Skocz do zawartości

Wybór odpowiedniego wzmacniacza dla kolumn B&W 607 S2 i specyficznego pomieszczenia


JacekWoy

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Chciałbym podzielić się swoją sytuacją i prosić o poradę w wyborze odpowiedniego wzmacniacza dla mojego zestawu audio. Aktualnie posiadam amplituner stereo Yamaha R-N803, który dobrze współgra z kolumnami Indiana Line Tesi 661. Jednak mam wrażenie, że zestaw ten nie wykorzystuje całego swojego potencjału z powodu specyficznego ustawienia w moim pomieszczeniu.

Moje kolumny są rozmieszczone tak, że tworzą trójkąt równoboczny z moją pozycją słuchania, a odległość między nimi wynosi około 190 cm. Pomieszczenie, w którym słucham muzyki, to salon z aneksem kuchennym o łącznej powierzchni około 28 m2. Jednak sam obszar salonu jest dość ograniczony bo bardzo blisko kolumn stoi kanapa. Załączam rysunek, abyście mieli lepszy obraz tego ustawienia (kolumny na czerwono, salon z aneksem 28m2 na zółto).

Teraz do rzeczy: Udało mi się znaleźć świetną okazję i kupić tanio nowe kolumny B&W 607 S2 anniversary edition, które powinny do mnie dotrzeć za około tydzień. Planuję sprzedać obecne Tesi 661. Wiem, że istnieje opinia, że Yamaha R-N803 może nie brzmieć najlepiej z kolumnami B&W, dlatego też myśle aby ją sprzedać i wziąc coś innego.  Ponieważ słucham głównie różnych odmian rocka, zastanawiam się, jaki wzmacniacz najlepiej sprawdziłby się dla tego zestawu, biorąc pod uwagę specyfikę mojego pomieszczenia i ustawienie mebli.

Bardzo zależy mi na dostępie do serwisu Tidal.

Czekam na Wasze rady i sugestie! Dzięki wielkie z góry!

salon.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jakim budżetem na nowy wzmacniacz dysponujesz? Myślę, że fajnie sprawdziłby się z Bowersami wzmacniacz pokroju Atolla IN80. Do niego WiiM Mini i np. Cambridge Audio DACMagic 100. Trochę poszarpane połączenie, ale uniwersalne i przyjemne w odsłuchu. 

Szukając wzmacniacza z przetwornikiem spojrzałbym na Fezz Audio Torus 5060, do niego również WiiM Mini. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na monitory może tu byc całkiem dobrym ruchem.

Siedzisz blisko. wrecz nienaturalnie. Ale pomieszczenei jest spore. No jak je już kupiłeś to w pierwszej kolejnosci posłuchaj je z tym co masz.

Uważam to za złe zestawienie ale zobaczysz czy pod kątem wielkości kolumny się sprawdzają.

Jeśli tak to możesz spróbować wspomnianego wyżej Atolla albo Audiolaba 6000A.

Unikaj wzmacniaczy grających jasno.

Może jeszcze Musical M2si

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2023 o 17:29, Q21 napisał:

Cześć, jakim budżetem na nowy wzmacniacz dysponujesz? Myślę, że fajnie sprawdziłby się z Bowersami wzmacniacz pokroju Atolla IN80. Do niego WiiM Mini i np. Cambridge Audio DACMagic 100. Trochę poszarpane połączenie, ale uniwersalne i przyjemne w odsłuchu. 

Szukając wzmacniacza z przetwornikiem spojrzałbym na Fezz Audio Torus 5060, do niego również WiiM Mini. 

Założenie mam takie żeby wydać na nowy wzmacniacz mniej więcej tyle co dostane za sprzedaż Yamahe i Tesi, jeśli będzie trzeba to dołoże. Chciałbym się zakmnąć w 7000zł. Zapomniałem dodać że chciałbym wzmacniacz nieco mniejszy gabarytowo niż Yamaha, ona teraz nie za bardzo mieści mi się na półce. Myslałem o Bluesound Powernode albo NAD C700.

Dzięki za sugestie. Ze względu na miejsce na półce i ilość kabli itp w takim połączeniu, szukam czegoś w jednym kawałku:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale nie wkładasz go do pólki?

NAD C700 wykorzysta cały budżet ale to fajny model. Dość neutralnie grający.

