). Nie bardzo potrafię pisać o dźwięku, ale zdecydowanie mam najlepiej brzmiący jak dotąd zestaw. Z wymianą kolumn nie spieszy mi się bardzo, bo Nereidy zaczęły grać pełniejszym dźwiękiem (zaczynam wierzyć, że wygrzewanie kolumn ma sens) i nie odbiegają od małych podłogówek. Generalnie Arcama SA30 mogę szczerze polecić, chociaż cena mogłaby być nieco nższa;) No i Dirac Live naprawdę działa - wyłączając teraz korekcję zastanawiam się, jak mogłem tak słuchać wcześniej;) A z wyglądu nie podoba mi się, chociaż na żywo wygląda solidniej, niż na foto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Muszę go zobaczyć i posłuchać i wtedy pewno jakaś decyzja będzie podjęta. Jeszcze pewno kilka testów do przeczytania i rajd po salonach., albo w ciemno, a potem ewentualny zwrot. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PiotrZ napisał:

Czy kolumny zostały już zakupione? Mam wspomniane MA Silver 300 ale 6G i właśnie rozważam zakup tego Arcama SA30. Na papierze podoba mi się bardzo, styl trochę jakby tuner sat. Zastanawiam się jak on gra, czy idzie tylko górą, czy dołem, jak cała stereofonia? Cenowo niestety nie jest tanio. Wcześniej grałem rn602, ale jak dla mnie brakowało szczegółów, szczególnie przy cichszym graniu - dopiero po podkręceniu pojawiła szersza scena. Yamaha sprzedana, więc czymś trzeba je zasilić. 

Arcam delikatnie podbija skraje, ale przy tym ma bardzo dobrą scenę, dynamikę i jest po prostu całkiem muzykalny. Warto go przesłuchać, w razie czego zapraszamy do kontaktu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PiotrZ napisał:

Czy kolumny zostały już zakupione? Mam wspomniane MA Silver 300 ale 6G i właśnie rozważam zakup tego Arcama SA30. Na papierze podoba mi się bardzo, styl trochę jakby tuner sat. Zastanawiam się jak on gra, czy idzie tylko górą, czy dołem, jak cała stereofonia? Cenowo niestety nie jest tanio. Wcześniej grałem rn602, ale jak dla mnie brakowało szczegółów, szczególnie przy cichszym graniu - dopiero po podkręceniu pojawiła szersza scena. Yamaha sprzedana, więc czymś trzeba je zasilić. 

Różnica względem 602 będzie olbrzymia.

Arcam pasuje do MA gra ciepło, nieco łagodniej u góry ale nie brakuje mu detali. Do tego bardzo dobrze prowadzi kolumny. No i wszystko wyrównasz albo dostosujesz DIRACiem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Z wymianą kolumn nie spieszy mi się bardzo, bo Nereidy zaczęły grać pełniejszym dźwiękiem

Jak długo Nereidy musiały grać, żeby zmieniło się ich brzmienie? Miałem je wypożyczone na 2 tyg., z tego pracowały w sumie przez tydzień (w przerwach podłączałem inne kolumny) i z Normą wciąż było dla mnie za sucho i do tego krzykliwie na górnej średnicy. Dużo fajniejszą barwę miały z wypożyczonym Circle Labs A200 (hybryda). One chyba potrzebują ciepłego, nasyconego wzmacniacza, co? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Jak długo Nereidy musiały grać, żeby zmieniło się ich brzmienie? Miałem je wypożyczone na 2 tyg., z tego pracowały w sumie przez tydzień (w przerwach podłączałem inne kolumny) i z Normą wciąż było dla mnie za sucho i do tego krzykliwie na górnej średnicy. Dużo fajniejszą barwę miały z wypożyczonym Circle Labs A200 (hybryda). One chyba potrzebują ciepłego, nasyconego wzmacniacza, co? :)

