Skocz do zawartości

Dodanie dodatkowych kanałów - zmiana amplitunera


PanKlor

Recommended Posts

  Pozwalam sobie zacząć na podstawie innego tematu:

Dnia 28.07.2023 o 14:30, S4Home napisał:

Prawda, 3800H gra wyraźnie lepiej niż 2800. Podobnie jest w przypadku Marantza Cinema 50 i Marantza Cinema 60.

Który z tych dwóch byś wybrał do zamiast s970h - Cinema 50 czy x3800?  W tej chwili LCR Focal Chora (826D) i Center, tylny surround jakieś Kody ze starego zestawu. Czy będzie zauważalna różnica w dźwięku? Nie wiem czy kupowałbym od razu Diraca - pewnie na kilka miesięcy miałbym zabawę wyższym Audyssey. 

Cel - dodanie upfiring na tył (5.1.4). Z tych wbudowanych w LR jestem w miarę zadowolony. Zakładam, że da się kupić przyzwoite nadstawki (mam z tyłu salonu półki na których mogę to postawić, stoją na nich surroundy), tylny surround trafilby na ścianę pod półkami. 

Opcjonalnie - wymiana tych surround Kody na jakiś bi/dipol. Ze względu na geometrię pokoju nie są ustawione bo bokach kanapy. Kąt ich odchylenia to bardziej 125 stopni zamiast zalecanych 110-120.

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • PanKlor changed the title to Dodanie dodatkowych kanałów - zmiana amplitunera
3 minuty temu, Q21 napisał:

Cześć, moim zdaniem pójście w Denona posiadając Focala jest lepszą opcją. Utemperuje on górę, która przy Marantzu byłaby bardziej zaznaczona. 

Dzięki za głos! Z tą górą to jest tak, że po kalibracji jest dla mnie tak jakby przykryta kocem. Mam 2 ustawienia - 1) Audyssey w całym paśmie 2) Audyssey tylko do 500 Hz. To drugie uzywane domyslnie na codzień. Bywa, że czasem delikatnie kłuje ale za to jest dużo więcej "powietrza" i szczegółów. Pewnie rozwiązanie gdzieś po środku byłoby najlepsze. Te wyższe wersje Audyssey lepiej sobie radzą w wysokich rejestrach? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, PanKlor napisał:

  Pozwalam sobie zacząć na podstawie innego tematu:

Który z tych dwóch byś wybrał do zamiast s970h - Cinema 50 czy x3800?  W tej chwili LCR Focal Chora (826D) i Center, tylny surround jakieś Kody ze starego zestawu. Czy będzie zauważalna różnica w dźwięku? Nie wiem czy kupowałbym od razu Diraca - pewnie na kilka miesięcy miałbym zabawę wyższym Audyssey. 

Cel - dodanie upfiring na tył (5.1.4). Z tych wbudowanych w LR jestem w miarę zadowolony. Zakładam, że da się kupić przyzwoite nadstawki (mam z tyłu salonu półki na których mogę to postawić, stoją na nich surroundy), tylny surround trafilby na ścianę pod półkami. 

Opcjonalnie - wymiana tych surround Kody na jakiś bi/dipol. Ze względu na geometrię pokoju nie są ustawione bo bokach kanapy. Kąt ich odchylenia to bardziej 125 stopni zamiast zalecanych 110-120.

 

Denon :) Brzmieniowo balans tonalny 3800`tki zgra się lepiej z Chorami, które posiadają dosyć krótki i mało dociążony bas. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odpowiedź po mojej budżetowej ;) myśli. 

Panowie a co z tymi tylnymi upfiring? Coś rozsądnego do tego zestawu? Półki mają wymiary 25x25 cm dobrze byłoby żeby nic nie wystawało.

No i czy jest sens zmieniać te tylne surroundy? Dla ułatwienia zdjęcia. 

Czy Waszym zdaniem różnica w stosunku do s970h będzie odczuwalna?

20230731_100134.jpg

20230731_100122.jpg

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Panowie a co z tymi tylnymi upfiring? Coś rozsądnego do tego zestawu? Półki mają wymiary 25x25 cm dobrze byłoby żeby nic nie wystawało.

Warto. Skoro masz Focala na frontach to możesz pomyśleć o Theva No1, wejdą na styk ,ewentualnie będą wystawać o 5 mm ;) Małe i bardzo szczegółowe są też Acoustic Energy AE300. 

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Czy Waszym zdaniem różnica w stosunku do s970h będzie odczuwalna?

