Skocz do zawartości

upgrade kina domowego - nowe kolumny


maciek069

Recommended Posts

Cześć.

zwracam się do Was z następującym tematem - zapytaniem. Chciałbym zrobić mały upgrade mojego zestawu kina domowego - wymienić kolumny na lepsze, ale tak żeby faktycznie poczuć różnicę, jednocześnie nie wydając jakichś kolosalnych sum.

Mój obecny set to:

- kolumny Monitor Bronze Audio 5 - do upgradu

- ampli Marantz SR5014 + CD 6007

- sub REL HT1205

Ampli i CD imo jak najbardziej ok, dobrze się sprawują, łączą ze wszystkim, a sub jest przepotężny, także do upgradu głośniki.

Zastosowanie: mniej więcej 50/50 muzyka - CD + streamingi i filmy/ seriale,

Co moglibyście polecić do ww. zestawu, żeby rzeczywiście było upgradem, zrobiło różnicę, mały efekt wow, a jednocześnie w miarę rozsądnej cenie?

Budżet: to co uzyskam ze sprzedaży Monitorów x2, może trochę więcej. Mogę też np. kupić najpierw lepsze fronty, dozbierać i później dołożyć centralny i tyły.

Z góry wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas. Jeśli ktoś byłby zainteresowany i chciał coś polecić tutaj mój drugi temat, dot. głośników + DACa do komputera: 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, moim zdaniem spokojnie możesz iść w stronę nowszych Monitor Audio, np Bronze 200 + FX + C150. Jest to jednak delikatne przejście do przodu. Czego brakuje Ci obecnie w dźwięku? Może zmiana na bardziej rozrywkowe Polk Audio z serii Signature byłaby tu dobrą opcją? Albo neutralniejsze System Audio Saxo? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maciek069 napisał:

Cześć.

zwracam się do Was z następującym tematem - zapytaniem. Chciałbym zrobić mały upgrade mojego zestawu kina domowego - wymienić kolumny na lepsze, ale tak żeby faktycznie poczuć różnicę, jednocześnie nie wydając jakichś kolosalnych sum.

14 godzin temu, maciek069 napisał:

 

Zastosowanie: mniej więcej 50/50 muzyka - CD + streamingi i filmy/ seriale,

 

Co moglibyście polecić do ww. zestawu, żeby rzeczywiście było upgradem, zrobiło różnicę, mały efekt wow, a jednocześnie w miarę rozsądnej cenie?

 

 

 

Podzielę się swoim doświadczeniem. Myślałem podobnie jak Ty, że różnicę w dźwięku łatwo poprawić, kupując zagraniczne sprzęty. Ale brutalna prawda sprowadziła mnie na ziemię.

Jeśli porównasz dźwiękowo - brzmieniem amplituner kina domowego sprzed 14 lat (dla przykładu weźmy topowy model) z obecnym topowym tego samego producenta; nie usłyszysz żadnej różnicy na plus dla najnowszego sprzętu. Dźwięk będzie dokładnie taki sam.

Jedyny wyznacznik to półki (lub klasy) sprzętu: najniższa , środkowa i najwyższa. Tam rzeczywiście będą zmiany między poszczególnymi modelami i różnicę da się usłyszeć.

 

Musiałbyś sobie skompletować 2 zestawy: jeden do słuchania muzyki i drugi do kina domowego.

Żeby poczuć (usłyszeć ) różnicę należy podać dobry sygnał - zapomnij że ze streamingów będziesz miał dobry dźwięk - tam jest taka narzucona kompresja że filmy z DVD mają lepszy dźwięk. Co innego filmy i seriale na płytach - tutaj jeśli ktoś nie skopał oryginalnej ścieżki różnicę zawsze słychać i zawsze jest na plus.

 

Wracając do sprzętu: zagraniczni producenci mają tą wadę, że sprzęt trzeba sprowadzić, a to winduje cenę w górę. Może się okazać, że przyjaźniej dla portfela polski producent zaoferuje tak samo, lub lepiej grający sprzęt w tańszej cenie. Zarówno zakupu jak i późniejszego serwisu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz, ale nie do końca rozumiem przesłanie z niego płynące.

Zaczynając od początku:

- nie posiadam wzmaka/ampli sprzed 15 lat i nie planuje takiego kupować więc nie jestem w stanie przeprowadzić takich porównań; poza tym chciałbym doinwestować w kolumny.

- właśnie chciałbym rozeznać ofertę dot. sprzętu z innej półki, z wyższych linii danego producenta, najprostszym przykładem - przejść z Monitorów Bronzów na Silvery lub Goldy żeby właśnie poprawić jakość dźwięku. I tu pytam o zdanie / doświadczenia forumowiczów. Wybór jest ogromny, pytanie co jest polecane, warte ceny i zagra zauważalnie lepiej od mojego obecnego zestawu.

- jeśli chodzi o źródła, to obok streamingów (nawiasem oferowana przed Tidala jakość Master jest całkiem całkiem), jest to spora ilość płyt CD.