U mnie Nereidy zaczęły grać po około 2 miesiącach, już byłem mocno zaniepokojony i popełniłem nawet dosyć rozpaczliwego maila do producenta, za co muszę chyba przeprosić:) Arcama Sa30 nie określił bym jako ciepłego (w mojej ocenie jest raczej neutralny), a Nereidy grają pod nim od jakiegoś czasu naprawdę pełnym dźwiękiem. Pisałem natomiast, że moje pomieszczenie bardzo wycina niskie częstotliwości i to już od średniego basu (stąd mój pomysł zmiany na podłogówki), więc pewnie w sprzyjających warunkach grały by pełniejszym dźwiękiem. Niektórzy narzekają, że grają nieco ciemno, więc z ciepłym wzmacniaczem może być przegięcie.

W obecnym zestawieniu w mojej ocenie (podkreślam to, bo daleko mi do pewności oceny recenzentów) można słuchać godzinami bez zmęczenia i bez niedosytu. Może jeszcze niski bas mógłby mocniej się pokazać, ale to w dużej mierze wina mojego pokoju, bo nawet z subwooferem nie miałem nigdy porządnego basu:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Może jeszcze niski bas mógłby mocniej się pokazać, ale to w dużej mierze wina mojego pokoju, bo nawet z subwooferem nie miałem nigdy porządnego basu:(

U mnie z kolei Nereidy II (nie wiem, o której wersji Ty piszesz) ładnie grały właśnie niższym basem, za to miałem niedosyt średniego i wyższego. Ale jak już zeszły naprawdę nisko, to, jak dla mnie, było sejsmicznie. Pan Jerzy nie podaje tego parametru, ale obstawiałbym jakieś 35-38Hz przy spadku o 3dB. Na pewno poniżej 40. Poza tym, nie wiem, czy się zgodzisz, ale one grają wyjątkowo szeroką sceną. Nie miałem nigdy w domu monitorów grających szerzej. :)

15 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Niektórzy narzekają, że grają nieco ciemno, więc z ciepłym wzmacniaczem może być przegięcie.

