Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze nowego AVR do setupu 7.1


MSX

Recommended Posts

Hej, ostatnio padła mi moja Yamaha a2040 (rip), więc zacząłem szukać czegoś nowego do setupu 7.1:

  • 2x Kolumny Q Acoustics 3050
  • Centralny Q Acoustics 3090Ci
  • 4x satelitki B&W M-1

Zestaw wykorzystywany jest do Grania na konsolach (60%), Streamowania filmów (30%) i słuchania muzyki (10%). W zasadzie jedynym twardym wymaganiem to 2 wejścia i passthrough 4K@120/VRR. Nie planuję dodawania Atmosów, wszystkie kable są w ścianach. Nie celuję w konkretny pułap cenowy, ale oczywiście chce wydać jak naj mniej. Rozważam albo mocniejszy wzmacniacz, albo słabszy + np. jakąś Emotivę A2/A3 do napędzania kolumn (jeśli będzie to absolutnie niezbędne). Pomożecie?

Edytowano przez MSX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MSX changed the title to Pomoc w wyborze nowego AVR do setupu 7.1

Masz dwie opcje. Albo podłączasz konsole do TV, albo do amplitunera.

W przypadku podłączenia ich do TV warto pamiętać że często nie wszystkie gniazda w TV obsługują standardy z broszury. Np. Mój Sony XR-75X94J ma HDMI 2.1, obsługę DV, VRR, ALLM ale... obsługa tych trybów dotyczy HDMI nr3 oraz nr4. Warto wspomnieć że nr3 jest wyjściem eARC pod który jest podpięty amplituner, wiec zostaje jedno. Pozostałe dwa obsługują 4K60Hz bez najnowszych trybów dla graczy. Mało tego... W opcjach TV masz wybór. Albo DV, albo 120Hz z VRR, ALLM. No można się zirytować lekko. Sprawdź specyfikację swojego TV.

Druga opcja to podłączenie konsol do amplitunera. Cała najnowsza gama Denon/Marantz posiada co najmniej 3 wejścia 8K. Najtańszy z nich to Denon AVR X2800H - ma ich trzy. Najtańszy Marantz - Cinema 70s - też trzy.  Najtańszy z nowej serii Onkyo TX-NR5100 obsługuje 4K/120Hz, ale nie jestem pewien czy wszystkie wejścia (ogólnie ma ich 4). Wyższy TX-NR6100 na pewno ma trzy. Jest jeszcze Pioneer VSX-935 mający także trzy zgodne wejścia.

Uwaga, jak chcesz podłączać mocniejszy wzmacniacz/końcówkę mocy to szukaj modeli z pre-out.

Opcjonalna opcja... Amplitunery z poprzedniej serii mające z reguły jedno wejście 8K. Np. Poprzednia seria Denon/Marantz. Wówczas jedną konsolę podłączasz pod amplituner, drugą pod zgodne wejście w TV. 

Mam PS5 i XB-X oraz N-Switch, wszystkie podłączone bezpośrednio pod TV, amplituner jest połączony HDMI 2.1 via eARC. XB-X na najbogatszym 4 złączu bo posiada DV i robi to faktycznie różnicę, nr1 oraz nr2 to pozostałe konsole. Dla nas zdecydowanie wystarczy 4K60Hz, konsole i tak są za słabe by uciągnąć dynamiczne gry z większym FPS. Synchro łapią bo test zrobiłem, ale to wszystko. Komputer z kartą GeForce RTX 3090 na poważniejsze gierki mam pod 8K w amplitunerze (tylko jedno wejście).

 

20230116_225625.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info! Plan jest żeby podłączyć urządzenia do wzmacniacza, bo TV ma tylko jedno wejście obsługujące HDR (nie mówię nawet o VRR, bo TV ma z 5+ lat). Moją największą obawą jest ilość mocy na te 7 kanałów. Fizyka jest trudna i tbh te obliczenia (mimo casualowego zainteresowania i douczania się) nadal są poza moimi możliwościami :D Denon X2800H da radę? Ma w razie czego pre-outy na przednie kolumny, więc wygląda jak rozsądna opcja...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon 2800H nie ma pre-out. Tu trzeba patrzeć na wyższy 3800H. Pioneer VSX-935 nie ma. Yamaha RX-V4A nie ma. TX-NR6100 ma pre-out na fronty. Te amplitunery to podstawowe modele, grają ok... Ale zależy ile oczekujesz.

