Skocz do zawartości

Stereo do filmów, duże kolumny czy subwoofer


Himen

Recommended Posts

Witam wszystkich, mam na imię Sławomir i bardzo lubię tematykę związana z audio ale potrzebuję pomocy od osób bardziej doświadczonych. 

Szukałem podobnych tematów, ale wiele osób ma różne preferencje i możliwości. 

Obecnie posiadam zestaw:

- onkyo tx-8250

- teufel ultima 60

- kable głośnikowe A&C, wyglądają na porządne, są bardzo grube

- podłączony jest tv poprzez kabel optyczny

Przeprowadzamy się z żoną, a do tego zmienia się zakses użytkowania przez nas tego zestawu. Wcześniej słuchaliśmy więcej muzyki niż oglądaliśmy filmów jednak w nowym domu się to zmieni. Po przeprowadzce zestaw w 95% używany będzie tylko i wyłącznie do oglądania filmów na netflix, amazon prime itp. 

Kino domowe odpada, żona się nie zgodzi. W grę wchodzi tylko zestaw stero, ewentualnie 3.1 ale to to już w ogóle dla mnie odległy temat. Zastanawiam się, czy lepiej kupić dwie duże kolumny, czy dwie średnie i Subwoofer czy może wystarczyły by markowe głośniki podstawowe i duży Subwoofer? 

Jaki zestaw sprawdził by się najlepiej w planowanej kwocie ok. 10-15 tys zł 

Pozdrawiam 

 

Screenshot_20230417_163823_edit_5223102457244140.jpg

Dodam, że super by było jak ktoś w zakresie głośników podał by przykłady np. Na marce pylon audio. Lubię wspierać polskie firmy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jest tu kilka kwesti które musisz brac pod uwagę.

1. System 3.1 jest bez sensu. Wymaga zakupu amplitunera kinowego, a jednak kwestia istoty tyłów przy dzwieku DTS czy Dolby jest dość kluczowa. Może bezprzewodowe od Yamahy? Wtedy Amplituner tez musi być Yamahy

2. Duże kolumny nie zapewnią Ci basu kinowego. nie zejdą jak sub

3. Sub w stereo gra, ale tęz nie gra jak sub w kinie. Bo amplitunery stereo nie mają dekoderów. więc one "biorą" bas z kanałów przednich. No i znowu wracamy do punktu 1.

Wiec opcje albo

- Yamaha 4A, 6A i budujesz na tyl MusicCast 20 bezprzewodowe. nie wiem co z tymi Teufelami obecnymi ale trafia tez sub REL HT 1205, SVS PB 1000, Magnat CS 12

- stereo nawet na Twoim 8250. Pozbywasz się Teufeli. Wybierasz niech będą Pylon Diamond 28. Chociaż absolutnie ich nie wykorzystasz.... no to Szafiry i do tego HT 1205 albo PB 1000

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

jak napisał Piotr, system 3.1 nie ma sensu. 

Pozostałbym przy stereo. Co do subwoofera, to będzie trzeba posłuchać wersji z większymi kolumnami i drugiej z subwooferem. Wszystko zależy od gustu, są przeciwnicy i zwolennicy suba do stereo. Przemyślałbym najbardziej może jakieś podstawki, bo często lepiej tworzą scenę niż podłogówki, a do tego subwoofer. 

Połączenie pokroju Buchardt P300, Audiolab 7000A/Cambridge Audio CXA81 i do tego SVS SB1000 Pro, REL HT1205. Oczywiście to propozycja w ciemno, bo nie znam Twoich preferencji. Sapphire 31 też są dobrą opcją jeśli preferujesz jednak podłogowe. 

W razie czego zapraszamy do nas na odsłuch :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

nie ma przeciwników suba do stereo. Są tacy którzy go jeszcze nie przetestowali :D

Albo ktoś im go źle ustawił.

 

Jeszcze całkiem "niedawno"  taki wpis jak powyżej nie był proponowany, czy np. Taki...

 

Dnia 18.04.2023 o 11:00, Q21 napisał:

Wszystko zależy od gustu, są przeciwnicy i zwolennicy suba do stereo. Przemyślałbym najbardziej może jakieś podstawki, bo często lepiej tworzą scenę niż podłogówki, a do tego subwoofer. 

