Skocz do zawartości

NOWE SUBY RP Klipscha – czyli totalny opad szczęki :-)


tomw

Recommended Posts

Wspomnę na wstępie ze jest to pierwsza część dzielenia się moimi odczuciami, w której opisze tylko moje obserwacje na temat ogólnej wydajności i zejścia nowych subow z serii RP, bez walki z wpływem pomieszczania 🙂 W drugiej części która nieco dłużej mi zajmie, pokaże co można z nich wycisnąć w kinie bardziej pod kątem mnie samego, czyli po ustawieniu i dostrojeniu ich do pomieszczenia używając układu Weltiego oraz po kalibracji Dirac Live 🙂 Czyli taki można powiedzieć efekt końcowy, ale to mi nieco zajmie więc podzielę się pewnie za jakieś dwa tygodnie 🙂

Ci którzy śledzą moje posty zapewne pamiętają moje kombinacje i pogoń za na prawdę dobrym basem w kinie, na budżecie 🙂 Udało mi się osiągnąć ten cel i mam obecnie rewelacyjny bas, oparty na układzie Weltiego używając 2 x PB2000PRO od SVS oraz bardzo budżetowych 2 x Onkyo SKW-940 biorących na siebie zadanie niwelowania wpływu pomieszczenia 🙂 W efekcie osiągnąłem zejście do 16Hz i dołki nie większe niż -4dB na całym pasmie, aż do odcięcia przy 90Hz, bez użycia DSP czy korekt 🙂 Suby przy 120dB natężenia dźwięku pobierają z sieci około polowy mocy maksymalnej, tak więc zniekształcenia nie są wysokie i jakość dźwięku nawet przy takich głośnościach jest bardzo dobra 🙂

 

Czemu więc znów kombinuje, skoro jestem zadowolony ? Dwa powody – pierwszy to to ze zatęskniłem bardzo za systemem stereo, ale nie mam gdzie go wstawić więc muszę połączyć kino ze stereo w tym samym pomieszczeniu 🙂 Problem polega na tym ze duże suby w przednich rogach zajmują za dużo miejsca i nie jestem w stanie wstawić tam podłogówek do stereo 🙂 Rozwiązaniem na to jest układ Weltiego z dwoma subami na środku bocznych ścian, ale aby utrzymać ten sam potężny bas który mam teraz, potrzebuje sporo mocniejsze suby 🙂 Oczywistym wyborem byłaby zmiana na dwa PB4000 lub tym bardziej PB16 Ultra, ale na to niestety już budżet nie pozwala 🙂 Stad więc cicha nadzieja ze 2x RP1400SW lub w ostateczności 2 x RP1600SW się u mnie sprawdza 🙂

Po drugie, jako rasowy maniak basu uważam ze bas to 3/4 sukcesu dobrego kina domowego, a im niższe zejście i większy zapas mocy tym lepsze odczucia podczas seansu, bo nic nie zastąpi dobrego wytrzęsienia wnętrzności ! 🙂 Tak więc jak zobaczyłem ze nowa seria subow od Klipscha ma głośniki o wiele większym skoku, sporo mocniejsze wzmacniacze i większe obudowy, czyli wszystko co w subie najważniejsze to mając do nich dostęp maniak basu we mnie nie mógł się oprzeć aby nie spróbować :D

Większość słyszała o Klipscha znanym i lubianym R115SW / SPL150, który za całkiem ludzkie pieniążki oferował na prawdę niezłe rezultaty, głownie dzięki po prostu większemu głośnikowi niż u konkurencji, jako ze za te pieniążki 15” to jest ogromna rzadkość 🙂 Miałem okazje go testować u siebie i porównać go z SVSowym PB2000PRO. Finalnie został u mnie SVS który zagrał lepiej - bardziej dynamicznie i ze sporo niższym zejściem, właśnie z racji na większy skok głośnika i mocniejszy wzmacniacz, mimo ze miał tylko 12” głośnik 🙂 Teraz Klipsch poszedł właśnie w stronę rozwiązań subow z wyższej polki, więc daje nie tylko duże rozmiary głośników jak 14 czy 16 cali, ale także i większe skok, moc i obudowę, więc jak można było nie posłuchać ? 🙂

 