I to bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, S4Home napisał:

Warto. Skoro masz Focala na frontach to możesz pomyśleć o Theva No1, wejdą na styk ,ewentualnie będą wystawać o 5 mm ;) Małe i bardzo szczegółowe są też Acoustic Energy AE300. 

Rozumiem, że to propozycja na tylny surround a nie upfiring. 😉 Dzięki. Pozostaje pytanie czy zmiana surroundów jest warta tych ~3k PLN za parę. 

Pojawia się jeszcze jedna wątpliwość - one są trochę wyższe niż to co mam i wtedy pewnie wysokość wysokotonowego będzie ~150 cm a ucho jest na wysokości ~110 cm. No i nie widzę możliwości powieszenia na ścianie (pod półką na upfiring). 

 

7 minut temu, S4Home napisał:

I to bardzo.

Coś więcej? Czego można się spodziewać po przesiadce z s970h/2800 na x3800? 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PanKlor napisał:

Rozumiem, że to propozycja na tylny surround a nie upfiring. 😉 Dzięki. Pozostaje pytanie czy zmiana surroundów jest warta tych ~3k PLN za parę. 

Pojawia się jeszcze jedna wątpliwość - one są trochę wyższe niż to co mam i wtedy pewnie wysokość wysokotonowego będzie ~150 cm a ucho jest na wysokości ~110 cm. No i nie widzę możliwości powieszenia na ścianie (pod półką na upfiring). 

 

Coś więcej? Czego można się spodziewać po przesiadce z s970h/2800 na x3800? 

Upfiring nie jest najlepszą opcją mówiąc ogólnie. Warto jednak spojrzeć na KEF Q50A, Polk R900, taniej są popularne Wilsony Raptor X. Efekt uzyskany będzie daleki od standardowych atmosów. 

Zmianą surroundów warto się zainteresować, ale nie wiem, czy np. zmiana suba nie wniosłaby więcej u Ciebie. Jaki obecnie posiadasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Q21 napisał:

Upfiring nie jest najlepszą opcją mówiąc ogólnie. Warto jednak spojrzeć na KEF Q50A, Polk R900, taniej są popularne Wilsony Raptor X. Efekt uzyskany będzie daleki od standardowych atmosów. 

Wiem ale tak jak napisałem - z tego co mam jestem raczej zadowolony, szczególnie biorąc pod uwagę brak ingerencji w ściany/sufit.  Może to wynika z tego, że Focal ma jakieś tam dyfuzory w środku oraz chyba kierunkową osłonę (nie da się jej założyć odwróconej o 180 stopni). Dodam, że to mieszkanie w bloku, płaski sufit (~275 cm), tynki a nie żadne karton-gipsy itp.

Co do subwoofera to jest SVS SB1000 Pro i daje radę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, PanKlor napisał:

Rozumiem, że to propozycja na tylny surround a nie upfiring. 😉 Dzięki. Pozostaje pytanie czy zmiana surroundów jest warta tych ~3k PLN za parę. 

Pojawia się jeszcze jedna wątpliwość - one są trochę wyższe niż to co mam i wtedy pewnie wysokość wysokotonowego będzie ~150 cm a ucho jest na wysokości ~110 cm. No i nie widzę możliwości powieszenia na ścianie (pod półką na upfiring). 

 

Coś więcej? Czego można się spodziewać po przesiadce z s970h/2800 na x3800? 

Więcej dynamiki, detali, bardziej dociążony i lepiej kontrolowany dół, lepsza przestrzeń. Innymi słowy wszystkie najbardziej kluczowe aspekty brzmieniowe ulegną poprawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Q21 napisał:

Zachęcam w takim razie do sprawdzenia moich propozycji. 

Jasne - czekam jeszcze trochę na wyjaśnienie pewnych tematów budżetowych i będę się pewnie poważniej przymierzał. Z tego co widzę w sklepie macie jeszcze Polk, Elac, Triangle, Klipsch. Testowaliście może je w konfiguracji upfiring? 

 

4 minuty temu, S4Home napisał:

Więcej dynamiki, detali, bardziej dociążony i lepiej kontrolowany dół, lepsza przestrzeń. Innymi słowy wszystkie najbardziej kluczowe aspekty brzmieniowe ulegną poprawie.

Dzięki!

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do pytania nt. tylnych surround. Nikt nie zaproponował rozwiązania bi/dipol. Nie ma to sensu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

Jasne - czekam jeszcze trochę na wyjaśnienie pewnych tematów budżetowych i będę się pewnie poważniej przymierzał. Z tego co widzę w sklepie macie jeszcze Polk, Elac, Triangle, Klipsch. Testowaliście może je w konfiguracji upfiring? 

