Skocz do zawartości

Ustawienie subwoofera i kolumn


Marek1988

Recommended Posts

Mam prośbę o informację jaka powinna być częstotliwość odcięcia subwoofera w konfiguracji z tymi kolumnami. Wydaje mi się, że skoro głośniki pracują od 44 Hz to Subwoofer powinien być ustawiony maksymalnie na 50 Hz ale nie wiem czy dobrze to rozumiem. Linki do sprzętów poniżej. Z góry dzięki za odpowiedź

https://www.q21.pl/rel-ht-1205-mkii.html

https://www.q21.pl/elac-debut-reference-b6-czarny.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by było najlepiej, ale u siebie nie masz możliwości odcięcia kolumn głównych przy zastosowaniu jakiejś np. cyfrowej zwrotnicy. 

A ich pasmo przenoszenia, a rzeczywiste slyszalne pasmo w danym pomieszczeniu to też trochę dwie inne rzeczywistości. Pokój też "gra" i to wygląda zupełnie inaczej niż suche dane techniczne kolumny. 

Ja u siebie mam możliwość odcięcia kolumn głównych i tak też uzupełniam system o subwoofer. Odcinam na tej samej częstotliwości kolumny i subwoofer, wybieram typ cyfrowej zwrotnicy, a następnie "zszywam" to DSP. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marek1988 napisał:

Czyli słabo rozumiałem temat bo myślałem, że Hz kolumn i subwoofera nie powinny na siebie nachodzić. Spoko będę kombinował wg Waszych zaleceń. Dzięki za pomoc

To teoria,

Ale nie wiesz jaki na to wpływ ma Twoje pomieszczenie.

Więc to sa jedynie suche ustawienia do momentu pomiarów w pomieszczeniu albo odsłuchu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że da się to zrobić w miarę poprawnie z samym odcięciem subwoofera i "na ucho". Nie wiem.

Natomiast ja u siebie, jeżeli nie miałbym możliwości odcięcia kolumn głównych i zszycia systemu stereo z subwooferem poprzez DSP to wolałbym wtedy chyba same kolumny.

Na AVS było kilka pomieszczeń, gdzie próbowano łączyć subwoofery z systemem stereo i wyszła ogólnie spora nędza. Dudniło to, rozjeżdżało się w czasie, siermiężnie łupało (pewnie dodatkowo mody pomieszczenia). Nie wiem kto na AVS to tak konfigurował, ale jedynie co mogło to raczej odstraszyć lub utwierdzić różnych leśnych dziadków, że "stereo to tylko kolumny, a subwoofery to się nie nadajo".
A da się zrobić porządnie stereo z subwooferem i jeżeli jeszcze jest to dobry sub w obudowie zamkniętej, to po prostu można uzyskać dużo lepszy, szybszy, punktowy i jednocześnie niżej schodzący bas niż z samych kolumn z BR.

Ale nie sposobem na palę jak to chyba robiono na zeszłorocznym AVS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2023 o 10:18, Marek1988 napisał:

Czyli słabo rozumiałem temat bo myślałem, że Hz kolumn i subwoofera nie powinny na siebie nachodzić. Spoko będę kombinował wg Waszych zaleceń. Dzięki za pomoc

Witam. 

Dobrze ze zauważyłem ten temat.

A właśnie że dobrze rozumiesz temat. Lepiej gdy pasma nie nachodzą na siebie (kolumn i sub-a). 

W przeciwienstwie do pozostałych tu piszacych, proponuje ustawić sub na najniższej mozliwej częstotliwości np.25hz i w miare upływu czasu (tutaj zgodze sie z kolegami np. Co 2 dni), zwiększać stopniowo częstotliwość.

Sposób podnoszenia z najnizszej do "docelowej" wartości jest kozystniejszy z wielu powodów ustawiajac na tzw. "Ucho".

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Witam. 

Dobrze ze zauważyłem ten temat.

A właśnie że dobrze rozumiesz temat. Lepiej gdy pasma nie nachodzą na siebie (kolumn i sub-a). 

W przeciwienstwie do pozostałych tu piszacych, proponuje ustawić sub na najniższej mozliwej częstotliwości np.25hz i w miare upływu czasu (tutaj zgodze sie z kolegami np. Co 2 dni), zwiększać stopniowo częstotliwość.

Sposób podnoszenia z najnizszej do "docelowej" wartości jest kozystniejszy z wielu powodów ustawiajac na tzw. "Ucho".

Dzięki tylko wiesz moje kolumny mają najniższą częstotliwość 44 Hz. Jak dam subwoofer na 25Hz to chyba się zrobi niepotrzebna luka między 25 Hz a 44 Hz.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek1988 napisał:

Dzięki tylko wiesz moje kolumny mają najniższą częstotliwość 44 Hz. Jak dam subwoofer na 25Hz to chyba się zrobi niepotrzebna luka między 25 Hz a 44 Hz.. 