 

Wkładam, Yamaha jest w tej chwili w półce ale poprostu z niej wystaje i nie da się zakmnąć:) Zobacz na foto, strzałkami zaznaczyłem miejsca gdzie będą stały B&W, kable już są:)

P.S Foto jest robione szerokim kątem i wydaje się ze odległości są duże, ale tak nie jest.
IMG-20230730-150908.jpg

 

 

Edytowano przez JacekWoy
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka półka nie jest niestety najlepszą opcją na kolumny :( jest na oko dość lekka i będzie mocno rezonować. Przysunięcie szafki do TV i ustawienie tam standów byłoby znacznie lepszą opcją moim zdaniem. 

Szukając do nich all-in-one'a lub czegoś, co jest blisko bycia takowym, spojrzałbym na Primare i15 Prisma, choć to dość neutralny, więc dla niektórych jasny sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem może być Rega Elex MK4, a do niej WiiM Pro - tak, to dwa urządzenia, ale WiiMa na spokojnie schowasz za wzmacniaczem. Warto też posłuchać NuPrime Omnia A300 - https://www.q21.pl/nuprime-omnia-a300.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Dziś przyszły B&W 607 S2, po ich ustawieniu i YPAO muszę przyznać że jestem w szoku. Nie spodziewałem się że one mają tyle mocy, z takich małych kolumn brzmienie jest naprawde mocne.

Na szybko wsnioski są takie że te kolumny podstawkowe na pewno ze mną zostaną, a Tesi 661 idą na sprzedaż. Jak juz je sprzedam to będę testował nowe wzmacniacze, które zasugerowaliście. i jeśli coś zagra dużo lepiej od Yamahy to zmienię.

Edytowano przez JacekWoy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprzęt stoi źle. Cyfrowy wzmacniacz będzie się grzał mniej. Doprecyzyjmy w klasie D.

Ale jego wyświetlacz np generuje Cieplo. Nie trzymaj tak sprzetu to skraca jego zywotność.

2 godziny temu, JacekWoy napisał:

Na szybko wsnioski są takie że te kolumny podstawkowe na pewno ze mną zostaną, a Tesi 661 idą na sprzedaż. Jak juz je sprzedam to będę testował nowe wzmacniacze, które zasugerowaliście. i jeśli coś zagra dużo lepiej od Yamahy to zmienię.

Słusznie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2023 o 09:11, Q21 napisał:

Taka półka nie jest niestety najlepszą opcją na kolumny :( jest na oko dość lekka i będzie mocno rezonować. Przysunięcie szafki do TV i ustawienie tam standów byłoby znacznie lepszą opcją moim zdaniem. 

Szukając do nich all-in-one'a lub czegoś, co jest blisko bycia takowym, spojrzałbym na Primare i15 Prisma, choć to dość neutralny, więc dla niektórych jasny sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem może być Rega Elex MK4, a do niej WiiM Pro - tak, to dwa urządzenia, ale WiiMa na spokojnie schowasz za wzmacniaczem. Warto też posłuchać NuPrime Omnia A300 - https://www.q21.pl/nuprime-omnia-a300.html

Słuchałem wczoraj w salonie audio Powernode i NAD C700 z moimi kolumnami i mam już wyrobioną opinie. Czy orientujecie się gdzie w okolicach Trójmiasta można posłuchać NuPrime Omnia A300?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NuPrime Omnia A300 na którą zwróciłeś uwagę warta jest sprawdzenia z B&W, granie gładkie, bez ostrości w górnych pasmach, dodatkowo na parę trybów DSP: Flat, Loudness 1, Loudness 2, Loudness 3, Rock, Jazz, Pop, Classic do dopasowania brzmienia pod siebie. Z naszego doświadczenia najlepiej wypadają i sa najbardziej uniwersalne:  Loudness 1, Loudness 2. Zapraszam na PW, posiadamy na stanie i wypożyczymy do sprawdzenia w domu.

Co ustawienia kolumn, gdy jedna jest bliżej rogu, starać się odstawić je od ściany jak najdalej. Ewentualnie jak jest możliwość poprzesuwać miejsce obsługowe przód tył, czasem 30cm już robi różnicę. Pod monitory polecam dać podkładki np. takie https://m.sklep.rms.pl/mozos-isopad-m-akustyczne-pady-podkladki-pod-kolumny-i-monitory-studyjne-para

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli bys dal rade z drugiej reki Gato Audio DIA 250s  to polecam - czysty, mozna powiedziec analogowy dźwięk 🙂 i w klasie D nie grzeje sie i nie jest tak duzy jak wiekszosc sprzetu. Mam go.

