Skocz do zawartości

Wybór gramofonu do zestawu


Recommended Posts

Dzień dobry, powoli zaczynam się rozglądać za gramofonem do mojego zestawu stereo i chciałem poprosić o jakąś pomoc w wyborze. Niestety tylko nowe - nie mam głowy do bawienia się w używane, może przy następnym jeśli się winyle spodobają.

Mój sprzęt to NAD 368 + Heco Aurora 700 i szukam czegoś pasującego do tego. Czyli ani nie za drogi co będzie się przy tym marnował, ani za słaby co miał by dać jakość gorszą niż Tidal z kompa (wejście liniowe z interfejsu audio) ;) Myślałem np o Rega Planar 2 ale szczerze nie mam pojęcia jak to się ma do powyższych założeń :D

Moglibyście coś polecić, doradzić? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Rega Planar 2 jest bardzo rozsądną opcją w tej sytuacji. Utrzyma brzmienie obecnego zestawu, bo też jest po cieplejszej, gęstszej stronie. 

Jeśli chciałbyś mieć nieco chudszy, bardziej kontrolowany i techniczny dźwięk, wtedy możesz spojrzeć na Pro-Jecta Carbon Debut Evo. Dodatkowo jest bardzo wiele opcji kolorystycznych, a domyślam się, że ma to jakieś znaczenie :)  Obie opcje są dobrymi wyborami, więc wszystko zależy tylko od preferencji. 

W razie czego zapraszamy na porównanie i odsłuch :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, Rega Planar 2 jest bardzo rozsądną opcją w tej sytuacji. Utrzyma brzmienie obecnego zestawu, bo też jest po cieplejszej, gęstszej stronie. 

Jeśli chciałbyś mieć nieco chudszy, bardziej kontrolowany i techniczny dźwięk, wtedy możesz spojrzeć na Pro-Jecta Carbon Debut Evo. Dodatkowo jest bardzo wiele opcji kolorystycznych, a domyślam się, że ma to jakieś znaczenie :)  Obie opcje są dobrymi wyborami, więc wszystko zależy tylko od preferencji. 

W razie czego zapraszamy na porównanie i odsłuch :) 

Dzięki! A jeszcze dopytam - w Rega Plnar 2 można wymieniać wkładki prawda? Myślę w kontekście ew późniejszej rozbudowy gdybym chciał coś poprawić ale jeszcze nie zbierał się do kupna innego gramofonu.

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Alwox napisał:

Dzięki! A jeszcze dopytam - w Rega Plnar 2 można wymieniać wkładki prawda? Myślę w kontekście ew późniejszej rozbudowy gdybym chciał coś poprawić ale jeszcze nie zbierał się do kupna innego gramofonu.

W znacznej większości gramofonów możesz wymieniać wkładki :) Zamontujesz wszystkie wkładki Regi, w przypadku innych mogą być potrzebne adaptery/spacery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, thx ;) A duża różnica jest między Planar 2, a 3? Miało by sens kupienie 3 do tego sprzętu ale np na start z tą samą wkładką co w 2 (carbon)? Oczywiście domyślam się, że lepsza wkładka będzie bardziej wskazana ale może to był by bardziej przyszłościowy zestaw, a w takiej konfiguracji nie rozbije tak budżetu jak 3 z np Exact 🤔Jeśli chodzi o budżet to nie mam jakoś specjalnie określonego ale im taniej wyjdzie tym szybciej kupię dlatego nadal najbardziej skłaniam się ku temu Planar 2 ale chcę jeszcze rozważyć alternatywy, bo mocno mi się nie śpieszy :)

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od Twojej propozycji. Nie kupuj gramofonu, który nie ma lub nie umożliwia.

  • regulacji wysokości ramienia; uwiązanie do danej wysokości wkładek - za trochę będziesz wymieniał wkładkę na lepszą, nie musi wówczas pasować wysokością, co przy niearchaicznych szlifach może się wiązać z niemożnością prawidłowego i bardzo ważnego we współczesnych szlifach ustawienia VTA
  • podanej masy ramienia; związane z wkładką i ustawieniem rezonansu mechanicznego ramienia
  • podanego przewieszenia dla danego ramienia; czyli możliwości ustawienia wkładki tak, aby na całym łuku na jakim pracuje, grała maksymalnie równomiernie na obu kanałach

To umożliwia i te parametry podaje każdy szanujący się producent gramofonu.

