Skocz do zawartości

Monitory - kolumny podłogowe. Charakter danej linii.


Songs for Pilots

Recommended Posts

2 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

Pomijając fakt siedzenia tyłem (z tym na razie nic nie zrobię o ile nie wybiorę monitorów bliskiego pola – tutaj ok. 30-40cm) – to wychodzi 150-160cm.

Jak mawiał mój wykładowca z Polibudy: "ale Pan twardy, ale Pan twardy". Spróbuj tych LSX II na biurko, co Ci zależy? Będziesz miał fajnie ogarnięty cały pokój, a nie jakiś dziwaczny system do nie wiadomo czego. Po co wstawiać R3 czy Goldy 100 po dwóch stronach łóżka na środku pokoju 12m2 (pewnie jeszcze na standach?!!!) i siedzieć to nich tyłem (przy relatywnie dużym biurku), do tego mając jednocześnie pełnowymiarowy system w salonie? Tu aż prosi się o aktywne kolumny na biurko. No ale widzę, że "dobrzy" koledzy co i raz podrzucają różne pomysły. Nie ma to jak wujek dobra rada. Aha, wzmacniacz i odtwarzacz proponuję postawić na biurku i pociągnąć przewody do tych kolumn stojących na środku sypialni/pracowni. Powodzenia;) Zwłaszcza z rozgrzaną kobietą po kilku drinkach albo np. z kilkuletnią pociechą. Niezależnie od tego Twój pomysł jest moim zdaniem zły. Ale dobrze Ci życzę i z ciekawością śledzę wątek. Pozdrawiam, Tomek.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Jak mawiał mój wykładowca z Polibudy: "ale Pan twardy, ale Pan twardy". Spróbuj tych LSX II na biurko, co Ci zależy? Będziesz miał fajnie ogarnięty cały pokój, a nie jakiś dziwaczny system do nie wiadomo czego. Po co wstawiać R3 czy Goldy 100 po dwóch stronach łóżka na środku pokoju 12m2 (pewnie jeszcze na standach?!!!) i siedzieć to nich tyłem (przy relatywnie dużym biurku), do tego mając jednocześnie pełnowymiarowy system w salonie? Tu aż prosi się o aktywne kolumny na biurko. No ale widzę, że "dobrzy" koledzy co i raz podrzucają różne pomysły. Nie ma to jak wujek dobra rada. Aha, wzmacniacz i odtwarzacz proponuję postawić na biurku i pociągnąć przewody do tych kolumn stojących na środku sypialni/pracowni. Powodzenia;) Zwłaszcza z rozgrzaną kobietą po kilku drinkach albo np. z kilkuletnią pociechą. Niezależnie od tego Twój pomysł jest moim zdaniem zły. Ale dobrze Ci życzę i z ciekawością śledzę wątek. Pozdrawiam, Tomek.

Monitory małe na biurko o nie jest jeszcze stracony temat. Po prostu nie miałem okazji trafić na LSXII i LS50. Może jutro w Q21 będzie mi dane posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Songs for Pilots napisał:

Monitory małe na biurko o nie jest jeszcze stracony temat. Po prostu nie miałem okazji trafić na LSXII i LS50. Może jutro w Q21 będzie mi dane posłuchać.

To dobrze. Po prostu mając normalny system w salonie nie szukałbym "na siłę" audionirwany w 12m2 w tym dziwnym ustawieniu, o którym wcześniej pisałeś. Aktywne na biurko i tyle! Właśnie tych LSX II bym spróbował, LS50 moim zdaniem są za duże na biurko, ale to oczywiście tylko moje zdanie:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc dzisiaj byłem w salonie na Ochocie, bardzo mili i uczynni ludzie.