Zupełnie nie miałem takiego wrażenia. Może odrobinę brakowało mi "kropki and i" na sopranach, ale to ponoć kwestia konkretnej wersji kolumn. Podobno Nereida II SE ze zmienioną zwrotnicą stawia właśnie ten akcent na górze. Każdy wybiera wersję pod katem swojego systemu. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tej szerokości sceny nie odczuwam, scena jest owszem precyzyjna, ale mieści się raczej pomiędzy kolumnami. Pewnie znów duży wpływ ma akustyka i brak możliwości ustawienia kolumn dalej, niż pół metra od ściany (pokój ma 3,5 metra szerokości, Nereidy są głębokie na ponad 40 cm, więc nie bardzo mam jak wyjść z nimi dalej niż te pół metra). A co do wysokich tonów, to jakoś mi ich nie brak. Pan Jerzy raczej mnie odwodził od pomysłu zamówienia wersji SE tłumacząc, że chyba że względu na wiek i związane z tym osłabienie słuchu i tak nie usłyszę zmiany w zwrotnicy:) I chyba miał rację, bo wysokie grają mi tak w sam raz - naturalnie, bez wyostrzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Też mam Arcama sa30, na początku mi grał z Dali Zensor (pozostałość po poprzednim sprzęcie),zmieniłem je na T+A Cryterion TS350. Grają na pewno lepiej od Zensorów ,ale to też nie za wysoka półka i będę je chciał zmienić na coś lepszego. Teraz na chwilę o basie.Moj pokój ma około 21,5m2,nie jest to regularny prostokąt.  Wcześniej kolumny stały na krótszej ścianie,w dużej odległości od ścian bocznych i grubych zasłon z tyłu.Od siebie w odległości około 2 metrów ,a do miejsca odsłuchowego miałem około 3,5 metra.Basu niestety nie było ,nawet zrobiony Dirac nie wiele poprawił. W okolicach miejsca odsłuchu jest mood ,który go likwidował.Gość ,który mi robił Diraca proponował przenieść sprzęt na dłuższą ścianę lub dokupić suba. Przeniosłem sprzęt na drugą ścianę,teraz kolumny stoją wraz z miejscem odsłuchowym prawie w trójkącie równobocznym(kolumny od siebie około220cm,a miejsce odsłuchowe około230-240cm).Bas jest zupełnie inny(wcale go nie brakuje),nawet pomimo tego,że nie robiłem drugi raz Diraca.Chcę zmienić kolumny i dopiero wtedy go zrobię. Z ty się nie spieszę,szuka na razie na Ebayu fajnych używek,ale i rozglądam się za nowymi po okazyjnyej cenie.Jeśli tak nie drogo w używkach to myślałem o Elac FS407(jeszcze nie wersja Vela),można kupić w okolicach 1500eur,lub nówki za 2400euro.Myślę,że dla ciebie w twoim metrażu to 407 lub w nowej wersji Vela były by dobrym rozwiązaniem.Stara wersja ma wyjscie bas refleksu u dołu,a Vela z tyłu.Vela ma podwójne złącza przyłączyniowe,a 407 tylko pojedyńcze.Vele można dostać poniżej 3 tys euro podobnie jak w Polsce(13 tys za parę).Ja osobiście dla siebie myślę jeszcze o kolumnach Canton Reference 5.Mnie najbardziej chodzi o taką dzwięczność kolumn,w obecnych brakuje mi trochę właśnie góry ,a i mój słuch jest już mocno ograniczony(w badaniu wyszło ,że powyżej 12 tys kHz nie słyszę),swoje latka już mam -60 na karku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też niestety 60-tka na karku, ale jestem lepszy, bo słyszę do 13 kHz:) Nie mam możliwości przestawienia kolumn (mam na dłuższej ścianie), bo na krótszych z jednej strony drzwi balkonowe, a z drugiej szafa. A kolumny już prawie wybrane - Elac Carina chyba zagości. Poza właściwościami sonicznymi szczupła postura mi bardzo pasuje:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2023 o 23:10, Q21 napisał:

Cześć, w takim budżecie znajdzie się kilka fajnych opcji. 

Pierwszą z nich są Monitor Audio Silver 300 7G. Przyjemne, naturalne granie. Według mnie z Arcamem bardzo dobrze zgrywają się również nasze polskie Pylon Audio Diamond 25. Z outletu mamy w bardzo fajnej cenie Arie 926, ale tu sugerowałbym odsłuch — osobiście preferuję je w większych pomieszczeniach, ale jest to opcja warta rozważenia, zwłaszcza w tej cenie. 

W razie czego oczywiście zapraszamy do nas na odsłuchy i celem wypożyczenia sprzętu :)

Sam posiadam MA silver 300 ale wersję 6 i wg mnie posiadają basu w sam raz, a może czasem zbyt dużo (grają z CXA81). Pomieszczenie większe niż 18mkw, ze sporymi przeszkleniami, brak dywanów i większych mebli. Dają radę w 100% - wg mnie 7g są lekko przeszacowane cenowo. Wypożycz, posłuchaj - na pewno są smukłe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

Poza właściwościami sonicznymi szczupła postura mi bardzo pasuje:D

O jak bym chciał mieć.

AAA kolumny. ok ok :)

Też fajne :)

6 godzin temu, PiotrZ napisał:

Sam posiadam MA silver 300 ale wersję 6 i wg mnie posiadają basu w sam raz, a może czasem zbyt dużo (grają z CXA81). Pomieszczenie większe niż 18mkw, ze sporymi przeszkleniami, brak dywanów i większych mebli. Dają radę w 100% - wg mnie 7g są lekko przeszacowane cenowo. Wypożycz, posłuchaj - na pewno są smukłe ;)

Q21 ma je na stanie. Branży doradzasz wybór kolumn ? :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...