Oprócz tego jak zawsze - bo miałem - polecam Cambridge CXA81. Nawet kupując nowy zostanie Ci trochę kasy na niezły streamer. Jesli kupisz go z drugiej reki to jeszcze wiecej bedziesz mial na tego streamera.Wspominałeś o Tidal a to chyba tylko przez streamer się da.

Warto przetestować.

Sprzęt który wspomniany był wyżej , też jak najbardziej powinieneś sprawdzić. Jeśli czegoś nie sprawdzisz możesz się później zastanawiać, a co gdyby... .

I zamiast słuchać będziesz myślał co by było albo jak.

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2023 o 12:44, JacekWoy napisał:

Słuchałem wczoraj w salonie audio Powernode i NAD C700 z moimi kolumnami i mam już wyrobioną opinie. Czy orientujecie się gdzie w okolicach Trójmiasta można posłuchać NuPrime Omnia A300?

Cześć,

Rozumiem, że piszesz tu o połączeniu Nad C700 z B&W 607s2?  Możesz napisać jak to wyszło u Ciebie?

607s2 pomimo małych rozmiarów dysponują sporym potencjałem. Każda inwestycja w droższą elektronikę może zaskoczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Tak odsłuch był Nad C700 i Bluesound Powernodea z B&W 607s2. Nad zagrał o klasę lepiej moim zdaniem. W poniedziałek jedziemy jeszcze z żoną posłuchać, zobaczymy co ona powie 🙂
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.08.2023 o 14:57, JacekWoy napisał:

Hej. Tak odsłuch był Nad C700 i Bluesound Powernodea z B&W 607s2. Nad zagrał o klasę lepiej moim zdaniem. W poniedziałek jedziemy jeszcze z żoną posłuchać, zobaczymy co ona powie 🙂

Żona to ważna osoba podczas odsłuchu :)  sądzę, że C700 może sie jej bardziej spodobać z powodu dużego i czytelnego wyświetlacza z przodu. W razie czego zapraszam do kontaktu, zaproponujemy jakąś ofertę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2023 o 12:44, JacekWoy napisał:

Słuchałem wczoraj w salonie audio Powernode i NAD C700 z moimi kolumnami i mam już wyrobioną opinie. Czy orientujecie się gdzie w okolicach Trójmiasta można posłuchać NuPrime Omnia A300?

Wypozycz go do siebie z RMS

Ja nie lubię połączenia nowych NADów z Bowersami.

Ostatnio znowu miałem mmożliwość odsłuchu analogicznego Powernode z seria 6 Bowersa i miło mi się tego słuchało.

Nie wiem czy bym to chciał mieć dla siebie. Bo jednak niektóre dzwieki z czasem by mnie drażniły. ale u kogoś, na chwilę posłuchac czegoś innego było na prawde ok.

A może to towarzystwo? :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2023 o 14:38, Artur Brol napisał:

Jesli bys dal rade z drugiej reki Gato Audio DIA 250s  to polecam - czysty, mozna powiedziec analogowy dźwięk 🙂 i w klasie D nie grzeje sie i nie jest tak duzy jak wiekszosc sprzetu. Mam go.

Oprócz tego jak zawsze - bo miałem - polecam Cambridge CXA81. Nawet kupując nowy zostanie Ci trochę kasy na niezły streamer. Jesli kupisz go z drugiej reki to jeszcze wiecej bedziesz mial na tego streamera.Wspominałeś o Tidal a to chyba tylko przez streamer się da.

Warto przetestować.

Sprzęt który wspomniany był wyżej , też jak najbardziej powinieneś sprawdzić. Jeśli czegoś nie sprawdzisz możesz się później zastanawiać, a co gdyby... .

I zamiast słuchać będziesz myślał co by było albo jak.

Pojechaliśmy dziś z żoną z kolumnami do lokalnego salonu na odsłuch Cambridge Audio CXA61 z odtwrzaczem sieciowym CXN V2. Ogólnie zagrało to słabo, nie wiem jakoś tak dziwnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Wypozycz go do siebie z RMS

Ja nie lubię połączenia nowych NADów z Bowersami.

Ostatnio znowu miałem mmożliwość odsłuchu analogicznego Powernode z seria 6 Bowersa i miło mi się tego słuchało.

