Skocz do zawartości

Subwoofer do stereo


grzesiek81

Recommended Posts

Witam. Jestem tutaj nowy więc z góry  przepraszam za jakieś błędy. Moje pytanie dotyczy subwoofera do stereo. Posiadam wzmacniacz lampowy syntesis roma 96dc+ oraz kolumny proac tablette 2000. Źródło to chwilowo denon dcd1450ar. Pokój ma ok. 20mkw. Trochę brakuje mi dołu takiego audiofilskiego nie buczenia i dudnienia. W związku z tym że mam lampowca subwoofer mogę spiąć tylko do terminali głośnikowych. Co wybrać podpowiedzcie. Ewentualnie jak wypożyczyć suba do testu. Sprzęt może być też używany. Mój limit to 3000zł. Pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szyt napisał:

Zdecydowanie to Svs sb1000pro. Rel jest fatalnie wyceniony jak na to co oferuje.

Dlaczego?

Dnia 31.03.2023 o 17:32, Kubakk napisał:

Czemu polecasz RELe ? ten ma 20cm głośnik i 125W w klasie AB , da to radę ? btw ten sub wygląda jak taboret :D 

Bo właśnie wszyscy zmienili nieco system oceny subwooferow. Do tego REL ma inną linie HT.

Obecnie suby "licytuje" się na moce jak kiedyś w TV Herce. Kto da więcej.

REL Robi w  swoich subwooferach serii T wzmacniacze w klasie AB. To rzadkość. Takie typy wzmacniaczy robiło jeszcze Velodyne o ile dobrze pamiętam w niektórych modelach.

I teraz zobaczmy.

Mamy 125W na jeden głośnik 20cm.  Mało?

 Idą tu polecenia Audiolaba 6000 do Aurora 1000. Tam mamy ile 40W na 2x20 cm ? :)

No wiec właśnie czy realnie 125W to mało czy dużo. Patrzmy przez pryzmat wzmacniaczy w klasie AB.

Miałem i T i HT i SVS w domu.

W salonie mieliśmy T, HT i inne suby, Velodyne, Dali, Focale itp.

No kurde T gra jednak inaczej. Nie wali tak basem. Gra subtelniej. Uzupełnia pasmo basowe kolumn. To nie ma robić przysłowiowego boom boom.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Dlaczego?

Wysoka cena, mały głośnik, mała moc, a wynik tego kończy się przy 35-40hz pewnie efektywnie. Już HT od rela jest sensowniej wyceniona.

 

29 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No kurde T gra jednak inaczej. Nie wali tak basem. Gra subtelniej. Uzupełnia pasmo basowe kolumn. To nie ma robić przysłowiowego boom boom.

Skastrujesz SVSa na DSP i będzie robić to samo. Natomiast jak odpalisz film, to zrobi tez boom boom, a rel już nie. Ja nie twierdze, ze REL jest złym urządzeniem - do stereo daje radę, a integracja ze względu na słaba wydajność jest bezproblemowa. Natomiast konkurencja w tej cenie potrafi więcej. T5 powinien kosztować max 2k. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2023 o 19:50, szyt napisał:

Wysoka cena, mały głośnik, mała moc, a wynik tego kończy się przy 35-40hz pewnie efektywnie. Już HT od rela jest sensowniej wyceniona.

No bo taki ma być.

35-40 Hz to bas w stereo.

Które muzyczne utwory wykorzystują 20Hz? Organowe? Które jeszcze?

Mam wrażenie że w subach to teraz każdy się licytuje co wiecej.

Dnia 2.04.2023 o 19:50, szyt napisał:

Skastrujesz SVSa na DSP i będzie robić to samo.

No jednak nie. Barwa dzwieku tego suba jest inna.

12 godzin temu, Darek Zuk napisał:

Mam t9x i potwierdzam rel w stereo jest fajnym uzupełnieniem natomiast w filmach będzie brakowało super dołu...

Zgadzam się. On nie ma tego zejscia. I nie ma mieć. Do tego jest inna linia.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Mam wrażenie że w subach to teraz każdy się licytuje co wiecej.

W przypadku zakupu każdego sprzętu istnieją jakieś kryteria i się nimi kierujemy w różnych stopniach, indywidualnie. I to ile coś nam dowozi w danej cenie tez jest dla wielu istotnym czynnikiem.

Rel w serii T obiektywnie patrząc po parametrach ma słabsza wydajność od praktycznie dowolnego konkurenta. I nie ma dsp. Wiec o ile rozumiem stwierdzenie ‚taki ma byc’ i jest to dla kogoś optymalny wybór, tak nie rozumiem polityki cenowej. Dostajemy mniej, a każe się płacić więcej. W tym samym sosie są suby BK Elec i kosztują 1/2. 

Ja mam znów wrażenie, ze jak coś się ubierze w piórka „audiofilskie” i „dedykowane do stereo” to znów można wołać głupie kwoty i strzyc grupę docelową. 