Ponadto z praktyki ważna jest:

  • możliwość wytarcia płyty na mokro, jak ma za słaby napęd to się nie da

Pomijam rzeczy oczywiste. Niech kołysaniem, wibrowaniem i innymi zakłóceniami od mechaniki mieści się w normie HiFi - chociaż.

Nie kupuj przedwzmacniacza RIAA, który nie obsługuje najmniej dwóch wkładek, MM i MC. Najlepiej jak można go podstroić (dipswitche lub jumpery) wg zaleceń pod daną wkładkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alwox napisał:

Ok, thx ;) A duża różnica jest między Planar 2, a 3? Miało by sens kupienie 3 do tego sprzętu ale np na start z tą samą wkładką co w 2 (carbon)? Oczywiście domyślam się, że lepsza wkładka będzie bardziej wskazana ale może to był by bardziej przyszłościowy zestaw, a w takiej konfiguracji nie rozbije tak budżetu jak 3 z np Exact 🤔Jeśli chodzi o budżet to nie mam jakoś specjalnie określonego ale im taniej wyjdzie tym szybciej kupię dlatego nadal najbardziej skłaniam się ku temu Planar 2 ale chcę jeszcze rozważyć alternatywy, bo mocno mi się nie śpieszy :)

Zdecydowanie warto dopłacić do Planara 3 względem dwójki. Różnice są niemalże wszędzie. Co do tego, czy w tym zestawie ma sens — cóż, najlepiej byłoby odsłuchać samemu. Jeśli rozważałbyś upgrade obecnego sprzętu, to na pewno warto wziąć teraz wyższy model gramofonu. Na pewno różnica będzie duża, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy Aurory i Nad pozwolą Ci odczuć pełen zakres różnic. Warto będzie też pomyśleć nad przedwzmacniaczem od Regi, bardzo dobrze one zgrywają się z ich wkładkami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2023 o 09:35, tomek4446 napisał:

 

Sorki , w tych nowoczesnych sprzętach montują gniazda w dziwnych miejscach ;)

Test czujności zdaliście Panowie , gratuluję :)

 

Luz. Ale słuszna uwaga. Przeważnie phono input było z krawędzi.

Czy Rega wygrywa tutaj z Projectem?

Moim zdaniem sprawdź oba. Bo to nie jest takie oczywiste. Jest wybór, czemu nie sprawdzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2023 o 10:09, Alwox napisał:

może to był by bardziej przyszłościowy zestaw, a w takiej konfiguracji nie rozbije tak budżetu jak 3 z np Exact 🤔Jeśli chodzi o budżet to nie mam jakoś specjalnie określonego

Dnia 21.03.2023 o 14:01, Q21 napisał:

Jeśli rozważałbyś upgrade obecnego sprzętu, to na pewno warto wziąć teraz wyższy model gramofonu.

Jestem za. Widzę , że dyskusja idzie w dobrym kierunku i jak już padło słowo " przyszłościowy " to gorąco polecam :

https://www.jsikora.pl/index.html

:)

s1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Alwox napisał:

Dzięki ale na razie nie planuję sprzedawać samochodu aby wymienić go na gramofon

Dlaczego ? :)

A jak już o gramofonach to wiem , że chcesz nowy , jednak nie mogę się powstrzymać by nie napisać co ja bym nabył w budżecie Regi 3 :

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pioneer-pl50l-ii-super-stan

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-victor-qla7-jvc-japonski-vm95sh-shibata

https://allegrolokalnie.pl/oferta/thorens-td321-sme-3009i-shure-v15iii-podstawa-a

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon gramofonem, ale do tego gramofonu trzeba kupić wkładkę. To co jest zwyczajowo dodawane przez producentów nowych gramofonów może służyć z reguły do odtwarzania niezbyt cennych płyt czasem niemal tylko pocztówek dźwiękowych. Jeżeli chcemy korzystać przez lata z archiwów płyt i ich nie niszczyć to trzeba zainwestować we wkładkę z jakąś niearchaiczną igłą. Nadto taka trochę lepsza wkładka odczyta to czego standard nie jest już w stanie zrobić. Wiele zyskujemy.

Gramofon nie odtwarza płyt, tylko to umożliwia, odtwarza je wkładka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...