Nie wiem czy bym to chciał mieć dla siebie. Bo jednak niektóre dzwieki z czasem by mnie drażniły. ale u kogoś, na chwilę posłuchac czegoś innego było na prawde ok.

A może to towarzystwo? :)

 

Ciekawe co piszesz, bo przecież Powernode i wzmacniacze NAD  mają wiele wspólnego :)

C700 gra przyjemnie z serią 600 i 700. Z pewnością nie ma tam efektu natarczywości czy jazgotu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, JacekWoy napisał:

Pojechaliśmy dziś z żoną z kolumnami do lokalnego salonu na odsłuch Cambridge Audio CXA61 z odtwrzaczem sieciowym CXN V2. Ogólnie zagrało to słabo, nie wiem jakoś tak dziwnie.

CXN i CXA61 nie mialem. Czy uzyliscie daca w CXN czy wbudowanego w CXA61? Kolumny zakladam te ktore o ktorych piszesz na poczatku watku?

Mozliwe ze to ich wina ze tak zagralo a moze miales zbyt wielkie oczekiwania. Tez mozliwe. Pisze ze swojego doswiadczenia - sprzet ktory jest w salonach w zasiegu zwyklego zjadacza chleba az tak sie nie rozni dzwiekiem. Oczywiscie roznice sa, ale nie wielkie. We wzmacniaczach slychac ze inaczej graja ( sluchalem NAD 368, stare Naim Unity, Cambridge CXA81, Gato DIA 250s i Gato AMP150), odtwarzacze jako transport nie ( sluchalem CXC v2, Gato CDD1 i Primare CD35).

Ja na poczatku - czyli calkiem niedawno - bo kolo 2022, pomyslalem ze sobie zmienie wzmacnacz. Oczywiscie oczekiwania byly spore - 2 razy taka cena - ale tak w zasadzie to Gato kupilem bardziej z z powodu ze mi sie podobalo. Oczywiscie roznica tez w dzwieku byla, ale niewielka. Niedawno znow pomyslalem - zmienie na B klase bedzie wiecej mocy, wypelnienia itp. AMP150 zagoscil i po 2 dniach wyladowal w pudelku. Juz jest u nowego wlasciciela. Nie byl zly tylko nie slyszalem roznicy.

Takze uwazaj z oczekiwaniami bo mozesz sie tylo zdznzrwowac i rozczarowac.

Co do kolumn kilka testowalem - Sonus Olympica Nova 1, MA Gold 100 i 200 5G, Dynaudio Evoke 30, Emit 50, Sonetto 3 i to chyba 2 byly. W innym salonie Gato FM50 i FM15.

Roznice jak najbardziej slyszalne ale zadne dzien do nocy. Pylony ktore mam czyli Diamond 25 zabrzmialy u mnie w tescie z MA gold 100 tak jak MA gold 100 w sklepie w tescie z Olympica No.va 1. Najwieksza roznice slyszalem pomiedzy Nova 1 a Electa Amator 3 ale nie bylo to dzien do nocy lub czasem na roznych forach ludzie pisza ze pozamiataly ...

Ale cena 10500 euro to przegiecie - wole pozostac z Pylonami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Artur Brol napisał:

CXN i CXA61 nie mialem. Czy uzyliscie daca w CXN czy wbudowanego w CXA61? Kolumny zakladam te ktore o ktorych piszesz na poczatku watku?

Mozliwe ze to ich wina ze tak zagralo a moze miales zbyt wielkie oczekiwania. Tez mozliwe. Pisze ze swojego doswiadczenia - sprzet ktory jest w salonach w zasiegu zwyklego zjadacza chleba az tak sie nie rozni dzwiekiem. Oczywiscie roznice sa, ale nie wielkie. We wzmacniaczach slychac ze inaczej graja ( sluchalem NAD 368, stare Naim Unity, Cambridge CXA81, Gato DIA 250s i Gato AMP150), odtwarzacze jako transport nie ( sluchalem CXC v2, Gato CDD1 i Primare CD35).

Ja na poczatku - czyli calkiem niedawno - bo kolo 2022, pomyslalem ze sobie zmienie wzmacnacz. Oczywiscie oczekiwania byly spore - 2 razy taka cena - ale tak w zasadzie to Gato kupilem bardziej z z powodu ze mi sie podobalo. Oczywiscie roznica tez w dzwieku byla, ale niewielka. Niedawno znow pomyslalem - zmienie na B klase bedzie wiecej mocy, wypelnienia itp. AMP150 zagoscil i po 2 dniach wyladowal w pudelku. Juz jest u nowego wlasciciela. Nie byl zly tylko nie slyszalem roznicy.