Połączenie pokroju Buchardt P300, Audiolab 7000A/Cambridge Audio CXA81 i do tego SVS SB1000 Pro, REL HT1205.

Cieszy to że nie "walczyliśmy" na daremno w sprawie sub w stereo.

Również przychylam sie do w/w by z powodzeniem dołożyć niskotonowy aktywny.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2023 o 14:57, Chyba Miro 84 napisał:

Jeszcze całkiem "niedawno"  taki wpis jak powyżej nie był proponowany, czy np. Taki...

A ten mój jest? :D

Dnia 19.04.2023 o 14:57, Chyba Miro 84 napisał:

Cieszy to że nie "walczyliśmy" na daremno w sprawie sub w stereo.

A ja od dawna mam takie zdanie. Pamiętam kiedy posłuchałem kiedyś profesjonalnie skalibrowanego zestawu od gościa z RELa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest opcja z monitorami. Domyślam się, że nie mogą stać na nawet masywnej długiej komodzie ;) stojaki nie wchodzą w grę więc zostaje tylko porządny wieszak, tak? 

Music cast nie jest głupi, wyczytałem, że może stać po środku z tyłu tylko jeden duży głośnik. Mianowicie jeden music cast 50 zamiast dwóch mc20. 

Mam pytanie, można zastosować tylko jeden głośnik efektowy z tyłu w kinie zamiast dwóch? Na przykład z przodu klasycznie, dwa głośniki frontowe, centralny i Subwoofer a z tyłu jeden efektowy na środku, również centralny. Podobnie jak w wersji z mc50. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2023 o 23:03, Himen napisał:

Ciekawa jest opcja z monitorami. Domyślam się, że nie mogą stać na nawet masywnej długiej komodzie ;) stojaki nie wchodzą w grę więc zostaje tylko porządny wieszak, tak? 

Music cast nie jest głupi, wyczytałem, że może stać po środku z tyłu tylko jeden duży głośnik. Mianowicie jeden music cast 50 zamiast dwóch mc20. 

Mam pytanie, można zastosować tylko jeden głośnik efektowy z tyłu w kinie zamiast dwóch? Na przykład z przodu klasycznie, dwa głośniki frontowe, centralny i Subwoofer a z tyłu jeden efektowy na środku, również centralny. Podobnie jak w wersji z mc50. 

Nie zapewni to prawidłowego dzwieku.

Jesli chcesz budować system 4.1 to wówczas Do;by zaleca bez centralnego o zgrozo.

Więc jeden centralny tylny nie będzie działał. Jego się stosowało dopiero jako uzupełnienie dwóch już istniejących tylnych kolumn.

Zależy od wysokości tej komody. Ale lepiej dac je na komode niż podwieszać. Do podwieszania są on walle.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie ma sensu w ogóle budowanie 4.1, bo po pierwsze to nie za bardzo przy tym układzie funkcjonalnym takie MusicCast mają sens (jeden powiesisz, drugi postawisz na podstawce po drugiej stronie sofy?). Do nich musisz mieć zasilanie, więc po prawej stronie sofy musisz dać floorbox-a, lub coś w tym stylu, żeby mieć zasilanie. Dodatkowo sofa jest dosunięta maksymalnie do ściany co też nie będzie powodowało, że efekt będzie jakiś rewelacyjny. Według mnie nie ma tutaj jak tego zrobić optymalnie przy tej koncepcji jaka jest przedstawiona na planie.

Pozostałbym przy stereo i wziął jakieś sensowniejsze kolumny kosztem tych tylnych, albo dorzucił do subwoofera skoro będzie to głównie rozwiązanie do filmów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. 

Zostaje przy stereo, zmienię kolumny i dodam subwoofer. Do przeprowadzki jeszcze jest trochę czasu, jednak już mniej więcej wiem gdzie i jakie kable. Wzmacniacz również będę wymieniał. Nowy dom, nowe nagłośnienie. To już jednak z czasem jak będę miał wybrane kolumny i Subwoofer. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...