- nie zamykam się na polskich producentów - możesz coś zaproponować; może np coś co sam posiadasz i jesteś zadowolony?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie post początkującego jest mocno niejasny ;)

 

Przejście na Silvery wydaje się być takim sensownym krokiem do przodu bo jak rozumiem dźwięk aktualnych kolumn Ci odpowiada, po prostu chcesz pójść w górę;)

 

Wróćmy do polskich producentów, mamy Pylona, który jest fajna opcją ale nie jest killerem w swojej klasie cenowej jest po prostu inna opcja a poza tym to co jeszcze mamy z tych polskich produkcji ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, moim zdaniem spokojnie możesz iść w stronę nowszych Monitor Audio, np Bronze 200 + FX + C150. Jest to jednak delikatne przejście do przodu. Czego brakuje Ci obecnie w dźwięku? Może zmiana na bardziej rozrywkowe Polk Audio z serii Signature byłaby tu dobrą opcją? Albo neutralniejsze System Audio Saxo? 

3 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Przejście na Silvery wydaje się być takim sensownym krokiem do przodu bo jak rozumiem dźwięk aktualnych kolumn Ci odpowiada, po prostu chcesz pójść w górę;)

Jeśli chodzi o dźwięk to szukałbym czegoś grającego trochę bardziej czysto/wyraziście z odrobinę większą głębią i przestrzenią.

 

14 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Już Silver 100 dadza Ci znaczącą poprawę. Już bo to monitory ale moim zdaniem pod amplituner i Twój sub bedzie to dobry kompan. Taniej Bronze 100. Ale wolał bym dołożyć.

Albo Revolution 3 od Heco

 

Wolałbym jednak coś większego, jakieś kolumny podłogowe, nie podstawkowe.

 

Jeśli chodzi o samo pomieszczenie to salon jest prostokątny, ma około 20-25m2, z sofą idealnie na środku i na wprost tv i stojących po bokach szafki rtv frontów, ale jest też połowicznie "otwarty" na resztę parteru.

A co sądzicie np. o Dali?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maciek069 napisał:

Jeśli chodzi o dźwięk to szukałbym czegoś grającego trochę bardziej czysto/wyraziście z odrobinę większą głębią i przestrzenią.

Silver 100

8 godzin temu, maciek069 napisał:

Wolałbym jednak coś większego, jakieś kolumny podłogowe, nie podstawkowe.

Ale czemu? Wiesz o tym że Twój amplituner odcina pasmo na tych kolumnach frontowych? Że one i tak nie grają niżej niż 60 albo 80 Hz?

8 godzin temu, maciek069 napisał:

A co sądzicie np. o Dali?

No to musiał byś iść w modele Opticon MK II dopiero. Jeśli oczekujesz otwartości, przestrzeni.

Oberony tego nie dadzą. Ale z kolei Opticon jest dość kapryśny jeśli chodzi o słabszą jakościowo muzykę.

Silver 500? Bronze 500? Acustoc energy AE 120, serie 3? Heco Revolution 7,

To jesli musza być podłogówki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
21 godzin temu, maciek069 napisał:

A co powiecie o Focalach Aria 926 albo nawet 936? Godna polecenia seria czy nie za bardzo? Jak to gra? Faktycznie piszczy i przesterowuje na górze?

Wiele zależy od wzmacniacza, akustyki, preferencji. Dla jednego są zbyt jasne w górze, ale są też osoby, dla których są to kolumny z wycofaną górą ;) Mamy je na miejscu, zapraszam na odsłuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2023 o 12:52, maciek069 napisał:

A co powiecie o Focalach Aria 926 albo nawet 936? Godna polecenia seria czy nie za bardzo? Jak to gra? Faktycznie piszczy i przesterowuje na górze?

Mocno na górze. Duzo mocno. Ale są zwolennicy,

Jak kupowac to z Francji albo UK z rabatem -50%

Wtedy możesz bez obaw brac i nie będziesz w lesie nawet jak Ci nie spasuja. Sprzedaz u rodaków i jeszcze zarobisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2023 o 20:35, Piotr Sonido napisał:

Mocno na górze. Duzo mocno. Ale są zwolennicy,

Jak kupowac to z Francji albo UK z rabatem -50%

Wtedy możesz bez obaw brac i nie będziesz w lesie nawet jak Ci nie spasuja. Sprzedaz u rodaków i jeszcze zarobisz.

A możesz zdradzić sekret, w jakim sklepie można taki rabat dostać? 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.12.2023 o 13:00, macbull napisał:

A możesz zdradzić sekret, w jakim sklepie można taki rabat dostać? 😁

We Francji są dwa które znam. Które się przewijają. Faktycznie ten Homecinema Solutions jest pewniejszy. Możesz tam zamówić dostawę paletą. Jest bezpieczniej.

A z UK

https://www.sevenoakssoundandvision.co.uk/p-39753-focal-aria-926-floorstanding-speakers.aspx

Ale to też przykładowy sklep. Bo to nie są jakieś jednostkowe przypadki.