Jak nie masz TV zgodnego, to nie masz co sobie głowy zawracać HDMI 2.1, chyba że w najbliższym czasie planujesz zakup.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Denon 2800H nie ma pre-out. Tu trzeba patrzeć na wyższy 3800H. Pioneer VSX-935 nie ma. Yamaha RX-V4A nie ma. TX-NR6100 ma pre-out na fronty. Te amplitunery to podstawowe modele, grają ok... Ale zależy ile oczekujesz.

Jak nie masz TV zgodnego, to nie masz co sobie głowy zawracać HDMI 2.1, chyba że w najbliższym czasie planujesz zakup.

Faktycznie, gdyby miał to byłby prawie idealny :/ Co do TV to już teraz brakuje mi wejść HDRowych w TV, a planuję zmianę ze względu na VRR i 120fpsów

4 godziny temu, lolekdrugi napisał:

a jak duże masz pomieszczenie?

Pokój półotwarty, jakieś 4m x 5.5+m

Edytowano przez MSX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lolekdrugi napisał:

co to znaczy pół-otwarty? Jak duże jest następne pomieszczenie?

Dla samych 4m*5.5m Denon spokojnie wystarczy.

Pokój z 3 z 4 ścian - otwarta kuchnia. Sama powierzchnia, na której słuchamy to wspomniane wymiary.

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Powiem tak.

Nie wiem czy zdecydował bym się na tak dużą degradację jakości dzwieku kosztem podłączenia nowej technologi.

Twoja Yamaha A2040 to znacznie wyższy model niż te tu zaproponowane. I na Twouch kolumnach QA będzie to odczuwalne.

Dzięki za perspektywę. a2040 kupiłem używana za grosze (bez pilota, pudełka etc.) i to był dosłownie interes życia :D Gorzej, że teraz już takich ofert od dawien dawna nie widziałem. Mam też świadomość, że była to trochę armata na komara ;) No nic, może po prostu złapię coś niższego z Amazona i zobaczę jak bardzo odczuję różnice. Jeśli będzie dramat to po prostu zwrócę i poleci coś bliżej flagshipa. Ostatecznie zastosowanie jednak jest do gier / filmów i nie pretenduję do posiadania audiofilskiego ucha. Może czas tez przetestować coś żywszego, niż bardzo stateczną Yamahę.

Edytowano przez MSX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MSX napisał:

Pokój z 3 z 4 ścian - otwarta kuchnia. Sama powierzchnia, na której słuchamy to wspomniane wymiary.

Dzięki za perspektywę. a2040 kupiłem używana za grosze (bez pilota, pudełka etc.) i to był dosłownie interes życia :D Gorzej, że teraz już takich ofert od dawien dawna nie widziałem. Mam też świadomość, że była to trochę armata na komara ;) No nic, może po prostu złapię coś niższego z Amazona i zobaczę jak bardzo odczuję różnice. Jeśli będzie dramat to po prostu zwrócę i poleci coś bliżej flagshipa. Ostatecznie zastosowanie jednak jest do gier / filmów i nie pretenduję do posiadania audiofilskiego ucha. Może czas tez przetestować coś żywszego, niż bardzo stateczną Yamahę.

Dramatu może nie będzie to wszystko zalezy od Twoich oczekiwań. Ale już na Twoich kolumnach odczujesz różnice.

W grach być może przyda ci się lepszy obraz. Poluj i testuj :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dnia 22.03.2023 o 10:33, Q21 napisał:

Cześć, szukając jak najtańszego ampli z wejściami 8K możesz spojrzeć na Yamahę TSR-400, znaną też jako RX-V4A. Nieco drożej, ale z bogatszym kompletem wejść HDMI, a także moim zdaniem przyjemniejszym dźwiękiem, jest Onkyo TX-NR6100. Do listy dopisałbym też Denona AVR-X2800H. Opcji trochę jest :) 

Kolega pisał o 4k 120Hz a RX-V4A ma za słabą przepustowość, więc mogą być problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...