Przy okazji mogłem przetestować brzmienie Technicsa SU–G700, bardzo ładny zaprojektowany wzmacniacz, choć rozumiem, że w Polsce budzi post-transformacyjne emocje. W porównaniu do Marantza 40n zdecydowanie po chłodniejszej i jaśniejszej stronie, z trochę za bardzo efektownym basem i niezbyt obficie zarysowanym środkiem. Nie, że od razu PMA-900HNE, ale ewidetnie bardzo różny od 40n i na pewno bym jak ognia unikał go np. z kolumnami B&W.

IMG_88822.jpeg.1e9657595a6d9f3a73ca91f3a9c695b9.jpeg

Udało mi się odsłuchać na nim czterech zaplanowanych to testów monitorów, dwa na 40n. A więc był to Audiovector QR1 (zaskakująco mały, ładnie wykonany chociaż jakoś z maskownicą coś tam w wyglądzie nie gra – duże lepiej bez). Do tego ATC SCM11, Monitor Audio Gold 100 i najładniejsza chyba z nich dla mnie – Buchardt Audio S400 MKII.

 

IMG_88782.jpeg.a66519549f2505b22d8d98929a88e004.jpeg


IMG_8875.jpeg.851f9ca4a8403cc831c4ee63901ee479.jpeg

W dużym skrócie – zaskakująca moc i bas Buchardta, jedynie strasznie to przekolorowane, b. rozrywkowe jak dla mnie. Mało szczegółowe, choć precyzja basu jakaś tam jest. Monitor Audio Gold 100 i Audiovector QR1, jak dla mnie, grały dość podobnie, pierwszy miał więcej szczegółowości i basu, drugi nieco większą kontrolę dołu i chyba zdrosze proporcje. Zaskoczyła mnie ich wielkość, są 2-3 razy mniejsze od Contourów 20. Niestety ATC przez to, że wydawał się bledszy i mniej efektowny (także pierwszy w teście), trochę go odpuściłem, choć na końcu miałem największą ochotę go sprawdzać, ale już zabrakło czasu. MA Gold 100 i QR1 mają też – np. w stosunku do B&W702 zdecydowanie mniej precyzji, także kontroli basu (choć nie wiem czy to ma wielk sens zestawianie podłogówki z monitorem) czy rozdzielczości. Oczywiście także wszystkie są gorsze od Contourów, choć też są 2-3x tańsze często. Także doszedłem do wniosku, że Dynaudio Contour 20 musi mieć bardziej neutralny wzmacniacz niźli 30/40n aby wyrównać nieco środek, ale też nie może to być nic skrzeczącego i przejaskrawiającego, gdyż podbicie całej tej masy dźwięków ze środka i wyższego środka zdominuje całość (więc na pewnie nie Technics and ten tani Denon).

Jutro wypad w okolice Łodzi do  @Q21 i końcówka testów monitorów, bo już odeszły mi siły na kolejne:
KEF LSXII
KEF LS50
KEF LS50 Wireless II
KEF R3 Meta
Ampion 3
Pylon Jasper

Mam nadzieję, że się uda.

PS. W salonie stały Contoury 30 i na pewno do ich odłuchu wrócę! Wiem, że uparłem się na te Dynaudio, ale pamiętam, że w salonie z Accuphase E-480 bodajże Evoke 50 zagrały świetnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

Jutro wypad w okolice Łodzi do  @Q21 i końcówka testów monitorów, bo już odeszły mi siły na kolejne:

Powodzenia. Trzymam kciuki za LSX II. Najlepiej je wypożycz. Pamiętaj też, że jeżeli zostaną zaprezentowane w normalnym, klasycznym ustawieniu, tzn. standy, salka np. 20 m2 i Ty 2,5 m od nich to będzie nie do końca sprawiedliwe porównanie, jeżeli u Ciebie miałyby grać na biurku. Ja bym je naprawdę wypożyczył, nie musisz się martwić o synergię ze wzmacniaczem i sprawdzisz je na spokojnie u siebie. Logistycznie też dużo prościej, niż z KEF R7;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, tomasz1w napisał:

Powodzenia. Trzymam kciuki za LSX II. Najlepiej je wypożycz. Pamiętaj też, że jeżeli zostaną zaprezentowane w normalnym, klasycznym ustawieniu, tzn. standy, salka np. 20 m2 i Ty 2,5 m od nich to będzie nie do końca sprawiedliwe porównanie, jeżeli u Ciebie miałyby grać na biurku. Ja bym je naprawdę wypożyczył, nie musisz się martwić o synergię ze wzmacniaczem i sprawdzisz je na spokojnie u siebie. Logistycznie też dużo prościej, niż z KEF R7;)

No niestety nie było LSX II w Q21. One chodzą tanio na OLX, więc może tam – albo też wezmę z Media Expert czy czego podobnego na próbę. Choć wolałbym jednak nie wspierać molochów.

Pozytywnie zaskoczony też byłem LS50, naprawdę spoko grają, choć trochę brakuje im charakteru nieco. Bardziej analitycznie niż R3, ale nie tak jak B&W. Jak już miałbym się na takie decydować, jednak wolałbym LS50 Wireless i chyba poczekam na wariant meta, może zestawienia kolorów będą ładniejsze ;) 

Wyjechałem w końcu z KEFami R3 Meta w dobrej cenie i bez podstawek i wzmacniacza do nich, więc nic nie posłucham. Niestety zauważyłem, że trudno mi w godzinę czy jakoś tak 6-7 monitorów dobrze przetestować. Świetnie choć nieco z zaakcentowaną górą grały Amphiony, dobry bas. Jedynie nieco za mało – bo czuję, że w pracowni albo normalnej wielkości monitory albo maluchy LSX II. Postaram kiedyś sobie wypożyczyć do domu.

Nadal coś mnie ciągnie do Dynaudio, Evoke 20 był okay. Dzień wcześniej słuchałem Audiovector i Monitor Gold, także ciakawe propozycje.

Będę raportował jak na 12m2 uda mi się poprawić akustykę i jak R3 Meta dają radę. I na pewno posłucham LSX II w końcu.

Jestem bardzo początkującym w audio człowiekiem, więc trochę czuję od kilku dni już nadmiar wiadomości i testów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz czas na KEF R3 Meta z @Q21 (szkoda, że nie macie KEF S3 Stand), zreszta R7 też, nie wiem czemu ale lubię jeździć na zakupy do Łodzi (Pabianice to miniatura Łodzi).

IMG_8892.jpeg.af817ac0737a4d9d9ec8d8b116e5a35a.jpeg

Potrzebuję jeszcze do nich, choć tymczasowego wzmacniacza chociaż, o ile w ogóle jednak nie wybiorę LSX II finalnie, na razie muszę je poszukać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się;) Jak tak dalej pójdzie, to do kuchni będziesz kolejne paczki wstawiał, żeby ich spróbować, bo w pokojach zabraknie Ci miejsca;) W sumie to ja też niedawno miałem 3 pary kolumn w salonie, na szczęście Dunaudio już sprzedane i zrobiło się trochę luźniej. 

19 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Niestety zauważyłem, że trudno mi w godzinę czy jakoś tak 6-7 monitorów dobrze przetestować.

No to jest zdecydowanie trudne, a właściwie niewykonalne. Ja 3 paczki w Topie odsłuchiwałem grubo ponad 2 godziny i na koniec przepinałem jeszcze między dwoma Elacami. I wcale to nie było za długo. Na godzinę odsłuchu to wytypowałbym 2 pary i do domu spróbował wypożyczyć te lepsze. Jeżeli wahałbyś się, to wtedy spróbowałbym wypożyczyć obie pary. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Moim też no LSX grają przy nich nudno :P

No w godzine to faktycznie ciezko porównac tyle modeli ile chciałeś.

Ale fajne testy :)

W jakiej cenie tego wzmaka szukasz?