Takze uwazaj z oczekiwaniami bo mozesz sie tylo zdznzrwowac i rozczarowac.

Co do kolumn kilka testowalem - Sonus Olympica Nova 1, MA Gold 100 i 200 5G, Dynaudio Evoke 30, Emit 50, Sonetto 3 i to chyba 2 byly. W innym salonie Gato FM50 i FM15.

Roznice jak najbardziej slyszalne ale zadne dzien do nocy. Pylony ktore mam czyli Diamond 25 zabrzmialy u mnie w tescie z MA gold 100 tak jak MA gold 100 w sklepie w tescie z Olympica No.va 1. Najwieksza roznice slyszalem pomiedzy Nova 1 a Electa Amator 3 ale nie bylo to dzien do nocy lub czasem na roznych forach ludzie pisza ze pozamiataly ...

Ale cena 10500 euro to przegiecie - wole pozostac z Pylonami.

Tak. Słuchaliśmy na kolumnach B&W 607 S2 używając DACa w odtwarzaczu, nie tego wbudowanego we wzmacniacz. Może jest tak jak mówisz że miałem zbyt wysokie oczekiwania, a może te kolumny tak poprostu grają i nieważne z czym je podłącze to i tak będzie podobnie. Różnica między Powernode a Nad C700 była słyszalna, dlatego przed chwilą zamówiłem Nada i już nie będę kombinował 🙂 Na dniach powinien do mnie przyjść to napiszę coś więcej. Żonie bardzo Nad się spodobał wizualnie. Jest kompaktowy, ładny wyświetlacz + HDMI. Mam nadzieję że po pół roku nie będę szukał czegoś innego 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD jak najbardziej sie moze podobac. Dobrej zabawy.

14 minut temu, Coil napisał:

Wcześniej pisałeś, że pokoj 3x5. Jak wypadają FM-15 w porównaniu z Diamondami 25? Mam spore podłogówk,i a przymierzam się do tych monitorów, w 25m. Oczywiście z DIA-250S.

By wyklarowac sytuacje - FM50 i 15 sluchalem w salonie. Jednak spadek jakosci po podlaczeniu FM15 z FM 30 byl naprawde spory. Tak ze ja osobiscie zapomnialem o FM 15. I na podstawie tego testu bym o nich juz nie myslal. 

Ja jestem zadowolony z polaczenia DIA250s i Pylon Diamond 25. Pan z Audio On polecil - gdybym chcial lepszej jakosci niz w Diamond 25 - nowe Monitory Pylona Jasper 18 cie chyba sie nazywaja. Testowalem w domu MA gold 5g - calkiem przyjemny dzwiek ale jakby troche w porownaniu z Pylonami , ciemniejszy dzwiek. Nie o soprany tu chodzi.

A jakie masz te podlogowki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki metraz to jesli juz podstawki to sprawdz te MA goldy 100 5g.

Hey to sa calkiem - jak ktos mi wspominal - porzadnej jakosci kolumny. Dlaczego chcesz je zmienic? Z wygladu nie wygladaja na az tak wielkie by w 25 mnie zniknely, no ale ty wiesz lepiej. To moze Pylon Audio Diamond 28 - dobrze oceniane i wieksze glosniki niz w 25. Albo Evoke 30 - niewielkie ale z calkiem fajnym basem, jedynie dzwiek troche jakby in your face - nie wiem jak to po polsku dobrze przetlumaczyc. Te Jaspery tez przetestuj - uzyli  w nich bardzo dobrych glosnikow czy raczej glosnika - chyba ten sam co w Gato FM2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Coil napisał:

Thx za cenne info. Niestety wymiana podłogówki na podłogówkę nie wchodzi w grę, jak zmieniać to tylko na monitory. Pomyślę nad tymi propozycjami, tymczasem już nie zaśmiecam wątku gospodarzowi.

Maly blad sie wkradl - ten FM15 z FM 50 porównywałem a nie z FM30.

FM 30 to te nad którymi się zastanawiam.

Zdjęcie z salonu.

IMG-20230519-WA0000.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...