To jest bardzo trudne pytanie, bo po prostu tamte konstrukcje są uniwersalne i jak na upfiring sprawdziły się w różnych zastosowaniach. Klipsche np. są świetne, ale jako że RP-500SA są jedną z najdroższych opcji, to nie chciałem wspominać o nich na start ;) 

Co do bi i dipoli, to nie jest to najlepsza opcja, gdy kolumny są w rogach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, S4Home napisał:

Nie masz na to za bardzo warunków. Gdzie chciałbyś je umieścić ?

Dlatego pytam. Zastanawiałem się czy mogą coś wnieść zamiast tych surround które są teraz. 

 

5 minut temu, Q21 napisał:

Klipsche np. są świetne, ale jako że RP-500SA są jedną z najdroższych opcji

Jasne, doceniam. 😉 Patrzyłem też na tańsze propozycje (R40/41). Stąd też w zapytaniu Polk i Elac. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, S4Home napisał:

Wniosłyby, ale nie przy tym układzie :( Po lewej stronie patrząc od strony frontów nie za bardzo jest je gdzie umieścić. Z prawej byłoby łatwiej.

Chyba nie do końca rozumiem. Siedzę na kanapie - i wtedy po mojej prawej stronie jest sens umieścić bi/dipol na ściane lekko za kanapą ale po lewej stronie nie ma gdzie go przymocować. Tak? 

 

@Q21 @S4Home - przeglądając internet znalazłem jeszcze MA Bronze AMS 6g - trochę mniejsze niż polecane tu KEFy. Nada się? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, PanKlor napisał:

Chyba nie do końca rozumiem. Siedzę na kanapie - i wtedy po mojej prawej stronie jest sens umieścić bi/dipol na ściane lekko za kanapą ale po lewej stronie nie ma gdzie go przymocować. Tak? 

Odwrotnie, ale jeśli w ten sposób jest Ci łatwiej to ok. Jeśli siedzisz na kanapie to dipol możesz umieścić po lewej za plecami na pod zegarem. Z drugiej strony za bardzo nie widzę gdzie mógłbyś go umieścić. Nie ma na niego po prostu miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, S4Home napisał:

Odwrotnie, ale jeśli w ten sposób jest Ci łatwiej to ok. Jeśli siedzisz na kanapie to dipol możesz umieścić po lewej za plecami na pod zegarem. Z drugiej strony za bardzo nie widzę gdzie mógłbyś go umieścić. Nie ma na niego po prostu miejsca.

Ok - rozumiem więc, że montowanie ich w narożnikach tak jak teraz surroundy nie ma sensu bo "połowa" efektu pójdzie w odbicia od narożnych ścian. Dzięki za wyjaśnienia! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ma to sens nawet jesli nie sa ułozone zgodnie z wytycznymi. Gra to znacznie lepiej.

 

Rozwiń proszę - chodzi mi o to czy w tym konkretnym pomieszczeniu ma to sens.. Na przykład. docelowo ich montaż na ścianie pod tymi półkami na zdjęciach (na półkach staną atmosy) ma Twoim zdaniem sens? Jeżeli tak to co wybrać (najchętniej jasny kolor). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2023 o 18:29, PanKlor napisał:

Rozwiń proszę - chodzi mi o to czy w tym konkretnym pomieszczeniu ma to sens.. Na przykład. docelowo ich montaż na ścianie pod tymi półkami na zdjęciach (na półkach staną atmosy) ma Twoim zdaniem sens? Jeżeli tak to co wybrać (najchętniej jasny kolor). 

Tak ma to sens.

Ustawil bym je przodem do siebie. Czyli defacto bokiem do Ciebie. Jedna strona idzie bezpośrednio na Ciebie druga odbija się od sciany.

Nie będziesz słyszał punktowego źrodła tylko przestrzeń.

Ja jestem na tak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma sens. Tak samo jak wypowiedzi @Butlera w watku obok, ze jak Atmos to jednak bardziej punktowe zródła. Zobaczymy.

Na chwilę obecną wjechał X3800 oraz zamówiłem MA Bronze AMS, które powieszę pod sufitem w rogach jak już dojadą. W weekend spróbuję ogarnąć kable do nich. Będzie więc mix upfiring i rear height. Do tematu surroundow wrócę jak pojawi się nawis gotówkowy. ;)

Z wrażeń to przede wszystkim (wg aplikacji i po pierwszych odsluchach) korekcja xt32 jest dużo dokładniejsza niż ten zwykły Audyssey. Mam wrażenie, że góra się wygładziła. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...