Widziałem opinie ze Klipsch podniósł ceny w nowej serii i ze to jest bez sensu, zapewne dla tego ze większości piszących myślała ze to są nadal te same suby a tylko nazwy modeli się zmieniły, jak to miało miejsce z R115SW i jego następca SPL150 🙂 Nowa seria RP to zupełnie inne suby niż seria SPL, zbudowana na o wiele potężniejszych głośnikach i mocniejszych wzmacniaczach, co z reszta widać od razu na poniższych wykresach 🙂 Po pierwszych pomiarach i odsłuchach opadła mi szczeka, dosłownie 🙂 Te pierwsze porównania są bardzo proste, można powiedzieć ze takie wstępne, zanim zacznę je ustawiać tak jak maja grac docelowo i zdecydować czy zostają i jeśli tak, to które 🙂

Wszystkie suby były ustawione na maksymalna moc i z wyłączonym lub maksymalnym odcięciem 🙂 Sterowane były amplitunerem Arcam AVR 850 z WYLACZONA kalibracja DIRAC i odcięciem ustawionym na 120Hz. Wszystkie suby dostawały dokładnie ten sam sygnał o tej samej głośności. Celowo grałem dość głośno aby ocenić jak się zachowują przy mocniejszym graniu. Acz ustawienia w amplitunerze na 0dB i głośność na 50 (polowa) wskazywały na to ze wszystkie z nich osiągały taki poziom natężenia dźwięku z dużym zapasem mocy.

Co więc mówią wykresy i pomiary ? Ano mówią ze moje oczekiwania zostały spełnione, a nawet znacznie przekroczyły to co myślałem ze się wydarzy 🙂 Nowe Klipsche rzeczywiście graja potężnie i maja bardzo niskie zejście, tak jak obiecywały parametry na papierze 🙂 O samej jakości basu i o tym jak zachowują się porty opowiem w następnej części jako ze chce je ustawić i skalibrować najlepiej jak mogę i posłuchać chociaż z tydzień aby wiedzieć dokładnie o czym mowie 🙂 Ale pierwsze wrażenia są rewelacyjne 🙂

Wracając do pomiarów – pierwsza tabelka pokazuje pomiary wszystkich modeli ustawionych jak w większości domostw sub stoi, czyli przednia sciana na 1/4 długości ściany 🙂 Niestety w takim ustawieniu oddziaływanie pomieszczenia jest bardzo silne, ale tak czy inaczej widać wyraźnie różnice między subami 🙂

OPISY KTORY KOLOR ODPOWIADA KTOREMU MODELOWI SA W LEGENDACH POD WYKRESAMI.

Co mnie pierwsze zaskoczyło to to ze najmniejszy RP1000SW niewiele ustępuje potężnemu SVS PB2000PRO ! Ma słabsze zejście i gra nieco ciszej na całym pasmie, no ale PB2000PRO to jest potężny sub, więc jest to na prawdę rewelacyjny wynik dla 10” suba 🙂 Natomiast RP1200SW okazał się już basowym potworkiem – schodzi do obiecanych 16,5Hz i oferuje natężenie dźwięku o min. 3dB wyższe niż PB2000PRO, co jest na prawdę kapitalnym wynikiem i widząc to przecierałem już nieco oczy ze zdziwienia ! 🙂 Nawet zmierzyłem raz jeszcze aby się upewnić czy to nie był czasem RP1400SW ale nie 🙂 Kapitalna wydajność i zejście jak na 12” głośnik 🙂 RP1400SW schodzi ciutkę niżej bo do obiecanych 16Hz (-3dB) i jest nieco bardziej wydajny, ale tego już można było oczekiwać 🙂

Drugie pomiary to ustawienie w konfiguracji Weltiego - dwa te same modele ustawione w połowie bocznych ścian i skierowane przodem do siebie. Ustawienie takie jak widać niweluje już nieco wpływy pomieszczenia. Nie jest jeszcze tak dobrze jak przy 4 subach, ale o wiele lepiej niż jeden ino na przedniej ścianie, jak w poprzednich pomiarach. W sumie można powiedzieć ze sytuacja wygląda podobnie – 2xRP1000SW oczywiście są pierwsze od dołu, nieco słabsze niż 2xPB2000PRO. 2xRP1200SW ponownie oferuje najwięcej za pieniążki,a najlepiej wypadają oczywiście 2xRP1400SW, z nieco większa przewaga nad RP1200SW niż w przypadku pojedynczych subow 🙂 W tej konfiguracji z o wiele mniejszym wpływem pomieszczenia, RP1200SW i RP1400SW graja jeszcze mocniej niż reszta, gdzie przy 16-17Hz RP1200SW daje natężenie dźwięku wyższe o 6dB od RP1000SW, czyli tyle co dałyby mniej więcej dwa RP1000SW 🙂 Jestem pod jeszcze większym wrażeniem 🙂

