Skocz do zawartości

Jaki amplituner 7.2.2? Czy warto dopłacać względem 5.2.2


Parabol

Recommended Posts

Chciałbym kupić amplituner żeby poeksperymentować z kinem domowym. Dotychczas miałem tylko stereo, ale mam ochotę na więcej, w tym Atmos. Amplituner będzie podpięty do projektora full HD, PC lub dekodera TV z Netflix. Biorąc to pod uwagę nawet 4k nie jest specjalnie istotne. Z moich obserwacji wynika, że przy takich założeniach mogę dosyć tanio kupić coś używanego co oferuje 5.2.2 bo to taki standard. Natomiast przy opcji 7.2.2 robi się dużo drożej.  Czy moglibyście polecić  coś co można względnie tanio kupić? Natomiast jeśli mam wydać 2x więcej tylko za obslugę dodatkowych głośników tylnych to może nie warto jeśli ma być tanio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale za te 2 dodatkowe do 9 kanałów mocno się płaci.

Czy warto?

Nie wiem bo to zalezy od wielu czynników.

Twoich oczekiwań, ile na to zbierasz,

pomieszczenia, kobiety, źródła kolumn, a i pewnie nastroju.

Pioneer LX 305 jest obecnie najtańszym 9 kanałowym amplitunerem.

Chyba że coś sie zmieniło.

Jest całkiem sensowny.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o używanym. Chcę coś na początek żeby spróbować. Nie mam wielkich oczekiwań. 7.2.2 odpuszczam, bo w moim przypadku to raczej bez sensu a nie chcę tylko za to płacić 2x więcej. 5.2.2 starczy. To 7.2.2 trochę podyktowane było tym, że przy remoncie na tylnej ścianie wsadziłem głośniki do montażu w ścianie. One ewidentnie spełniałyby się w roli dodatkowych, tylnych efektowych. Natomiast w praktyce kanapa stoi przy tej ścianie, więc trochę to koliduje z tą koncepcją mimo wszystko bo jest za blisko. Plus taki, że kopółki wysokotonowe w tych "kolumnach" można delikatnie skierować w kanapę, bo są ruchome. Pozostanie mi przetestować czy jakoś sprawdzą się jako zwykłe efektowe czy też pozostaną nieużywane a inne efektowe ustawię już poprawnie, bo jest taka opcja ale na razie będę musiał je rozstawiać do oglądania. Natomiast na pewno chcę sprobować namiastki Atmos, więc raczej 5.2.2 a nie 7.2 chociaż to już się okaże co ostatecznie się lepiej sprawdzi i spodoba.

W takim razie na jakie używane amplitunery 5.2.2/7.2 warto zwrócić uwagę? Sam znalazłem Onkyo TX-NR656 i kolejne cyferki typu 676, Pioneer VSX930 chociaż znacznie lepiej by było chyba VSX933 bo pośrednie numerki jakoś nie występują. Pewnie jest więcej opcji ale słabo się jeszcze orientuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Parabol napisał:

Myślę o używanym. Chcę coś na początek żeby spróbować. Nie mam wielkich oczekiwań. 7.2.2 odpuszczam, bo w moim przypadku to raczej bez sensu a nie chcę tylko za to płacić 2x więcej. 5.2.2 starczy. To 7.2.2 trochę podyktowane było tym, że przy remoncie na tylnej ścianie wsadziłem głośniki do montażu w ścianie. One ewidentnie spełniałyby się w roli dodatkowych, tylnych efektowych. Natomiast w praktyce kanapa stoi przy tej ścianie, więc trochę to koliduje z tą koncepcją mimo wszystko bo jest za blisko. Plus taki, że kopółki wysokotonowe w tych "kolumnach" można delikatnie skierować w kanapę, bo są ruchome. Pozostanie mi przetestować czy jakoś sprawdzą się jako zwykłe efektowe czy też pozostaną nieużywane a inne efektowe ustawię już poprawnie, bo jest taka opcja ale na razie będę musiał je rozstawiać do oglądania. Natomiast na pewno chcę sprobować namiastki Atmos, więc raczej 5.2.2 a nie 7.2 chociaż to już się okaże co ostatecznie się lepiej sprawdzi i spodoba.