Nie, to nie działa tak.
Kolumny masz mierzone w specyficznych warunkach. Można przyjąć, że "idealnych" dla zmierzenia tylko tego, co emituje sama kolumna. U Ciebie w domu gra całe pomieszczenie. Fale odbijają się, nakładają się na siebie.
To, że kolumna ma napisane 44 Hz nie oznacza, że tu się nagle kończy przetwarzanie. To jest po prostu wartość przy spadku najczęściej -3dB lub -6dB. Pomieszczenie w zależności od rozkładu modów pewne częstotliwości podbija, inne osłabia. Więc charakterystyka przetwarzania kolumn, a rzeczywista charakterystyka w Twoim pomieszczeniu to dwie zupełnie inne sprawy.

@Chyba Miro 84 tu może mieć rację, że lepiej być może faktycznie piąć się w górę z częstotliwością odcięcia suba, zamiast jechać z góry na dół. Zwłaszcza przy mniejszym doświadczeniu w tego typu sprawach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podstawki , a tu takie porady by ustawiać suba nisko , te głośniki nie wyrobią basem poniżej 80Hz a i pewnie 100Hz będzie wyzwaniem. Każdy myśli ,że fajny bas to 20-40Hz , w muzyce bardziej te 80-100 , sub potrafi to podbić elegancko. Dopiero 130-150Hz+ jak sub przykrywa to jest utrata jakości na wokalu , sprawdzałem (sub z regulacją apką)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi, by ustawiać suba nisko, tylko by ewentualnie testować powoli idąc ku górze i obserwować, kiedy zaczną pokrywać się z kolumnami głównymi.
Akurat kolumny podstawkowe sobie bez problemu radzą z częstotliwościami na poziomie 70 - 80 Hz, a często i niżej. Wszystko oczywiście zależy tez od pomieszczenia i jego wielkości oraz akustyki.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

A ja wam powiem że bawię się od 3 tygodni z ustawieniem suba i dopiero jak głośnik subwoofera skierowałem w miejsce odsłuchu i crossoverem w amplitunerze zszedłem do 60hz system zaczął ładnie grać bez buczącego basu który był już od 70hz. Przy nawet tych 70hz specyficzny rodzaj basu (nie takie punktowe uderzenia tylko przeciągane wibracje) zanadto rezonowały powodując buczenie co niby podbijało znacznie bas ale właśnie w niektórych piosenkach był męczący. Kolumny w teorii kończą się na 52hz ale uważam że ten model bowerkow w połączeniu z powernodem i tak potrafił zagrać basowo szczególnie przy wyższych głośnościach. Zestaw powernode+ b&w 606s2+ b&w asw608(subwoofer zamknięty z głośnikiem z przodu więc chyba kierunkowy)

IMG_3119.jpeg

Edytowano przez Mazzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mazzi napisał:

asw608(subwoofer zamknięty z głośnikiem z przodu więc chyba kierunkowy)

Kierunkowość to kwestia częstotliwości. Głośnik w subwooferze może być z dowolnej strony, tak samo jak subwofer możesz ustawić gdzie chcesz w pokoju i nie powinieneś być w stanie go zlokalizować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PanKlor napisał:

Kierunkowość to kwestia częstotliwości. Głośnik w subwooferze może być z dowolnej strony, tak samo jak subwofer możesz ustawić gdzie chcesz w pokoju i nie powinieneś być w stanie go zlokalizować. 

W teorii tak to powinno wyglądać, ale praktyka często pokazuje co innego 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mazzi napisał:

W teorii tak to powinno wyglądać, ale praktyka często pokazuje co innego 

Praktyka mówi, że nie ma znaczenia jak masz zamontowany głośnik w subwooferze. Ba, nie ma znaczenia kształt obudowy tylko objętość i ewentualne strojenie BR. Z pewnością poniżej 80 Hz nie jest to granie kierunkowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mazzi napisał:

A ja wam powiem że bawię się od 3 tygodni z ustawieniem suba i dopiero jak głośnik subwoofera skierowałem w miejsce odsłuchu i crossoverem w amplitunerze zszedłem do 60hz system zaczął ładnie grać bez buczącego basu który był już od 70hz. Przy nawet tych 70hz specyficzny rodzaj basu (nie takie punktowe uderzenia tylko przeciągane wibracje) zanadto rezonowały powodując buczenie co niby podbijało znacznie bas ale właśnie w niektórych piosenkach był męczący. Kolumny w teorii kończą się na 52hz ale uważam że ten model bowerkow w połączeniu z powernodem i tak potrafił zagrać basowo szczególnie przy wyższych głośnościach. Zestaw powernode+ b&w 606s2+ b&w asw608(subwoofer zamknięty z głośnikiem z przodu więc chyba kierunkowy)

IMG_3119.jpeg

Z zdjecia wnioskuję, że ściana na wprost jest ścianką typu gips-karton, to może mieć znaczący wpływ na rezonanse pomieszczenia w "pewnych czestotliwosciach".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z zdjecia wnioskuję, że ściana na wprost jest ścianką typu gips-karton, to może mieć znaczący wpływ na rezonanse pomieszczenia w "pewnych czestotliwosciach".

Niestety ale nie da rady postawić drugiego domu :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...