Po pierwszych pomiarach i odsłuchach moje wrażenia są następujące:

Biorąc pod uwagę ze SPL150 wypadał słabiej niż PB2000PRO u mnie, to używając takiego odniesienia sprawdziły się moje przepowiednie ze malutki RP1000SW gra podobnie jak o wiele większy SPL150. Jest to kapitalna wiadomość bo niestety SPL150 był sporych rozmiarów i nie każdy miał gdzie go wstawić, a RP1000W jest małym i zgrabnym subem i zagra praktycznie jak SPL150 🙂

Dla mnie osobiście największym szokiem w tym zestawieniu był RP1200SW który jest na prawdę bardzo mocnym i wydajny subem 🙂 Przegonić PB2000PRO to nie jest małe osiągniecie, jako ze SVS jest rewelacyjny i jest w sumie wzorcowym subem w tym budżecie i rozmiarze i na prawdę kapitalną konstrukcją 🙂 SVS PB2000PRO nadal sprawdzi się moim zdaniem lepiej jako pojedynczy sub czy używany do muzyki i kina razem, z racji na wbudowane DSP które pozwoli lepiej zaadoptować go do pomieszczenia czy używać tryb „sealed” do muzyki 🙂 Ale jeśli chodzi o używanie w 100% do kina czy tym bardziej w konfiguracji 2 czy 4 subow, RP1200SW to jest potęga i za te pieniążki nie do pobicia 🙂

Tak więc Klipsch wypuścił basowe potworki za rozsądne pieniądze i moim subiektywnym odczuciem w tych budżetach zamordują one myślę każde inne w ich przedziałach cenowych 🙂 Jeśli się mylę i jakieś modele umknęły mojej basowej uwadze, proszę mojego wewnętrznego bas maniaka doinformować 🙂

Dziękuje za uwagę i zapraszam na następny odcinek za czas niezadługi ! 🙂
 

0.jpg

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2023 o 08:33, Piotr Sonido napisał:

Miras sam procuje dla Audioklanu - Top HiFi to pewnie stąd to pytanie :P

No właśnie słyszałem ze w końcu je zmieniono. Mówie o subach. Poprzednie był jedynie inne z wyglądu.

Wygląda nie źle. Ale kosztuje też swoje. Klipsch jest obecnie dość drogi jak na Klipsch.

 

 

właśnie nie potrzebują :( a mógłbym dorobić wieczorami :D:D

luzik, po prostu taki laborat mnie pozytywnie zaskoczył :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Jeszcze raz przeczytałem, kawał dobrej roboty, dzięki. 

Tak sobie myślę , skoro jest taka mała różnica w zejściu między RP-1200 a 1400 , to gdy ktoś ma pomieszczenie jak ja (25m2 otwarte z jednej strony na kolejne tyle) i kalibracja XT32 ściana 2xsub 12 calowy do 10-12% mocy bo wtedy uzyskuje 75db przed procedurą pomiarów to zupełnie nie ma sensu wchodzić w nowe 1400 bo one dopiero pokażą pazura w dużo większym pomieszczeniu / przy większej mocy ; tak?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Arek_Gd napisał:

Jeszcze raz przeczytałem, kawał dobrej roboty, dzięki. 

Tak sobie myślę , skoro jest taka mała różnica w zejściu między RP-1200 a 1400 , to gdy ktoś ma pomieszczenie jak ja (25m2 otwarte z jednej strony na kolejne tyle) i kalibracja XT32 ściana 2xsub 12 calowy do 10-12% mocy bo wtedy uzyskuje 75db przed procedurą pomiarów to zupełnie nie ma sensu wchodzić w nowe 1400 bo one dopiero pokażą pazura w dużo większym pomieszczeniu / przy większej mocy ; tak?

 

 

Tak, 2 x 1200 spokojnie napelni 25m2 cisnieniej, wieksze modele do wiekszych pomieszczen 🙂 Dzieki 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...