W takim razie na jakie używane amplitunery 5.2.2/7.2 warto zwrócić uwagę? Sam znalazłem Onkyo TX-NR656 i kolejne cyferki typu 676, Pioneer VSX930 chociaż znacznie lepiej by było chyba VSX933 bo pośrednie numerki jakoś nie występują. Pewnie jest więcej opcji ale słabo się jeszcze orientuję.

Jeżeli w niedalekiej przyszłości będziesz w stanie zrobić 7.2 lub 5.4 to ja osobiście zainwestowałbym już w wyższy amplitunery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Parabol napisał:

Plus taki, że kopółki wysokotonowe w tych "kolumnach" można delikatnie skierować w kanapę, bo są ruchome.

Hmm to na jakiej wysokości masz te głośniki, że chcesz je jeszcze skierować w kanapę?

12 godzin temu, Parabol napisał:

7.2.2 odpuszczam, bo w moim przypadku to raczej bez sensu a nie chcę tylko za to płacić 2x więcej. 5.2.2 starczy.

Jeżeli faktycznie musiałbyś prawie 'siedzieć' na tych głośnikach to nie ma sensu. Musi być jakieś odejście. Wg mnie kanapa przy ścianie to tylko 5.x

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Parabol napisał:

Myślę o używanym. Chcę coś na początek żeby spróbować. Nie mam wielkich oczekiwań. 7.2.2 odpuszczam, bo w moim przypadku to raczej bez sensu a nie chcę tylko za to płacić 2x więcej. 5.2.2 starczy. To 7.2.2

ja bym nie odpuszczał tylko zamiast 7.2.2 szedł w 5.2.4

 

13 godzin temu, Parabol napisał:

Sam znalazłem Onkyo TX-NR656 i kolejne cyferki typu 676, Pioneer VSX930 chociaż znacznie lepiej by było chyba VSX933 bo pośrednie numerki jakoś nie występują. Pewnie jest więcej opcji ale słabo się jeszcze orientuję.

to są takie super absolutnie podstawowe amplitunery. Minimalnie wyróżnia się VSX-930. Jest bardziej zaawansowany niż 656 czy 933 pomimo tego, że rocznikowo to to samo niż 656. Najlepiej jakbyś dorwał VSX-1130 z tych lat. Jak nie to Marantz 6010 albo 7010. Denon seria 4300 albo 4400 tylko ich ceny są jak modelu 4500 zatem wolałbym właśnie x4500 jak już. To samo z Marantzem, modele **10 są w cenie **12 czy nawet **14 i na to zwróciłbym uwagę.

Musisz być uważny, bo stare amplitunery potrafią kosztować więcej niż nowe, bardziej zaawansowane itp.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kanapa jest blisko ściany. Mogę ją delikatnie odsunąć, ale to kosmetycznie. W takim układzie Atmos to max w układzie x.y.2. Głośniki w tylnej ścianie są na wysokości 1,65m z rozstawem 2,5m. Zatem raczej co najwyżej sprawdzę je jako zwykłe efektowe. Ostatecznie pewnie podarują okablowanie zwykłym efektowym, które je zastąpią jeśli efekt będzie słaby.

VSX-933 jest mniej zaawansowany niż VSX-930? Jest przecież dużo młodszy.

Edytowano przez Parabol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Parabol napisał:

Niestety w sprzęcie Yamaha zupełnie się nie orientuję i nie kojarzę żadnych numerków. Jak taki Pioneer VSX-930 ma się do Onkyo 656?

Teraz były by to bezpośrednio konkurencyjne modele,

Ale kiedyś Pioneer miał jeszcze serie 11 o ile dobrze pamiętam i ta grała bliżej do tego co Onkyo.

Zależy obecnie od cen.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2023 o 13:14, Parabol napisał:

VSX-933 jest mniej zaawansowany niż VSX-930? Jest przecież dużo młodszy.

21 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Będa rożnic się funkcjami ale nie wiem czy wiele. Brzmieniowo będzie dokładnie to samo.

Jest młodszy ale tam wsadzono wyższy model kalibracji akustyki pomieszczenia. To jest jeden z ostatnich amplitunerów Pioneera który miał ten system. Potem już wszystko było okrojone. I mogą się różnić brzmieniowo bo właśnie systemy kalibracji akustyki pomieszczenia mają na to największy wpływ.