Najbardziej potrzebuję wzmacniacz do R7 i B&W chyba inne, żebym sobie mógł spróbować mnie ocieplonego. Gdybym tyle miał, prałbym A-S3200 albo Accu E-380. Ale to nierealne teraz, więc pewnie celuję w 6-7 tys. – używany, najchętniej A-S1200 lub jakiś może Accu starszy, bo jak nowy to Denon PMA-1700NE tylko w tej cenie. Nie wiem co jeszcze rozważyć.

Ponieważ 3 tys. kosztują mnie jeszcze standydo KEF R3 Meta, więc myślę już na początek nawet o czymś super tanim na start z R3 – A-S201/301. Nie wiem czy to ma sens, ale na jakichś wydatkach należy się zatrzymać w końcu. Może Bluesound Node czy Sonos Amp bo małe, a pracownia malutka nadal. Najchętniej tutaj do 3-3,5 tys.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Najbardziej potrzebuję wzmacniacz do R7 i B&W chyba inne, żebym sobie mógł spróbować mnie ocieplonego. Gdybym tyle miał, prałbym A-S3200 albo Accu E-380. Ale to nierealne teraz, więc pewnie celuję w 6-7 tys. – używany, najchętniej A-S1200 lub jakiś może Accu starszy, bo jak nowy to Denon PMA-1700NE tylko w tej cenie. Nie wiem co jeszcze rozważyć.

A starszy Denon ale PMA 2000? 2010?

AS 2000?

W Q21 był Moon 240 ostatnio za tyle.

20 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Ponieważ 3 tys. kosztują mnie jeszcze standydo KEF R3 Meta, więc myślę już na początek nawet o czymś super tanim na start z R3 – A-S201/301. Nie wiem czy to ma sens, ale na jakichś wydatkach należy się zatrzymać w końcu. Może Bluesound Node czy Sonos Amp bo małe, a pracownia malutka nadal. Najchętniej tutaj do 3-3,5 tys.

AS 201 i 301 nie. Sonos Amp jest całkiem spoko.

Do Mety pasuje też AXR 100 + Wiim mini.

 

20 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Najbardziej potrzebuję wzmacniacz do R7 i B&W chyba inne, żebym sobie mógł spróbować mnie ocieplonego. Gdybym tyle miał, prałbym A-S3200 albo Accu E-380. Ale to nierealne teraz, więc pewnie celuję w 6-7 tys. – używany, najchętniej A-S1200 lub jakiś może Accu starszy, bo jak nowy to Denon PMA-1700NE tylko w tej cenie. Nie wiem co jeszcze rozważyć.

A starszy Denon ale PMA 2000? 2010?

AS 2000?

W Q21 był Moon 240 ostatnio za tyle.

20 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Ponieważ 3 tys. kosztują mnie jeszcze standydo KEF R3 Meta, więc myślę już na początek nawet o czymś super tanim na start z R3 – A-S201/301. Nie wiem czy to ma sens, ale na jakichś wydatkach należy się zatrzymać w końcu. Może Bluesound Node czy Sonos Amp bo małe, a pracownia malutka nadal. Najchętniej tutaj do 3-3,5 tys.

AS 201 i 301 nie. Sonos Amp jest całkiem spoko.

Do Mety pasuje też AXR 100 + Wiim mini.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2023 o 11:55, Q21 napisał:

Warto sprawdzić też Regę Elex MK4, ale do Kefów może być za gęsto. Do B&W jak znalazł moim zdaniem

Co Wy za głupoty pociskacie z tym Elexem? Przecież to dość szczupło grający wzmacniacz, z mocno zarysowaną, bezpośrednią górą pasma. To nie jest absolutnie gęste granie jak Brio czy Elicit MK5. Nie wszystkie Regi grają tak samo!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2023 o 07:28, Piotr Sonido napisał:

A starszy Denon ale PMA 2000? 2010?

AS 2000?

W Q21 był Moon 240 ostatnio za tyle.

W końcu się zdecydowałem na Yamaha R-N2000A, wydaje się być kopią A-S1200, powszechna opinia jest taka, że nie warto dokładać do A-S2200 jeśli się nie ma zbalansowanego źródła, R-N2000A ma dobrego DAC'a. Jutro zabaczymy.