PS - jak zdefiniujesz barwę dźwięku basu? Bo jak kilka różnych subow przerobiłem u siebie, to nie potrafilbym zdefiniować tego terminu. 
 

I ponownie - nie mowie ze to złe urządzenie. Mógłbym takie mieć u siebie, bo do muzy by wystarczył. Natomiast wydając własne pieniądze wolałbym jednak albo kupić coś co oferuje więcej, albo kosztuje mniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szyt napisał:

Ja mam znów wrażenie, ze jak coś się ubierze w piórka „audiofilskie” i „dedykowane do stereo” to znów można wołać głupie kwoty i strzyc grupę docelową. 

Tak pisze wiele, wiele osób na temat Rela. Co do subwooferów, to zdaniem osób siedzących w temacie liczą się przede wszystkim:

 

 

 

1170[1].png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szyt napisał:

W przypadku zakupu każdego sprzętu istnieją jakieś kryteria i się nimi kierujemy w różnych stopniach, indywidualnie. I to ile coś nam dowozi w danej cenie tez jest dla wielu istotnym czynnikiem.

Tym kryterium w audio powinien być odsłuch.

11 godzin temu, szyt napisał:

Rel w serii T obiektywnie patrząc po parametrach ma słabsza wydajność od praktycznie dowolnego konkurenta

To jest nie uniknione. Ma wzmacniacz w klasie AB.

No nie dostarczy 500@. Wspomniałem o tym wyżej.

11 godzin temu, szyt napisał:

Dostajemy mniej, a każe się płacić więcej. W tym samym sosie są suby BK Elec i kosztują 1/2. 

Skupmy się na wzmacniaczach audio bo będzie łatwiej to zobrazowac.

Masz wzmacniacz A który ma 2x100W i drugi który ma 2x50W ale jest no ciekawsza i lepiej grającą konstrukcją. Kryterium mocy. Dostajesz mniej. Znaczy że wzmacniacz B jest na pewno gorszy. No jak?

11 godzin temu, szyt napisał:

PS - jak zdefiniujesz barwę dźwięku basu? Bo jak kilka różnych subow przerobiłem u siebie, to nie potrafilbym zdefiniować tego terminu. 

Bo testowałeś te w klasie D?

Pytanie wprost. Przy przetworniku 20cm jednym. 100W to mało? Trzeba mieć 500?

Jakiej wielkości sa przetworniki w Twoich kolumnach? I jakiej mocy masz wzmacniacz do nich?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie piszę o mocy, a efektywnym pasmie. Naprawdę nie musisz mi tłumaczyć, że ilość W to nie jest wartość sama w sobie. W przypadku suba liczy się jak nisko schodzi i jaki SPL wtedy utrzymuje. i tak, aby utrzymac te wartosci na odpowiednim poziomie jest potrzebna kombinacja odpowiedniej powierzchni przetwornika i odpowiedniej mocy wzmacniacza w duzym uproszczeniu.

Moglbym odbić piłeczkę - skoro do stereo wystarczy 35hz-40hz, to po co w dedykowanym tez do stereo T9x, Rel podaje juz pasmo do bodaj 27hz? Mogli przeciez zostac przy 35hz i podbic tylko SPL dla wiekszych pomieszczen. Byloby efektywniej....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, szyt napisał:

W przypadku suba liczy się jak nisko schodzi i jaki SPL wtedy utrzymuje.

No to podpytam znowu

Dnia 4.04.2023 o 07:47, Piotr Sonido napisał:

No bo taki ma być.

35-40 Hz to bas w stereo.

Które muzyczne utwory wykorzystują 20Hz? Organowe? Które jeszcze?

 

22 godziny temu, szyt napisał:

Moglbym odbić piłeczkę - skoro do stereo wystarczy 35hz-40hz, to po co w dedykowanym tez do stereo T9x, Rel podaje juz pasmo do bodaj 27hz? Mogli przeciez zostac przy 35hz i podbic tylko SPL dla wiekszych pomieszczen. Byloby efektywniej....

No nie mogli. Bo musieli by go sztucznie ograniczać. To udzy subwoofer z dwiema membranami. Robiąć mocniejszy i wiekszy sub schodzisz niżej.

Mieli zrobić jeszcze jeden filtr? Ocięcia od dołu?

Odbijał piłeczkę

Dlaczego są kolumny które mają pasmo do 50 000 HZ? Bo taki zastosowali przetwornik. Mieli to filtrować? Po co to komu?

Dlaczego wzmacniacze mają pasmo od 0 czy 5 Hz do 100 000 Hz?

No wyszło.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No nie mogli. Bo musieli by go sztucznie ograniczać. 

Czyli sam zauwazasz, że slabsza wydajnosc = ograniczenie ;) 

47 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Dlaczego są kolumny które mają pasmo do 50 000 HZ?

Natomiast doskonale rozumiesz, ze 20hz jest "odczuwalne" przez kazdego czlowieka, a 50khz juz slyszalne tylko dla wielorybow, delfinow, nietoperzy czy psow :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...