Jakbym miał wybierać VSX 933 a VSX 930 to brałbym 930 bo tam siedzi MCACC Pro a przynajmniej tak rozumiem z instrukcji, zweryfikuj to jeszcze. Tego w Onkyo nie dostaniesz.

18 godzin temu, Parabol napisał:

Jak taki Pioneer VSX-930 ma się do Onkyo 656?

https://www.pioneerhomeusa.com/mcacc/

Dużo lepszy soft w Pioneer. W teorii ten vsx-930 jest niby jeszcze bardziej przez Pioneera robiony. Widać to w sumie na zdjęciach gdzie masz w ogóle inne komponenty.

Pioneer:

89180ef89d45d325af86251fbe9afd29.JPG

 

Onkyo 656:

Onkyo-TX-NR656-Innenleben.jpg

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli amplituner moze pracować jako 5.2.2 i jako 7.2 to można wykonać dwie kalibracje zamieniając głośniki high z surround back I potem jakoś łatwo przełączać układ i kalibrację czy też trzeba ją robić od nowa co w praktyce wyklucza takie przełączanie które już samo w sobie nie jest zbyt wygodne bo jednak ręcznie kable trzeba przepiąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na instrukcje i tylny panel w Pioneer vsx 930 i 933 i mam wrażenie że ten pierwszy pozwala na jednoczesne podłączenie głośników high I surround back ale bez możliwości jednoczesnego używania. Natomiast nowszy nie ma nawet tej opcji bo do high I surround back ma te same zaciski.

Jedyne co mnie boli w vsx 930 to brak DTS X. Nie wiem jakie ma to znaczenie w praktyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Parabol napisał:

edyne co mnie boli w vsx 930 to brak DTS X. Nie wiem jakie ma to znaczenie w praktyce.

kwestia czy masz w tym filmy. Jak dla mnie efekt jest lepszy niż z Atmosa ale bardzo mało filmów w tym kodeku wydano. Zerknij jeszcze na Denon x2200W i wyżej bo on już ma Atmosa, 4K oraz DTS:X. Onkyo bym odpuścił, to są bardzo podstawowe amplitunery które mają bardzo słabe oprogramowanie. Fakt, dostaniesz wszystkie kodeki ale można powiedzieć, że to takie podstawowe sprzęty. Dopiero najnowszy NR7100 to zmienia ale to już inne pieniądze. Oczywiście jak masz pomieszczenie trochę zaadaptowane i słuchasz przy ustalonej głośności i wiesz jak sobie dobrze poustawiać sprzęt to można się Onkyo zainteresować ale to są specyficzne osoby raczej.

Możesz jeszcze zerknąć na Denona X3400 bo widziałem czasami w dobrych cenach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lion napisał:

Miał ktoś okazję porównać Onkyo 7100 do LX 305 ? W cenie różnica jest znaczna, a brzmieniowo ? 

Mieli Panowie z salonu RMS . Pioneer vsx-lx305 w stosunku do Onkyo tx-nr7100 wypada lepiej w kwestii brzmienia, zarówno w kinie jak i stereo . Zadzwoń i poproś do telefonu Pana Wojtka , a On przedstawi Ci stosowne argumenty.  Ja właśnie za Jego sugestią jak i jednego Pana z salonu Nautilus wybrałem Pioneera zamiast Onkyo a w pierwszej kolejności celowałem w tx-nr7100  

Kilka stówek, to raczej nie jest znacząca rożnica w cenie . Na rynku amerykańskim z kolei Pioneer jest minimalnie droższy od Onkyo .

Modele Pioneera serii vsx są budowane z lepszych komponentów w stosunku do serii lx. Natomiast Onkyo tx-nr7100 to jednak nie jest serria RZ .

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lion napisał:

Miał ktoś okazję porównać Onkyo 7100 do LX 305 ?

niestety w sieci nie ma zdjęć wnętrzności modelu LX305. JEst tylko NR7100 i Integra.

 

2 godziny temu, fluid81 napisał:

Modele Pioneera serii vsx są budowane z lepszych komponentów w stosunku do serii lx.

chyba na odwrót.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...