Wszyscy twierdzili, że Denony mają mniejszą kontrolę nad dołem i ocieplają nieco, więc zdecydowałem się na Yamahę.
 

Dnia 23.05.2023 o 07:28, Piotr Sonido napisał:

AS 201 i 301 nie. Sonos Amp jest całkiem spoko.

Do Mety pasuje też AXR 100 + Wiim mini.

A może Yamaha A-S701 i jakiś zwykły streamer podłączyć do wewnętrzego DACa cyfrowo? To lepsze wyjście niż Sonos Amp? Bez dwóch zdań Sonos perfekcyjnie obsługuje streaming. Mam już naprawdę 4-4,5 tys. na wzmacniacz/streamer na KEF R3 Meta, więc niewiele i coś muszę znaleźć. A może streamer/dac + używany wzmacniacz jakiś? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2023 o 01:22, Songs for Pilots napisał:

Wszyscy twierdzili, że Denony mają mniejszą kontrolę nad dołem i ocieplają nieco, więc zdecydowałem się na Yamahę.

Tak. Znam co prawda osobę z tego forum która pisze odwrotnie ale tak jest :)

Dnia 28.05.2023 o 01:22, Songs for Pilots napisał:

W końcu się zdecydowałem na Yamaha R-N2000A, wydaje się być kopią A-S1200, powszechna opinia jest taka, że nie warto dokładać do A-S2200 jeśli się nie ma zbalansowanego źródła, R-N2000A ma dobrego DAC'a. Jutro zabaczymy.

Aha to dzisiaj po niego jedziesz?

Dnia 28.05.2023 o 01:22, Songs for Pilots napisał:

A może Yamaha A-S701 i jakiś zwykły streamer podłączyć do wewnętrzego DACa cyfrowo? To lepsze wyjście niż Sonos Amp? Bez dwóch zdań Sonos perfekcyjnie obsługuje streaming. Mam już naprawdę 4-4,5 tys. na wzmacniacz/streamer na KEF R3 Meta, więc niewiele i coś muszę znaleźć. A może streamer/dac + używany wzmacniacz jakiś? 

No dlatego tu mówie AXR 100 + Wiim mini. Chowasz go za wzmacniaczem i nie widac a dobrze że sobą grają i dobrze grają z KEFem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_8931.jpg.9689c3d83604e3febc637777ac078a68.jpg

Bardzo spoko wyglądają zarówno R3 Meta jak i S3 Stand.

Dnia 29.05.2023 o 07:35, Piotr Sonido napisał:

Aha to dzisiaj po niego jedziesz?

Leży już w kartonie R-N2000A prawie tydzień, nie miałem czasu wypakować. Kupiłem go z myślą o KEF R7.

Dnia 29.05.2023 o 07:35, Piotr Sonido napisał:

No dlatego tu mówie AXR 100 + Wiim mini. Chowasz go za wzmacniaczem i nie widac a dobrze że sobą grają i dobrze grają z KEFem.

A jak brzmieniowo/jakościowo AXR100 w porównaniu do CX61 czy CX81? Bardzo gładko poszedł zwrot A-S701 z MediaExpert, więc może stamtąd wezmę na testy. Tej A-S701 też realnie nie przetestowałem, bo nie wiedziałem jak zwroty wyglądają (w sumie koleś tylko zajrzał, czy jest wzmacniacz w środku i miał resztą głęboko gdzieś).

Trochę z testów bardzo rozczarowało mnie Evo 150, bardzo rockowe brzmienie (w sensie nowoczesne rockowe, nie hipisi z 60's), nie wiem jak to się ma do AXR100/CX61/CX81.