Focal po prostu w Polsce jest drogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2023 o 20:35, Piotr Sonido napisał:

Mocno na górze. Duzo mocno. Ale są zwolennicy,

Jak kupowac to z Francji albo UK z rabatem -50%

Wtedy możesz bez obaw brac i nie będziesz w lesie nawet jak Ci nie spasuja. Sprzedaz u rodaków i jeszcze zarobisz.

Pytanie, która cena jest bliższa ich faktycznej jakości, ta standardowa (i ta występująca w Polsce), czy ta -50%?

Też właśnie o tym myślałem, skusić się, przetestować i najwyżej sprzedać w Polsce, nawet nie próbując na siłę na tym zarobić, po prostu odsprzedać bez straty, jeśli ofc nie spasują.

Dnia 11.12.2023 o 10:38, Q21 napisał:

Wiele zależy od wzmacniacza, akustyki, preferencji. Dla jednego są zbyt jasne w górze, ale są też osoby, dla których są to kolumny z wycofaną górą ;) Mamy je na miejscu, zapraszam na odsłuch. 

A gdzie taki odsłuch (tych + kilku innych modeli zapewne) moglibyśmy zorganizować? No właśnie tak jest z tymi opiniami, jeden rabin powie, że grają górą, a drugi rabin powie, że góry to w nich nie uświadczysz. A jeszcze takie pytanie techniczne, dobierając pod nie wzmacniacz, czy jesteśmy w stanie wzmacniaczem uwypuklić w teorii brakujące w nich tony a wycofać te wybijające się? W zależności oczywiście od tego jako to byłby wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PanKlor napisał:

Jak będziesz miał amplituner z Diraciem to zdziałasz wiele. Audyssey z apka za 20 USD też sporo zrobisz.

Amplituner mam z Audyssey, natomiast w planach jest wzmocnienie frontów (przez PRE-OUT) i tu już mogę dowolnie dobrać wzmacniacz tak, żeby wszystko co niezbędne w nim było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciek069 napisał:

Amplituner mam z Audyssey, natomiast w planach jest wzmocnienie frontów (przez PRE-OUT) i tu już mogę dowolnie dobrać wzmacniacz tak, żeby wszystko co niezbędne w nim było.

To raczej tak nie działa... poza tym uważam, że o ile moncowka mocy może trochę zmienić charakter grania to budując teraz kino kupiłbym ja w ostatniej kolejności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PanKlor napisał:

To raczej tak nie działa... poza tym uważam, że o ile moncowka mocy może trochę zmienić charakter grania to budując teraz kino kupiłbym ja w ostatniej kolejności.

Ok, to w takim razie jak taki setup rozsądnie i z głową podłączyć? Obecnie stoi kino domowe, w planach wymiana przede wszystkim frontów na lepsze i osiągnięcie wysoce zadowalającego efektu w stereo. Jak zatem to zgrać ampli do kina + wzmacniacz / końcówka na fronty pod stereo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2023 o 01:22, maciek069 napisał:

Pytanie, która cena jest bliższa ich faktycznej jakości, ta standardowa (i ta występująca w Polsce), czy ta -50%?

Też właśnie o tym myślałem, skusić się, przetestować i najwyżej sprzedać w Polsce, nawet nie próbując na siłę na tym zarobić, po prostu odsprzedać bez straty, jeśli ofc nie spasują.

W Polsce cena na Focale odkąd ma je Horn/FNCE jest po prostu wysoka. Jakościowo nie ma się do czego przyczepić. Wysoka góra, słaba impedancja. Ale to raczej kwestia projektu. Zwrotnice tez takie sobie. Ale wykonanie tych kolumn jest na prawdę dobre.

17 godzin temu, maciek069 napisał:

Ok, to w takim razie jak taki setup rozsądnie i z głową podłączyć? Obecnie stoi kino domowe, w planach wymiana przede wszystkim frontów na lepsze i osiągnięcie wysoce zadowalającego efektu w stereo. Jak zatem to zgrać ampli do kina + wzmacniacz / końcówka na fronty pod stereo?

No to Amplituner Arcama.

5 godzin temu, PanKlor napisał:

Kupic lepszy amplituner kina np. Arcama, Denona x4800 i w górę. 

4800 nie daje takiej jakości w stereo jak Arcam. Tu Anthem, stary Cambridge czy nowy NAD czy Rotel moga być konkurentami.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

4800 nie daje takiej jakości w stereo jak Arcam. Tu Anthem, stary Cambridge czy nowy NAD czy Rotel moga być konkurentami.

Jasne przy czym Denony z serii X4 już jakoś grają i jeżeli ktoś chce więcej niż 7 kanałów to nie trzeba dodatkowej końcówki jak w Arcamie. Chodziło mi o amplituner z Diraciem. Sam mam X3800 z Focalem i jak już pisałem wcześniej. Dirac bardzo ladnie to wszystko poustawiał (używam krzywych Storm Audio). Gdybym kupował znowu to bym myślał o X4800 bez końcówki plus Dirac (albo Arcam/NAD - kwestia ceny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...