Niestety uświadomiłem sobie jakoś dobitniej, że chyba lubię wzmacniacze głównego nurtu jednak z wyglądu – stąd permanentnie o tego Denona się pytam, ale Onkyo, Yamaha czy Pioneer też spoko. I co tu teraz zrobić :) 

No i jeszcze myślę, czy nie wziąć zwyczajnie Sonos Amp czy Powernode a za resztę sprawdzić jeszcze jakieś inne monitory czy już odkładać na Dynaudio Contour 20 :D On nawet z PMA-900HNE dawał radę i A-S701. 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

A jak brzmieniowo/jakościowo AXR100 w porównaniu do CX61 czy CX81?

AXR100 gra prościej ale mocniej. Ma więcej energii w przekażie. Z kolei seria CX gra bardziej melodyjnie. CXA81 lepiej.

5 godzin temu, Songs for Pilots napisał:

Trochę z testów bardzo rozczarowało mnie Evo 150, bardzo rockowe brzmienie (w sensie nowoczesne rockowe, nie hipisi z 60's), nie wiem jak to się ma do AXR100/CX61/CX81.

No właśnie takie energetyczne.

To tak gra AXR właśnie tylko no tylko gorzej. Ale takie kliematy. nieco też jaśniej.

CXA ma więcej do pokazania.

Chociaż osobiście EVO mi podszedł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.06.2023 o 07:02, Piotr Sonido napisał:

AXR100 gra prościej ale mocniej. Ma więcej energii w przekażie. Z kolei seria CX gra bardziej melodyjnie. CXA81 lepiej.

No właśnie takie energetyczne.

To tak gra AXR właśnie tylko no tylko gorzej. Ale takie kliematy. nieco też jaśniej.

CXA ma więcej do pokazania.

Chociaż osobiście EVO mi podszedł.

 

Podłączyłem R-N2000A do moich KEFów R3 Meta i jednak je ten wzmacniacz nieco rozjaśnił, dodał rozdzielczości nieco w stosunku do 40n (chyba zabrał z basu, ale to da się znieść, mogę wyjąć pianki z otworów bas refleksu). Stąd zdecydowałem się kupić za 5 tys. zł używaną Yamahę A-S1100. Czyli w pełni analogowo.

Co proponujecie jako streamer/DAC? Nie chciałbym wydać na to więcej niż 1500 zł możliwie, nie wiem czy coś się znajdzie z dobrym DACiem w tej cenie.

Fajnie byłoby, gdyby streamer obsługiwał Tidal Connect

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Songs for Pilots napisał:

Podłączyłem R-N2000A do moich KEFów R3 Meta i jednak je ten wzmacniacz nieco rozjaśnił, dodał rozdzielczości nieco w stosunku do 40n (chyba zabrał z basu, ale to da się znieść, mogę wyjąć pianki z otworów bas refleksu). Stąd zdecydowałem się kupić za 5 tys. zł używaną Yamahę A-S1100. Czyli w pełni analogowo.

Co proponujecie jako streamer/DAC? Nie chciałbym wydać na to więcej niż 1500 zł możliwie, nie wiem czy coś się znajdzie z dobrym DACiem w tej cenie.

Fajnie byłoby, gdyby streamer obsługiwał Tidal Connect

 

Wiim mini i Arcam rDAC :)

Chyba że cchesz rozjaśnić to Toppinga któregoś.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Songs for Pilots napisał:

Podłączyłem R-N2000A do moich KEFów R3 Meta i jednak je ten wzmacniacz nieco rozjaśnił, dodał rozdzielczości nieco w stosunku do 40n (chyba zabrał z basu, ale to da się znieść, mogę wyjąć pianki z otworów bas refleksu). Stąd zdecydowałem się kupić za 5 tys. zł używaną Yamahę A-S1100. Czyli w pełni analogowo.

Jednak jeszcze poczekam z twierdzeniem o wyższej rozdzielczości Yamaha R-N2000A vs Marantz 40n. Na pewno rozjaśniła Yamaha R3 Meta, krótkie odsłuchy na KEF R7 i B&W703 S2 – o dziwo B&W nie brzmiał jakoś dużo bardziej jaskrawie niż KEF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...